I. Editörler Çalıştayı gerçekleştirildi.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından hazırlanmakta olan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin editörler toplantısı Antalya’da, Aska Lara Resort’te  gerçekleştirildi.
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak ile Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kozak’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü toplantıya farklı üniversitelerden 20 ansiklopedi editörü katıldı. Toplantıya katılan isimler Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ebru Günlü, Prof. Dr. Özkan Tütüncü, Arş. Gör. Burçin Kırlar Can ve Arş. Gör. Soner Söyler, Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek Acar, Arş. Gör. Gözde Türktarhan, Arş. Gör. Çağdaş Aydın ve doktora öğrencisi Ceren Aydın, Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Göknil Nur Koçak, Pamukkale Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Eylin Aktaş ve Arş. Gör. Mehmet Ertaş,  Kocatepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Esra Gül Yılmaz, Katip Çelebi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Akkuş, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Serhat Adem Sop, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Arş. Gör. Dr. Ahmet Uşaklı, Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Duygu Babat ve Batman Üniversitesi’nden Arş. Gör. Dr. Sonay Kaygalak’tan oluştu.
7 bin madde ile kendi alanında ilk
Türkiye’deki ve dünyada alanının en kapsamlı turizm ansiklopedisi olması planlanan çalışma için iki yıldır yürütülen çalışmalar, gerçekleştirilen Editörler Toplantısı ile farklı bir aşamaya geçildiği öğrenildi. Türk turizminin son yüzyıl içerisinde gelişimine ve yönlendirilmesine katkıda bulunmuş kurum, kuruluş, kişi, olay, yasal düzenleme, turizm bölgesi, turizm yayıncılığı ve gazeteciliği ile turizmle ilgili kavram ve terimlerin yer alacağı ansiklopedi çalışmasının yaklaşık 7000 maddeden oluşacağı bildirildi.
Kimlere  yer verilecek
Aska Lara Resort’ün katkıları ile Antalya’da yapılan toplantıda maddeler ve yazarların belirlenmesi ile ilgili son çalışmaların yapıldığını söyleyen ansiklopedi koordinatörlerinden Prof. Dr. Nazmi Kozak, farklı üniversitelerden gelen 20 editör ile çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Prof. Dr. Kozak, Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin alanının en kapsamlı çalışması olmasının yanı sıra Türk turizminin gelişimine katkıda bulunmuş kişi, kurum ve kuruluşlara yer vererek, Türk turizminin az bilinen kahramanlarının kamuoyunun bilgisine sunulmasının da amaçlandığı söyledi. Prof. Dr. Kozak ansiklopedi çalışmasında Mayıs 2019 itibari ile madde yazımına geçileceği ve madde yazımlarının Eylül 2019 tarihine kadar tamamlanmasının amaçlandığını söyledi. Prof. Dr. Kozak, son olarak, editörler toplantısının yapılabilmesi için desteklerini esirgemeyen Aska Otellerinin sahibi Ramazan Aslan’a teşekkürü borç bildiklerini söyledi.

 

 

Çalıştay Videosu