Mart 2018 (19/3)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 3, Mart 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

METİOD İstanbul “Anılarda Mersin Turizm (1979 – 2019)” kitabı hazırlıyor…

1979 yılında faaliyete başlayan Mersin Turizm’in önümüzdeki yıl 40’ıncı kuruluş yılı. Okulun 40’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla, Mersin turizmi mezunlarına ve turizm dünyasına daha iyi tanıtmak amacıyla, Mersin Turizm 1986 yılı mezunlarından ve Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın editörlüğünde “ANILARDA MERSİN TURİZM (1979 – 2019)” kitabı hazırlanıyor. METİOD İstanbul yayınlarından çıkacak kitap, Mersin Turizm’in kurumsal ve sosyal tarihini derlemeyi amaçlıyor.

Anatolia Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması’nda finale kalanlar belli oldu.

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenen “Anatolia Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması’nda finale kalanlar belli oldu. Yarışmada finale kalan eserler kategorilerine göre şöyle:

Reklam Kategorisinde Finale Kalanlar: “Once Upon a Cappadocia”, “Rox Cappadocia”, “Ponto da Quro Partial Marine Reserve”,

Belgesel Kategorisinde Finale Kalanlar: “683”, “Bafra: Masters of the Nature”, “Büyük Uşak Kanyonları”, “İpek Yolunun Hazineleri – Selçuklu’nun Beş İncisi”, “Life with Bacteria”, “One Giant Leap”, “Overlanding Patagonia”, “Passing Through The Doors of the Past”, “Tarzan Kemal: Story of a Citizen”.

Yarışla hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’ne başvurular 1 Mart 2018’de sona eriyor…

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenen 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’ne bildiri ile katılmak için son tarihin 1 Mart olduğu ilan edildi.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Turizm Tarihi Konuşmaları konferans dizisi devam ediyor..

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması devamı niteliğinde gerçekleştirilen iki etkinlikten biri olan “Turizm Tarihi Konuşmaları” konferans dizisine devam ediliyor. 27 Ocak tarihinde İstanbul’da Safi Ergün tarafından verilen “Türkiye’de özel havayolu işletmeciliğinin gelişimi” konulu konferanstan sonra, ikinci etkinlik Mart ayı içerisinde “Dünden Bugüne Türkiye’de Seyahat Acenteciliği” başlığı altında verilecek.

Etkinlik facebook sayfasnı ziyaret etmek için bkz.

 

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi The And Otel’de açıldı.

Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi, İstanbul, Sultanahmet’te faaliyet gösteren The And Otel’de açıldı. Toplam 41 karikatürün sergilendiği sergi 10 Şubat’tan 10 Nisan 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın alanında dünyadaki tek yarışması olduğunu ve kalitesinin merkezi İsviçre’de bulunan Uluslararası Karikatür Dernekleri Konfederasyonu tarafından beş yıldız verilerek tescillendiğini bildirildi.

Sergi fotoğrafları için bkz.

 

Akademik Söyleşiler – 2018

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nin işbirliğinde 16 Şubat 2018 tarihinde, DEÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nunda “Akademik Söyleşiler – 2018” konulu bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte; Prof.Dr. Asker Kartarı, Kadir Has Üniversitesi (Bilim ve Kültür), Prof. Dr. Doğan Göçmen, Dokuz Eylül Üniversitesi (Bilim ve İnsan), Prof.Dr. Nazmi Kozak, Anadolu Üniversitesi (Bilim, Araştırma ve Yayın) ve Prof. Dr. Muammer Tuna, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Bilim ve Etik) konularında konferans verdi.

 

Foça Kariyer Günleri – 2: Okul-Sektör Buluşması

Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan “Foça Kariyer Günleri: Okul-Sektör Buluşması” 1 Mart 2018 tarihinde (Perşembe) Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi Yerleşkesi’nde düzenleniyor. Etkinlik kapsamında, 1 Mart 2018 tarihinde Turizm Fakültesi öğrencileri için fakülte içerisinde belirlenecek kapalı alanda katılımcı firmalar stant açarak; insan kaynakları politikaları, işe alım süreçleri ve çalışma koşulları hakkında sunum yapacaklar. Etkinlik kapsamında ayrıca, açık pozisyonları için başvuru toplayıp, görüşme odalarında mülakatlar yaparak Turizm Fakültesi Hazırlık, -1.-2.-3.-4. Sınıf öğrencilerimizle bir araya gelme fırsatı bulacaklar.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Online Pazarlama EMİTT’te tartışıldı.

Kısa adı METİOD İstanbul olan Mersin Turizm Mezunları ve Mensupları tarafından düzenlenen “Gelişmekte olan pazarlarda online satış” konulu panel EMİTT Fuarı’nda yapıldı. Moderatörlüğü Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Yandex Müşteri Yöneticisi Anna Eryılmaz, HRS Avrupa ve Orda Doğu Direktörü Hüseyin Gençsoy, YEEGO Direktörü Levent Ölçer ve Hotel Runner Müşteri Başarı Müdürü Rıza Kaymak katıldılar. Panelistler online pazarlamanın turizm ve otelcilik sektörüne önemli katkılar sağladığını ve geleceğin turizm ve otelcilik pazarlamasının bütünüyle online ortamlarda gerçekleşeceğini ve aracı kurumlarının önemli oranda ortadan kalkacaklarını belirttiler.

 

14. Araştırma Yöntemleri Semineri gerçekleştirildi.

Anatolia Turizm Akademisi ile Detay Yayıncılık’ın işbirliğinde düzenlenen 14. Araştırma Yöntemleri Semineri 28 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında Antalya’nın Kemer ilçesinde faaliyet gösteren Mirage Park otelinde gerçekleştirildi. İki dönem halinde düzenlenen seminerler 14 farklı konuda yapıldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia Külliyatı açık erişime açıldı.

Anatolia Külliyatı, Anatolia Turizm Akademisi tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin çıktıları olan, akademi tarafından bastırılan yahut akademiye katkıda bulunan kişilere ait olan ve aynı zamanda açık erişime izni bulunan kitap, rapor, albüm, video kaydı gibi çalışmaların kamuoyu ile paylaşıldı. Anatolia Turizm Akademisi faaliyetleri kapsamında, 1990 yılından günümüze kadar geçen zamanda yayınlanan çalışmalar şu adresten incelenebilir: bkz.

Doç.Dr. Abdulkadir Koşan vefat etti.

Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Koşan vefat etti. 1953 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Abdulkadir Koşan, 23 Temmuz Ortaokulu, Erzurum Lisesi’nin ardından Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Almanca Bölümü’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulunda yüksek lisans, doktora yaptı ve Turizm İşletmeciliği dalından doçent olmuştu. Doç. Dr. Koşan 22 Ocak 2018 tarihinde uzun süredir tedavi gördüğü rahatsızlığına yenik düştü.

Eğirdir ve Kovada ‘da Sonbahar- Kış Fotoğraf Yarışması

Göller Bölgesinin en güzel kentlerinden biri olan, aynı zamanda bir turizm kenti de olan Eğirdir’in turistik yönlerinin, doğal güzelliklerinin, el sanatlarının, zanaatkârlarının belgesel tespitini yaparak kente dair nitelikli ve sanatsal bir görsel bellek oluşturmak; Eğirdir ve Kovada Gölü’nün tanıtımına katkı sağlamak; yarışma yoluyla üretilen eserlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak; farklı şehirlerden gelecek fotoğraf dostlarını buluşturmak, kaynaştırmak ve bu sayede fotoğraf sanatının tanıtılmasına, yaygınlaşmasına katkıda bulunmak; yerel halkta fotoğraf sanatına ilgi / farkındalık oluşturmak amacıyla “Eğirdir ve Kovada ‘da Sonbahar- Kış Fotoğraf Yarışması” düzenleniyor. Yarışmaya 30 mart 2018 tarihine kadar başvuru yapılabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyelerinden Turizm Sektöründe Kadın İstihdamını Artırmaya Yönelik Proje

Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yard. Doç. Dr. Ceyhun Can Özcan ve Öğr. Gör. Soner Arslan’ın koordinatörlüğünde, Turizm Ekonomisi ve Kalkınma Derneği’nin, İç İşleri Bakanlığı Konya İl Dernekler Müdürlüğü’nün desteğiyle hazırlanan “Turizm Fakültelerindeki Kadın Öğrencilerin Girişimcilik Kabiliyetlerinin ve İstihdam Düzeylerinin Artırılması” başlıklı bir projeye başlandı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi 8. Kariyer Günleri

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi 8. Kariyer Günleri etkinliği 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi’de yapılıyor.

 

5. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı Davetli Konuşmacıları…

Umeå Üniversitesi ile Uluslararası Biyometeoroloji Birliği işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı (CCTR 2018) 25-27 Haziran 2018 tarihlerinde İsveç’in Umeå şehrinde yapılacak. Turizm klimatolojisindeki son gelişmelerin ele alınacağı konferans, Prof. Dr. Daniel Scott ve Prof. Dr. C. Michael Hall’un konuşmaları ile açılacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Ertuğrul DÜZGÜN

Örgütsel Destek ve Örgütsel Özdeşleşme Arasındaki İlişkide Psikolojik Sermayenin Etkisi: Otel İşletmelerine Yönelik Bir Araştırma

Doktora Tezi

Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Mehmet YEŞİLTAŞ

Kabul Tarihi: Aralık 2017

Mustafa ÜLKER

Mutfakta Çalışan Şeflerin Yiyecek Üretiminde Yerel Ürün Kullanımları

Yüksek Lisans Tezi

Kayseri: Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA

Kabul Tarihi: Temmuz 2017

Göreve Atanma

 

Dr. Ayşe Nevin SERT, Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Yard. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

Akdeniz Üniversitesi, Demre Dr. Hasan Ünal Meslek Yüksekokulu, Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Turist Rehberliği Programı’nda görevlendirilmek üzere üç adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 19.02.2018 – 05.03.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz: (1), (2) ve (3).

 

Beykent Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 12.02.2018 – 26.02.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni