Akademik Turizm Bülteni
https://anatoliajournal.com/atb/ocak-2022-23-1/
Export date: Fri Jun 14 17:40:43 2024 / +0000 GMT

Ocak 2022 (23/1)

Dünyanın En Kapsamlı Turizm Ansiklopedisi Çıkıyor
Toplumların bilimsel ve kültürel birikimlerinin bir aynası olan ansiklopedi çalışmalarına Türkiye'den bir katkı geliyor. Türkiye Turizm Ansiklopedisi başlığını taşıyan ve 16 ciltten oluşan yayın önümüzdeki aylarda okurlarla buluşuyor. Editörlüğünü ve koordinatörlüğünü Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak'ın yaptığı ansiklopedi 31 kişilik araştırma ekibinin desteği ile hazırlandı. 16 ciltten oluşan ve 2240 yazarın 8084 madde yazarak katkı verdiği Türkiye Turizm Ansiklopedisi Detay Yayıncılık tarafından yayımlanacak


Türkiye Turizm Ansiklopedisi turizm alanının ve turizm sektörünün yakından ilgili olduğu pek çok konudaki maddelerden oluşuyor. Toplamı 8084 maddeden oluşan ansiklopedi çalışmasında yer alan yazı bazı maddelerin konuları şu şekildedir: Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, arkeolojik kazılar, Turizm Bakanları, destinasyonlar, han ve kervansaraylar, havayolu işletmeleri, il kültür ve turizm müdürlükleri, iller, kamp ve karavan işletmeleri, lisans düzeyindeki turizm ve otelcilik programları, lisansüstü turizm programları, müzeler, oteller, önlisans düzeyindeki (MYO) turizm ve otelcilik programları, örenyerleri, seyahat acentaları, şehirlerarası otobüs firmaları, tur operatörleri, turizm alanında çalışan sivil toplum kuruluşları (dernekler), turizm kamuoyunda tanınan öncü kişiler, turizmin çeşitleri, turizm fakülteleri, turizm tarihi, turizmle ilgili kamu kurumları, turizmle ilgili kavramlar, turizmle ilgili fiziksel ve iktisadi planlar, turizmle ilgili yasal düzenlemeler, yayınlar ve yayıncılık kuruluşları, yeme-içme işletmeleri ve yurtdışındaki turizmle ilgili kurum ve kuruluşlar.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi hakkında görüşlerine başvurduğumuz Prof. Dr. Nazmi Kozak, ansiklopedilerin 18. yüzyıldan itibaren dünyada hazırlanmaya ve yayımlanmaya başladığını ve ansiklopedi hazırlamanın bir etellektüel gelişmişlik göstergesi olarak görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Kozak sözlerine şöyle devam etti: Bir toplumun kendi entelektüel birikimi ile kendi ansiklopedisini hazırlayabilmesi önemli bir akademik ve kültürel gelişmişlik göstergesidir. Aynı şekilde bir akademik çalışma dalının (disiplin/bilim dalı) kendi ansiklopedisini hazırlayabilme aşamasına ulaşabilmesi de rüştünü kanıtlamasının bir göstergesi olarak kabul edilmelidir. Türkiye Turizm Ansiklopedisi; Türk akademisyen, araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerin katkılarıyla hazırlanmış bütünüyle ulusal bir çalışmadır. Beş yıl gibi bir sürede iki koordinatör/editör, 31 araştırmacı tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Ansiklopedisi'nde 2240 yazar toplam 8084 ansiklopedi maddesi yazdı. Toplamı 16 ciltten oluşan bu ansiklopedi, içerdiği konular, kapsamı ve getirdiği bazı yeni uygulamaları ile Türkiye'de hazırlanan ve yayımlanan ansiklopediler içinde ayrı bir yere sahiptir. Bu yayın aynı zamanda, içeriği itibariyle turizm alanında dünyadaki en kapsamlı ve benzeri olmayan öncü bir ansiklopedi çalışmasıdır.” Prof. Dr. Kozak, Türkiye Turizm Ansiklopedisi'nin şubat ayı içinde okurlarla buluşması için çalıştıklarını söyledi.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi ile ayrıntılı bilgi için bkz.: http://turkiyeturizmansiklopedisi.org 1
Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Hasan Işın Dener için özel kitap hazırlıyor
Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Hasan Işın Dener için özel kitap hazırlıyor. Hazırlanacak kitap; "bilimsel makaleler", "hoca ile ilgili anılar" ve "Yönettiği Tezlerden Hazırlanacak Yazılar" olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. "Kitap bölümü" yazmak isteyenlerin kitabın sorumlusu Dr. Onur Koyuncu (e-posta: okoyuncu@hacettepe.edu.tr) irtibat kurmaları gerekmektedir.

10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde "Evliya Çelebi Turizm Araştırma Ödülü" veriliyor
2-5 Haziran 2022 tarihlerinde Kastamonu'da, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi, Anatolia Turizm Akademisi ve Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin işbirliğinde düzenlenecek olan 10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde ünlü Türk seyyahı Evliya Çelebi adına araştırma ödülü verilecek. "Evliya Çelebi Turizm Araştırma Ödülü"kongreye önerilecek araştırma bildirileri arasından seçilecek ve seçilecek bildiri çalışmaları Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin kongre özel sayısında yayımlanacak. 10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nde ayrıca "En iyi doktora tezi ödülü"ve "En iyi yüksek lisans tezi ödülü" de verilecektir.


Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/lisansustu/ 2B.Ü. Turizm İşletmeciliği Bölümü, Turizm alanında Dr. Öğr. Üyesi arıyor
Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü, Turizm alanında Dr. Öğr. Üyesi arıyor. . Pozisyona ilişkin öncelikli uzmanlık alanları ve başvuru şartları ile ilgili daha fazla ayrıntı için tıklayınız. 3“Benim De Bir Hediyem Olsun” Kampanyası
Detay Yayıncılık dünyanın turizm alanındaki en kapsamlı ansiklopedisini yayımlıyor. 16 ciltten oluşan, 2240 yazarın 8084 madde yazarak katkı verdiği TÜRKİYE TURİZM ANSİKLOPEDİSİ Şubat 2022 tarihinde gelecek talebe göre sınırlı sayıda yayımlanacaktır.
Ekteki ansiklopedinin örnek kapak görselindeki gibi bildireceğiniz kişi veya kurum/kuruluş adlarına hazırlanacak ansiklopediler, bildirilecek turizmle ilgili eğitim kurumlarına veya kütüphanelere SİZİN BAĞIŞINIZ olarak gönderilebilecektir.

Sipariş adresi: https://www.detayyayin.com.tr/ 4


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular 31 Aralık'ta sona eriyor
13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na tema önerme süresi 30 Haziran 2021 tarihinde sona erdi. Yarışma için dokuz farklı ülkeden 25 kişi toplam 76 tema önerdi. İran'dan Ali Miraee'nin önerdiği “TURİZM SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI” teması 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın teması olarak kabul edildi. Karikatürcüler; Animasyon ve eğlence görevlileri, Aşçı, Aşçıbaşı, Bagaj görevlisi, Barmen, Bellboy, Bilet satış görevlileri, Bulaşıkhane görevlileri, Cankurtaran, Çamaşırhane görevlileri, Doorman, Garson, Havalimanı görevlileri, Host-hostes, Housekeeper, Kasiyer, Kat hizmetleri görevlisi, Komi, Kurvaziyer görevlileri, Marina görevlileri, Muhasebe görevlileri, Mutfak görevlileri,  Müze ve örenyeri görevlileri, Otel müdürü, Resepsiyonist, Restoran Müdürü, Rezervasyon görevlileri, Seyahat acentası görevlileri, Sivil Havacılık Kabin Görevlileri, Şoförler (Otobüs, transfer aracı, vb.), Teknik hizmetler görevlileri, Turist rehberleri, Uçak pilotları, Yiyecek & içecek müdürü, vd. olmak üzere turizmle ilgili bütün alanlardaki çalışanları içeren çalışmalarıyla yarışmaya katılacaklar.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: tourismcartoon.org 5

"Anadolu Yemekleri” Fotoğraf Yarışması
Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği tarafından “Anadolu Yemekleri” Fotoğrafları Yarışması düzenleniyor. Anadolu mutfağının tanıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışma, “öğrenciler” ve “yetişkinler” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenleniyor. “Öğrenci” kategorisi meslek liselerinin ve üniversitelerin (önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) turizm, gastronomi, yiyecek-içecek, turist rehberliği, otel işletmeciliği vb. bölümlerinde kayıtlı olan 14 ve üstü yaşlardaki öğrencilerin katılımına açık iken, “yetişkinler” kategorisine 17 ve üstü yaşlardaki kişilerin katılımına açık olduğu bildirildi. Son başvuru tarihinin 15 Şubat 2022 olduğu yarışmaya katılımda herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/fotograf 6I. International Mesopotamia Tourism Congress gerçekleştirildi.
Dicle Kalkınma Ajansı'nın destekleriyle 27-28 Kasım tarihleri arasında Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Turizm, Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “I. International Mesopotamia Tourism Congress” düzenlendi. Kongrenin ana teması bölgede hakim olan turizm çeşitleri olan “kültür ve inanç turizmi” olarak belirlenmişti.
I. International Mesopotamia Tourism Congress'ine 11 farklı ülkeden yaklaşık olarak 100 akademisyen ve araştırmacı katılım sağladılar. Çevrimiçi paralel akademik oturumların yanı sıra dört adet alanında uzman akademisyenlerin katılım sağladığı oturumlar düzenlendi. Bu oturumlara Prof. Dr. Cihan Çobanoğlu, Prof. Dr. David Fennell, Dr. Stefano Domınıonı ve Prof. Dr. Dallen Tımothy katılım sağlamışlardır. İki gün boyunca çevrimiçi ortamda gerçekleşen oturumlar ardından kongre dönem başkanı Prof. Dr. Serhat Harman kapanış oturumunu gerçekleştirildi. Kapanış oturumunda Prof. Dr. Harman kongrenin bölge için ne kadar önemli olduğuna ve bu kongrenin gelecek yıllarda devam ettirilmesi gerekliliğine vurgu yaptı.
LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
"Tamamlanan Tez Çalışmaları" ve "Devam Eden Tez Calışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 Asena ALBAYRAK
Turizm Bölgelerinde Sosyal Mübadele, Etnomerkezcilik ve Yaşam Doyumu Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: 22 Eylül 2021
Mehmet Ersin BİRSEN

Gastronomide Andragoji ve Andragojik Perspektifte Aşçılık Uygulama Eğitimleri Üzerine Mersin İlinde Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Dr Öğr. Üyesi Gülser YAVUZ
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Kasım 2021

  


GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

  Dr. Ceyhun AKYOL, Artvin Çoruh Üniversitesi Artvin Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü'ne Dr. Öğr. Üyesi olarak atandı. 

 


 

 

Link Paylaşımı


Links:
  1. http://turkiyeturizmansiklopedisi.org
  2. https://anatoliajournal.com/lisansustu/
  3. https://tourism.boun.edu.tr/tr/content/bu-turizm-i sletmeciligi-bolumu-turizm-alaninda-dr-ogr-uyesi-a ramaktadir
  4. https://www.detayyayin.com.tr/
  5. http://www.tourismcartoon.org/
  6. https://anatoliajournal.com/fotograf
Post date: 2021-12-19 15:37:11
Post date GMT: 2021-12-19 12:37:11

Post modified date: 2021-12-19 15:50:29
Post modified date GMT: 2021-12-19 12:50:29

Export date: Fri Jun 14 17:40:43 2024 / +0000 GMT
This page was exported from Akademik Turizm Bülteni [ https://anatoliajournal.com/atb ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com