İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ocak 2021 (22/1)

Kamu-üniversite-turizm endüstrisi işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik ve Proje Esaslı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.


Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi 32’inci yayın yılına girdi
1990 yılının Ocak ayından bu yana aralıksız yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (Yıl 31, Sayı 3, Aralık 2020) yayımlandı. Dergi, yayımlanan bu sayısıyla 32’inci yayın yılına girdi. Derginin yeni sayısında yedi hakem denetimli makale, Rekreasyon Araştırmaları, Turizm Tarihi İncelemeleri, Editöre Not, Turizm Araştırma Projeleri ve Etkinlik Notları bölümleri yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler başlıyor
Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” etkinliği başlıyor. Online Söyleşiler, ülkemizde geçmiş yıllardan bu yana turizm eğitimi-öğretimi alanında öğretim üyesi ve yönetici olarak görev almış hocaların anılarını ve yaşadıklarının konuşulacağı bir ortam olarak planlandı. Zoom ve Facebook ortamlarında can yayımlanacak söyleşilere katılanlar konuşmacılara canlı veya yazılı olarak sorularını sorabilecek, onlarla anılarını tazelebilecekler.

İlk söyleşi 07 Ocak 2021, Perşembe günü Prof. Dr. Meral Korzay’ın katılımıyla başlıyor. Online Söyleşilerin programı şöyle:
07 Ocak 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Prof. Dr. Meral Korzay Anlatıyor”
14 Ocak 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Prof. Dr. Alp Timur Anlatıyor”
21 Ocak 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Prof. Dr. Bilge Dilmen Anlatıyor”
28 Ocak 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu Anlatıyor”

Zoom ve Facebook yayım adresleri her bir söyleşinin yapılacağı günün aşağıda yer alan internet adresinde yayımlanacaktır. https://anatoliajournal.com/akademi/


“Anatolia Turizm Akademisi Online Derslerin Ocak 2021 Programı belli oldu
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Kadir Has Üniversitesi’nin katkısıyla düzenlenen Online Dersler devam ediyor. Ekim ayında başlayan derslerin Ocak 2021 Programı da yayımlandı. Ocak 201 ayı dersleri ile Güz Dönemi dersleri sona ermiş oluyor. Ocak 2021 Programında yer alan dersler şu şekilde:

5 Ocak 201
Prof. Dr. Hüseyin Gül, Süleyman Demirel Üniversitesi
“Tez Yazım ve Doçentlik Başvuru Süreçlerinde Görülen Etik İhlalleri”

13 Ocak 2021
Doç. Dr. Burcu Şentürk, Ege Üniversitesi
“Söylem (İçerik) Analizi”

19 Ocak 2021
Prof. Dr. Muzaffer Uysal, University of Massachusetts Amherstsi
“The Future of Tourism Studies”

26 Ocak 2021 Saat:16.00
Panel: Sosyal Bilimlerin Geleceği


Moderatör: Prof. Dr. Asker Kartari, Kadir Has Üniversitesi
Konuşmacılar:
Prof. Dr. Serpil Aygün Cengiz, Ankara Üniversitesi
Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Prof. Dr. Kemal Yakut, Anadolu Üniversitesi
Prof. Dr. Abbas Türnüklü, Dokuz Eylül Üniversitesi

Anatolia Turizm Akademisi Online Dersler hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.
https://anatoliajournal.com/akademi/


Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları sona eriyor
Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak’ın koordinatörlüğünde 32 kişiden oluşan editör ekibi tarafından hazırlanmakta olan Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları 15 Ocak 2021 tarihinde tamamlanıyor. Yazımı tamamlanmamış bir bölüm maddenin 15 Ocak 2021 tarihine kadar yazılmasıyla iki yıldır devam eden madde yazımı aşamasının sona ereceği ve Şubat ayından itibaren basım ile ilgili çalışmalara başlanacağını bildirildi. Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nin yaklaşık 8 bin madde ve 12-15 cilt halinde yayımlanması öngörülüyor. Ansiklopedi çalışmasının 2021 yılı içinde yayımlanmasının öngörüldü açıklandı.
Türkiye Turizm Ansiklopedisi ile ilgili olarak şu internet adresinden ayrıntılı bilgi edinilebilir:
http://turkiyeturizmansiklopedisi.org


Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık’ta sona eriyor.
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular devam ediyor. Bu yıl; 1) Koronavirus Günlerinde Turizm, 2) Koronavirus Sonrası Turizm, 3) Turizmde Sosyal Mesafe yarışma teması olarak kabul edildi. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor. “Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada; 16 ve daha alt yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine eser gönderebiliyor. “Yetişkinler” kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerine ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül veriliyor. “Gençler” kategorisinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere üç ödül yer alıyor. Yarışmada dereceye girenlere para ödülünün yanı sıra tatil ödülü de veriliyor. Yarışmaya 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurular kabul ediliyor.

Ayrıntılı bilgiler için bkz.


6. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı 17-20 Mart 2021 tarihlerinde çevrimiçi düzenleniyor
Uluslararası Biyometeroloji Derneği, Umeå Üniversitesi Kuzey Kutbu Araştırmaları Merkezi işbirliğinde 17-20 Mart 2021 tarihlerinde   The Sixth International Conference on Climate, Tourism and Recreation – CCTR 2021 (6. Uluslararası İklim, Turizm ve Rekreasyon Konferansı) düzenleniyor.

Detaylı bilgi ve özet gönderimi için www.cctr2021.org 

Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik Ve Proje Esaslı Uygulama Ve Araştırma Merkezi kuruldu
Kamu-üniversite-turizm endüstrisi işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik ve Proje Esaslı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezin görevleri şu şekilde belirlenmiş: a) Kapadokya’da turistik ürün bileşenleri, ulusal/uluslararası turizm pazarları ve diğer turizm pazarlama karması ögeleriyle ilgili veri toplayarak ve veri bankası kurarak ihtiyaç sahibi turizm paydaşlarının hizmetine sunmak. b) Kapadokya’da faaliyette bulunan turizm işletmelerinin (seyahat acentaları ve tur operatörleri, ulaştırma işletmeleri, konaklama işletmeleri, balon işletmeleri, yiyecek içecek işletmeleri ve diğerleri) üretim, pazarlama ve finansman süreçleri ile ilgili yenilikçi yaklaşımlarla çözümler üretmek ve dijital işletmecilik alanında rekabet yetenekleri kazanmalarına yönelik araştırma ve eğitim faaliyetleri yapmak/yaptırmak.

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

Elif BAK ATEŞ
Turist Rehberinin Kültürlerarası İletişim Yeterliliği: İstanbul Örneği
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Uysal YENİPINAR
Kabul Tarihi: Temmuz 2020


Birgül AYDIN
Destinasyon Yaşam Döngüsü Modeli Kapsamında Turizm Destinasyonlarında Yeniden Canlandırma Stratejilerinin Belirlenmesi: Kaş Örneği
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Emre Ozan AKSÖZ
Kabul Tarihi: Ekim 2020
GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

 
 
 
 

Prof. Dr. Serhat Harman, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.


Dr. Ertuğrul Düzgün, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi kadrosuna atandı.


   
Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.