İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ocak 2020 (21/1)

 

16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak 2020’de başlıyor
Anatolia Turizm Akademisi, Detay Yayıncılık ve Kartaca Turizm’in işbirliğinde düzenlenen 16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak – 02 Şubat 2020 tarihleri arasında Antalya’da, ASKA Resort Otel’de yapılıyor. Alanında Türkiye ve Dünya’da düzenlenen en uzun süreli ve en kapsamlı Araştırma Yöntemleri Semineri’nde 16 seminer konusu yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Almanya’da staj imkânı
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi, öğrencilerine Almanya’da staj imkânının kapılarını açacak olan önemli bir iş birliğine imza attı. Anadolu Üniversitesi, öğrenci odaklı hizmet anlayışı ve ilke edindiği uluslararasılaşma vizyonundan hareketle, öğrencilerine yönelik ilkleri hayata geçirmeye devam ediyor Almanya’da kariyer hedefleyen kişilere, bu fırsatı sunmak ve aracılık yapmak üzere kurulan Federal Sosyal ve Çalışma Bakanlığı’nın ve Federal İş Kurumu ve Uluslararası ve Uzman Yerleştirme Merkez Ofisi (ZAV) ile yapılan iş birliği neticesinde artık Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri Almanya’da staj yapabilecek. Yaz dönemlerinde üç aylık süre ile gerçekleştirilecek olan staj programı sayesinde öğrenciler, hem uluslararası alanda mesleki deneyim sahibi olacaklar hem de yabancı dillerini geliştirme olanağını yakalayacaklar.


“Turizm Fakültelerinin Akademik Yapılandırılması” konulu arama konferansı
15. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı “Turizm Fakültelerinin Akademik Yapılandırılması” konusuyla 26 – 29 Aralık 2019 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi, Anatolia Turizm Akademisi ve Antalya Bilim Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin işbirliğinde düzenlenecek arama konferansını Dr. Öğr. Üyesi İrfan Mısırlı yönetecek. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.


B.Ü. Turizm İşletmeciliği Bölümü Turizm İşletmeciliği alanında Dr. Öğretim Üyesi arıyor
Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü, turizm işletmeciliği alanında bir Dr. Öğretim Üyesi istihdam üzere öğretim üyesi arıyor. Adayların ilgili alanda doktorasını tamamlamış veya işe başlama tarihi itibariyle tamamlayacak olan adayların turizm işletmeciliği konusunda İngilizce dilinde ders verebilmeleri ve bu alanda yayın yapmış olmaları bekleniyor. İlgilenen adaylar başvuru hakkında daha fazla bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi 30’uncu yayın yılını doldurdu
İlk sayısı 1990 yılında yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi 30’uncu yayın yılını doldurdu. Derginin 2019’un son sayısı olan Cilt 30, Sayı 3, Güz 2019 sayısında yedi hakem denetimli makalenin yanı sıra bir seçme çeviri makale, rekreasyon araştırmaları, etkinlik notları ve turizm projeleri bölümleri de yer alıyor.

Dergi makalelerine erişmek için tıklayınız.


9. Uluslararası Resort Kongresi yapıldı
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen Uluslararası 9. Resort Turizm Kongresi, Antalya-Belek’te yer alan NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.Turizm Araştırmalarından Elde Edilen Bilginin Sektörel Yansımaları” konulu panel Foça’da yapıldı
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi tarafından 29 Kasım 2019, Cuma günü Foça’da “Turizm Araştırmalarından Elde Edilen Bilginin Sektörel Yansımaları” konulu bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Yüksel, ETİK Başkanı ve TUROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Hacı Bayram Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Bilgehan Gülcan, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak, Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ndan Teoman Alemdar ve Dr. Hanım Kader Şanlıöz Özgen katıldı. 

Özyeğin Üniversitesi Tasarım, Toplum ve Teknoloji Yüksek Lisans ve Gastronomi ve Tasarım Uzmanlık Alanı Programlarına öğrenci alıyor
Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü çatısı altında Tasarım, Teknoloji ve Toplum Tezli Yüksek Lisans Programı’yla bütünleşik olarak kurgulanan Gastronomi ve Tasarım Uzmanlık Alanı gastronomi ve yeme-içme kültürü çalışmaları alanında akademik çalışma yapmak isteyen bireylere, özgün araştırma yapma olanağı sağlarken, aynı zamanda tasarım, tarım, yeme-içme sektörü ve/veya gıda endüstrisinde çalışanlara mesleki açıdan kendilerini zenginleştirecek araştırma temelli bir bilgi birikimi sunmayı hedeflemektedir. Yemek Kültürü ve Tarihi, Toplumsal Bağlamda Tasarım, Duyusal Analiz ve Yeni Ürün Geliştirme, Gıda Tüketim Davranışları, Bilim ve Teknolojinin Toplumsal Teorisi gibi derslerle kurgulanan Gastronomi ve Tasarım uzmanlık alanı Türkiye’de gastronomi alanındaki çalışmalara çok disiplinli bir akademik yaklaşımla yepyeni bir boyut kazandıracaktır.

Detaylı bilgi için program sayfasını ziyaret edebilirsiniz ya da Doç. Dr. Özge Samancı ile iletişim kurabilirsiniz (ozge.samanci@ozyegin.edu.tr

 
 

AKTOB Olağan Genel Kurulu yoğun bir katılımla gerçekleşti
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Olağan Genel Kurulu Concorde Deluxe Otel Lara’da gerçekleşti. 423 AKTOB üyesinin oy kullandığı Genel Kurul’da Mevcut Başkan Dr. Erkan YAĞCI’nın listesi yeniden seçildi. Yüksek katılım oranı ile dikkat çeken genel kurulda AKTOB Yönetim Kurulu’na iki yeni üye katıldı.

 
“Dünden Bugüne Türkiye’de Turist Rehberliğinin Gelişimi” Turizm Tarihi Konuşmaları kapsamında ele alındı
Turizm Tarihi Platformu kapsamında yapılan “Turizm Tarihi Konuşmaları”, “Dünden Bugüne Türkiye’de Turist Rehberliğinin Gelişimi” konulu etkinlikle devam etti. Taksim Ramada Oteli’nde 13 Aralık 2019 tarihinde yapılan toplantıya 1958 ve 1967 yılları arasında Bakanlıktan turist rehberliği belgesi almış rehberler Ayşe Füsun Arıbaş, Cengiz Alatlı, Hayri Öznur Çilingiroğlu, İlhan Eksen, Nilüfer Kuruyazı, Nilüfer Tapan, Oya Ekser, Suat Özyürek, Şeref Sarı ve Tolon Sökmen katıldı. 

Ayrıntılı bilgi için bkz. 

“Thomas Cook Olayı, Sonuçları ve Türk Turizm Acentaları ile İlişkileri” konuşuldu
Turizm Tarihi Platformu kapsamında yapılan “Turizm Tarihi Konuşmaları”nda 14 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’da “Thomas Cook Olayı, Sonuçları ve Türk Turizm Acentaları ile İlişkileri” konulu sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi. Toplantıya Birol Türemiş, İlker Ünsever, Halim Bulutoğlu ve Nazmi Kozak katıldı.


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi 9. Resort Kongresi’nde
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 27-28 Kasım 2019 tarihlerinde 9. Uluslararası Resort Kongresi kapsamında NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde açıldı.

Sergi ile ilgili fotoğraflar için bkz.


11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2019 tarihinde sona eriyor
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2019 tarihinde sona eriyor. Gençler ve yetişkinler olarak iki kategoride düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “havalimanı” olarak belirlendi. Yarışmaya gönderiler eserler Ocak ayının ilk haftasından itibaren ilan edileceği ve ön değerlendirme seçici kurul toplantının 25 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da yapılacağı bildirildi.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde açıldı
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde açıldı.

Sergi ile ilgili fotoğraflar için bkz.


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi Turkey Travel İzmir Fuarı’nda açıldı
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 5-7 Aralık 2019 tarihlerinde 13. Uluslararası Turizm Fuar ve Kongresi’nde açıldı.

Sergi ile ilgili fotoğraflar için bkz.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi madde listeleri için Facebook üzerinden Sosyal Bilimler Akademik Bülteni sayfasını takip edebilirsiniz
Hazırlanmakta olan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde yer alacak bazı maddeler için yazarlık talepleri Facebook üzerinden Sosyal Bilimler Akademik Bülteni ortamında alınıyor. İlan edilen maddeler için yazarlık talebinde bulunmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.
https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

Türkiye Turizm Ansiklopedisi resmi internet sayfası için bakz.:
LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hguclu@anadolu.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

Cemil GÜNDÜZ
Helal Turizm Alanında Faaliyet Gösteren Otellerin Stratejik Rekabet Faktörlerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma: Antalya İli Örneği
Doktora Tezi
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cafer TOPALOĞLU
Kabul Tarihi: Kasım 2019

 

Habibe GÜNDÜZ
Turistlerin Sağlıklı Beslenme Bilinci ve Yöresel Yiyecek Tercihi İlişkisinin Termal Otellerde İncelenmesi: Afyonkarahisar Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi: Esra GÜL YILMAZ
Kabul Tarihi: Kasım 2019

 

 
Link Paylaşımı
 

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.