İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şubat 2018 (19/2)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 2, Şubat 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde “Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması” düzenleniyor. Turizm alanıyla ilgili hazırlanmış reklam ve belgesel çalışmalarının yer alacağı yarışmanın amatör veya profesyonel tüm katılımcılara açık olduğu bildirildi. Yarışmaya 31 Ocak 2018 tarihine kadar başvurulabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 1101 eser gönderildi…

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 9’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması‘na 62 farklı ülkeder 583 karikatür sanatçısı 1101 karikatür gönderdi. Gençler ve yetişkinler olmak üzere iki kategoride düzenlenen ve teması “Dünden Bugüne Tatiller” olan yarışmada, gençler kategorisine152 karikatür sanatçısı 192 eser gönderirken, yetişkinler kategorisinde ise 432 sanatçı 901 eser ile yarışmaya katıldı. Yarışmanın ulusal eleme toplantısı 13 Ocak 2018 tarihinde Dedeman İstanbul otelinde yapıldı ve 192 eser final değerlendirmesi için seçildi. Final değerlendirmesinde uluslararası jüri finale kalan eserler içerisinde dereceye girecek eserleri belirleyecek. Yarışmanın ödül töreni 28 Nisan 2018 tarihinde, İzmir’de, Four Points by Sheraton otelinde yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

14. Araştırma Yöntemleri Semineri 27 Ocak’ta başlıyor…

Anatolia Turizm Akademisi ile Detay Yayıncılık’ın işbirliğinde düzenlenen 14. Araştırma Yöntemleri Semineri 27 Ocak-04 Şubat 2018 tarihlerinde iki dönem olarak, Antalya-Kemer’de, Mirage Part Resort otelinde yapılıyor. Seminerde araştırma yöntemleri alanına giren konulardan oluşan 14 farklı seminer grubu yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Türkiye Turizmi Ansiklopedisi’ne 15 Şubat 2018 tarihine kadar madde önerisi kabul edilecek…

Geçen yıl, “Türkiye Turizmi Ansiklopedisi: Kavramlar, Kurumlar/Kuruluşlar, Olaylar ve Kişiler” başlıklı ansiklopedinin hazırlık çalışmalarına başlandı. Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi KOZAK ile Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin KOZAK’ın koordinatörlüğünde çalışmalarına başlanan ansiklopediye 15 Şubat 2018 tarihine kadar madde önerisinde bulunulabilir.

Madde ve yazar önermek için bkz.

 

Akademik Söyleşiler – 2018

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ile Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nin işbirliğinde 16 Şubat 2018 tarihinde, DEÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nunda “Akademik Söyleşiler – 2018” konulu bir etkinlik düzenleniyor. Etkinlikte konuşmacı olarak Prof. Dr. Asker KARTARI, Kadir Has Üniversitesi (Bilim ve Kültür), Prof. Dr. Doğan GÖÇMEN, Dokuz Eylül Üniversitesi (Bilim ve İnsan), Prof.Dr. Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi (Bilim, Araştırma ve Yayın) ve Prof. Dr. Muammer TUNA Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Bilim ve Etik) konularında söyleşiye katılacak. Etkinliğe katılmak istelenlerin en geç 14 Ocak 2018 tarihine kadar Araş. Gör. Pınar Işıldar ile iletişme geçmeleri gerekiyor: Araş. Gör. Pınar Işıldar, E-posta: pinar.isildar@deu.edu.tr

 

“turizmdays.com” haber sitesi yayımlanmaya başladı.

Uzun süre “turizmgazetesi.com” Antalya temsilciliği de yapan gazeteci Emin Demir’in editörlüğünü ve sahipliğini yaptığı “turizmdays.com” adlı haber sitesi yayına başladı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

METİOD İstanbul tarafından “Yükselen Pazarlarda Online Satış” konulu paneli yapılıyor…

Kısa adı METİOD İstanbul olan Mersin Turizm Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından 27 Ocak 2018, Cumartesi günü, saat 13.00 – 15.00 arasında kısa adı EMITT olan Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı kapsamında “Yükselen Pazarlarda Online Satış” konulu bir panel düzenleniyor. Yöneticiliğini Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yapacağı panele konuşmacı olarak Rıza KAYMAK (Müşteri Başarı Müdürü, Hotelrunner), Hüseyin GENÇSOY (Avrupa ve Ortadoğu Direktörü, HRS), Levent ÖLÇER (Direktör, Yeego) ve Anna ERYILMAZ (Yandex Key Account Manager) katılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi EMITT fuarında…

2016 Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye giren karikatürlerden oluşan sergi, 25 – 28 Ocak 2018 tarihlerinde kısa adı EMITT olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda açılıyor. Sergi 5’inci salonda A520 no’lu standta ziyarete açık olacak.

 

   

Türk Turizminin Öncü Eğitimci ve Araştırmacıları yazıları devam ediyor…

Editörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Metin KOZAK’ın yaptığı “Türk Turizminin Öncü Eğitimci ve Araştırmacıları” yazı dizisinde şimdiye kadar 32 akademisyen, araştırmacı ve yayıncının portresi yayımlandı. Yazı dizisinin son olarak Prof. Dr. Mehmet ALTINAY, Prof. Dr. Şükrü YARCAN, Dr. Şule ÇETİN ve Hüseyin YILDIRIM’ın portre yazıları yayımlandı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

EMITT, 25 Ocak tarihinde başlıyor…

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan 22. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. EMITT bu yıl 80’in üzerinde ülkeden 5.000 firma ve markayı bir araya getirmeyi hedefliyor. Turizm sektörüne ışık tutan EMITT, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

METİOD İstanbul Derneği’nin geleneksel EMITT yemeği…

Kısa adı METİOD İstanbul olan Mersin Turizm Mezunları ve Mensupları Derneği’nin geleneksel EMITT yemeği 26 Ocak 2018, Cuma günü, İstanbul’da Teras Labella’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Antalya Kelebekleri” Kitabı

Antalya Tanıtım Vakfı’nca (ATAV), Antalya’nın sahip olduğu 3’ü endemik 183 kelebek türüne ilişkin kitap hazırlandı. Türkiye’deki yaklaşık 350 kelebek türünden üçü endemik olmak üzere 183’ü, Antalya’nın dağlarında ve yaylalarında görülmesinden yola çıkılarak hazırlanan kitap, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) tarafından üç yıllık çalışmanın ardından hazırlatıldı. Yakın zamanda yaşamını yitiren Prof. Dr. Olcay Yeğin ile çalışma arkadaşlarının fotoğrafladığı kelebeklerin özelliklerine ve nerelerde bulunduklarına yönelik bilgiler de kitapta toplandı.

 

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi Bildiri Kabul Ediyor…

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde, 5 – 8 Nisan 2018 tarihleri arasında Gazimağusa / K.T.T.C.’de yapılacak olan 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi bildiri kabul ediyor. Bildiri göndermek için son tarih: 1 Mart 2018.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

I. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi

I. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi (1st International Child Friendly Tourism Congress) Cumhuriyet Üniversitesi ev sahipliğinde 25-28 Nisan 2018 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenleniyor. Kongrede Dünya barışının temellerini oluşturacak, güvenilir bir turizm anlayışının güçlendirilmesi ve turizmde çocuğa yönelik şiddet ve sömürünün önlenmesi konusunda farkındalık yaratılması konularında bilimsel çalışmaların önünün açılması amaçlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Müze Yönetimi Yüksek Lisans Programı

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Müze Yönetimi Yüksek Lisans Programı Bahar 2018 dönemi için yüksek lisans öğrencileri alıyor.

 

“İ.Ö. 12.-10. Yy.‘larda İzmir ve Çevresine Göçler” Konulu Seminer

Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM) ve Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdalı tarafından 17 Ocak 2018 tarihinde “İ.Ö. 12.-10. Yy.‘larda İzmir ve Çevresine Göçler” konulu bir seminer düzenlendi. Semineri Arkeolog Leyla KAYA verdi.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Dönüş ÇİÇEK

Bir Kalkınma Modeli Olarak Sakin Şehirlerde Yerel Halkın Turizm Desteği: Ege – Marmara Bölgesi Örneği

Doktora Tezi

Eskişehir: Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Yaşar SARI

Kabul Tarihi: Kasım 2017

Volkan GENÇ

Duygusal ve Sosyal Yetkinliklerin Estetik Emek Üzerine Etkisi: Bir Restoran Zinciri Örneği

Doktora Tezi

Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK

Kabul Tarihi: Ocak 2018

Çilem BULŞU

Farklılıkların Yönetiminin Örgütsel Bağlılık ve İşten Ayrılma Niyetine Etkisi: İstanbul’daki 4 ve 5 Yıldızlı Otel İşletmesi Çalışanlarına Yönelik Bir Çalışma

Yüksek Lisans Tezi

Batman: Batman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Murat GÜMÜŞ

Kabul Tarihi: Ekim 2017

Göreve Atanma

 

Dr. Ali İzzet YILMAZ, Hitit Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosuna atanmıştır.

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu, Ulaştırma Hizmetleri Bölümü, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nda görevlendirilmek üzere 3 adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 12.01.2018 – 26.01.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

İstanbul Gedik Üniversitesi, Gedik Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Aşçılık Programı’nda görevlendirilmek üzere 3 adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 10.01.2018 – 24.01.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Avrasya Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Aşçılık Programı’nda görevlendirilmek üzere 1 adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 05.01.2017 – 19.01.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.