İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haziran 2020 (21/6)


Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisinin yeni sayısı yayımlandı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisinin yeni sayısı (Cilt 31, Sayı 2, 2020) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. “Hindistan’da Turizm” (Tourism in India) başlığı altında özel sayı olarak yayımlanan bu sayıda 10 araştırma makalesi, üç değerlendirme yazısı, bir konferans raporu ve bir de kitap değerlendirmesi yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Tasarım, Teknoloji ve Toplum Tezli Yüksek Lisans Programı, Gastronomi ve Tasarım Uzmanlık Alanı başvuruları
Özyeğin Üniversitesi Tasarım, Teknoloji ve Toplum Tezli Yüksek Lisans Programı, Gastronomi ve Tasarım Uzmanlık Alanı 2020-2021 Akademik Yılı Güz Dönemi başvuruları 1 Mayıs 2020’de başladı. Program, Türkiye’de gastronomi kavramına holistik bir bakış açısıyla çok disiplinli, bilimsel ve yenilikçi bir yaklaşımla farklı bir boyut kazandırmayı hedefliyor. Modül, temel olarak gastronomi ve yeme-içme kültürü çalışmaları alanında akademik çalışma yapmak isteyen bireylere özgün araştırma yapma olanağı sağlarken; aynı zamanda tasarım, tarım, yeme-içme sektörü ve/veya gıda endüstrisinde çalışanlara mesleki açıdan kendilerini zenginleştirecek araştırma temelli bir bilgi birikimi sunmayı amaçlıyor. Başvurular 30 haziran 2020 tarihine kadar devam edecek.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin tarihi ertelendi
Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenecek 10. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, dünya genelinde yaşanan Coronovirus-19 pandemi dolayısıyla ileri bir tarihe ertelendi. Kongrenin düzenleneceği tarih önümüzdeki aylarda ilan edilecek.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, TUAMER tarafından yayımlanan “Turizm E-Bülteni”nin ilk sayısı yayımlandı
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan Turizm e-Bülteni’nin ilk sayısı yayımlandı. Bülten’in ilk sayısında kurumla ilgili haberler ve yazılar yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Yemek ve Kültür dergisinin yeni sayısı yayımlandı
Çiya Yayınları tarafından yayımlanan Yemek ve Kültür dergisinin yeni sayısı (59. Sayı İlkbahar 2020) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dergide yer alan yazılar şu şekilde yer alıyor: Kral Midas’ın ölüm şöleni – Enis Batur, Arşivden Lezzetler/ Piyaz sefası – Gökhan Akçura, Balzac ve İnsanlık Komedyası’nda sofra/Balıklar – Fernand Lotte, Karadeniz’de zagudalı günlere özlem – Musa Dağdeviren, Trabzon’da zeytinciliğin ve zeytinyağı üretiminin tarihçesi – Zehra Topal, Elyazması bir şiir külliyatında bulunan üç balık yemeği tarifi – Ercan Akyol, Shopska salatası: Bir Avrupa icadından ulusal mutfak kültürü simgesine – Stefan Detchev, Unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif – Musa Dağdeviren, Törensel nitelikleriyle 1675 Edirne Şenliği’nde yemek – M. Fatih Torun, Ayva ağacı ve ayvaları – Machi Paizi Apostolopoulou, Çağları aşıp tadı korumuş o köşe başı: Yanyalı Fehmi Lokantası – Pelin Özer, Çimdik – Süleyman Bulut, Dikkat: İtalyanlaştırılamamışların yaşamsal enerjisinin düşük olma ihtimali yüksek – Zeliha Özkan, Koku: lezzet ve tat – Alp Türkmenoğlu, Derleme Sözlüğü/B, Bilmece Mutfağı – Süleyman Bulut.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları tamamlanıyor
Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımı aşamasının sonuna geliniyor. Ansiklopedi çalışmasında 1 Mayıs 2020 itibariyle yazımı yapılmış 6300 maddenin redaksiyon çalışmasına başlandı. Birkaç aşamalı olarak yürütülecek redaksiyon çalışmalarının bu yılın sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Bu çalışmalar devam ederken, yazımı yapılmamış az sayıda maddenin de yazımlarının tamamlanması planlanıyor. Ansiklopedinin 2021 itibariyle basım için mizanpaj çalışmalarına başlanması öngörülüyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

Ela Nazlı KÖZ AKÇADAĞ
Yabancılaşma ve Öncüllerinin Örgütsel Bağlılığa Etkisi
Doktora Tezi
Eskişehir: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Cihan SEÇİLMİŞ

Kabul Tarihi: Kasım 2019


Serhat BİNGÖL
Macera Turistlerinin Duyusal Arayışları ile Aktivite Tercihleri İlişkisinin Türkiye Örneğinde İncelenmesi
Doktora Tezi
Eskişehir: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Kabul Tarihi: Nisan 2020

 
Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.