İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aralık 2017 (18/12)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2017) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 18, Sayı: 12, Aralık 2017

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

“Türkiye Turizmi Ansiklopedisi: Kavramlar, Kurumlar/Kuruluşlar, Olaylar ve Kişiler” Çalışmasına Başlandı

2016 yılı içerisinde çalışmalarına başlanan “Türkiye Turizmi Ansiklopedisi: Kavramlar, Kurumlar/Kuruluşlar, Olaylar ve Kişiler” başlıklı projenin detayları paylaşıldı. Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi KOZAK ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin KOZAK’ın koordinatörlüğünde çalışmalarına başlayan ansiklopedi, turizmle ilgili kavramlara ek olarak, bu alandaki kurum ve kuruluşlar ile olaylar ve kişilere ilişkin maddelere de yer verecek.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

TUGEV Kütüphanesi Kuşadası Turizm Fakültesi’nde Tekrar Faaliyette

Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı bünyesinde 1984-2003 yılları arasında faaliyet gösteren Turizm İhtisas Kütüphanesi 2015 yılında Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın girişimleri ile Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’ne devredilmişti. İzleyen dönemde Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nin faaliyetlerinin durdurulması ve binasının kapatılması dolayısıyla kitaplar Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın talebi doğrultusunda Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’ne gönderilmişti. Kütüphanenin açılış töreni 9 Kasım 2017 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Osman Nuri ÖZDOĞAN ve Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yanı sıra Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Remzi ÇENGEL, KODER Başkan Yardımcısı Rıza ESEN, KODER Vakıf Müdürü Şadiye EVGİN, Detay yayıncılık sahibi Hüseyin YILDIRIM ile fakülte öğretim görevlilerinin katılımıyla yapıldı.

 

Turizm Tarihi Çalışma Grubu İcra Kurulu Toplantısı Yapıldı

Turizm Tarihi Çalışma Grubu İcra Kurulu, 7700 sayfalık kitabın basımı ile ilgili son durumu değerlendirmek ve yeni dönemde devreye girecek yeni projeleri görüştü. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK başkanlığında toplanan İcra Kurulu 2018’de uygulanmak üzere iki projeyi görüştü. Toplantıda Turizm Tarihi adıyla bir portal açılması ve Turizm Tarihi konulu konferanslar dizisi ile ilgili öneriler tartışıldı. Bu arada tamamlanarak basım aşamasına gelen Turizm Tarihi çalışmasının kaç adet basılacağının belirlenmesi için yapılan ön talepte bulunma çağrısına olumlu yanıt alındığı, çağrıya uyarak katkıda bulunanlar yanında herhangi bir nedenle katkıda bulunamamış olanlar için sürenin ay sonuna kadar uzatılması kararlaştırıldı. Toplantıya Halim BULUTOĞLU, Fehmi KÖFTEOĞLU, Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Nüvit ÖZKAN, Bülent AĞAOĞLU, Gülay KAYACAN ve Bülent ÖZDEN katıldı.

 

14. Araştırma Yöntemleri Semineri 27 Ocak – 04 Şubat 2018 Tarihlerinde Yapılıyor

Anatolia Turizm Akademisi ile Detay Yayıncılık’ın işbirliğinde düzenlenen 14. Araştırma Yöntemleri Semineri 27 Ocak-04 Şubat 2018 tarihlerinde iki dönem olarak, Antalya-Kemer’de, Mirage Part Resort otelinde yapılıyor. Seminerde araştırma yöntemleri alanına giren konulardan oluşan 14 farklı seminer grubu yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi 29-30 Kasım’da Antalya’da Yapılıyor

Turizmin geleceği, geleceğin turizmi” ana temalı 7. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 29-30 Kasım 2017’de Antalya’da yapılacak.Avrupa ve Rusya’daki gelişmeler ile bölgenin durumu nedeniyle turizm daha da önem kazandı. Turizmdeki durum ve öngörülen olası gelişmeler, 7. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi’nde tartışılacak..

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Doktora Tezi Savunmasını 15 kişi İzledi ve Sorular Yöneltti

Turizm alanındaki doktora tezlerinde bir ilk yaşandı. Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın danışmanlığında Serhat Adem Sop tarafından hazırlanan doktora tezinin savunması, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kırmızı Salon’da yapıldı. Tez savunmasının sunum aşamasını 15 kişi izledi ve sorular yöneltti.

 

Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde “Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması” düzenleniyor. Turizm alanıyla ilgili hazırlanmış reklam ve belgesel çalışmalarının yer alacağı yarışmanın amatör veya profesyonel tüm katılımcılara açık olduğu bildirildi. Yarışmaya 31 Ocak 2018 tarihine kadar başvurulabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi Bildiri Kabul Ediyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde, 5 – 8 Nisan 2018 tarihleri arasında Gazimağusa / K.T.T.C.’de yapılacak olan 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi bildiri kabul ediyor. Bildiri göndermek için son tarih: 31 Ocak 2018

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Lisansüstü Turizm Öğrencileri Tez Danışmanlarını Kendileri Seçmek İstiyor

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 9-12 Kasım 2017 tarihlerinde Kuşadası’nda gerçekleştirilen 4. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nde turizm alanında lisansüstü öğrencilerin katıldığı bir panel yapıldı. “Doktora Öğrencilerinin Gözüyle Türkiye’de Lisansüstü Turizm Programları” başlığını taşıyan panelin yöneticiliğini Anadolu Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği dalında doktora yapmakta olan Engin Bayraktaroğlu yaparken, panele konuşmacı olarak Çağdaş Aydın (Anadolu Üniversitesi), Gözde Yılmazdoğan (Anadolu Üniversitesi), Vedat Acar (Adnan Menderes Üniversitesi), Sonay Kaygalak (Dokuz Eylül Üniversitesi) ve Zeynep Kurtulay (İstanbul Üniversitesi) katıldı.

“Doktora Öğrencilerinin Gözüyle Türkiye’de Lisansüstü Turizm Programları” başlıklı panelinin video kaydı şu adresten izlenebilir: https://youtu.be/THJxfA0h3lg

 

METİOD İstanbul Derneği’nin Yeni Yönetimi Göreve Başladı

Kısa adı “METİOD İstanbul” olan Mersin Turizm Otelcilik Mezunları ve Mensupları Derneği’nin yeni yönetimi belli oldu. Derneğin yeni yönetiminde Hasan Hüseyin Kılıçkaya (Başkan), Hürşit Köse (Sayman) görev alırken diğer yönetim kurulu üyeleri şu isimlerden oluştu: Umut Dülger, Nazmi Kozak, Melih İlgü, Işıl Funda Başaran ve Aydın Kahvecioğlu. Derneğin denetim kurulu üyeliklerine ise Cemal Genç, Özcan Tekin, Musa Yavuz ve Ali Aybugası seçildi. Yönetim kurulunun ilk toplantısında derneğin çalışmalarına aktif bir şekilde devam etmesi, bu bağlamda önümüzdeki dönemde düzenlenecek konferans, panel ve sanatsal etkinliklere yer verilmesi kararına varıldı.

 

Turizmde Lisansüstü Tez Danışmanlığının Önemi Tartışıldı

Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi işbirliğiyle 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Kuşadası’nda düzenlenen 4. Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi kapsamında yüksek lisans ve doktora programlarında tez danışmanlığı tartışıldı. Le Blue Hotel & Resort’te düzenlenen kongrede “Lisansüstü Turizm Tezlerinde Danışmanlık Kurumu ve Önemi” başlıklı bir panele yer verildi. Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi Editörü ve Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsmail Kızılırmak, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Kozak ve Prof. Dr. Özkan Tütüncü ve Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Osman Özdoğan ise konuşmacı olarak bulundu.

Panelin videosu şu adresten izlenebilir: https://www.youtube.com/watch?v=mYiKU7_U8DM

 

Hedef Turizmde İstihdam Projesi

Mersin Üniversitesi’nin Kalkınma Bakanlığı 2017 SODES Programı kapsamında kabul gören projesi için 18-29 yaş aralığında işsiz gençlere turizm alanında servis hizmetleri ve aşçılık programlarında üç ay süre ile ücretsiz mesleki eğimler düzenleniyor..Kursiyerlere her kurs günü için 20 TL gündelik ödeneceği bilirilen projenin toplam kontenjanı 100’dir..Projeye başvurular 25 Aralık 2017 tarihine kadar berildonmez@mersin.edu.tr email adresine ad soyad,telefon ve hangi kursa katılmak istediklerini belirten bilgileri içerecek şekilde yapılması gerekiyor.

 

“Rekreasyonel Liderlik ve Turist Rehberliği – Kavram ve Kurumlar Üzerinden Bir Analiz” Kitabı Çıktı

Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak’ın editörlüğünde; Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak, Yard. Doç. Dr. Esra Gül Yılmaz ve Yard. Doç. Dr. Onur Çakır tarafından hazırlanan “Rekreasyonel Liderlik Ve Turist Rehberliği Kavram ve Kurumlar Üzerinden Bir Analiz” başlıklı bir kitap Detay Yayıncılık yayınları arasında çıktı.

Ayrıntılı bilgi bkz.

  

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na Başvurular 31 Aralık’ta Sona Eriyor

Anatolia Turizm Akademisi tarafından 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na katılım tarihi 31 Aralık 2107 tarihinde sona eriyor. “Dünden Bugüne Tarih Anlayışının Gelişimi” konusunda hazırlanan karikütürlerin kabul edildiği yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Foça’da Nasıl Bir Turizm İstiyoruz?” Konulu Yarışmanın Kitabı Yayınlandı

Geçen yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Reha Midilli Vakfı’nın işbirliğinde düzenlenen “Foça’da Nasıl Bir Turizm İstiyoruz?” konulu Reha Midilli Kültür ve Turizm Ödülü Yarışması’na gönderilen proje önerileri kitap olarak yayımlandı.

 

II. Uluslararası Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenliği Kongresi

Akdeniz Üniversitesi Manavgat Turizm Fakültesi tarafından II. Uluslararası Turizm ve Mikrobiyal Gıda Güvenli Kongresi 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde Manavgat’ta düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Nan-I Azizden Francalaya: Osmanlı Dünyasında Ekmek” Konulu Etkinlik

“Tarihten Mutfağa Ekmek” seminer programı kapsamında 4 Kasım 2017 tarihinde Okan Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Özge Samancı “Nan-I Azizden Francalaya: Osmanlı Dünyasında Ekmek” konulu bir seminer verdi.

Ayrıntılı bilgi bkz.

  

 

“Bir Kenti Anlamak” Kitabı

Sinopale 5 kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yaratıcı Endüstriler Uygulama ve Araştırma Merkezi Yaz Atölyesi projesi sonuç ürünü olan Bir Kenti Anlamak kitabı, Boğaziçi Üniversitesi Yayını olarak basıldı. Kitap ayrıca elektronik kitap olarak da yayınlanmıştır. Kitap ile ilgili detaylı bilgi ve kitabın elektronik kopyası Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin web sayfasındaa yer alıyor.

Kitaba bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

  

 

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Kuşadası Sergisi

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergileri Kuşadası’nda iki yeni sergi olarak açıldı. Yarışmasının ilk sergisi 9-12 Kasım 2017 tarihleri arasında Le Bleu Hotel & Resort Kuşadası’nda açıldı.

  

 

“Eğirdir ve Kovada’ Da Sonbahar- Kış” Konulu Fotoğraf Yarışması

Göller Bölgesinin kentlerinden biri olan, aynı zamanda bir turizm kenti de olan Eğirdir’in turistik yönlerinin, doğal güzelliklerinin, el sanatlarının, zanaatkarlarının belgesel tespitini yaparak kente dair nitelikli ve sanatsal bir görsel bellek oluşturmak; Eğirdir ve Kovada Gölü’nün tanıtımına katkı sağlamak “Eğirdir Ve Kovada’ Da Sonbahar- Kış” Fotoğraf Yarışması” düzenlendi.

Yarışmanın şartnamesi için bkz.

  

 

Dünya Gastronomisi ve Butik Oteller Konulu Konferans Eğirdir’de Verildi

Sevil Deniz tarafından 03 Kasım 2017 tarihinde ise Eğirdir Meslek Yüksekokulu’nda bir konferans verildi. Konferans dünyadaki sıra dışı oteller, butik otel işletmeciliği ve dünya gastronomisi hakkında bilgilerden oluştu.

  

 

“Antalya’da Turizmi Yeniden Düşünmek” Başlıklı Konferans

Antalya Kent konseyi, kent sorunları ve turizm ile ilişkili konuların ele alınacağı konferanslar dizisi başlatıyor. Moderatörlüğünü Recep Yavuz’un üstleneceği konferans 22 Kasım saat 14.00’te Antalya Kent Konseyi Toplantı Salonunda yapılacak. Antalya Bilim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek’in konuşmacı olacağı konferansta ”Antalya’da turizmi yeniden düşünmek” başlıklı bir sunum gerçekleştirilecek.

  

 

Kapadokya Üniversitesi Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Yönetmeliği Yayımlandı

Kapadokya Üniversitesi Sıcak Hava Balonu ve Hava Gemisi Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik yayımlandı.

Yönetmeliği okumak için bkz.

  

 

Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Yayımlandı

Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik yayımlandı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

  

Dosya

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Akademik Turizm Bülteni’nde bu aydan itibaren, akademik yaşam ve alanla ilgili hazırlanan dosyalara yer verilecektir. Dosya bölümü ilgi duyan tüm kişilere açıktır. Dosyalar tekil ya da seri halinde hazırlanabilir. Hazırlanan dosyalar çok uzun olduğu taktirde, bültende özeti sunulacak ve tam metin bağlantısı verilecektir. Hazırlanan dosyalar ile ilgili ortaya çıkabilecek tüm hususlarda yazarları sorumludur. Bölüm sorumlusuna şu adresten ulaşabilirsiniz: engin@anatoliajournal.com.

Üniversite Sıralamaları Dosyası

Bu dosyada, çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan kimi üniversite sıralamaları, kendi içlerinde incelenecek ve önemli bazı sonuçlar değerlendirilecektir. Geçtiğimiz ay verilen URAP sıralamalarından sonra, bu ay serinin üçüncü kısmı olan “(THE) World University Rankings” sıralamaları ele alınmıştır. Seri önümüzdeki ay yayınlanacak olan ““QS Top Universities Rankings”” ile sona erecektir. (Hazırlayan: Engin BAYRAKTAROĞLU).

Kısım 3 – “(THE) World University Rankings” Sıralamaları

Times Higher Education, Longra merkezli “Times” medya grubunun bir alt kuruluşu olarak, yaklaşık 50 yıldır hizmet vermektedir. Kuruluşun en önemli faaliyet kolu veri toplama ve sunmadır. Dünyanın önde gelen üniversiteleri, kuruluş tarafından sunulan hizmetlerden faydalanmaktadır. Yine kuruluş tarafından sunulan “(THE) World University Rankings” isimli üniversite sıralamaları, dünya çapında ciddiye alınan itibarlı bir sıralamadır. Ayrıca bu sıralamalar bağımsız bir denetleme şirketi olan PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından denetlenmektedir. 2018 yılı sıralamalarına ulaşmak için tıklayınız.

Metodolojisi
Toplam sıralama skoru temelde, farklı önem derecelerine sahip beş unsurun skorlarının değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu unsurlar arasında öğretim, araştırma, atıflar, uluslararası görünüm ve endüstri geliri bulunmaktadır. Öğretim, araştırma ve atıf unsurları toplam skorun %30’arını, uluslararası görünüm %7,5’unu ve endüstri geliri ise %2,5’unu oluşturmaktadır. Öğretim ve araştırma unsurları altında yapılan itibar anketleri, toplam skorun %33’ünü oluşturan göstergelerdir. Diğer göstergeler ise çeşitli oranlamalar sonucu elde edilen nicel verilere dayanmaktadır. Metodoloji hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sıralamalara İlişkin Değerlendirme
2018 yılı sıralamalar göz önüne alındığında ilk 10’un A.B.D. merkezli altı, İngiltere merkezli üç ve İsviçre merkezli bir üniversiteden oluştuğu görülmektedir. İlk yüz göz önünde alındığında ise çok sayıda A.B.D. merkezli üniversite göze çarpmaktadır. Ayrıca İngiltere, Almanya, Avusturya, Avustralya, Japonya, İsviçre, Çin, İsveç, Kanada, Belçika gibi ülkelerinde ilk 100’e bir ya da daha fazla sayıda üniversite soktukları görülmektedir. 2018 yılı sıralamalarına ait ilk beş ve skorları Tablo 1’de görülebilir.

Sıra Üniversite Toplam Öğretim Araştırma Atıflar Endüstri Geliri Uluslararası Görünüm
1 Oxford Üniversitesi 94,3 86,7 99,5 99,1 67,3 95,0
2 Cambridge Üniversitesi 93,2 87,8 97,8 97,5 51,5 93,0
3 Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü 93 90,3 97,5 99,5 92,6 59,7
4 Standford Üniversitesi 93 89,1 96,7 99,9 60,5 77,6
5 Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 92,5 87,3 91,9 100 88,4 87,6

Elbette ki bu sıralamalar, unsurlar göz önüne alındığında değişmektedir. Örnek vermek gerekirse, Öğretim skorları bazında ilk beşteki üniversiteler değişmese bile sıralamaları değişmekte, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ile Stanford Üniversitesi ilk sırayı paylaşmaktadırlar. Araştırma skoru göz önüne alındığında ise Oxford Üniversitesi yerini korusa bile, toplam skorda altıncı olan Harvard Üniversitesi ikinci sıraya yerleşmektedir.
Türkiye’ye gelindiğinde ise 22 üniversitenin listeye alındığı görülmektedir. Bunların altı tanesi vakıf üniversitesi iken, 16’sı devlet üniversitesidir. Türkiye’deki ilk beş göz önüne alındığında birinci sırada Koç Üniversitesi ve ikinci sırada Sabancı Üniversitesi Bulunmaktadır. Üçüncülük Bilkent ve Boğaziçi Üniversiteleri arasında paylaşılmıştır. Beşincilik ise dördü devlet, biri ise vakıf olmak üzere beş üniversite arasında paylaşılmıştır. Türkiye’deki üniversitelerin 2018 yılı sıralamalarına ait ilk beş ve skorları Tablo 2’de görülebilir.

Sıra Dünya Sıralaması Üniversite Toplam Öğretim Araştırma Atıflar Endüstri Geliri Uluslararası Görünüm
1 301 – 350 Koç Üniversitesi 42,4 – 45,1 25,7 32,1 65,2 84,3 53,8
2 351 – 400 Sabancı Üniversitesi 40 – 42,3 23,2 35,2 62,1 87,8 46,6
3 401 – 500 Bilkent Üniversitesi 35 – 39,9 23,3 20,3 67,1 42,8 55,6
3 401 – 500 Boğaziçi Üniversitesi 35 – 39,9 21,5 21,4 57,3 55,1 47,7
5 601 – 800 Atılım Üniversitesi 21,5 – 30,6 16,1 7,5 60 33,3 34,6
 5 601 – 800 Gebze Teknik Üniversitesi 21,5 – 30,6 19,8 10,4 34,7 33,4 24,6
 5 601 – 800 Hacettepe Üniversitesi 21,5 – 30,6 28,2 10,7 42,9 33,8 23,6
5 601 – 800 İstanbul Teknik Üniversitesi 21,5 – 30,6 22,5 24,2 33,5 100 25,6
5 601 – 800 Ortadoğu Teknik Üniversitesi 21,5 – 30,6 28,6 20,6 31,9 61,2 29,4

Bu sıralamalar yine, farklı unsurlar göz önüne alındığında değişmektedir. Örnek vermek gerekirse eğitim unsuru göz önüne alındığında Orta Doğu teknik Üniversitesi birinci, Hacettepe Üniversitesi ikinci, İstanbul Üniversitesi üçüncü sıraya yerleşmektedir. Araştırma unsuru göz önüne alındığında ise Sabancı Üniversitesi birinci, Koç Üniversitesi ikinci, İstanbul Teknik Üniversitesi üçüncü sıraya yerleşmektedir. Alınan atıflar unsuru göz önüne alındığında ise birinci sıraya Bilkent Üniversitesi, ikinci sıraya Koç Üniversitesi, üçüncü sıraya ise Sabancı Üniversitesi yerleşmektedir. Çeşitli unsurlar bazında ilk beş ise Tablo 3’te görülebilir.

Sıra Eğitim Araştırma Atıflar Endüstri Geliri Uluslararası Görünüm
1 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sabancı Üniversitesi Bilkent Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi Bilkent Üniversitesi
2 Hacettepe Üniversitesi Koç Üniversitesi Koç Üniversitesi Akdeniz Üniversitesi Koç Üniversitesi
2 İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Teknik Üniversitesi Sabancı Üniversitesi Sabancı Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi
4 Koç Üniversitesi Marmara Üniversitesi Atılım Üniversitesi Koç Üniversitesi Sabancı Üniversitesi
5 Bilkent Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi Boğaziçi Üniversitesi Erciyes Üniversitesi Atılım Üniversitesi

Yukarıda sayılan üniversiteler dışında THE listesine girmeyi başarabilmiş üniversiteler ise Gebze Teknik Üniversitesi, İzmir Teknoloji Enstitüsü, T.O.B.B. Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’dir. Diğer üniversiteler listede kendilerine yer bulamamışlardır. Tam liste için tıklayınız.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Serhat Adem Sop

Marka Kişiliği, Benlik Uyumu ve Fonksiyonel Uyumun Marka Sadakatine Etkileri: Otel İşletmelerine Yönelik Bir Araştırma

Doktora Tezi

Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK

Kabul Tarihi: Kasım 2017

Göreve Atanma

 

Dr. Emin ARSLAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Yardımcı Doçent Doktor kadrosuna atandı.

 

Yrd. Doç. Dr. Özlem Nilüfer KARATAŞ ARACI Ekim 2017 tarihi itibari ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğüne atandı.

 

 

Yrd. Doç. Dr. Emre ERBAŞ, Ekim 2017 tarihi itibari ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

Nişantaşı Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Turizm Rehberliği Bölümü, Turizm Rehberliği Programı’nda görevlendirilmek üzere (1) ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü, Turizm İşletmeciliği Programında görevlendirilmek üzere (2), 2 adet Araştırma Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 15.11.2017 – 29.11.2017.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz (1) ve (2).

 

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı’nda görevlendirilmek üzere 1 adet Araştırma Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 14.11.2017 – 28.11.2017.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.