İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekim 2018 (19/10)

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 10, Ekim 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

2018 Yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları…

2018 yılı merkezi yerleştirme sonuçlarına göre turizm alanındaki lisans programlarına bir önceki yıla göre 1310 kişilik düşüşle açılan 11.088 kişilik kontenjanın, bir önceki yıla göre 1125 kişilik düşüşle, 7202’sine (yüzde 64,95) öğrenci yerleştirildi. Açılan kontenjanlara yerleştirme oranı bir önceki yıla göre yüz üzerinden yaklaşık 2 birim düşüş gösterdi. Açılan programların 47’sine 1 – 10 arası sayıda öğrenci yerleştirildi, dördüyse hiç kimse tarafından tercih edilmedi. Puan türlerine göre en yüksek puanla yerleşen öğrencilere ait bilgiler aşağıda yer alıyor. (Haber: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Devlet üniversitelerinde EA puan türüne göre öğrenci kabul eden ve kontenjanları dolan programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– Boğaziçi Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Turizm İşletmeciliği (410,44)
– Dokuz Eylül Üniversitesi / İşletme Fakültesi / Turizm İşletmeciliği (340,69)
– Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Turizm İşletmeciliği (339,00)

Vakıf üniversitelerinde EA puan türüne göre öğrenci kabul eden programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– İstanbul Bilgi Üniversitesi / Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu / Turizm ve Otel İşletmeciliği (367,89)
– Özyeğin Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Otel Yöneticiliği (355,43)
– İzmir Ekonomi Üniversitesi / Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu / Mutfak Sanatları ve Yönetimi (350,26)

Devlet üniversitelerinde SÖZEL puan türüne göre öğrenci kabul eden ve kontenjanları dolan programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Gastronomi ve Mutfak Sanatları (487,28)
– Akdeniz Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Gastronomi ve Mutfak Sanatları (438,58)
– Mardin Artuklu Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Gastronomi ve Mutfak Sanatları (431,21)

Vakıf üniversitelerinde SÖZEL puan türüne göre öğrenci kabul eden programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– Özyeğin Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Gastronomi ve Mutfak Sanatları (490,74)
– Altınbaş Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Fakültesi / Gastronomi (470,17)
– Yeditepe Üniversitesi / Güzel Sanatlar Fakültesi / Gastronomi ve Mutfak Sanatları (464,95)

Devlet üniversitelerinde DİL puan türüne göre öğrenci kabul eden ve kontenjanları dolan programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Turizm Rehberliği (470,41)
– Erciyes Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Turizm Rehberliği (424,74)
– Ondokuz Mayıs Üniversitesi / Turizm Fakültesi / Turizm Rehberliği (424,32)

Vakıf üniversitelerinde DİL puan türüne göre öğrenci kabul eden programlara en yüksek puan türüne göre gerçekleşen ilk üç yerleştirme puanları sırasıyla şu şekilde ortaya çıktı:
– Yaşar Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Turizm Rehberliği (435,44)
– Nişantaşı Üniversitesi / Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Turizm Rehberliği (395,18)
– İstanbul Gelişim Üniversitesi / İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi / Turizm Rehberliği (381,85)

 

15. Araştırma Yöntemleri Semineri 26 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor

Alanında dünyanın ve Türkiye’nin en kapsamlı Araştırma Yöntemleri Semineri’nin 15’incisi 26 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya’nın Kemar ilçesinde faaliyet gösteren Mirage Park Resort’te düzenleniyor.

İki dönem olarak toplam 16 seminerin yer aldığı 15. Araştırma Yöntemleri Semineri için ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

 

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu 18-21 Ekim 2018’de Foça’da yapılıyor…

Türkiye’de turizm eğitimi, turizm araştırmaları ve turizm literatürünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş Prof. Dr. Hasan Olalı adına düzenlenen bu sempozyumun amacı, son 50 yılda turizm literatürünün gelişiminini ortaya çıkarmaktır. Sempozyum Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 18-21 Ekim 2018 tarihlerinde Foça’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Genel Turizm: İlkeler Kavramlar kitabının 20’uncu baskısı çıktı

İlk baskısı 1993 yılında Anatolia Yayıncılık tarafından yapılan Prof. Dr. Nazmi Kozak, Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak tarafından hazırlanan Genel Turizm: İlkeler-Kavramlar kitabının 20’inci baskısı geçtiğimiz günlerde çıktı. Turizm alanındaki ders kitapları arasında en fazla baskı yapan kitap olma özelliğine sahip olan kitabın son baskısı Detay Yayıncılık tarafından yapıldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yani sayısı yayımlandı

Merkezi İngilterede’de olan Fransis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayınlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’ın yeni sayısı (Yıl 29, Sayı 3, 2018) yayımlandı. Derginin yeni sayısında 12 makale, üç kitap değerlendirme yazısı, bir etkinlik değerlendirme yazısı ile William C. Gartner ve Olivier Baron Vanneste’in portre yazıları yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Hasan Olalı: Yaşamı ve Akademik Kişiliği

Prof. Dr. Hasan Olalı Sempozyumu kapsamında 20 Ekim 2018 tarihinde Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi’nde “Hasan Olalı: Yaşamı ve Akademik Kişiliği” konulu bir panel düzenlenilor. Prof. Dr. Meral Korzay’ın yöneteceği panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Üzeyme Doğan, Prof. dr. Alp Timur, Prof. Dr. Öcal Usta, Dr. Mehmet Özdemir ve Prof. Dr. Hasan Olalı’nın kızı Zeynep Zöhre Erel katılıyor.

 

“Türkiye’de Bilimsel Turizm Dergileri ve Sorunları” konulu panel

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu kapsamında “Türkiye’de Bilimsel Turizm Dergileri” konulu bir panel düzenleniyor. 19 Ekim 2018 tarihinde Foça’da düzenlenecek panelin yöneticiliğini Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak yapıyor. Panele konuşmacı olarak şu isimler katılıyor: Prof. Dr. Beykan Çizel (Editör, Advances in Hospitality & Tourism Research), Prof. Dr. Atilla Akbaba, Editör (International Journal of Contemporary Tourism Research), Prof. Dr. Muhsin Halis (Editör, Turizm ve Araştırma Dergisi) ve Doç. Dr. Çağıl Hale Özel, (Editör, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi).

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu için bkz.

 

Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi konferansları

Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından 12 Ekim 2018 tarihinde iki konferans etkinliği düzenleniyor. “Marka Olmak” konulu konferans Londra Sofra Restoranları sahibi Hüseyin Özer tarafından verilirken; “Seyahat Ederken Yerel Kültürü ve Mutfağı Keşfetmek” konulu konferans da Gastronomi ve Mutfak Kültürü yazarı Yasemen Kaner-White tarafından verilecek. İzmir’in Alsancak sektindeki Mövenpick Otel’de yapılacak konferanslara katılmak için Araş. Gör. Pınar Işıldan ile irtibat kurulması gerekiyor.

E-posta: isildar@deu.edu.tr

 

8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi

Turizm ve turizm ilintili sektör temsilcilerinin katıldığı 8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi kayıtları başladı. Kongre 28-29 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek. Organizasyona kamu ve özel sektörden 1000’i aşkın katılımcı bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Muğla Tazelenme Üniversitesi kayıtları başlıyor

Muğla Tazelenme Üniversitesi kayıtları daha önce ilan edildiği gibi 24 Eylül’de başlıyor. Henüz kayıt yaptırmayanların 24 Eylül pazartesi günü saat 17:30’da MSKÜ Edebiyat Fakültesi Z04 nolu dersliğe gelip kayıtlarınızı yaptırabilecekleri bildirildi. Özellikle yeni kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin mutlaka nüfus cüzdanı fotokopisi, dağlık raporu 2 fotopraf ve form dilekçe ile kayıt yaptırmaları gerekiyor. Sorularınız için Prof. Dr. Muammer Tuna: muammert@hotmail.com.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

2. İşletme Tarihi Konferansı

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin ev sahipliğinde tarafından düzenlenen 2. İşletme Tarihi Konferansı 33 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da yapılıyor. Konferansı bildiri ile katılmak için son tarih: 18 Ocak 2019.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Mersin Sempozyumu

Uluslararası Mersin Sempozyumu’nun ilki, 1-3 Kasım 2018 tarihleri arasında Mersin’de, Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Sempozyumda Özelde Mersin ili ve ilçelerini (Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli,
Gülnar, Mut, Silifke ve Tarsus ilçeleri başta olmak üzere Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir gibi merkez ilçeleri de dâhil) ele alan, genelde ise aşağıdaki alanlara giren her türlü bilimsel araştırma ve akademik çalışmaya sempozyum kapsamında yer verilecek.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Aydın ÜNAL

Turistik Tüketicilerin Destinasyon Seçimi Öncesi Beklentileri ve Satın Alma Sonrası Değerlendirmeleri: Kapadokya Örneği 

Doktora Tezi

Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Necdet HACIOĞLU

Kabul Tarihi: Ağustos 2018

Nalan ASLAN

Aşçılık Eğitimine Yönelik Düşüncelerin Sektör Başarısı ile İlişkilendirilmesi: İstanbul İli Beş Yıldızlı Otel İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma

Yüksek Lisans Tezi

Konya: Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Yeliz PEKERŞEN

Kabul Tarihi: Haziran 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.