İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kasım 2019 (20/11)

 

16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak – 02 Şubat 2020 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor
Anatolia Turizm Akademisi, Detay Yayıncılık ve Kartaca Turizm’in işbirliğinde düzenlenen 16. Araştırma Yöntemleri Semineri 29 Ocak – 02 Şubat 2020 tarihleri arasında Antalya’da ASKA Resort Otel’de yapılıyor. Türkiye ve dünyada düzenlenen en uzun süreli ve en kapsamlı Araştırma Yöntemleri Semineri’nde 16 seminer konusu yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz. 


Dünden Bugüne Ankara (Otel, Lokanta, Pastane, Turizm) kitabı çıktı
Osmanlı’dan günümüze Ankara’nın modernleşmesine katkısı olmuş 27 kurum ve kuruluşun tarihlerini içeren “Dünden Bugüne Ankara (Otel, Lokanta, Pastane, Turizm) kitabı yayımlandı. Editörlüğünü Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yaptığı kitap, ikisi farklı üniversitelerden olmak üzere Anadolu Üniversitesi’nde turizm eğitimi alan öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve doktora öğrencilerinin destekleriyle hazırlandı. Kitabın bölümleri ve yazarları şu şekildedir: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Ankara’da Bir Konaklama Tesisi: Taşhan (Nazmi KOZAK), Yeni Türkiye Cumhuriyetinin Batıya Dönük Yüzü: Ankara Palas (Gözde TÜRKTARHAN – Emre Ozan AKSÖZ), Turizm Tarihinde Onurlu Bir İz: Bulvar Palas Oteli (1954-1993) (Aysel YILMAZ), Yenişehir’in Öncü Oteli: Kent Otel’den Gür Kent Otel’e (Gözde TÜRKTARHAN), Ankara’nın İlk Beş Yıldızlı Oteli: Büyük Ankara Oteli (Dilek ACAR) Türkiye’deki İlk Yerli Otel Zincirinin Birinci Halkası: Ankara Dedeman Oteli (İrfan MISIRLI), Marmara Oteli: “Siyasetin Balo Salonu” (Nazmi KOZAK), Stad Oteli: Gelecek İçin Geleneğin Korunması Rotasında Tasarlanan Bir Mekan (Meryem AKOĞLAN KOZAK), Yeme-İçme ve Eğlence İşletmeleri (Cumhuriyetin Başkentinde Bir Münevverler Kulübü: İstanbul Pastanesi (1923-1955) (Arzu TOKER), Ankara’nın Efsane Lokantası Karpiç (Çağıl Hale ÖZEL – Ebru ZENCİR), Tavukçu Lokantası (Fuat ÇİFTÇİ), Karadeniz Lokantası (Mehmet Tahir DURSUN), Bir Yudum Bozanın 83 Yıllık Öyküsü: Akman Boza (Ceren AYDIN), Modernleşme Kurgusunda Sosyal Bir Okul: Ankara Gar Gazinosu (Dönüş ÇİÇEK), Goralı Sandviçleri: “Bir Goralı Bana!” (Serhat BİNGÖL), Rumeli İşkembecisi ve Lokantası (Engin BAYRAKTAROĞLU), Piknik (1953 – 1987) (Nazmi KOZAK), Flamingo Pastanesi (Selin KAMA), Boğaziçi Lokantası (Serhat AYDIN), Bolu Akın Lokantası (Nam-I Diğer Haşlamacı), (Mehmet Tahir DURSUN), Kıravatlı Şehrin Yeşil Ceketi: Papazın Bağı (Çağdaş AYDIN), Ticaret Öğretmen Okulu’ndan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne (Duygu YETGİN), Türkiye’de Bir İlk: Ankara Otelcilik Okulu (1961-1974) (Arzu TOKER), Hacettepe Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans Programı (Emre Ozan AKSÖZ), Eti Müzesi’nden Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne (Duygu YETGİN – Azade Özlem ÇALIK), Türk Turizminin Öncü ve Örnek Kurumu T.C. Turizm Bankası A.Ş. (Gözde TÜRKTARHAN), Türkiye’de Yok Edilen Bir Kütüphane: Turizm Bankası İhtisas Kütüphanesi (Gözde TÜRKTARHAN – Nazmi KOZAK).

Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.Kongrede 50 lisansüstü öğrencinin konaklaması ücretsiz sağlanacak
10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 17 – 21 Haziran 2020 tarihlerinde Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin ev sahipliğinde Ankara’da düzenleniyor. İlki 2002 yılında gerçekleştirilen kongrede şimdiye kadar olduğu gibi yüksek lisans ve doktora öğrencileri tezlerini sunacaklar. Kongrede ayrıca araştırmacılarca hazırlanmış araştırma bildirileri de yer alacak. Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi 50 öğrenciyi kongre süresinde ağırlayacak. Bu hizmetten yararlanabilmek için öğrencilerin kongreye bildiri ile katılmaları ve herhangi bir kurum-kuruluşta ücretli olarak çalışıyor olmamaları gerekiyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

20. Ulusal Turizm Kongresi yapıldı
20. Ulusal Turizm Kongresi 16 – 19 Ekim 2019 tarihlerinde, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde Eskişehir’de yapıldı. Kongrede ulusal ve uluslararası olmak üzere toplam 260 bildiri sunuldu. 


14. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı gerçekleştirildi
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ve Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliği ile düzenlenen 14. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde gerçekleştirildi. Çeşitli kurum-kuruluşlardan 49 temsilcinin katıldığı toplantıda Pınarbaşı özelinde doğa turizminin geliştirilmesi için çeşitli kararlar alındı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


11th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure, 2 – 7 Haziran 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenleniyor
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen 11th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure bilimsel etkinliği 2 – 7 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da yapılıyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 
 

7th Interdisciplinary Tourism Research Conference, 2 – 7 Haziran 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenleniyor
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen 7th Interdisciplinary Tourism Research Conference bilimsel etkinliği 2 – 7 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 
 
Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi konulu sözlü tarih grup görüşmesi yapılıyor

Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen sözlü tarih görüşmeleri kapsamında 26 Ekim 2019 tarihinde “Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi” konulu sözlü tarih görüşmesi The And Otelde yapılıyor.

Turizm Tarihi Platformu için bkz.


A. Ü. Konaklama İşletmeciliği Bölümünün adı “Turizm İşletmeciliği” olarak değiştirildi
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesindeki Konaklama İşletmeciliği Bölümü’nün adı Turizm İşletmeciliği Bölümü olarak değiştirildi. Bölüm, uzaktan öğretim tekniğiyle eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürüyor.


Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Bülteni yayımlandı
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Bülteni yayımlandı. Bültende Turizm Fakültesi’nin 2018-2019 eğitim-öğretim yılına ilişkin faaliyetlere ilişkin haberler yar alıyor.

Bülteni okumak için bkz.


Genel Turizm: İlkeler-Kavramlar kitabının 21’inci baskısı çıktı
Ülkemizde turizm alanında en çok baskı yapan kitap olan “Genel Turizm: İlkeler-Kavramlar” kitabının 21’inci baskısı Detay Yayınları arasından çıktı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Kocaeli Üniversitesi Turizm Fakültesi kuruldu
Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak Turizm Fakültesi’nin kurulmasına ilişkin karar; 4 Ekim 2019 gün ve 30908 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 


Turizm Fakültesi Dekanlar Toplantısı Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yapıldı
Kısa adı TURDEK olan Turizm Fakültesi Dekanlar Toplantısı 11-12 Ekim 2019 tarihlerinde Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde KKTC’nin Gazimagusa kentinde yapıldı.


 

Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Turizm Fakültesi kuruldu
Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı. Aynı üniversite rektörlüğüne bağlı olarak Turizm Fakültesi kuruldu.


Turizm Karikatürleri Yarışması’nın kalitesi sekizinci kez tescillendi
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması bu yıl da FECO tarafından beş yıldız ile niteliği tescil edildi. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sekiz yıldır FECO tarafından beş yıldızlı ile değerlendiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi Editörler Kurulu toplantısı yapıldı
Türkiye Turizm Ansiklopedisi Editörler Kurulu toplantısı 17 Ekim, Perşembe günü saat 15:00’de Eskişehir Anemon Otel’de Ulusal Turizm Kongresi kapsamında yapıldı.


10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi
10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni sergisi 15 – 20 Ekim 2019 tarihleri arasında 20. Ulusal Turizm Kongresi kapsamında Eskişehir Anemon Otel’de yapıldı.


Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi konulu sözlü tarih grup görüşmesi 

Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen sözlü tarih görüşmeleri kapsamında 26 Ekim 2019 tarihinde “Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi” konulu sözlü tarih görüşmesi The And Otelde yapılıyor.

Turizm Tarihi Platformu için bkz.

 

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

 

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

Mehmet KAHYAOĞLU
Örgütsel Adalet Algısının İç Girişimci Davranışa Etkisinde Örgütsel Özdeşleşmenin Rolü: Konaklama İşletmelerinde Bir Uygulama
Doktora Tezi
Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Ali Çağlar GÜLLÜCE
Kabul Tarihi: Temmuz 2019

 

Tevfik DEMİRÇİFTÇİ
Konaklama İşletmelerinde Gelir Yönetimi Uzmanlarının Yeterlilik Alanları ve Karşılaştıkları Sorunlar: Uluslararası Bir Araştırma
Doktora Tezi
İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. İsmail KIZILIRMAK
Kabul Tarihi: Eylül 2019


Mehtap ÖZKAN BUZLU
Her Şey Dahil Otellerde İsraf: Beş Yıldızlı Kıyı Otellerinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR
Kabul Tarihi: Ekim 2019


 


         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.