İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aralık 2019 (20/12)

Prof. Dr. Hasan Olalı Sempozyumu Özel Sayısı yayımlandı
Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi’nin “Prof. Dr. Hasan Olalı Sempozyumu Özel Sayısı” yayımlandı. Özel sayıda çoğunluğu Türkiye’de turizm literatürünün gelişimine yönelik olmak üzere, on bir makale yer alıyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz. 


9. Resort Kongresi 27-28 Kasım 2019 tarihlerinde yapılıyor
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği’nin (AKTOB) geleneksel hale getirdiği 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 27-28 Kasım 2019 tarihlerinde Nest Kongre Merkezi Belek’te gerçekleştiriliyor. Bu yıl Der Touristik CEO’su Sören Hartmann’ın baş konuşmacı olacağı kongreye Cornelia Hotels bünyesinde yer alan Nest Congress&Exhibition Center ev sahipliği yapıyor. 

Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.


“Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi” konulu sözlü tarih görüşmesi yapıldı
Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen sözlü tarih görüşmeleri kapsamında 26 Ekim 2019 tarihinde “Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi” konulu sözlü tarih görüşmesi The And Otelde yapıldı. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.

10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 18-21 Haziran 2020’de Ankara’da yapılıyor
10. Lisansüstü Turizm öğrencileri Araştırma Kongresi 18-21 Haziran 2020 tarihlerinde, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin evsahipliğinde Ankara’da yapılıyor. Akademik Turizm Akademisi ile Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin işbirliğinde düzenlenen kongreye turizmle ilgili konularda hazırlanan yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarının yanı sıra araştırma bildirileri de sunulacak. Kongreye lisansüstü tez çalışmalarıyla katılacak elli öğrencinin ücretsiz katılımı ve konaklaması karşılanacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.“Cumhuriyet Caddesi’nde (İstanbul) Havayolu Temsilciliği ve IATA Belgeli Seyahat Acentaları” konulu sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi
Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen sözlü tarih görüşmeleri kapsamında 9 Kasım 2019 tarihinde “Cumhuriyet Caddesi’nde (İstanbul) Havayolu Temsilciliği ve IATA Belgeli Seyahat Acentaları” konulu sözlü tarih görüşmesi İstanbul’da, Konak Otel’de yapıldı. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Turizm Araştırmalarından Elde Edilen Bilginin Sektörel Yansımaları” konulu panel 29 Kasım’da Foça’da yapılıyor
Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi tarafından 29 Kasım 2019, Cuma günü Foça’da “Turizm Araştırmalarından Elde Edilen Bilginin Sektörel Yansımaları” konulu bir panel düzenleniyor. Panele konuşmacı olarak Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Yüksel, ETİK Başkanı ve TUROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Hacı Bayram Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Bilgehan Gülcan, Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak, Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ndan Teoman Alemdar ve Dr. Hanım Kader Şanlıöz Özgen katılıyor. 

Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Yönetimi Yüksek Lisans Programı – Bahar dönemi için yeni başvuru dönemi
Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Turizm Yönetimi tezli yüksek lisans programı ülkemizde ve çevre ülkelerde var olan turizm faaliyetlerini sürdürülebilirlik perspektifi içinde ele almayı ve sürdürülebilir turizmi geliştirme çalışmaları için gereksinim duyulan donanımlı insan gücüne katkıda bulunmayı hedefliyor. Program, bireyleri daha sürdürülebilir ve sosyal açıdan sorumlu bir turizm endüstrisinin gelişmesini etkilemek için gerekli bilgi, beceri ve yetkinliklerle donatmayı hedefliyor. Program için başvuru süresi dokuz ile 16 Aralık arasında. Daha fazla ayrıntı için:http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru/II_Ogretim/Tum ve shttps://strm.boun.edu.tr/tr

 

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı yayımlandı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (Cilt 30, Sayı 4, 2019) sayısı yayımlandı. Derginin bu sayısında dokuz makale, üç araştırma notu, üç kitap eleştirisi, bir konferans notu ve iki portre (Hasan Olalı ve Shinji Yamashita) yer alıyor.
Ayrıntılı bilgi için bkz. 

“International Travel & Tourism Dynamics” kongresi 26-28 Mart 2020’de
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenecek olan “International Travel & Tourism Dynamics” isimli kongre 26-28 Mart 2020 tarihlerinde başkent Ankara’da gerçekleştiriliyor. Kongrenin teması “Overtourism” (Aşırı Turizm) olarak belirlenmiş.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi 9. Resort Kongresi’nde
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 27-28 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 9. Uluslararası Resort Kongresi kapsamında Nest Kongre Merkezi Belek’te açılıyor. Kongre kapsamında ayrıca “Turizme Kanat Gerenler” biyografi sergisi, Turizm Tarihi Platformu ve Türkiye Turizm Tarihi Araştırması hakkında bilgilerin yer alacağı bir stand da yer alacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları devam ediyor
Anatolia Turizm Akademisi tarafından hazırlanmakta olan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları devam ediyor. Mayıs 2019 – Eylül 2019 döneminde yaklaşık 2700 maddenin yazımı tamamlanırken,  ikinci döneminde ise altı bine yakın maddenin yazım çalışmaları devam ediyor. Madde yazımlarının 31 Aralık 2019 itibari ile tamamlanması planlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


EMITT 30 Ocak – 02 Şubat 2020’de
Dünyanın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında 24. kez açıyor. Fuar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, Türk Hava Yolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından destekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Turizm Karikatürleri Yarışması sergileri online ortamda
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergileri online ortamda ziyarete açıldı. Şimdilik son dört yarışmanın sergileri online ortama taşınırken, ilerleyen aylarda diğer yarışmaların sergilerinin online ortama açılması planlanıyor.

Sergileri ziyaret için bkz.

Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi konulu sözlü tarih grup görüşmesi 

Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen sözlü tarih görüşmeleri kapsamında 26 Ekim 2019 tarihinde “Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’da Turizmin Gelişimi” konulu sözlü tarih görüşmesi The And Otelde yapılıyor.

Turizm Tarihi Platformu için bkz.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hguclu@anadolu.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

Fatih GÜNAY
Maliyet Yapışkanlığı Davranışı ve Pay Getirisine Etkisi: Turizm Alt Sektörlerinde Uluslararası Bir Karşılaştırma
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Levent KOŞAN
Kabul Tarihi: Ağustos 2019


Esat ÖZATA
Modernite Bağlamında Türk Mutfağına Özgü Yenilikçi Ürün Geliştirme
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Fügen DURLU ÖZKAYA
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasım 2019


Satı KARABİNA
Yiyecek Hazırlamanın Yaşlılarda Anksiyete Düzeyine Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışmanı: Doç. Dr. Semra AKAR ŞAHİNGÖZ
Kabul Tarihi: Temmuz 2019


Hangül KARAKUŞ
Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi: Kahramanmaraş Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışmanı: Doç. Dr. Semra AKAR ŞAHİNGÖZ
Kabul Tarihi: Ağustos 2019Firuze CEYLAN
Yenilebilir Otların Yiyecek Hazırlamada Kullanımı: Tirşik Otu (Arum Maculatum L.)
Yüksek Lisans Tezi
Ankara: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
Danışman: Doç. Dr. Semra ŞAHİNGÖZ
Kabul Tarihi: Eylül 2019
 
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.