İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nisan 2018 (19/4)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 4, Nisan 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Türkiye’nin en iyi turizm tezleri sahiplerini buluyor

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 5-7 Nisan 2018 tarihlerinde, KKTC’nin Gazimağusa kentinde düzenlenecek olan 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde Türkiye’nin en iyi tezleri sahiplerini buluyor. 2002 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen kongrede yüksek lisans, doktora ve araştırma bildirileri alanlarında yedi ödül sahiplerini bulacak. Verilecek ödüller “En iyi doktora tezi”, “Doktora tezi teşvik ödülü”, “En iyi yüksek lisans tezi ödülü”, “Yüksek lisans teşvik ödülü” ve “En iyi araştırma bildirisi ödülü”

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması ödül töreni

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenen Anatolia Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması’nın ödül töreni 20 Nisan 2018, Cuma günü, Kadir Has Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde yapılacak.

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Dördüncü Sanayi Devrimi’nin (Endüstri 4.0) Turizm ve Otelcilik Eğitim-Öğretimine Etkileri” konulu panel

Kısa adı METİOD İstanbul olan, Mersin Turizm Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından 24 Mart 2018, Cumartesi günü İstanbul’da, Park Dedeman Levent otelinde “Dördüncü Sanayi Devrimi’nin (Endüstri 4.0) Turizm ve Otelcilik Eğitim-Öğretimine Etkileri” konulu bir panel düzenleniyor. Yöneticiliğini Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yapacağı panele konuşmacı olarak; Emrullah AKÇAKAYA (Dedeman Turizm Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü), Özkan ALKAN (Hilton İstanbul Maslak Genel Müdürü), Prof. Dr. İsmail KIZILIRMAK (İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi), Ümit Yaşar ATALAY (Richmond International Genel Koordinatörü), Prof. Dr. Asım SALDAMLI (Nişantaşı Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı) katılıyor.

“Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research” yeni sayısıyla yayında

Taylor and Francis grubu tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research yeni sayısı (Cilt 29, Sayı 1) ile yayımda. Derginin yeni sayısında 11 makale, üç konferans raporu, dört kitap eleştirisi ve üç de akademisyen portresi yer alıyor. Dergide yer alan akademisyen portre yazıları Dennison Nash, Kaye Kye-Sung Chon ve Bihu (Tiger) Wu için yazıldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması

Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödülleri, ER Yatırım’ın ana sponsorluğunda Four Points By Sheraton İzmir’de, 26 Nisan 2018, Perşembe günü sahiplerini bulacak. Bu yılki teması ‘’Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam 1101 karikatür ile yarışmaya başvurdu. 2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışma, dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak biliniyor. 26 Nisan 2018, Perşembe günü, Four Points by Sheraton İzmir otelinde gerçekleşecek olan ödül töreni öncesi özel oluşturulan jüri tarafından elemeler gerçekleştirildi. Birinci değerlendirmede Türk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirledi. Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Kamil Yavuz (Karikatürcü), Raşit Yakali (Karikatürcü), Musa Gümüş (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi) ve Ayşegül Duran’dan (Er Yatırım) oluşan ulusal jüri, 13 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da yaptığı toplantıda finale kalan eserleri belirledi. İkinci değerlendirme ise Jordan Pop-Iliev (Makedonya), Ahmet Aykanat (Türkiye), Elena Ospına (Kolombiya), Rahim Baghal (İran), Vicdan Bulunmaz Özer (Türkiye), Oleksiy Kustovsky (Ukrayna), Paolo Dalponte (İtalya), Jitet Kustana (Endenozya) gibi dünya genelinde tanınan karikatürcülerden oluşan uluslararası seçici kurul tarafından Şubat ayı içerisinde gerçekleştirildi. Finale, yetişkinler kategorisinde 140, Gençler kategorisinde 40 eser kaldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 5-7 Nisan’da..

Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenen 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 5-7 Nisan 2018 tarihlerinde, KKTC’nin Gazimağusa kentinde düzenleniyor. Kongre kapsamında sunulacak bildiriler haricinde iki konferans ve Anatolia Turizm Akademisi tarafından 2008 yılından bu yana verilen “Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü” töreni de yer alıyor.

 

Turizm Tarihi Konuşmaları konferans dizisi devam ediyor..

Türkiye Turizm Tarihi Platformu tarafından düzenlenen Türkiye Turizm Tarihi Buluşmaları devam ediyor. Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması devamı niteliğinde gerçekleştirilen iki etkinlikten biri olan “Turizm Tarihi Konuşmacıları” konferans dizisine “Dünden Bugüne Türkiye’de Seyahat Acentaları” başlıklı oturum ile devam edildi. Kapalı oturum şeklinde, davet edilen uzman kişilerden oluşan bir grup halinde gerçekleştirilen toplantı dizisinin bu serisine Bahattin Yücel (TÜRSAB eski başkanı, 54 Hükümet Turizm Bakanı), Özger Demirer (Meltem Tur), Hami Fidanoğlu (Kültur), Nüvit Özkan (Airtur, Süha Uyar (İdeal Tour), Ahmet Bozkurt (Taurus), Halim Bulutoğlu (Tarih Vakfı), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Remzi Erbaş (The And Oteli), Vedat Zorluer (The And Oteli), Fehmi Köfteoğlu ( Ekin Grubu), Leyla Şişik (İstanbul Üniversitesi), Güreş Çetin (İstanbul Üniversitesi) katıldı. Turizm Tarihi Çalışmaları kapsamında, sektör ile ilgili olarak her ay bir konunun ele alındığı toplantı İstanbul Sultanahmet’teki The And otelde yapıldı. Toplantı TÜRSAB eski başkanı ve 54. Hükümet döneminin Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in seyahat acenteliği ile ilgili konuşmasıyla başladı. Yücel seyahat acenteliğinin turizm sektöründeki yeri gelişimi ve diğer kesimler ile ilişkileri, mesleki ekonomik, siyasi ve sosyal yönlerini ile anlattı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm Tarihi Konuşmalarının Nisan Ayı Konusu: Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nın (TMGT) Turizm Faaliyetleri ve Türk Turizmine Etkileri” olarak belirlendi

Turizm Tarihi Konuşmaları’nın Nisan 2018 toplantısında Türkiye Milli Gehklik Teşkilatı’nın Turizm Faaliyetleri ve Türk Turizmine Etkileri” konuşu işlenecek. Türk turizm tarihinde önemli bir yeri ve etkisi olan TMGT, davet edilecek uzman ve birinci elden TGMT’de görev almış kişilerce ortaya konulacak.

 

“Farklı Disiplinlerden Nitel Araştırmayı Benimsemek” başlıklı konferans

Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi tarafından 23 Mart 2918, Perşembe günü “Farklı Disiplinlerden Nitel Araştırmayı Benimsemek” başlıklı bir konferans düzenleniyor. Konferans Beykent Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Belkıs F. Kümbetoğu veriyor.

Emekli Olanlar

 

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Öcal USTA emekliye ayrıldı.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

 


Selçuk Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mete SEZGİN 03.03.2017 tarihinden itibaren yürüttüğü Beyşehir Ali Akkanat Turizm Fakültesi Dekan Vekilliği görevini sürdürmekteyken 08.02.2018 tarihinden itibaren asaleten atandı.


 

Dr. Salim İBİŞ, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Turizm Rehberliği Bölümü’ne Doktor Öğretim Üyesi olarak atandı.


 

Dr. Özgür KIZILDEMİR, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Turizm Rehberliği Bölümü’ne Doktor Öğretim Üyesi olarak atandı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Seher KONAK

Dışsal Sosyal Sermayenin İşletme Performansına Etkisinde Rekabet Stratejilerinin Aracılık Rolü: Otel İşletmelerinde Bir Araştırma

Doktora Tezi

Eskişehir: Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Cihan SEÇİLMİŞ

Kabul Tarihi: Mart 2018

Necip ÖZDEMİR

Algılanan Hizmetkâr Liderliğin Presentizm Üzerindeki Etkisi: Frigya Bölgesi Örneği

Yüksek Lisans Tezi

Afyonkarahisar: Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Yard. Doç. Dr. Esra GÜL YILMAZ

Kabul Tarihi: Kasım 2017

Mustafa İnanç KAPUCUOĞLU

Türk Mutfağının Korunmasında Yerel Yiyecek Kullanımının Şeflerin Algıları Kapsamında İncelenmesi

Yüksek Lisans Tezi

Çanakkale: Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Hatice GÜÇLÜ NERGİZ

Kabul Tarihi: Ocak 2018

Mehmet ULUS

Managing Human Factors for Change Towards Organizational Sustainability in Tourism Organizations

Yüksek Lisans Tezi

İstanbul: Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Yard. Doç. Dr. Burçin HATİPOĞLU

Kabul Tarihi: Şubat 2018

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

İstinye Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Kültürel Miras ve Turizm Programı’nda görevlendirilmek üzere iki adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 14.03.2018 – 28.03.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

İstanbul Gedik Üniversitesi, Gedik Meslek Yüksekokulu, Otel-Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Aşçılık Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 08.03.2018 – 22.03.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.