İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağustos 2020 (21/8)

“Türk Turizmine Kanat Gerenler” kitapları yayımlandı
Editörlüğünü Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Metin Kozak’ın yaptığı “Türk Turizmine Kanat Gerenler” kitapları 6 cilt halinde yayımlandı. Türk turizminin en kapsamlı portre-biyografi çalışmasında 186 yazar 262 kişinin biyografisini yazdı. Toplamı 2869 sayfa olan altı ciltlik kitapların cilt başlıkları şu şekilde hazırlandı: 
Cilt-1: Öncü Akademisyen ve Araştırmacılar,
Cilt-2: Konaklama İşletmecileri
Cilt-3: Seyahat işletmecileri,
Cilt-4: Gastronomi ve Eğlence İşletmecileri,
Cilt-5: Kadın Turizmciler,
Cilt-6: Kamu ve Meslek Kuruluşları Yöneticileri, Turist Rehberleri, Ulaştırma İşletmecileri ve Diğerleri.
Detay Yayıncılık yayınları arasında yayımlanan kitaplar takım halinde ve tekli olarak satışa sunuldu. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Karikatürcüler Coronovirus’ün Turizm Sektörüne Etkilerini Çizecekler
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın teması belli oldu. Turizmle ilgili bir alt tema belirlenerek düzenlenen yarışmada, bu yıl yapılan tema belirleme anketine 13 farklı ülkeden 42 kişi katılarak, toplam 84 tema önerdi. Önerilen temalar arasından 1) Koronavirus Günlerinde Turizm, 2) Koronavirus Sonrası Turizm, 3) Turizmde Sosyal Mesafe yarışma teması olarak kabul edildi. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor. “Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada; 16 ve daha alt yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine eser gönderebiliyor. “Yetişkinler” kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerine ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül veriliyor. “Gençler” kategorisinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere üç ödül yer alıyor. Yarışmada dereceye girenlere para ödülünün yanı sıra tatil ödülü de veriliyor.

Yarışmanın internet sitesine erişmek için tıklayınız.


Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research‘in yeni sayısı yayımlandı
Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research‘ın yeni sayısı (Cilt: 31, Sayı 3) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında 11 makale, bir kitap eleştirisi ile bir araştırma notu yer alıyor. 

Derginin resmi internet sitesine erişmek için tıklayınız.


I. Uluslararası Ormancılık ve Doğa Turizmi Kongresi 25-27 Kasım 2020 tarihlerinde düzenleniyor
COVID-19 Yeni Korona Virüs Salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında ertelenen ”Ormancılıkta Yeni Yaklaşımlar” başlıklı “I. Uluslararası Ormancılık ve Doğa Turizmi Kongresi” 25-27 Kasım 2020 tarihlerinde Üniversitemiz Orman Fakültesi ev sahipliğinde online olarak gerçekleştiriliyor.
Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Türkiye Turizm Ansiklopedisi için madde yazımları devam ediyor

Anatolia Turizm Akademisi tarafından hazırlanan Türkiye Turizm Ansiklopedisi için madde yazımları devam ediyor. Yazar aranılan maddeler için ansiklopedi resmi internet sayfasının “Duyurular” kısmına bakılabilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

12. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın tema yarışması sonuçlandı
12. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması için tema önerme süresi 30 Haziran 2020 günü sona erdi. Yarışma için 13 farklı ülkeden 42 kişi toplam 84 tema önerdi. Tema değerlendirme kurulu bildirilen temaların üçünü yarışma teması olarak kabul etti. Bu temalar; 1) Koronavirus günlerinde turizm, 2) Koronavirus sonrası turizm, 3) Turizmde sosyal mesafe. İsimleri aşağıda yer alan olan kişilerin önerileri yarışma teması olarak kabul edildi: Abdullah Sakar (Türkiye), Cemalettin Güzeloglu (Türkiye), Güher Yakar (Kanada), Hakan Memis (Türkiye), Hasan Kırmızı (Türkiye), İrfan Mısırlı (Türkiye), Kemal Ozyurt (Türkiye), Louis.Pol (Avustralya), Lutfu Cakin (Türkiye), Mehmet Zeber (Türkiye), Mihai Boboc (Romanya), Munduru Sekhar Rao (Hindistan), Mustafa Yıldız (Türkiye), Nurdan Özmen (Türkiye), Özkan Tütüncü (Türkiye), Özlem Altunöz (Türkiye), Paolo Dalponte (İtalya), Pol Leurs (Lüksenburg), Rida Annisa Tazkhiya Wibawant (Endonezya), Salar Eshratkhah (İran), Su Küfteoğlu (Türkiye), Vedat Zorluer (Türkiye), Yu Liang (Çin) ve Zygmunt Zaradkiewicz (Polonya)
Kabul edilen temaları önerenler arasındaki kura ile, Louis Pol (Avusturalya) Final Değerlendirme Kurulu’nda ve Vedat Zorluer (Türkiye) ise Ön Değerlendirme Kurulu’nda görev alacaklar.  Yarışmada kabul edilen temaları önerenlere 12. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın albümü gönderilecektir. 


6. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi ertelendi
Adıyaman Üniversitesi, Anatolia turizm Akademisi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Rekreasyon Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen 6. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi COVID-19 Yeni Korona Virüs Salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında ileri bir tarihe ertelendi.
Kongre internet sayfası için tıklayınız.

31 Temmuz 2020 tarihine kadar yeni madde önerebilirsiniz.
Türkiye Turizm Ansiklopedisi,
Türk turizminin Osmanlı’dan bugüne bütün aşamalarını, olaylarını, kişilerini, kurum ve kuruluşlarını, etkinliklerini ve kavramlarını kayıt altına almayı amaçlayan bilimsel bir çalışmadır. “Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması” ve “Türk Turizmine Kanat Gerenler” çalışmalarında olduğu gibi, geleceğe belge, bilgi ve deneyimleri aktarma amacını taşıyan ansiklopedi çalışmasında madde yazımlarının son aşamasına gelmek üzereyiz. Ansiklopedi çalışmasında yer almasını gerekli olduğunu düşündüğünüz başlıkları bizimle paylaşabilirsiniz. Önereceğiniz maddeler yazılmamış ise, öneren veya başka bir kişi tarafından yazılması sağlanacaktır. Maddelerinizi 31 Temmuz 2020 tarihine kadar önerebilirsiniz.

Türkiye Turizm Ansiklopedisi resmi internet sitesi: http://turkiyeturizmansiklopedisi.org/
E-posta: nazmi.kozak@gmail.com
Prof. Dr. Nazmi Kozak – Prof. Dr. Metin Kozak
Türkiye Turizm Ansiklopedisi Koordinatörleri

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

Rıdvan SOLMAZ
Geleneksel Konya Yemeklerinin Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Kullanılarak Korunması ve Arşivlenmesine Yönelik Bir Mobil Uygulama Modeli Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Konya: Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Yeliz PEKERŞEN
Kabul Tarihi: Haziran 2020GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

Prof. Dr. Asım Saldamlı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanlığı görevine atandı.
Dr. Öğretim Üyesi Çağrı Saçlı, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümünde göreve başladı.
 
 
 


Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.