İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mayıs 2021 (22/5)

Prof. Dr. Serhat Harman, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.

Kamu-üniversite-turizm endüstrisi işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik ve Proje Esaslı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

“Anatolia Turizm Akademisi Online Dersler” Mayıs 2021 Programı
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Online Dersler devam ediyor. Bahar dönem derslerinin dördüncü ayı olan Mayıs ayında ise dört ders yer alıyor. Online derslerin Mayıs programı şu şekildedir:

R Yazılımı ile Veri Bilimine Giriş
Prof. Özlem İlk Dağ
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
04 Mayıs 2021, Salı
Saat: 16.00

Cumhuriyet Dönemi’nde Türkiye’de Bilim

Doç. Dr. İnan Kalaycıogulları
Ankara Üniversitesi
11 Mayıs 2021, Salı
Saat: 16.00

Osmanlılar’da Bilim

Prof. Dr. Yavuz Unat
Kastamonu Üniversitesi
18 Mayıs 2021, Salı
Saat: 16.00

 

Türk Üniversite Tarihi
Doç. Dr. Bekir Sıddık Gür
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
25 Mayıs 2021, Salı
Saat: 16.00

Ayrıntılı bilgi için bkz.“Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” Mayıs Programı
Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen “Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” etkinliğinin Mayıs-2021 Programı belli oldu. Online Söyleşilerin Nisan Programı şöyle:
06 Mayıs 2021, Perşembe, Saat: 16:00: Prof. Dr. Şükrü Yarcan Anlatıyor”
13 Mayıs 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Avni Aker Anlatıyor”
20 Mayıs 2021, Perşembe, Saat: 16:00: “Teoman Alemdar Anlatıyor”
27 Mayıs 2021, Perşembe, Saat: 16:00:
“Prof. Dr. Mümin Ertürk Anlatıyor”

Zoom ve Facebook yayım adresleri her bir söyleşinin yapılacağı günün aşağıda yer alan internet adresinde yayımlanacaktır. https://anatoliajournal.com/akademi/


Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Kariyer Günleri
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından bu yıl ikincisi defa düzenlenen “2. Kariyer Günleri” 23-24 Mart 2021 günlerinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. 2. Kariyer Günleri’nin 23 Mart 2021 Salı günü saat 10.00’da gerçekleştirilen açılış oturumuna Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci, İŞKUR Eskişehir İl Müdür Yardımcısı Erdoğan Şahin, Turizm Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Oktay Emir, çok sayıda turizm firması, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın katkılarıyla düzenlenen 2. Kariyer Günlerinde öğrenciler, turizm sektörünün konaklama, seyahat işletmeciliği, turizm rehberliği, turizm ulaştırması, gastronomi ve mutfak sanatları gibi alanlarında faaliyet gösteren köklü firmalarla, etkinlik organizasyonu firmalarıyla ve yurtdışı eğitim firmalarıyla bir araya gelme ve onlarla iletişim kurma olanağı elde ettiler. Etkinliğe bahsi geçen alanlardan toplam 27 firma ile İŞKUR katıldı. Firmaların deneyimlerini ve tavsiyelerini dinleyen toplam 630 öğrenci, firmalara sorularını iletebilme, aynı zamanda staj ve kariyer olanaklarından faydalanma şansı elde etti. Etkinliğe katılım gösteren firmalar, Covid-19 pandemisinin etkilerinin devam ettiği mevcut ortamda etkinliğin çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Öğrencileri turizm sektörünün önemli temsilcileriyle buluşturmayı amaçlayan bu etkinliğin önümüzdeki yıllarda da kapsamının genişletilerek devam ettirilmesi planlanıyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (Maüturam) kuruldu
Son yıllarda turizm alanındaki etkili girişimleriyle öne çıkan Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma merkezi kuruldu. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına üniversitemizce kurulması teklif edilen merkezinin açılması, 29 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete uyarınca uygun görüldü. “İnanç ve Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi” olma hedefiyle turizm alanındaki projelerine bir yenisini daha ekleyen Mardin Artuklu Üniversitesi, açılan Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte Mardin turizmine değerli katkılar sunmaya devam edecek. Açılan Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile de bu başarının katlanarak artması ve turizm sektörüne nitelikli çalışanların kazandırılması Üniversitesinin en büyük hedeflerdendir. Turizm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçları arasında Mardin turizminin sağlıklı gelişimi ve ekonomi içerisinde oynadığı itici güç rolünün sürmesi için bilimsel araştırmalar yapmak, turizme veri oluşturan kültürel, tarihsel ve çevresel değerlerin korunmasını ve geliştirilmesini sağlamak, turizme taraf olan kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları arasında eş güdümü sağlamak, turizm bilinci oluşturmak ve geliştirmek yönünde çalışmalar yapmak, Üniversite içinde ve dışında turizmin gelişimi ile ilgili her türlü araştırma ve uygulama çalışmalarını gerçekleştirmek, Türkiye’nin yabancı ülkeler nezdinde etkin tanıtımı için yapılacak çalışmalar içinde amaca uygun konularda yardımcı olmak gibi turizm sektörünü geliştirmeye ve canlandırmaya yönelik faaliyetler bulunmaktadır. Merkezin 2021 yılı hedefleri arasında, biri ulusal biri uluslararası derginin yayın hayatına başlaması ve 2021 Sonbahar aylarında bir uluslararası turizm kongresinin yapılması yer alıyor.

Kastamonu Üniversitesi Tabiat Turizmi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği kuruldu
Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Tabiat Turizmi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezin amaçları; Kastamonu ili ve çevresinde tabiat turizmine elverişli yerlere ilişkin araştırmalar yapmak, tabiat turizmi uygulamalarına imkân sağlamak, tabiat turizmi ihtisaslaşma alanına katkı sağlamak, bu alanda nitelikli insan gücü yetiştirmek, mevcut kapasitenin artırılmasına katkı yapmak ve bu konuda planlanan projelerin gerçekleşmesine yardımcı olmak, Kastamonu’nun sahip olduğu tabiat turizmi potansiyelini tespit etmek ve tanıtmak, şehrin barındırdığı doğal güzellikleri ziyaretçilere sunmak, ulusal ve uluslararası boyutta konuyla ilgili, ilgili mevzuat kapsamında iş birlikleri geliştirmek, bölgeye olan tabiat turizmi talebini artırmak, bölge ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak katkıda bulunmak ve tabiat turizmi konusunda ziyaretçilerin ve yerel halkın duyarlılığına olumlu etkide bulunmaktır.

Eskişehir’de “Kruvaziyer Turizminin Dünü, Bugünü ve Geleceği” konuşuldu
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 45’inci “Turizm Haftası” etkinlikleri kapsamında “Kruvaziyer Turizminin Dünü, Bugünü, Geleceği” konulu çevrim içi panel düzenlendi. Turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe, Prof. Dr. Nabi Avcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı Figen Ayan, University of South Florida Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Çobanoğlu, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Oktay Emir
ve öğretim elemanları konuşmacı olarak katıldı.

Antalya Akev Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu
Antalya AKEV Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Gastronomi ve Mutfak Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Merkezin amacı; Türk ve Dünya mutfak kültürünü araştırmak, yemeklerin reçetelendirilmesi çalışmalarına katkı sağlamak, bir turizm unsuru olarak “Türk Gastronomi Turizmi” rotalarının oluşturulması ve incelenmesi çalışmalarını yürütmek, dünya mutfak kültürleri araştırmaları açısından çalışmalar yürüterek bu konu üzerine uygulamalar ortaya koymak ve Türkiye’de dünya mutfak kültürleri etkilerini ortaya çıkarmak, tıbbi aromatik bitkilerin Türk ve dünya mutfakları üzerindeki etkileri ve sağlık alanındaki belirtilerini ortaya çıkarmaktır.

Turist Rehberleri için Şehir Turu Rehberi kitabı
Ali Türker ve Gökhan Köksal’ın editörlüğünde hazırlanan “Turist Rehberleri için Şehir Turu Rehberi” kitabı Detay Yayıncılık yayınları arasında yayımlandı. Kitap çeşitli şehir turu destinasyonları hakkında deneyimi olmayan veya sınırlı deneyime sahip rehberlere ve rehber adaylarına bu turları rahatlıkla yapabilecek materyalleri sunmayı amaçlıyor. Zenginleştirilmiş Okuma tekniğiyle hazırlanan bu kitap, turist rehberlerine kitap ile etkileşime geçme olanağı vermesi ve statik bir materyal olan kitabı internetle bağlantılı dinamik bir bilgi kaynağına çevirmesi özelliğiyle turist rehberliği alanında hazırlanmış ilk örnek olmayı amaçlıyor. Kitabın içeriğinde yer alan şehirlerde en çok ziyaret edilen tur noktaları ve en sık kullanılan güzergahlar da Google Maps uygulaması üzerinde işaretlenmiş ve karekodlar vasıtası ile kitaba yerleştirilmiştir. Bunlara ilave olarak şehir turlarında ziyaret edilecek noktalarda kısa videolar çekilmiştir. Bu kısa videoların her biri turist rehberleri ya da rehber akademisyenler tarafından çekilmiş olup; trafik akışı, otopark, mola yerleri, güzergah, anlatım noktaları, tuvaletlerin ve gişelerin konumu gibi bir turist rehberinin ihtiyacı olacak pratik bilgileri içermektedir. Çekilen bu videolar kitap için oluşturulan bir Youtube kanalına yüklenmiş ve linkleri karekodlar aracılığıyla kitaba yerleştirilmiştir. Bu sayede okuyucu istediği videoyu karekodu okutarak seyredebiliniyor. “Augmented Reading” yöntemi sayesinde okuyucuya binlerce sayfalık doğruluğu teyit edilmiş kaynağa, yüzlerce konuma, onlarca tur rotasına ve üç yüzden fazla videoya zahmetsizce ulaşma imkanı
Ayrıntılı bilgi için bkz.

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

Derya DEMİRDELEN ALRAWADIEH
Turist Rehberlerinin Duygusal Emek, İş Yaşam Kalitesi ve Yaşam Doyumu: Tükenmişliğin Aracı ve Örgütsel Desteğin Düzenleyici Rolü
Doktora Tezi

İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mithat Zeki DİNÇER
Kabul Tarihi: Mart 2021GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu’nda görev yapmakta olan Dr. Aydın ÜNAL Turizm Bilim Dalı’nda Doçentlik unvanı aldı.

 
 
 
Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.