İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haziran 2018 (19/6)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 6, Haziran 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

‘’Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ resmedildi

Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödülleri, ER Yatırım’ın ana sponsorluğunda Four Points By Sheraton İzmir’de, 26 Nisan 2018, Perşembe günü sahiplerini buldu. Bu yılki teması ‘’Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam 1101 karikatür ile yarışmaya başvurdu. 2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışma, dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak biliniyor. Er Yatırım, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Four Points by Sheraton İzmir’in destekleriyle 26 Nisan 2018, Perşembe günü, Four Points by Sheraton İzmir otelinde gerçekleşen ödül töreni öncesi özel oluşturulan jüri tarafından elemeler gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen elemelerin ardından, ”Gençler’’ ve ‘’Yetişkinler’’ kategorisinde ödüller sahiplerine takdim edildi. ‘’Gençler’’ kategorisinde Birincilik Ödülü’nü ödülünü İran’dan Zahra Omidi kazanırken, ‘’Yetişkinler’’ kategorisinde Birincilik Ödülü İranlı karikütür sanatçısı Mohsen Zarifian kazandı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kitapları 10 cilt halinde yayımlandı

Türk turizminin dünden bugüne gelişimini, bu gelişime katkı yapan kişi ve kurumları tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Tarih Projesi, 2012-2015 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde Prof. Dr. Nazmi Kozak başkanlığında 21 öğretim elemanı tarafından tamamlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’ndan hazırlanan 10 cilt ve 7438 sayfadan oluşan kitaplar basıldı. Kitapların tanıtımı amacıyla 02 Haziran 2018 tarihinde, İstanbul’da, Hilton Istanbul Bosphorus’da kitap tanıtım toplantısı yapılıyor.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Dünden Bugüne Eskişehir ve Yöresindeki 16 Etkinliğin Öyküsü (Festivaller, Şenlikler, Özel Günler) kitabı yayımlandı

Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın editörlüğünde hazırlanan Dünden Bugüne Eskişehir ve Yöresindeki 16 Etkinliğin Öyküsü (Festivaller, Şenlikler, Özel Günler başlıklı kitap Eskişehir Tepebaşı Belediyesi yayınları arasında yayımlandı. Kitapta yer alan yazılar ve yazarları şöyle: Etkinlik Turizmi ve Eskişehir (Nazmi KOZAK), Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri (Serhat AYDIN) Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası (Merve KALYONCU), Seyyid Battal Gazi’yi Anma Etkinliği (İlyas KÜÇÜKCAN), Nazım Hikmet ve Kuva-i Milliye Şehitleri Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri (Çağdaş AYDIN – Ceren AYDIN), Kırım Tatarlarını Buluşturan Şenlik: Tepreş (Aysel YILMAZ), Türkiye’de Yaşayan Karaçay-Balkarlılar’ın Festivali: Nartlanı Toy Künü (M. Tekin KOÇKAR), Baharın Müjdecisi Sabantuy Şenlikleri (Gözde YILMAZDOĞAN – Orhan Can YILMAZDOĞAN), Uluslararası Eskişehir Festivali’nin Kentteki İzleri (Seda BULDU), Uluslararası Eskişehir Film Festivali. (Ceren AYDIN – Çağdaş AYDIN), Pişmiş Toprak Kültürü ve Eskişehir’e Bir Vefa Borcu; Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu. (Orçun ATİLA), Amatör Caz Müzisyenleri Festivali (Fuat ÇİFTÇİ), Eskişehir Opera ve Bale Günleri (Sezi AYDIN ARSLAN), Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali (Hüseyin Ertan İNAN), Uluslararası Eskişehir Sokak Festivali (Serhat BİNGÖL), Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması (Çağdaş AYDIN), Ulusal Sanat Çalıştayı (Gözde YILMAZDOĞAN).

 

Yeni üniversitelerin kurulmasını düzenleyen kanun Resmi Gazete’de yayımlandı

Yeni üniversitelerin kurulmasını düzenleyen 7141 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiş ve 18 Mayıs 2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanun ile aşağıda yer alan düzenlemeler yapılmıştır;
– İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu, yeni kurulan Turgut Özal Üniversitesi’ne,
– Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Turizm Fakültesi, yeni kurulan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne,
– Sakarya Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Turizm Fakültesi ve önceden Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu olarak faaliyet gösteren ve ilgili kanunla adı değiştirilen Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu, yeni kurulan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne,
– Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, yeni kurulan Trabzon Üniversitesi’ne,
– Süleyman Demirel Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ve Şarkikaraağaç Turizm Meslek Yüksekokulu, yeni kurulan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Kanun metni için bkz.

 

Tanıtma Bülteni’nin yeni sayısı yayımlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Tanıtma Bülteni’nin yeni sayısı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Bülteni okumak için tıklayınız.

 

6th International Interdisciplinary Tourism Confererence 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “6th International Interdisciplinary Tourism Confererence” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Haiyan Song (Hong Kong Polytechnis University), Prof. Dr. Marion Joppe (University of Guelph) ve Prof. Dr. Chris Cooper (Leeds Beckhett University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Sevil Sönmez (University of Central Florida), Prof. Dr. Pauline Sheldon (University of Hawaii), Prof. Dr. Dimitros Buhalis (Bournebouth University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu 18-21 Ekim’de Foça’da yapılıyor

Türkiye’de turizm eğitimi, turizm araştırmaları ve turizm literatürünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş Prof. Dr. Hasan Olalı adına düzenlenen bu sempozyumun amacı, son 50 yılda turizm literatürünün gelişiminini ortaya çıkarmaktır. Sempozyum Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 18-21 Ekim 2018 tarihlerinde Foça’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

II. Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Kongresi” 20-22 Eylül 2018’de yapılıyor

II. Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Kongresi” 20-22 Eylül 2018 tarihleri arasında Gümüşhane Üniversitesi, Turizm Fakültesi tarafından düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Eskişehir’de Bisiklet Evi kuruldu

Eskişehir Bisiklet Derneği (Velesbid) tarafından Eskişehir’de Bisiklet Evi kuruldu. Açılışının 4 Kasım 2017 tarihinde yapıldığı Bisiklet Evi, içinde konuk evi, kamp alanı, atölye, etkinlik salonu gibi alanların bulunması bakımından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Atıl bir yapının tamamen gönüllü çabalarla dönüştürülmesi ile inşa edilen Bisiklet Evi’nin, öncelikle bir rekreasyon alanı olarak kullanılması hedefleniyor. Bisiklet Evi, sadece bisiklet etkinlikleri değil aynı zamanda şehirdeki farklı sivil toplum kuruluşları ve sosyal platformlarla işbirliği içinde yapılacak kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bisiklet Evi’nin en önemli özelliği ise gezgin ve ziyaretçilerin ücretsiz bir şekilde ağırlandı bir konuk evinin olması. Açılışla birlikte Bisiklet Evi yerli ve yabancı bisikletli gezginleri ağırlamaya başladı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ikinci daimi sergisi Kuşadası Turizm Fakültesi’nde açıldı

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ikinci daimi sergisi Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’nde açıldı. Yarışmanın ilk daimi sergisi geçen yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nde açılmıştı. Yarışmanın yeni daimi sergilerinin önümüzdeki dönemde başka okul ve bölümlerde açılmaya devam edeceği bildirildi.

 

Türkiye Çevre Vakfı 40. Yıl Konferansı

1978 yılında kurulan Türkiye Çevre Vakfı’nın 40’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla “Türkiye Çevre Vakfı 40. Yıl Konferansı” başlıklı bir etkinlik düzenlendi. 14 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen etkinlikte çevre konusunda çeşitli oturumlar gerçekleştirildi.

Türkiye Çevre Vakfı ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Uluslararası Gözyaşı Şişeleri Sempozyumu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM), Hellenistik, Roma ve Erken Bizans Dönemleri’nde tüm Akdeniz dünyasında pişmiş toprak bir kap form olarak bilinen gözyaşı şişeleri hakkında 17-18 Mayıs 2017 tarihlerinde İzmir’de uluslararası bir sempozyum düzenledi.

Özetler kitabına erişmek için tıklayınız.

 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Doğa Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapadokya Doğa Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin amaçlarına, faaliyet alanlarına, yönetim organlarına, yönetim organlarının görevlerine ve çalışma şekline ilişkin hükümleri düzenleyen yönelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

 


Doç. Dr. Derya ÖZİLHAN ÖZBEY, Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat İşletme Fakültesi’nden Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne Bölüm Başkanı olarak atandı.


 

Doç. Dr. Boran TOKER, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne atandı.


 

Dr. Öğretim Üyesi Pınar ÇELİK, Akdeniz Üniversitesi Çallı Meslek Yüksekokulu’ndan Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne Bölüm Başkan Yardımcısı olarak atandı.


 

Dr. Öğretim Üyesi İbrahim ÇETİN, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’ndan Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne atandı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Ayşegül KUTLUK BOZKURT

Planlanmış Davranış Teorisi Kapsamında Yerli Y Kuşağının Destinasyon Tercihlerinde Davranışsal Niyetlerinin Belirlenmesi (Antalya Örneği)

Doktora Tezi

Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT

Kabul Tarihi: Mart 2018

Evrim KARACA

Dünyadaki ve Türkiye’deki Yükseköğretim Kurumlarında Gastronomi Eğitimi Karşılaştırılması Üzerine Bir Değerlendirme

Yüksek Lisans Tezi

Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Mehmet SARIIŞIK

Kabul Tarihi: Nisan 2018

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

Akdeniz Üniversitesi, Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu, Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 17.05.2018 – 31.05.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

İnönü Üniversitesi, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu, Seyahat Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Turist Rehberliği Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 16.05.2018 – 30.05.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 10.05.2018 – 25.05.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.