İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Temmuz 2021 (22/7)


Prof. Dr. Serhat Harman, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.

Kamu-üniversite-turizm endüstrisi işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik ve Proje Esaslı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Turizm Karikatürleri Yarışması için Siz de Tema Önerebilirsiniz
Anatolia Turizm Akademisi tarafından, Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması her yıl bir tema altında gerçekleştirilmektedir. 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın “teması” sizlerin katılımıyla belirlenecektir. 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması için 30 Haziran 2021 tarihine kadar tema önerisinde bulunabilirsiniz. Yarışmada kabul edilen temayı öneren kişi 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın seçici kurulunda görev alacaktır. Önerilecek temalar, üyeleri arasında karikatür sanatçılarının da bulunduğu bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Temaların, dünyanın farklı kültürlerindeki karikatür sanatçıları tarafından aynı anlamda (evrensel) anlaşılır olması, temel değerlendirme ölçütü olacaktır.

Tema önerilerini bildirmek için e-posta adresi: tourismcartoon@gmail.com

Türkiye Turizm Ansiklopedisi için bkz.: http://www.tourismcartoon.orgAnatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı yayımlandı
Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (Yıl 32, Sayı 2, Bahar 2021) yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi hakem-denetimli makale, bir çeviri makale ile Rekreasyon İncelemeleri, Gastronomi İncelemeleri, Türk Turizm Tarihi İncelemeleri, Turizm Projeleri ile Etkinlik Notları bölümleri yer alıyor. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.: http://www.anatoliajournal.com/atad


Atılım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak’a Ödül
Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Kozak’a Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü tarafından “Turizm Araştırma ve Yayın Ödülü” verildi. Ödül töreninde konuşan Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Mithat Üner, Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın ödüle değer bulunması ile ilgili çalışmalarını ve yayınlarını açıkladı. Prof. Dr. Üner, Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yayıncılık, araştırma ve sanat dallarındaki öncülükleri ile bu ödülü fazlasıyla hak ettiğini söyledi. Dekan Prof. Dr. Mithat Üner, Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın “Turizm Araştırma ve Yayın Ödülü”ne değer bulunması ile araştırma, yayın, sanat ve diğer alanlarda çok sayıda çalışma ve öncülükleri olduğunu söyledi. Törende ayrıca Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan da bir konuşma yaparak ödül hakkında bilgiler verdi.
Turizm Araştırma ve yayın Ödülü’nü alan Prof. Dr. Nazmi Kozak da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Akademik araştırmaların ve yayınların gönüllü ve içten teşvik ile olmaktan ziyade, akademik yükseltmede ve parasal teşvik için puan olarak algılandığı bu günlerde, bu işi aşkla ve şevkle yapanların sayısı da hızla azalmaktadır. Son yıllarda editör olarak veya başka ortamlarda bu durumun ne denli bir tavan yaptığını görüyor ve gelecekten pek fazla iyimser olamıyorum. Bu noktadan bakıldığında, bu işe gönül verenler kadar, bu emeği ve hizmeti görüp takdir edenlerin ve destek olanların da önemli bir farkındalığa ve bilimsel derinliğe sahip olduklarını söylemek isterim. Ayrıca, şunu da eklemek isterim ki; bu ödül beni onurlandığı kadar, turizm alanında akademik çalışma yapan genç meslektaşlarımızı da cesaretlendirecek, aşkla çalışmanın ve emeğin takdir edileceğine dair inançlarını artıracaktır.”


Anadolu Turizm Akademisi’nin Online Dersleri Sona Erdi
Anatolia Turizm Akademisi ile Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen Online Dersler, 2020-2021 Bahar dönemi dersleri ile sona erdi. Dersler, Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem ve toplam 36 haftadan oluştu. İki dönemde toplam 28 ders ve sekiz panel düzenlendi. Ders ve panellere 50 öğretim üyesi katkıda bulundu. Toplamı 62 saatten oluşan ders ve panel videoları Youtube ortamında araştırmacıların, lisansüstü öğrencilerin ve akademisyenlerin yararlanmasına sunulmak üzere açık erişime açıldı.

Online dersler, Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Kozak’ın koordinasyonunda, Prof. Dr. Asker Kartarı’nın destekleri ile yürütüldü. Etkinliğin Zoom programı teknik yönetmenliği Arş. Gör. Çağdaş Aydın tarafından yerine getirildi.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/akademi


“Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” Etkinliği Tamamlandı
Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” tamamlandı. Söyleşiler, beş aylık bir dönemde 21 turizm eğitimcisi ile görülerek gerçekleştirildi. Yapılan bütün görüşmeler Youtube ortamında araştırmacı, lisansüstü öğrenci ve akademisyenlerin yararlanmasına açık erişimli olarak sunuldu. Online Dersler Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak tarafından koordine edildi ve Zoom programının teknik yönetmenliği Arş. Gör. Çağdaş Aydın tarafından yerine getirildi. Desteklerinden dolayı aşağıda isimleri yazılı olan hocalarımıza teşekkür ederiz: Prof. Dr. Meral Korzay, Prof. Dr. Alp Timur, Prof. Dr. Bilge Dilmen, Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Prof. Dr. Öcal Usta, Nadya Baltalı, Perihan Saydan Pazarbaşı, Prof. Dr. İsmet Barutçugil, Prof. Dr. Bahattin Rızaoğlu, Hüseyin Yıldırım, Prof Dr Faruk Andaç, Prof. Dr. Bike Kocaoğlu, Yrd. Doç. Dr. Şule Çetin, Prof Dr Asker Kartarı, İbrahim Demir, Prof. Dr. İbrahim Birkan, Orhan Kutluca, M. Ünver Kozanlı, Prof. Dr. Muzaffer Uysal, Prof. Dr. Cemil Boyacı, Prof. Dr. Şükrü Yarcan, Avni Aker, Teoman Alemdar, Prof. Dr. Mümin Ertürk.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/akademi/


Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi “Sürekli Dergi” oldu
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi Haziran 2021 tarihinden itibaren “Sürekli Dergi” uygulamasına geçti. Bu uygulama ile dergiye önerilen ve hakem değerlendirmesinden geçen makaleler bekletilmeden, gerçek sayfa ve DOI numaraları ile cilt ve sayı bilgileri verilerek pdf formatında yayımlanacaktır. Böylelikle, bilimsel çalışmaların bulgu/sonuçlarının bekletilmeden paylaşılması amaçlandığı ifade edildi.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://www.anatoliajournal.com/atad/


Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nde yeni alan editörleri göreve başladı
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nde yeni alan editörleri göreve başladı. Dergide bundan böyle Dr. Öğretim Üyesi Hanım Kader Şanlıöz-Özgen ile Dr. Öğretim Üyesi Serhat Adem Sop, Dr. Öğretim Üyesi Dönüş Çicek ile alan editörlüğünü görevini yerine getirecekler.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/atad


Antalya Bilim Üniversitesi Turizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
Antalya Bilim Üniversitesi’nde Turizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezin kuruluş amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönelik 11 haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.


Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi The Association for Tourism and Leisure Education and Research (ATLAS) forumuna üye oldu
Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi, turizm alanındaki güncel gelişmeleri yakından takip etmek ve uluslararası bilinirliğini arttırmak amacıyla ATLAS forumuna üye oldu. Üyeliğin gerçekleşmesi sonrası forum aracılığıyla Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi, turizm alanındaki üniversiteler ile ikili ilişkiler kurarak veya protokoller hazırlayarak; eğitim, araştırma ve öğrenci değişimi gibi konularda avantaj elde etti. ATLAS forumuna gerçekleştirilen üyelik hem turizm fakültesi akademik personeline hem de öğrencilerine katkı sağlayacağı ifade edildi.
ATLAS forumu, 1991 yılında kurulmuş olup, turizm ve konaklama eğitimi veren üniversiteleri bir platform altında birleştirerek eğitim ve araştırma girişimlerini destekleme amacındadır. Ayrıca ATLAS forumu, personel ve öğrenci değişimini, uluslararası araştırmaları, müfredat ve mesleki gelişimi kolaylaştırmak için üniversitelere bir ağ ortamı sağlıyor.

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

 

Çağdaş AYDIN
Güney Ege Bölgesi’ndeki Turizm Hareketinin Tarihsel Süreç İçindeki Değişiminin İlişkisel Sosyoloji Perspektifinden İncelenmesi (Turizmde Değişen Roller Değişen Aktörler)
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2021


Mehmet Tahir DURSUN
‘Fuar Performansı, Hizmet Algısı, Algılanan Değer ve Davranışsal Niyet Arasındaki İlişkisinin İncelenmesi’
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2021

GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

Prof.Dr. Mustafa BOZ, 31 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığına Asaleten atandı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Hüseyin PAMUKÇU, Üniversiteler Arası Kurul sınavında başarılı bulunularak Doçent oldu. 
Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.