İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kasım 2016 (17/11)

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL TURİZM AKADEMİK HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 11, Kasım 2016
Arşiv (2000-2016) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
HABERLER
 
13. Araştırma Yöntemleri Semineri
Sağa Dayalı ResimAnatolia Turizm Akademisi ile Detay Yayıncılık'ın işbirliğinde düzenlenen 13. Araştırma Yöntemleri Semineri 01-05 Şubat 2016 tarihlerinde, Antalya'da, Sherwood Breezers Resort otelinde yapılıyor. Seminerde araştırma yöntemleri alanına giren konulardan oluşan 12 seminer grubu yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
 
6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi 24 Kasım'da Antalya'da düzenleniyor…
Sağa Dayalı Resim“Turizmin Geleceği Geleceğin Turizmi“ ana başlığı altında her yıl bir ana temanın ele alındığı Uluslararası Resort Turizm Kongre bu yıl önemli bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Almanya’nın seyahat pazarındaki güçlü kuruluşu Almanya Seyahat Birliği (DRV)’nin daha önce Kuşadası’nda yapma kararı alınmışken beklenen katılım olmadığı için iptal edilen DRV kongresi farklı bir format ile 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin ilk günü olan 24 Kasım’da düzenleyeceği “Türkiye-Almanya Günü”nde gerçekleştiriliyor. Almanya Seyahat Birliği (DRV)Başkanı Norbert Fiebig ve diğer yöneticiler ile tur operatörlerinin CEO’ları ile seyahat acentelerinin sahip ve yöneticilerinin katılacağı 6. Uluslararası Resort Turizm Kongre’si kapsamında yapılacak olan “Türkiye-Almanya Günü”ne katılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
9th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality & Leisure
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research ile Universidad Politécnica de Cartagena işbirlinde düzenlenen "9th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure" toplantısı 6-11 Haziran 2017 tarihlerinde İspanya'nın Cartagena kendinde düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
10. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Sinop'ta yapıldı
Sağa Dayalı ResimSinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde Örgün ve Yaygın Eğitimde Ekoturizm Bilincinin Geliştirilmesi" konusunda düzenlenen 10. Akademik Turizm Eğitim Arama Konferansı tamamlandı. Dr. İrfan Mısırlı'nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen çalıştaya üniversite, ilgili bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörden 50'den fazla uzman ve işletmeci katıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
5th Interdisciplinary Tourism Research Conference
Anatolia: An International Tourism and Hospitality Research ile Universidad Politécnica de Cartagena işbirlinde düzenlenen 5th Interdisciplinary Tourism Research Conference" toplantısı 6-11 Haziran 2017 tarihlerinde İspanya'nın Cartagena kendinde düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
Anatolia Turizm Akademisi'nin web sayfası yeni arayüzü ile yayında…
Anatolia Turizm Akademisi kapsamında gerçekleştirilen 14 etkinlik ve diğer faaliyetlere toplu erişimin sağlandığı Anatolia Turizm Akademisi sayfası yeni ara yüzü ile yayıma girdi. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
"50 Yılın Ardından Türkiye'nin İlk Motel Zinciri TUSAN" kitabı yayınlandı…
Sağa Dayalı ResimDokuz Eylül Üniversitesi'nden Doç. Dr. Gökçeçiçek SAVAŞIR ile Yaşar Üniversitesi'nden Zeynep TUNA ULTAV'ın birlikte hazırladıkları "50 Yılın Ardından Türkiye'nin ilk Motel Zinciri TUSAN” kitabı Yaşar Üniversitesi yayınları arasında yayımlandı. “50 Yılın Ardından Türkiye'nin ilk Motel Zinciri TUSAN” kitabına şu adresten online olarak erişilebilir: http://bm.yasar.edu.tr/OnlineBook/tusan/
 
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin Güz 2016 sayısı açık erişime açıldı
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin cilt 27, sayı 1, bahar 2016 sayısı açık erişime açıldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
TUYGAR'ın web sayfası güncellendi…
Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TUYGAR) web sitesi yenilendi. Öte yandan TOYGAR bünyesinde İngilizce olarak haber bülteni de yayımlanmaya başlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz
 
Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Haber Bülteni
Sağa Dayalı ResimMersin Üniversitesi Turizm Fakültesi kurumsal gelişmelerini kamuoyu ve mezunları ile paylaşmak üzere Haber Bülteni yayımlamaya başladı. Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Haber Bülteni'ne erişmek için tıklayınız.
 
 
Antik Lydia Bölgesi konulu uluslararası sempozyum
17-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Antik Lydia Bolgesi ile ilgili toplanacak uluslararası bir sempozyum düzenleniyor. Dokuz Eylul Üniversitesi, Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM) tarafından organize edilen bu sempozyuma arkeoloji, Eskiçağ tarihi, tarihi coğrafya, epigrafi, numizmatik, sanat tarihi vb. Eskiçağ Anadolusunu ilgilendiren bilim dallarından tüm meslektaşlarımız katılabilirler.
 
Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kuruldu…
Türkiye ile Japonya hükümetlerinin Türkiye'de Türk-Japon Üniversitesi (TJÜ) kurmasına ilişkin 2014 yılında imzaladıkları anlaşma onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Japonya Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşma"ya göre, bilimsel ve teknolojik iş birliğinin daha fazla teşvik edilmesi amacıyla kurulacak TJÜ'nün eğitim dili ıngilizce olacak ve okul lisans, yüksek lisans ile doktora düzeylerinde eğitim verecek. Hazırlık eğitiminin de verileceği üniversitede, öğrencilere Türkçe ve Japonca seçmeli dil kursları imkanı da sağlanacak. Öğrencilere mümkün olduğunda, Japon üniversitelerinden çift diploma ya da ortak diploma verilmesi ayrıca değerlendirilecek.
 
"Turizmin Sigortası: Gastronomi" konulu panel
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ile Bilgi Turizm Kulübü'nun işbirliğinde 2 Kasım 2016, saat 15:00'de, stanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü Etkinlik Çadırı'nde ""Turizmin Sigortası: Gastronomi" konulu bir panel düzenleniyor. Panale konuşmacı olarak gazeteci Nedim Atilla, Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe,  İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dilistan Shipman ve  Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Başkanı Necdet Koç katılıyor. Panelin yöneticiliği ise  Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu yapıyor.
 
“19. Yüzyılda Osmanlı Saray ve İstanbul Mutfak Kültürü” konulu konferans
“Tarih Vakfı tarafından düzenlenen Mutfak ve Kültür: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Yemek Tarihi” etkinliği kapsamında 27 Ekim 2016, Perşembe günü, saat 18:00’de Yeditepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Özge Sabancı tarafından “19. Yüzyılda Osmanlı Saray ve İstanbul Mutfak Kültürü” konulu bir konferans veriyor.
 
Kış Turizminin Geleceği Çalıştayı
Lapland Üniversitesi tarafından 3-5 Nisan 2017 tarihlerinde Rovaniemi'de gerçekleştirilecek "Future of Winter Tourism" çalıştayında turizm ve ilgili disiplinlerde çalışan araştırmacılardan gelecek tam metinler değerlendirmeye alınıyor. Bildiri gönderimi 20 Aralık 2016 tarihine kadar aşağıdaki linkten yapılabiliyor.


TAMAMLANAN TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice Güçlü)
Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

 

Yusuf ACAR
Turistlerin Sakin şehirleri Tercih Nedenleri, Memnuniyet Düzeyleri ve Tekrar Ziyaret Etme Niyetleri: Türkiye'deki Sakin Şehirlerin Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
Aksaray: Aksaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Tülay YENİÇERİ
Kabul Tarihi: Temmuz 2016

Seda DERİNALP ÇANAKÇI
Kapadokya'nın Bir Gastro-Turizm Destinasyonu Olarak Değerlendirilmesi
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Kemal BİRDİR
Kabul Tarihi: Eylül 2016

Ali Can MOLLA
Otel İşletmelerinde Yöneticilerin Çevre Yönetiminden Algıladıkları Faydanın Çevreye Duyarlı Uygulamalara Yönelmelerinin Değerlendirilmesi
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şefik Okan MERCAN
Kabul Tarihi: Eylül 2016

Arzu KILIÇ
Turist Rehberlerinde Empatik Eğilim ve Çatışma Çözme Davranışı İlişkisi
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Bayram ŞAHİN
Kabul Tarihi: Haziran 2016

Gizem ÇAPAR
Kültürel ve Doğal Mirasın Sürdürülebilirliğinde Turist Rehberlerinin Rolü: Kapadokya'yı Ziyaret Eden Yabancı Turistler Üzerine Bir Araştırma

Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Uysal YENİPINAR
Kabul Tarihi: Haziran 2016

Urfe KART GÖLGELİ
Yerel Yiyeceklerin Gastronomi Turizmindeki Yeri ve Önemi: Anamur Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Uysal YENİPINAR
Kabul Tarihi: Haziran 2016

 

GÖREVE / ÜNVANA ATANMA

Sağa Dayalı ResimDoç. Dr. Medet YOLAL, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde Turist Rehberliği Bölüm Başkanlığı'na atandı.

 

 


Sağa Dayalı ResimBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Söğüt Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı Öğr. Gör. Dr. Ahmet VATAN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümüne Yardımcı Doçent Doktor olarak göreve başlamıştır.

 


 
LİNK
İŞBİRLİĞİ
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.