İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Temmuz 2017 (18/7)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2017) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 18, Sayı: 7, Temmuz 2017

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi‘nin yeni sayısı açık erişime açıldı

1990 yılından bu yana aralıksız yayımlanan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi‘nin Cilt 28, Sayı 1, Bahar 2017 sayısından itibaren basılı ve açık erişimli olacağı açıklandı.

Derginin yeni sayısına erişim için bkz.

 

Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu eğitim-öğretime başlıyor

Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 30 kişilik kontenjan ile eğitim öğretime başlıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Türk Turizm Araştırmacılarının tanıtım yazıları devam ediyor.

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi‘nde yayımlanan ve editörlüğünü Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Kozak’ın yaptığı “Türk Turizm Akademisyen ve Araştırmacıları” yazı dizisinde bu sayıda bibliyograf Bülent Ağaoğlu, Dr. İhsan Çetin, M. Zekai Bayer ve Ankara Otelcilik Okulu’nun kurucu müdürü Yunus Aslan‘ın portre yazıları yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Öte yandan dergide “Türk Turizm Tarihinden” yazısı dizisi kapsamında Dr. Mehmet Özdemir’in kaleminden turizm akademisyen ve yazarı Selahattin Çoruh anlatılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

9th Anatolia Conference Series (Cartagena, İspanya) yapıldı

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research ile Universidad Politécnica de Cartagena işbirlinde düzenlenen 9th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve “5th Interdisciplinary Tourism Research Conference toplantıları 6-11 Haziran 2017 tarihlerinde İspanya’nın Cartagena kendinde düzenlendi. Toplantıya 100’ün üzerinde akademisyen ve lisansüstü öğrenci katılarak çalışmalarını sundu. Her kongrede geleneksel olarak belirlenen nitelikli bildiri ve tez çalışmaları da açıklandı. Kongrede ödül alan çalışmalar ve sahipleri şu şekilde ortaya çıktı:

John Crompton Recognition Award: “What percentage of travelers are writing hotel reviews?”
Juan Pedro Mellinas, Universidad Internacional de La Rioja, Spain

Regina Schlüter Recognition Award: “Experience innovation in tourism: The role of front-line employees”
Jens Friis Jensen, Roskilde University, Denmark
Flemming Sørensen, Roskilde University, Denmark

Outstanding Ph.D. Dissertation Award: “Persuading Consumers to Go Green: Effect of Perceived Service Greenness on Environmental Behavior”
Hanna Paulose, The Ohio State University, USA

Outstanding Research Paper Award: “Recreational value of El Valle and Carrascoy Natural Park”
Miguel Angel Tobarra-Gonzalez, Universidad Politecnica de Cartagena, Spain
Javier Mendoza Monpean, Universidad Politecnica de Cartagena, Spain

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 5-8 Nisan 2018’da Gazimağusa’da yapılıyor

2002 yılından bu yana ikişer yıllık aralıklarla düzenlenen Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nin dokuzuncusu, Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi‘nin işbirliğinde 5-8 Nisan 2018 tarihlerinde Gaziğusa (KKTC) kentinde düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Türk Turizm Araştırmaları Dergisi yayım hayatına başladı

Editörlüğünü Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yüksek Öztürk’ün yerine getirdiği Türk Turizm Araştırmaları Dergisi yayın yaşamına başladı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışmasında Ödül Ukrayna’ya

Teması “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olarak belirlenen 8’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda yetişkinler kategorisinde Ukraynalı karikatür sanatçısı Oleksy Kustovsky, gençler kategorisinde ise 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu. Yarışma, 63 ülkeden 475 sanatçıya ait 920 eserin katılımıyla gerçekleşti. Er Yatırım ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atlasglobal’in ulaştırma katkıları ve Plan Tour, Ramada Taksim, Four Points by Sheraton Dudullu İstanbul, Detay Yayıncılık, Çiya Sofrası ve www.turizmgazetesi.com’un katkıları ile düzenlenen 8’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen yarışma, Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırılması ve turizm olgusunun çizerlerin penceresinden aktarılmasını amaçlıyor. Her yıl farklı bir tema altında düzenlenen, bu yıl ise “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile yapılan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Oleksy Kustovsky birinci olurken, gençler kategorisinde 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu. Uluslararası yarışmaya 63 ülkeden 475 karikatür sanatçısı toplam 920 eser gönderdi, bu eserler “yetişkinler” ve “gençler” olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Oleksy Kustovsky kazanırken, İranlı sanatçı Ali Shafei ikinci, Türkiye’den katılan Cemalettin Güzeloğlu ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Türkiye’den Hilal Özcan aldı. Yetişkinler kategorisinde István Kelemen (Macaristan), Sergei Semendyaev (Ukrayna) ve Trayko Popov (Bulgaristan) mansiyon ödüllerini kazandılar.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” konulu karikatür sergisi Eskişehir’de…

Teması “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olarak belirlenen 8’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ilk sergisi 12 Haziran, Pazartesi günü Tepebaşı Belediyesi Prof. Atilla Özer Karikatürlü Ev’de açıldı. Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen 8’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ilk sergisi 12 Haziran, Pazartesi günü Tepebaşı Belediyesi Prof. Atilla Özer Karikatürlü Ev’de açıldı. Er Yatırım ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Atlasglobal’in ulaştırma katkıları ve Plan Tour, Ramada Taksim, Four Points by Sheraton Dudullu İstanbul, Detay Yayıncılık, Çiya Sofrası ve www.turizmgazetesi.com’un katkıları ile düzenlenen 8’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırılması ve turizm olgusunun çizerlerin penceresinden aktarılmasını amaçlıyor. Her yıl farklı bir tema altında düzenlenen, bu yıl ise “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile yapılan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Oleksy Kustovsky birinci olurken, gençler kategorisinde ise 10 yaşındaki Giray Mert Keçeci birinci oldu.

 

VII. International Conference on Food Studies

The Seventh International Conference on Food Studies [Yedinci Gıda Çalışmaları Uluslararası Konferansı] 26-27 Ekim 2017 tarihlerinde Gustolab International Institute for Food Studies ve Roma Tre University işbirliğiyle Roma, İtalya’da gerçekleşecektir.

Detaylar ve özet gönderim için bkz.

 

VIII. International Conference on Food Studies

The Eighth International Conference on Food Studies [Sekizinci Gıda Çalışmaları Uluslararası Konferansı] 25-26 Ekim 2018 tarihlerinde University of British Columbia – Robson Square, Vancouver, Canada’da gerçekleşecektir.

Detaylar ve özet gönderim için bkz.

 

“Erken Dönemlerinden Geç Antik Çağ’a Lydia Bölgesi Arkeolojisi ve Tarihi (İÖ. 8. yy.-İS. 6. yy.)” başlıklı uluslararası sempozyum yapıldı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşen Erken Dönemlerinden Geç Antik Çağ’a Lydia Bölgesi Arkeolojisi ve Tarihi (İÖ. 8. yy.-İS. 6. yy.) başlıklı uluslararası sempozyum tamamlandı. 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen dört günlük sempozyumda, 19 farklı ülkeden yaklaşık 100 katılımcı tarafından Lydia ve Lydialar hakkında 66 bildiri sunuldu. 19-21 Mayıs tarihlerinde ise Yunanistan’ın Sakız Adası’na ve Sardes’e iki gezi düzenlendi.

 

Teşekkür…

8’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ve ödül töreninin düzenlenmesinde bizlere verdikleri değerli desteklerden dolayı; başta yarışmanın ana sponsoru Er Yatırım’ın Genel Müdürü Sayın Ferzan ÇELİKKANAT olmak üzere; Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’ne, Plan Tur Genel Müdürü Sayın Hüseyin KURTOĞLU’na, Atlasglobal’dan Sayın Orhan SANCAR’a, Detay Yayıncılık Genel Müdürü Sayın Hüseyin YILDIRIM ve ekibine, Çiya Sofrası Genel Müdürü Sayın Musa DAĞDEVİREN’e, PRoaktif İletişim’den Sayın Birgül TAŞDEMİR’e, Ramada İstanbul Taksim Oteli Genel Müdürü Sayın Ali İmdat UÇAR’a, Four Points by Sheraton İzmir Genel Müdürü Sayın Bülent SÜZER’e, Yeni Yüzyıl Üniversitesi öğretim görevlisi Sayın Leyla ŞİŞİK’e, doktora öğrencilerim Çağdaş ve Ceren AYDIN’a, Er Yatırım’dan Sayın Sinan KAYA’ya, karikatür sanatçısı Sayın Mehmet KAHRAMAN başta olmak üzere yarışmanın bütün seçici kurul üyelerine, Four Points by Sheraton Dudulu oteli çalışan ve yöneticilerine ve desteğini hiçbir zaman esirgemeyen değerli dostum ve ağabeyim Fehmi KÖFTEOĞLU’na çok teşekkür ederim.

Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Düzenleme Kurulu adına.

 

Duyuru

Anatolia Turizm Akademisi bünyesinde düzenlenen ulusal ve uluslararası dergi, kongre, arama konferansı, vb. etkinlikler kapsamında hazırlanan kitap, rapor ve dergilerin stoklarda kalanları yeni açılan akademik turizm okullarına yönelik olarak ücretsiz dağıtımı planlanmaktadır. Gönderilecek kurumların seçiminde öncelik kargo ücretini ödeyecek kurumlara ait olacaktır.

Taleplerinizi lütfen şu adrese yazınız: nazmi.kozak@gmail.com

Ünvana Yükseltilme / Göreve Atanma

Dr. Sedat ÇELİK, Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü’de Yardımcı Doçent olarak atandı.

 

Dr. Çağdaş ERTAŞ, Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü’de Yardımcı Doçent olarak atandı.

 

Dr. Aslı Özge ÖZGEN ÇİĞDEMLİ, Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü’de Yardımcı Doçent olarak atandı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Sedat ÇELİK

Destinasyon Kalite Algısını Etkileyen Faktörler: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Bir Araştırma

Doktora Tezi

Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Beykan ÇİZEL

Kabul Tarihi: Ocak 2017

İsmail BİLGİÇLİ

Motivasyon Araçlarının Algılanmasında Tatile Çıkmanın İşveren ve Yöneticiler Üzerine Etkisi: Sakarya Örneği

Doktora Tezi

Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN

Kabul Tarihi: Mayıs 2017

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.