İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şubat 2020 (21/2)

 

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nde yenilikler
Geçtiğimiz yıl 30’uncu yayın yılını dolduran Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, birtakım uygulamaları ile bilimsel turizm süreli yayıncılığı alanında yeni uygulamalara başlıyor. Derginin yeni dönemdeki uygulamaları şu şekildedir:
Alan Editörlüğü: Dergi gelen makale yükünü dağıtmak amacıyla alan editörlüğü uygulamasına geçti. Böylelikle gelen makalelerin hakem süreçleri alan editörleri tarafından yürütülecek. Alan editörlüğü görevini Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Dilek Acar ile Dr. Öğr. Üyesi Dönüş Çiçek yapacak.
Gastronomi Araştırmaları Bölümü: Ülkemizde gastronomi alanında açılan programlar ve literatürdeki gelişmeler doğrultusunda dergide “Gastronomi Araştırmaları Bölüm”ne yer verilmesi kararlaştırıldı. Bölüm editörlüğünü Özyeğin Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Özge Samancı yürütecek.
Turizm Tarihi Çalışmaları: Turizm tarihi alanındaki çalışmaları okurlarla paylaşmak üzere Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Acar, “Turizm Tarihi Çalışmaları” bölümünü hazırlayacak.
Yayım sayısı artırıldı: Gelen ısrarlı istekler üzerine dergi bundan böyle yılda Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere üç sayısı yayımlanacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Etik İlkeleri yayımlandı
Ülkemizde son iki yılda olağanüstü artış gösteren bilimsel/akademik süreli yayınların ortaya çıkardığı etik sorunları karşısındaki tutum ve duruşunu göstermek amacıyla Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Etik İlkeleri hazırlanarak, bilim kamuoyu ile paylaşıldı.   

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Etik İlkeleri sayfasına erişmek için tıklayınız.


16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak 2020’de başlıyor
Anatolia Turizm Akademisi, Detay Yayıncılık ve Kartaca Turizm’in işbirliğinde düzenlenen 16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak – 02 Şubat 2020 tarihleri arasında Antalya’da, ASKA Resort Otel’de yapılıyor. Alanında Türkiye ve Dünya’da düzenlenen en uzun süreli ve en kapsamlı Araştırma Yöntemleri Semineri’nde 16 seminer konusu yer alıyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz. 


11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 56 farklı ülkeden 733 sanatçı 1284 eser gönderildi
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 56 farklı ülkeden 733 sanatçı 1284 eser gönderdi.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.“Turizm Fakültelerinin Akademik Yapılandırılması” konulu arama konferansı yapıldı
15. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı “Turizm Fakültelerinin Akademik Yapılandırılması” konusuyla 26 – 29 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya’da yapıldı. Toplantıda Yüksek Öğretim Kurulu’na sunulmak üzere Turizm Fakülteleri bünyesindeki bölüm ve anabilim dalları ile ilgili öneriler ortaya çıkarıldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 18-21 Haziran 2020’de, Ankara’da yapılıyor
10. Lisansüstü Turizm öğrencileri Araştırma Kongresi 18-21 Haziran 2020 tarihlerinde, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin evsahipliğinde Ankara’da yapılıyor. Akademik Turizm Akademisi ile Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin işbirliğinde düzenlenen kongreye turizmle ilgili konularda hazırlanan yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarının yanı sıra araştırma bildirileri de sunulacak. Kongreye lisansüstü tez çalışmalarıyla katılacak elli öğrencinin ücretsiz katılımı ve konaklaması karşılanacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 
 

EMITT Fuarı 30 Ocak’ta başlıyor

Dünyanın önemli turizm fuarlarından Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 30 Ocak 2020 tarihinde TÜYAB Beylikdüzü Fuar ve Sergi Merkezi’nde başlıyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz. 

 
III. Turist Rehberliği Kongresi 29-30 Nisan 2020’de.. 
III. Turist Rehberliği Kongresi 29-30 Nisan 2020 tarihlerinde Ankara Hacıbayram Veli Üniversitesi’nin evsahipliğinde Ankara’da düzenleniyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz. 

2500’den fazla yazar 10 binden fazla madde yazıyor
Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin hazırlık çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Ocak 2020 itibariyle 2500’den fazla yazar 10 binden fazla maddeyi yazdığı veya yazmakta olduğu açıklandı. Öte yandan yazar aranılan maddeler de güncel olarak ansiklopedi resmi sitesinde yayımlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Akademik Teşvik Yönetmeliğinde değişiklikler oldu
Akademik Teşvik Ödeneğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik 17 Ocak 2020 tarihinde Resme Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ayrıntılı bilgi için bkz. 

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hguclu@anadolu.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

Yenal YAĞMUR
Otel İşletmelerinde Helal Ürün ve Hizmetlerin Risk Değerlendirilmesinde Turistlerin Memnuniyet ve Tekrar Ziyaret Etme Niyetlerine İlişkin Destinasyon İmajının Aracı Etkisine Yönelik Bir Araştırma
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Akın AKSU
Kabul Tarihi: Aralık 2019

 
 


Link Paylaşımı
 

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.