İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ocak 2019 (20/1)

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 1, Ocak 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Yeni yılınız kutlu olsun!

Akademik Turizm Bülteni 20 yaşında!

Alanında dünyada ilkler arasında yer alan Akademik Turizm Bülteni 20. yayın yılını girdi. Dr. Nazmi Kozak’ın Başkent Üniversitesi’nde görev yaptığı dönemde yayımlanmaya başlanan Bülten, size ulaşan bu sayı ile birlikte 20. yayın yılına girmiş oldu. Akademik Turizm Bülteni 20 yılda aralıksız yayımlanan toplam 220 sayıda yaklaşık 2200 haber yer aldı.

 

Uluslararası Anatolia Kongreleri Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılıyor…

Anatolia Turizm Kongreleri bu yıl 11-16 Naziran 2019 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz;

11th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure: http://anatoliajournal.com/gradconference

7th Interdisciplinary Tourism Research Conference: http://anatoliajournal.com/interdisciplinary

 

15. Araştırma Yöntemleri Semineri başvuruları 7 Ocak’ta sona eriyor…

Dünyanın en kapsamlı ve en uzun süreli bilimsel araştırma yöntemleri semineri olan araştırma yöntemleri seminerler serisinin 15’incisi 26 Ocak – 03 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya’da yapılıyor. İki dönem halinde ve 16 seminer konusunda oluşan seminerlere 07 Ocak 2019 tarihine kadar başvuru yapılabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi Çorum’da yapılıyor…

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi, 19-21 Nisan 2019 tarihlerinde Hitit Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri Yüksekokulu ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde Çorum’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı yayımlandı.

Ülkemizin en uzun süreli yayımlanan bilimsel turizm araştırmaları dergisi olan Anatolia’nın yeni sayısı (Yıl 29, Sayı 2, Güz 2018) yayımlandı. Derginin yeni sayısında sekiz makale, bir çeviri makale, rekreasyon araştırmaları bölümü, iki turizm öncüsünün portresi ile konferans notları ile proje tanıtımı yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm Tarihi Platformu internet sayfası yayında.

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kitaplarının basımını gerçekleştirmek üzere oluşturulan Turizm Tarihi Platformu, Türk turizm tarihinin yarım kalan çalışmalarını tamamlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. Turizm Tarihi Platformu’nun çalışmalarını duyurmak üzere oluşturulan internet sayfası yayımlanmaya başladı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular 31 Aralık’ta sona eriyor…

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurulan 31 Aralık 2018 tarihinde sona eriyor. Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışmanın bu yılki teması “Tatil Anıları” olarak belirlenmişti. “Gençler” ve “Yetişkinler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmanın internet sayfasını ziyaret etmek için tıklayınız.

 

8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi 28-29 Kasım’da Antalya’da yapıldı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) organizasyonu olan 8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi’ne 1000’in üzerinde katılımcı iştirak etti. Kongre’de açılış konuşmalarını AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes TÜREL, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir ALPASLAN, KKTC Çevre ve Turizm Bakanı Fikri ATAOĞLU ve Antalya Valisi Münir KARALOĞLU yaptı. 28 Kasım 2018’de Polonya Turizm Pazarı Forumu’nda pazarın mevcut durumu ve geleceğine ilişkin konular, tur operatörleri ve konaklama sektör temsilcileri tarafından ele alındı. Gala kokteyline de yoğun bir katılım gösterilen organizasyona kamu kesiminden de üst düzey yetkililer katılım sağladı.

Kongre sonuç raporu için tıklayınız.

 

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni yayımlandı.

Merkezi İngiltere’de olan Taylor and Francis yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (Yıl 29, Sayı 4) yayımlandı. Derginin yeni sayısında 10 makale, iki araştırma notu ve iki de turizm akademisyeninin portre yazısı yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Türk Turizminde Hippiler ve Önemi” konulu sözlü tarih görüşmesi tamamlandı.

Turizm Tarihi Konuşmaları-4 kapsamında “Türk Turizminde Hippiler ve Önemi” konulu sözlü tarih görüşmesi 24 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da, The And Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Fehmi Köfteoğlu, Halim Bulutoğlu, Hami Fidanoğlu, Kasım Zoto, Leyla Şişik, Mehmet Tansuğ, Nazmi Kozak, Nurullah Şengüler, Remzi Erbaş, Şükrü Yarcan katıldı.

Fotoğraflar için tıklayınız.

 

“Emek Otellerinin Türk Turizmindeki Yeri ve Önemi” konulu sözlü tarih görüşmesi tamamlandı.

Turizm Tarihi Konuşmaları-5 kapsamında “Emek Otellerinin Türk Turizmindeki Yeri ve Önemi” konulu sözlü tarih görüşmesi 15 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da, Mercure İstanbul City Bosphorus Otel’de yapıldı. Toplantıya Barış Özkan, Nihat Demirsu, Taylan Ölçer, Hami Fidanoğlu, Fehmi Köfteoğlu, Nazmi Kozak katıldı.

Fotoğraflar için tıklayınız.

 

Antalya Havalimanı’nda Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi açıldı.

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi 07 – 14 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya’da, Fraport TAV Antalya Havalimanı’nda sergilendi. İç ve dış hat terminallerinin kesiştiği noktada açılan sergi fotoğrafları için bkz.

 

Resort Kongresi’nde Uluslararası Turizm Karikatürleri Sergisi açıldı.

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi 29 Kasım 2018 tarihinde 8. Uluslararası Resort Kongresi kapsamında Miracle Otel’de açıldı.

Sergi fotoğrafları için bkz.

 

Akra Otel’de Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Sergisi açıldı.

9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi 30 Kasım – 06 Aralık 2018 tarihleri arasında Antalya’da, Akra Otel’de sergilendi.

Sergi fotoğrafları için bkz.

 

“Dünden Bugüne Eskişehir ve Yöresindeki 16 Etkinliğin Öyküsü” kitabı açık erişe açıldı.

Prof. Dr. Nazmi Kozak editörlüğünde Eskişehir’in kent belleğinin oluşturulmasına katkıda bulunmak üzere hazırlanması planlanan beş kitaplık serginin ikinci kitabı olan “Dünden Bugüne Eskişehir ve Yöresindeki 16 Etkinliğin Öyküsü” kitabı açık erişime açıldı.

Kitaba tam metin olarak açık erişimli incelemek için tıklayınız.

 

7. Bilkent Turizm Forumu yapıldı.

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü tarafından düzenlenen ve altıncısı 2002 yılında yapılmış olan Bilkent Turizm Forumları’nın, yedincisi 12 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Dünya genelinde yaşanan küreselleşme ile birlikte gözlemlenmekte olan ekonomik, sosyal, kültürel ve özellikle de teknolojik gelişmeler, turizm sektörünün dijitalleşerek güçlenmesini kaçınılmaz kılması dolayısıyla “Turizm 4.0” konusu 2018 Bilkent Turizm Forumu için ana tema olarak seçildi.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

Prof. Dr. İsmail Kızılırmak, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Dekan Yardımcılığı görevine atandı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Davut KODAŞ

Gastronomi Deneyimi, Gastronomi Motivasyonu, Destinasyon Tatmini ve Destinasyon Marka Denkliği İlişkisi: Gaziantep Örneği

Doktora Tezi

Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL

Kabul Tarihi: Ağustos 2018

Mustafa KESİCİ

Yeme İçme Mekanlarında Yemeğin Aynılaşması ve Farklılaşması

Doktora Tezi

Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Çiğdem KARA

Kabul Tarihi: Aralık 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

 

 

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.