İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şubat 2019 (20/2)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 2, Şubat 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

 

II. Turizmde Kuşaklar Bulaşması 1 Şubat 2019’da EMITT’te…

Ekin Grubu Turizm Gazetesi’nin ilkini 10 yıl önce düzenlediği buluşmanın ikincisi EMITT Fuarı sırasında Beylikdüzü TÜYAP’ta gerçekleştirilecek. 01 Şubat 2019’da İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan EMITT fuarı sırasında düzenlenecek “Turizmde Kuşaklar Buluşması”nın koordinasyonunu 54. Hükümet döneminin Turizm Bakanı ve eski TÜRSAB Başkanı Bahattin Yücel ile Kültur’dan Hami Fidanoğlu yapacak. Turizmde Kuşaklar Buluşması süresince Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kitapları da sergilenecek.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 1331 eser gönderildi.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 61 ülkeden 673 sanatçı 1331 karikatür ile katıldı. Bu yılki teması “Tatil Anıları” olan ve 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor. Yetişkinler ve gençler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada; 17 ve üst yaşlardaki karikatürcüleri içeren yetişkinler kategorisinde 507 sanatçı 1117 eser gönderirken, 16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcüleri içeren gençler kategorisinde ise 166 sanatçı 214 eser ile yarışmaya katıldı. 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürcüleri Yarışması’na en çok eser gönderilen ülkeler arasında, ilk iki sırayı Türkiye ve İran aldı. Türkiye’den 195 sanatçı 265 eser gönderirken İran’dan 123 sanatçı 264 eser gönderdi. Sırasıyla en çok katılımın olduğu ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Sırbistan (67 eser), Endonezya (52 eser), Çin (57 eser), Rusya Federasyonu (54 eser), Mısır (43 eser), Brezilya (28 eser), Hindistan (20 eser) ve Romanya (39 eser). Yarışmada dereceye girecek eserler iki aşamalı olarak bir değerlendirme ile belirleniyor. Birinci değerlendirmede Türk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirliyor. Mehmet KAHRAMAN (Karikatürcü), Kamil YAVUZ (Karikatürcü), Raşit YAKALI (Karikatürcü), Musa GÜMÜŞ (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi KOZAK (Anadolu Üniversitesi), Fehmi KÖFTEOĞLU (Turizm Gazetecisi) ve Ferzan ÇELİKKANAT’tan (Er Yatırım) oluşan ulusal jüri 19 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da yaptığı toplantıda finale kalan eserleri belirledi.

Seçici kurul toplantısı fotoğrafları için bkz.

 

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finale kalan eserler askıya çıkarıldı.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finale kalan gençler kategorisinde 57 ve yetişkinler kategorisinde ise 222 olmak üzere toplam 279 eseri final değerlendirmesi için seçilen eserler kopya, çalıntı, intihal gibi konularda olabilecek konular için 24-31 Ocak 2019 tarihleri arasında askıya çıkarıldı. Finale kalan eserler aşağıdaki internet adresinde görülebilir:

Gençler Kategorisi:
https://photos.app.goo.gl/uNnTrQU8sX3SCrPb6

Yetişkinler Kategorisi:
https://photos.app.goo.gl/iEeTg75Cmkm7fnEM9

 

Emek Otellerinin tarihi konuşuldu.

1960’lı yıllardan itibaren Türk konaklama sektörüne önemli katkılarda bulunan Emek Otelleri’nin tarihi masaya yatırıldı. Turizm Tarihi Platformu tarafından gerçekleştirilen grup görüşmeleri Emek İnşaat ve İşletme A. Ş.’ye ait Tarabya, Maçka, Çelik Palas, Büyük Ankara, Stad ve Marmara otellerinde görev yapmış kişilerin katılımıyla yapıldı. İki aşamalı olarak yapılan grup görüşmeleri İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirildi.
Yoğunluklu olarak Tarabya, Çelik Palas ve Maçka otellerinin tarihinin konuşulduğu ilk toplantı 15 Aralık 2018 tarihinde Mercure İstanbul City Bosphorus Otel’de yapıldı. Hami Fidanoğlu tarafından yapılan sunum ile başlayan grup görüşmesine Barış Özkan, Nihat Demirsu, Taylan Ölçer, Hami Fidanoğlu, Fehmi Köfteoğlu ve Nazmi Kozak katılırken, grup görüşmesinde 165 dakikalık video ve ses kaydı yapıldı. Büyük Ankara, Stad ve Marmara Oteli’nin tarihinin konulduğu ikinci toplantı ise 12 Ocak 2019 tarihinde Radisson Blu Ankara Otelinde gerçekleştirildi. Toplam olarak 201 dakikalık video ve ses kaydının yapıldığı toplantının sunumu Dr. İrfan Mısırlı tarafından yapılırken, grup görüşmesine Ahmet Uyanık, Erdoğan Demirel, Mustafa Koçum, Artunç Atilla, İrfan Mısırlı, Namık Seyhan, Halit Sungur, Mehmet Karamanlı, Hüseyin Şardan, Yavuz Özdemir, Mustafa Koçum ve Nazmi Kozak katıldı. Her iki grup görüşmesinde genel olarak bir kamu işletmesi olan Emek Otellerinin açılış amacı, personel politikası, tesislerde görev yapan yöneticiler, iktidar-otel yönetimi ilişkileri ve yaşanan olaylar, dönemsel olarak otellerin karlılık durumları ve nedenleri, vb. çeşitli konular kayıt altına alındı.

 

Turizm Tarihi Platformu internet sayfası için bkz.

 

Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımları başlıyor…

Anatolia Turizm Akademisi tarafından hazırlanacak Türkiye Turizm Ansiklopedisi çalışmalarında yeni bir aşamaya girildi. Son bir yıldır madde derleme ve olası madde yazarları listesinin hazırlık çalışmaları ile devam eden çalışmalarda, Şubat ayında ansiklopedi ekibinin Antalya’da yapacağı üç gün sürecek toplantı sonrasında yeni bir aşamaya geçiliyor. Hazırlanan 7000 ansiklopedi maddesine yazar atama çalışmasında da son aşamaya gelindi. Şubat ayının ikinci yarısından itibaren madde yazarlarına yazılacak madde listeleri gönderileceği bildirildi.

Ansiklopedi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Prof. Dr. Güneş M. Arıkdal vefat etti.

Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Güneş M. Arıkdal vefat etti. Prof. Dr. Güneş Arıkdal, 12 Eylül 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Maarif Koleji’nin ilk mezunlarından olan Arıkdal, lise 2’de AFS bursuyla Amerika’ya gitti ve bir yıl süresince Kaliforniya’da bulundu. Lisans derecesini California State University’de Ekonomi alanında aldı. 30 Kasım 1971’de Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde asistan olarak göreve başladı. Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin görevlendirmesiyle yüksek lisans eğitimini Michigan State University’de tamamladı.  Doktora derecesini Türkiye’de aldı. 1985 yılından itibaren, emekli olduğu 2010 yılına kadar 25 yıl boyunca Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda görev yaptı. Bu süre içinde Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, İİBF Dekanlığı, İletişim Fakültesi Dekanlığı gibi çeşitli idari görevlerde bulundu. Prof. Dr. Arıkdal evli ve bir çocuk babası idi.

    

 

Foça Kariyer Günü-3, 1 Mat 2019 yapılıyor…

Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Foça kariyer Günü-3, 1 Mart 2019 tarihinde Foça’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Eyüpsultan Bibliyografyası çıktı.

Ülkemizin önde gelen bibliyograflarından Bülent Ağaoğlu, Eyüpsultan Bibliyografyası hazırladı. Eyüpsultan Belediyesi tarafından yayımlanan çalışma, İstanbul’un Eyüpsultan semti ve bu bölgedeki eserlerle ilgili olarak yayımlanmış her türden yayınının bibliyografyasına yer veriyor. Çalışmada Eyüpsultan ile ilgili eserlerin ayrıca hangi kütüphanelerde olduğunu ilişkin bir bölüm yer alıyor.

Bibliyografya hakkında bilgi için bkz.

 

Kütahya Üniversitesi Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı.

576 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla Kütahya Üniversitesi Tavşanlı Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak, aynı yerde Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi kuruldu.

 

Eğirdir Turizm Fakültesi kuruldu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak, yerine Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Turizm Fakültesi 576 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla kuruldu.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın sergisi Ankara Armada AVM’de açıldı.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 4 Ocak 2019’da Ankara’da, Armada AVM’de açıldı. Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 4 Ocak 2019’da Ankara’da, Armada AVM’de açıldı. Ülkemizin sanatsal tanıtımına katkıda bulunmak üzere düzenlenen ve bu yılki teması ‘’Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam 1101 karikatür ile yarışmaya başvurdu. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak biliniyor. Er Yatırım ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle düzenlenen yarışma, ”Gençler’’ ve ‘’Yetişkinler’’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştiriliyor. 26 Nisan 2018 tarihinde İzmir’de, Four Points by Sheraton’de yapılan ödül töreninde ‘’Gençler’’ kategorisinde Birincilik Ödülü’nü ödülünü İran’dan Zahra Omidi ve ‘’Yetişkinler’’ kategorisinde de Birincilik Ödülü İranlı karikatür sanatçısı Mohsen Zarifian ödüllerini almıştı. Armada AVM’de açılan sergi 4 – 13 Ocak 2019 tarihleri arasında Armada AVM’nin giriş katında ziyarete açık kaldı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Çiğdem DEMİRCİ

Sağlık Turizminde Algılanan Değerin Müşteri Tatmini ve Sadakatine Etkisi: Sağlık Turistlerine Yönelik Bir Araştırma

Doktora Tezi

Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Ece ARMAĞAN

Kabul Tarihi: Mart 2018

Özge DEMİRBULAT

Türkiye Turizm Stratejisi’nde (2023) Teşvik Edilen Ekoturizme Katılan Yerli Turistlerin Destinasyon Hizmet Kalitesine Yönelik Değerlendirmeleri (Doğu Karadeniz Bölgesi Örneği)

Doktora Tezi

Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Yusuf AYMANKUY

Kabul Tarihi: kasım 2018

Çağlar Kıvanç KAYMAZ

Artvin İlinin Ekoturizm Potansiyeli ve Sürdürülebilir Yönetimi

Doktora Tezi

Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Zeki KODAY

Kabul Tarihi: kasım 2018

Erhan BOĞAN

Algılanan Kurumsal Davranışsal Tutarlılık ve Duygusal Bağlılık İlişkisinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerine Yapılan Yüklemelerin Aracılık Rolü: Otel İşletmelerinde Bir Araştırma

Doktora Tezi

Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Mehmet SARIIŞIK

Kabul Tarihi: Aralık 2018

Ömür UÇAR

İşgörenlerin Dönüşümcü ve Etkileşimci Liderlik Tarzları Algılamaları ile Öz-Yeterlilikleri Arasındaki İlişkide Yöneticiye Duyulan Güvenin Aracılık Rolü: Bir Zincir Otel Uygulaması

Doktora Tezi

Antalya: Akdeniz Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Akın AKSU

Kabul Tarihi: Aralık 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni