İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağustos 2018 (19/8)

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 8, Ağustos 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

‘Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı çıktı.

1990 yılından bu yana aralıksız 29 yıldır yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (Cilt 29, Sayı 1, Bahar 2018) yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi araştırma makalesi, bir seçme çeviri makele, üç portre yazısı, rekreasyon incelemeleri yazısı, proje incelemesi ile üç de etkinlik raporu yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı çıktı.

Taylor and Francis yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (Cilt 29, Sayı: 2, 2018) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. “Culture and Cultures in Tourism” konusunda özel sayı olarak yayımlanan dergide sekiz araştırma makalesi, dört araştırma notu, dört kitap eleştirisi, bir konferans notu ile iki akademisyenin portre yazısı yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm karikatürleri yarışması için siz de tema önerebilirsiniz.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından, Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması her yıl bir tema altında düzenlenmektedir. 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın “teması” sizlerin katılımıyla belirlenecektir. Şimdiye kadar “Her Şey Dahil Sistemi”, “Turizm ve Barış”, “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” ve “Dünden Bugüne Tatiller” temaları, yarışmada alt tema olarak değerlendirilmiştir. 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması için 15 Temmuz 2018 tarihine kadar tema önerisinde bulunabilirsiniz. Yarışmada kabul gören temayı öneren kişi 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödül töreninde beraberindeki bir kişi birlikte ağırlanacaktır. Önerilecek temalar, üyeleri arasında karikatürcülerin de yer aldığı bir komisyon tarafından değerlendirilecektir. Önerilerin; dünyanın farklı kültürlerinden karikatür sanatçıları tarafından aynı anlamda (evrensel) anlaşılabilecek olması, temel değerlendirme ölçütü olacaktır.

Yarışma için ayrıntılı bilgi için bkz.: http://tourismcartoon.com
Tema önerilerini bildirmek için e posta adresi: tourismcartoon@gmail.com

 

 

“Turizme Kanat Gerenler” yazı dizisi devam ediyor.

Editörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turiz Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. dr. Metin Kozak’ın yaptığı Türk Turizm Araştırmacıları ve Eğiticileri yazısı dizisi kapsamında Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısında üç emektarın daha portresi yayımlandı. Derginin yeni sayısında yayımlanan portreler şu şekilde yer alıyor: “Selahattin Çoruh: Turizmde Bir Adanmışlık Öyküsü” (Duygu YETGİN), “Tarihi Değerlerinin Korunmasına ve Turizmin Gelişmesine Adanmış Örnek Bir Yaşam: Çelik Gülersoy” (Nezih BAŞGELEN) ve “Türkiye’de Turist Rehberliğinin Öncüsü: Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı)” (Duygu YETGİN – Aysel YILMAZ – Nazmi KOZAK).

Yazıları okumak için bkz.

 

8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi 28-29 Kasım’da Antalya’da…

8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi 28-29 Kasım tarihlerinde Antalya’da yapılacak.”Turizm sektöründe ziyaretçi sayılarının yanı sıra gelirde yükseliş nasıl yakalanabilir, büyüme nasıl sürdürülebilir, sezon endeksli eksenden çıkıp tüm seneye nasıl yayılabilir? Bu sorular farklı başlıklar altında, 2018- 2019 yılı ve sonrasına yönelik, Türk turizminin yeri ve geleceği, dünya turizminin önemli aktörleri tarafından değerlendirilecek. Ayrıca, turizmin mevcut durumu ile kısa, orta ve uzun vadeli olası gelişmelerin sektöre yansımaları 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde ele alınacak.” Kongrenin ana temasının “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olacağının altı çizilen açıklamada, bu yıl kongrede Jet2Holidays CEO’su Steve Heapy, Hotelbeds Grup Yönetim Kurulu Başkanı Joan Vila’nın yanı sıra dünya turizm pazarının etkin isimlerinin de konuşmacı olarak yer alacağı vurgulandı. AKTOB organizasyonuyla gerçekleştirilecek kongreye geçtiğimiz yıl bin 300 kişinin katılım sağladığı kongreye bu yıl bin 500 civarı katılım beklenirken, yurt içinden ve yurt dışından seyahat endüstrisinde yer alan turizmin bütün paydaşlarının yanı sıra finansman, danışmanlık, yatırım, işletme, yönetim, tedarikçi firmaların üst düzey, karar verici temsilcilerinin katılacağı kaydedildi. Farklı konu başlıklarında oturumlarla gerçekleşecek kongre, 28 Kasım 2018’de gala açılış programı ile başlayacak.

Ayrıca AKTOB web sitesi üzerinden yapılacak canlı yayın ile interaktif katılım sağlanabilecek…

 

“İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji” konulu sergi…

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi ile İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı üzerinden ışık tutuyor. Kuruluşunun 10. yılını geride bırakan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinden ve farklı koleksiyonlardan derlenen bu sergi, 1870’lerden 20. yüzyılın ortalarına uzanan süreçte, deniz hamamından plaja geçişin devrim niteliğindeki hikâyesine odaklanıyor.Küratörlüğünü tarihçi, yazar ve akademisyen Zafer Toprak’ın yaptığı, özel ve kurumsal koleksiyonlardan derlenen, fotoğraf, dergi, karikatür, eşya ve kitap gibi orijinal malzemelerle hazırlanan İstanbul’da Deniz Sefası sergisi, bir nostaljinin öyküsünü anlatırken, kent halkının boş zaman değerlendirme normlarındaki değişimine, toplumsallaşmasına değiniyor, Cumhuriyet’in yaşam tarzındaki köklü dönüşümlerini simgeleyen bir belgesel niteliği taşıyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde Yeşilçam filmlerindeki plaj sahnelerinden oluşan bir seçki ve plaj üzerine yayınların derlendiği bir okuma odası Pera Müzesi’ndeki ana sergiye eşlik ediyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

6th International Interdisciplinary Tourism Confererence 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor…

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “6th International Interdisciplinary Tourism Confererence” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Haiyan Song (Hong Kong Polytechnis University), Prof. Dr. Marion Joppe (University of Guelph) ve Prof. Dr. Chris Cooper (Leeds Beckhett University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“10th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure” 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor…

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Sevil Sönmez (University of Central Florida), Prof. Dr. Pauline Sheldon (University of Hawaii), Prof. Dr. Dimitros Buhalis (Bournebouth University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu 18-21 Ekim’de Foça’da yapılıyor…

Türkiye’de turizm eğitimi, turizm araştırmaları ve turizm literatürünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş Prof. Dr. Hasan Olalı adına düzenlenen bu sempozyumun amacı, son 50 yılda turizm literatürünün gelişiminini ortaya çıkarmaktır. Sempozyum Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 18-21 Ekim 2018 tarihlerinde Foça’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Kumsalda” konulu sinema gösterimi…

Pera Film yaz aylarını Kumsalda programı ile karşılıyor! Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün 1870’lerden 20. yüzyıla, deniz hamamından plaja geçişin hikâyesine odaklanan İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi kapsamında sunulan program, sinemada bir mekan olarak kumsalın işaret ettiği anlamların izini sürüyor. Romantik bakışın ve keyifli anların temsili kumsalın, karanlık tatil hikayelerinin başlangıcına da dönüşebildiği programda; Fransız Yeni Dalga Akımı’nın temsilcilerinden Éric Rohmer’in Pauline Plajda (Pauline at the Beach) ve Yaz Tatili (A Summer’s Tale) filmlerinden, Michelangelo Antonioni’nin Macera (L’Avventura), Jacques Tati’nin Bay Hulot’nun Tatili (Mr. Hulot’s Holiday), Otto Preminger’in Günaydın Hüzün (Bonjour Tristesse) gibi çeşitli sinema klasiklerinin yanı sıra, Asghar Farhadi’den Elly Hakkında (About Elly), Ulrich Seidl’dan Cennet: Aşk (Paradise: Love) ve Yorgos Lanthimos’dan Kinetta gibi yakın dönemden filmler de yer alıyor. Bu program kapsamındaki Pera Film etkinlik ve gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

 

EKVAM 2018 Anadolu Arkeolojisi Yaz Seminerleri devam ediyor…

Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Kültür Varlıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKVAM) tarafından düzenlenen “EKVAM 2018 Anadolu Arkeolojisi Yaz Seminerleri” iki yeni seminer ile devam etti. EKVAM 2018 Anadolu Arkeolojisi Yaz Seminerleri kapsamında 12 Temmuz 2018 tarihinde İzmir’de düzenlenen seminerler, konuları şu şekildedir: “İstanbul’da Geç Antik ve Bizans Dönemleri Araştırmaları” (Doç. Dr. Hasan Ferudun ÖZGÜMÜŞ, İstanbul Üniversitesi), “Doğu Anadolu’daki Geç Tunç Çağı-Erken Demir Çağı Dikilitaşlar” (Arkeolog Deniz Meltem DAŞDAN, Dokuz Eylül Üniversitesi).

 

Ankara’daki beş müzeye giriş indirimi…

Ankara’da bulunan Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Altınköy Açıkhava Müzesi, Gökyay Vakfı Santarç Müzesi, Rahmi M. Koç Müzebi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ne yıl sonuna kadar girişlerde indirim uygulanıyor.

 

Geçmişten Günümüze Seyahat Edebiyatı Kurultayı

Elginkan Vakfı tarafından 24 – 26 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’da ” Geçmişten Günümüze Seyahat Edebiyatı” konulu bir toplantı düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Özge DURMAZ

Duyusal Algıların İnanç Turizminde İmaj Oluşumuna Etkisi: İnanç Turizmi Tüketicileri Üzerine Bir Araştırma 

Yüksek Lisans Tezi

İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Burcu Selin YILMAZ

Kabul Tarihi: Mart 2018

Oktay YILMAZ

Turistlerin Seyahat Motivasyonlarının Hediyelik Eşyalara Yönelik Tutumları ve Satın Alma Niyetleri Üzerindeki Etkisi

Yüksek Lisans Tezi

Kırklareli: Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Bayram AKAY

Kabul Tarihi: Mayıs 2018

Berkant ÖZÖĞÜTÇÜ

Turist Rehberlerinin Gastronomi Bilgisi ve Algısının Tavsiye Niyetine Etkisi

Yüksek Lisans Tezi

Kırklareli: Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Bayram AKAY

Kabul Tarihi: Mayıs 2018

Gökhan GENÇ

Hane Halkı Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Düzeyinin Turizm Harcaması Üzerindeki Etkisi: Sakarya Örneği

Yüksek Lisans Tezi

Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN

Kabul Tarihi: Haziran 2018

Gökhan EMİR

Amasra’da Ev Pansiyonculuğu Algısı ve Uygulama Sorunları

Doktora Tezi

İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Osman Avşar KURGUN

Kabul Tarihi: Temmuz 2018

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, (1) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gastronomi Bölümü, Gastronomi Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Araştırma Görevlisi ve (2) İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu, Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, Aşçılık Programı’nda görevlendirilmek üzere bir adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 13.07.2018 – 27.07.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. (1) ve (2).

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda görevlendirilmek üzere iki adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 16.05.2018 – 30.05.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. (1) ve (2).

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.