İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ocak 2018 (19/1)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2017) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 1, Ocak 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Akademik Turizm Bülteni 19’uncu yaşına girdi…

Eylül 2000 yılından bu yana aralıksız olarak yayımlanan Akademik Turizm Bülteni 19’uncu yayın yılına girdi. Turizm ve ilgili alanlarda çalışmalarda bulunan akademisyen, lisansüstü öğrenci ve araştırmacılara yönelik yayımlanan Akademik Turizm Bülteni’nin içinde bulunduğumuz dönemde 6350 abonesi bulunuyor.

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık’ta sona eriyor…

Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2017 tarihinde sona eriyor.

“Dünden Bugüne Tatiller” konu başlığı altında hazırlanan karikatürlerin kabul edildiği yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Sosyal Bilimlerde Araştırmanın Mantığı” konulu konferans…

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Asker KARTARI, 15 Aralık 2017 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nde “Sosyal Bilimlerde Araştırmanın Mantığı” konulu bir konferans verdi.

 

Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi işbirliğinde “Anatolia Turizm Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması” düzenleniyor. Turizm alanıyla ilgili hazırlanmış reklam ve belgesel çalışmalarının yer alacağı yarışmanın amatör veya profesyonel tüm katılımcılara açık olduğu bildirildi. Yarışmaya 31 Ocak 2018 tarihine kadar başvurulabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı çıktı…

1990 yılından bu yana Türkiye’nin en uzun süreli yayımlanan akademik dergisi Anatolia’nın son sayısı (Cilt 28, Sayı 2, Güz 2017) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin bu sayısında yedi makale, bir seçme çeviri makale, dört akademisyenin portre yazısı, rekreasyon incelemeleri, turizm projeleri, etkinlik notları ile editöre mektup bölümleri yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Er Yatırım’dan Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’ne destek…

Er Yatırım firması 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde, en iyi doktora ve yüksek lisans tezlerinde dereceye giren iki kişiye İzmir’de faaliyet gösteren Four Points by Sheraton İzmir otelinde ikişer günlük tatil ödülü veriyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

5. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı 25-27 Haziran tarihlerinde yapılacak…

Umeå Üniversitesi ile Uluslararası Biyometeoroloji Birliği işbirliğinde düzenlenen 5. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı (CCTR 2018) 25-27 Haziran 2018 tarihlerinde İsveç’in Umeå şehrinde yapılacak. Konferansta turizm klimatolojisindeki son gelişmelere yönelik sunumlar ve tartışmalar ele alınacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Kuşadası Sergisi…

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye giren karikatürlerden oluşan sergi, 4 Aralık 2017 tarihinde Kuşadası Belediyesi İbramaki Sanat Galerisi’nde açıldı. Geçtiğimiz yıl 8’incisi düzenlenen yarışmada dereceye giren 25 karikatürden oluşan ve Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi öncülüğünde Kuşadası Belediyesi ile Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği’nin desteğiyle Kuşadalılarla buluşan serginin açılışına, çok sayıda sanatseverle birlikte ADÜ Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Konaklama Bölümü Başkanı Doç. Dr. Osman Nuri Özdoğan da katıldı.

Fotoğraflar için bkz.

Foça Belgesel Film Yarışması

Foça’nın tarih ve kültür mirasının korunmasına, turizmin gelişmesine, etkili ve doğru tanıtımına katkıda bulunacak kurmaca olmayan belgesel filmleri teşvik etmek amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Reha Midilli Eğitim Vakfı’nın işbirliğinde Foça Belgesel Film Yarışması düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi Concorde de Luxe otelde açıldı…

2016 Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye giren karikatürlerden oluşan sergi, 30 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da, Concorde de Luxe otelde açıldı. Resort Kongresi kapsamında açılan sergide, geçtiğimiz yıl 8’incisi düzenlenen yarışmada dereceye giren 12 karikatür sergilendi.

Sergi fotoğrafları için bkz.

“Eskiçağ’da Karadeniz’de Kadın” konulu sergi Sinop’ta…

15-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Sinop Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün işbirliğinde, Sinop Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “Eskiçağ’da Karadeniz’de Kadın“ başlıklı bir fotoğraf sergisi düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Uluslararası Antik Çağda Pişmiş Toprak Gözyaşı Şişeleri Sempozyumu

17-18 Mayıs 2018 tarihlerinde İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Uluslararası Antik Çağda Pişmiş Toprak Gözyaşı Şişeleri Sempozyumu” düzenleniyor. Sempozyum ücretsizdir ve sonrasında 19-21 Mayıs tarihlerinde Ayvalık üzerinden Yunanistan’ın Midilli adasına bir gezi planlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

8. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi

8. Uluslararası Sağlık Turizmi Kongresi 3-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Türkiye Sağlık Turizmi Derneği’nin ev sahipliğinde Amara Sealight Elite Hotel-Kuşadası’ nda gerçekleştiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Turizm Fakültesi kapatıldı…

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Turizm Fakültesi 11.09.2017 tarih ve 2017/10830 sayılı karaname ile kapatıldı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği yayımlandı…

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Dosya

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Akademik Turizm Bülteni’nde bu aydan itibaren, akademik yaşam ve alanla ilgili hazırlanan dosyalara yer verilecektir. Dosya bölümü ilgi duyan tüm kişilere açıktır. Dosyalar tekil ya da seri halinde hazırlanabilir. Hazırlanan dosyalar çok uzun olduğu taktirde, bültende özeti sunulacak ve tam metin bağlantısı verilecektir. Hazırlanan dosyalar ile ilgili ortaya çıkabilecek tüm hususlarda yazarları sorumludur. Bölüm sorumlusuna şu adresten ulaşabilirsiniz: engin@anatoliajournal.com.

Üniversite Sıralamaları Dosyası

Bu dosyada, çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan kimi üniversite sıralamaları, kendi içlerinde incelenerek, önemli bazı sonuçlar değerlendirilmiştir. Seri bu ay yayınlanan ““QS Top Universities Rankings”” ile sona ermiştir. Daha önceki değerlendirmeler için Ekim, Kasım ve Aralık ayı bültenlerine bakılabilir (Hazırlayan: Engin BAYRAKTAROĞLU).

Kısım 4 – “QS Top Universities Rankings” Sıralamaları

“QS Top Universities Rankings”, QS Quacquarelli Symonds isimli İngiltere merkezli bir yazılım firmasının hazırladığı sıralamalardır. QS firması, yükseköğretim alanında lisans ve lisansüstü düzeylerde düzenlediği etkinlikler ve sunduğu ağlar ile dünyanın yükseköğretim alanında bulunan en büyük etkinlik, yazılım ve medya oluşumlarından birisidir. Sıralamalar “topuniversities.com” alt oluşumu altında kamuoyuyla paylaşılmaktadır. QS sıralamalarını çeşitli başlıklar altında kullanıcılarla paylaşmaktadır. Bunlar arasında genel sıralama olan “World Univesity Rankings”in yanında bölgeler bazında sıralama, alanlar bazında sıralama ve mezun istihdamını içeren sıralamalar da bulunmaktadır. QS bu sıralamaları hazırlarken, Elsevier yayın grubu ile işbirliği yapmaktadır. 2018 yılı sıralamalarına ulaşmak için tıklayınız.

Metodolojisi
Toplam sıralama skoru temelde, farklı önem derecelerine sahip dört unsuru belirlemek üzere kullanılan altı adet unsur göstergesinin skorlarının değerlendirilmesine dayanmaktadır. İlgili dört unsur arasında öğretim, araştırma, istihdam edilebilme ve uluslararasılaşma bulunmaktadır. Bu dört unsuru hesaplamak için gösterilen göstergelerse; skorun %40’ını oluşturan ve akademisyenlere dünya çapında yapılan bir anket çalışmasına dayanan akademik itibar, skorun %10’unu oluşturan ve işverenlere dünya çapında hangi okulun mezunlarını tercih ettiklerine yönelik yapılan bir anket çalışmasına dayanan işveren gözündeki itibar, %20 ağırlığa sahip olan ve yüksek kalitede eğitimi ve desteği gösterdiği düşünülen öğrenci-öğretim üyesi oranı, %20 ağırlığa sahip olan ve yayın performansını gösteren öğretim üyesi başına düşen araştırma atıfları oranı, %5 ağırlığa sahip uluslararası öğretim üyesi oranı ve %5 ağırlığa sahip uluslararası öğrenci oranıdır. Bu unsurlar göstergeler arasında araştırma performansını göstermek üzere h-indeks’te kullanılmaktadır.

Sıralamalara İlişkin Değerlendirme
2018 yılı sıralamalar göz önüne alındığında ilk 10’un A.B.D. merkezli beş, İngiltere merkezli dört ve İsviçre merkezli bir üniversiteden oluştuğu görülmektedir. İlk yüz göz önünde alındığında ise çok sayıda A.B.D., İngiltere ve Avustralya merkezli üniversite göze çarpmaktadır. Ayrıca Almanya, Avusturya, Belçika, Japonya, İsviçre, Çin, İsveç, Kanada, Rusya gibi ülkelerinde ilk 100’e bir ya da daha fazla sayıda üniversite soktukları görülmektedir. 2018 yılı sıralamalarına ait ilk beş ve skorları Tablo 1’de görülebilir.

Sıra
Üniversite
Toplam
Akademik İtibar
Öğretim üyesi başına atıflar
İşveren gözünde itibar
Öğrenci-öğretim üyesi oranı
Uluslarası Öğretim üyeleri
Uluslararası öğrenciler
1
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
100
100
99,9
100
100
100
96,1
2
Stanford Üniversitesi
98,7
100
99,4
100
100
99,6
72,7
3
Harvard Üniversitesi
98,4
100
99,9
100
98,3
96,5
75,2
3
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü
97,7
99,5
100
85,4
100
93,4
89,2
5
Cambridge Üniversitesi
95,6
100
78,3
100
100
97,4
97,7

Elbette ki bu sıralamalar, göstergeler göz önüne alındığında değişmektedir. Fakat QS değerlendirmesinin filtrelemekte zorlandığı nokta da burasıdır. Üst düzey üniversitelerin gösterge puanları birbirine çok yakındır ve hatta 100 tam puana sahip üniversite sayısıda oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse akademik itibar göstergesinde 11, öğretim üyesi başına atıflar göstergesinde 7, işveren gözündeki itibar göstergesinde 8, öğrenci-öğretim üyesi oranı göstergesinde ise tam 18 adet 100 tam puana sahip üniversite vardır. Bu da göstergeler bazında sıralamanın hassasiyetini düşürmektedir. Fakat yine de genel sıralama gerekli hassasiyete sahiptir.
Türkiye’ye gelindiğinde ise 11 üniversitenin listeye alındığı görülmektedir. Bunların üç tanesi vakıf üniversitesi iken, sekizi devlet üniversitesidir. Türkiye’deki ilk beş göz önüne alındığında birinci sırada Bilkent Üniversitesi ve ikinci sırada Koç Üniversitesi, üçüncü sırada Sabancı Üniversitesi, dördüncü sırada Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve beşinci sırada Boğaziçi Üniversitesi bulunmaktadır. Türkiye’deki üniversitelerin 2018 yılı sıralamalarına ait ilk beş ve skorları Tablo 2’de görülebilir.

Sıra Dünya Sıralaması Üniversite Toplam Akademik İtibar Öğretim üyesi başına atıflar İşveren gözünde itibar Öğrenci-öğretim üyesi oranı Uluslarası Öğretim üyeleri Uluslararası öğrenciler
1 421-430 Bilkent Üniversitesi 29,5 26,2 46,3 62,5
2 431-440 Koç Üniversitesi 44,9 45,6 42,6
3 461-470 Sabancı Üniversitesi 36,6 38,9 48,4
3 471-480 Ortadoğu Teknik Üniversitesi 31,8 23,2 63,8
5 491-500 Boğaziçi Üniversitesi 33 58,5 19,1

Türkiye sıralamaları göz önüne alındığında ise QS sıralamaları sınıfta kalmaktadır. Bunun temel nedeni ise göze çarpan veri eksiklikleridir. Örnek olarak Bilkent’in birinci çıkmasının nedeni temelde altı göstergenin dördüne ait olan verilerin, özellikle de yüksek ağırlıklı verilerin bulunabilmiş olmasıdır, Diğer okullar için ise altı göstergenin üçüne ait olan veriler bulunmuş ve de bu toplam skora bir eksiklik olarak yansımıştır. Bu sıralamada Türkiye’deki üniversitelerin yeri hakkında kesin bir yargıya varmak zor olsa da, önde gelen üniversiteler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Yukarıda sayılan üniversiteler dışında QS listesine girmeyi başarabilmiş diğer üniversiteler ise İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’dir. Diğer üniversiteler listede kendilerine yer bulamamışlardır. Tam liste için tıklayınız.
Fakat QS listelerinin yukarıda sayılan zayıflıkları yanında, kendini diğer listelerden ayıran bir boyutu vardır. Bu da çalışma alanları temelinde yapılmış üniversite sıralamalarına da yer veriyor oluşudur. Bu sayede ilgili alan içerisinde en önde gelen üniversitelere dair bilgi sahibi olmak mümkündür. Alanlara yönelik sıralamalarda metodoloji biraz değiştirilmiş ve göstergelerden üçü çıkarılmış, biri ise değiştirilmiştir. Bu dosyada QS sıralamalarında “Ağırlama ve Dinlence Yönetimi” olarak ayrılmış çalışma alanı içerisindeki üniversite sıralamalarına yer verilmiştir. QS sıralamalarına göre “Ağırlama ve Dinlence Yönetimi” alanında eğitim veren en iyi beş üniversite arasına A.B.D.’den dört; İsviçre’den üç; İngiltere, Avustralya ve Çin’den ise birer adet üniversite girmiştir. İlk beşe ait bilgi Tablo 3’te görülebilir.

Sıra Üniversite Toplam Akademik İtibar Çalışma başına atıflar İşveren gözünde itibar
1 Nevada Üniversitesi 92,1 100 80,6
2 Lozan Otelcilik Okulu 88,7 92,1 100
3 Hong-Kong Teknik Üniversitesi 82,1 84,6 76,9 70,7
3 Les Roches Uluslararası Otel İşletmeciliği Okulu 77,9 80,7 88,6
5 Surrey Üniversitesi 77,2 83,9 79,6 40,9

Toplamda 50 üniversitenin yer aldığı “Ağırlama ve Dinlence Yönetimi” alanı sıralamasına Türkiye’de faaliyet gösteren herhangi bir üniversite girememiştir. Bunun iki sebebi olabilir; birincisi bu üniversiteler sıralamalarda geride kaldığı için yer verilmemesi, diğeri ise ihtiyaç duyulan verilerin elde edilememiş olmasıdır. Tam listeye ulaşmak için tıklayınız.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

İlker Türkeri

Destinasyon Deneyimi, Bilinirliği ve Aidiyeti Kapsamında Destinasyon Sadakatine Yönelik Bir Model Önerisi: Fethiye Örneği

Doktora Tezi

Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Gökalp Nuri SELÇUK

Kabul Tarihi: Temmuz 2017


Ece Doğantan

Turizmde Kırılganlık ile Rezilyans Kapasitesi İlişkisi: Farklı Turizm İşletmelerinde Karşılaştırmalı Bir Analiz

Doktora Tezi

Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK

Kabul Tarihi: Aralık 2017

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

Nişantaşı Üniversitesi, Nişantaşı Meslek Yüksekokulu, Ulaştırma Hizmetleri Bölümü, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nda görevlendirilmek üzere iki Öğretim Görevlisi (1)(2) ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü, Turizm İşletmeciliği Programında görevlendirilmek üzere bir Araştırma Görevlisi (3), aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 20.12.2017 – 03.01.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz (1), (2) ve (3).

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.