İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nisan 2007 (8/4)

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 8, Sayı: 4, Nisan 2007
Arşiv (2000-2007) ve orijinal metin için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAKAnadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
HABERLER
İTÜ, IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araraştırma Kongresi’nin ev sahibi üniversitesi..
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
, 23-27 Nisan 2008 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi‘nin evsahipliğini yapıyor. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi‘nin organizasyonunda gerçekleştirilen kongrenin, akademik çevrelerden gelen istek üzerine her iki yılda farklı bir üniversitenin evsahipliğinde düzenlenmesine karar verilmişti. 2002 yılından bu yana düzenlenen kongrelerin ilk üçünde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi evsahibi üniversite olmuştu. IV. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi ile ilgili ayrıntılı açıklamalar önümüzdeki günlerde yapılacağı bildirildi.

Başarılı turizm öğrencileri ödüllendiriliyor..
İnternet ortamında yayımlanan www.turizmhaber.eu, Türkiye’deki üniversitelerde turizm, otelcilik, aşçılık, turizm rehberliği, yiyecek-içecek, seyahat işletmeciliği ve turizmle ilgili diğer alanlarda önlisans ve lisans programlarda öğrenim görmekte olan 33 öğrenciyi ödüllendiriyor. Koordinatörlüğü Kerem KÖFTEOĞLU ile Nazmi KOZAK tarafından yerine getirilen yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin aşağıda adresi verilen web sayfasında istenilen bilgileri en geç 15 Nisan 2007 tarihine kadar göndermeleri yeterli oluyor. Öğrencilerin sorulara verdikleri yanıtlar değerlendirmenin ikinci aşamasında seçici kurul tarafından dikkate alınacak ve ödüllendirilecek 33 öğrenci belirlenecek. Başarılı bulunacak öğrenciler 27-29 Nisan tarihlerinde Bodrum’da, ISIS otelde tatil yapmaya hak kazanacaklar. Başarılı öğrenciler ayrıca 28-29 Nisan tarihlerinde Avrupa-Türkiye İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner’in bu yıl 3’ncüsünü düzenleyeceği 3-Avrupa-Türkiye Turizm Zirvesi’ni de izleyebileme olağına sahip olacaklar. Başarılı Turizm Öğrencileri Yarışması Avrupa-Türkiye İş Konseyi Başkanı Hüseyin BARANER’in yanı sıra Travel Network ve ISIS otel tarafından destekleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. 
http://www.turizmhaber.eu

Öğr. Gör. Fikri BİLGİN vefat etti..
Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Öğr. Gör. Fikri BİLGİN vefat etti. 1961-1976 yılları arasında ABD’de bulunan H. Fikri BİLGİN, Türkiye’deki akademik çalışma yaşamına Muğla İşletmecilik Yüksekokulu’nda başladı. 1983-2005 yılları ise arasında Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik yüksekokulu’nda öğretim görevlisi ve müdür yardımcısı olarak çeşitli görevler üstlendi. Tarsus sahilleri (Kazanlı-Seyhan) Turizm Projesi’nin başmimarı da olan Fikri BİLGİN, uzun bir süre Tarsus Sanayicisi ve İşadamları Derneği (TASİAD) Yüksek İştiare Konseyi Başkanlığını da yaptı.

Yedinci Geleneksel İstihdam Fuarı..
Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Yüksekokul Mezunlar Derneği (ATMED) tarafından ortaklaşa düzenlenen 7.Geleneksel İstihdam Fuarı, 16 Şubat 2007 tarihinde Antalya’da Yüksekokul binasında yapıldı. Her yıl turizm sezonunun açılışı öncesinde gerçekleştirilen fuar, turizm eğitimi alan öğrenciler ile turizm sektöründeki işletme temsilcilerini bir araya getirerek, sektörün eleman ihtiyacının karşılanmasına hizmet etmeyi amaçlıyor. Bu yılki fuarın açılış konuşması, Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve ÖGER Tours Yönetim Kurulu Başkanı Vural ÖGER tarafından yapıldı. Toplam 112 standın kurulduğu fuara oteller ve tatil köyleri, seyahat acentaları, tur operatörleri, havayolu firmaları, insan kaynakları firmaları, yurt dışına öğrenci gönderen acentalar, yazılım firmaları gibi yaklaşık 200 işletme katıldı. Tüm gün devam eden 7. İstihdam Fuarı kokteyl ve canlı müzik ile kapandı.

METİOD 5. Oloğan Genel Kurulu yapıldı..
Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Mezunları Derneği’nun (METİOD) 5. Olağan Genel Kurulu 11 Mart 2008 tarihinde Mersin’de yapıldı. Yapılan seçimler sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Prof. Dr. A. Celil ÇAKICI, Yönetim Kurulu Beaşkan Yardımcılığı’na Öğr. Gör. Erdem DAŞÇI, üyelikleri ise Fethi KAVUNCUOĞLU, Süleyman CENGİZ, Yrd. Doç. Dr. Kemal BİRDİR, İçten KARASELÇUK, Öğr. Gör. Serdar ŞEN, Merih ÖZÇÖMLEK, H. Ata ERSOY ve Yafes OĞUL seçildi.

Çeşme Ulusal Turizm Sempozyumu..
Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Çeşme Ulusal Turizm Sempozyumu”, 21-23 Kasım 2007 tarihlerinde Çeşme’de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://turizm.ege.edu.tr

3. Avrupa Türkiye Turizm Zirvesi..
Hüseyin BARANER tarafından her yıl düzenlenen Avrupa-Türkiye Turizm Zirvesi’nin üçüncüsü, 28-29 Nisan 2007 tarihlerinde Bodrum’da, ISIS otelde gerçekleştiriliyor.

“Turizm Pazarlarında ve Pazarlama Yöntemlerinde Değişimler” konulu panel..
Haliç Üniversitesi Turizm Programı tarafından 11 Nisan 2007 tarihinde “Turizm Pazarlarında ve Pazarlama Yöntemlerinde Değişimler” konulu bir panel düzenleniyor. Yöneticiliğine aynı üniversiteden Prof.Dr. Nüzhet KAHRAMAN’in yerine getireceği panele konuşmacı olarak Skal Dünya Turizm Profesyonelleri İkinci Başkanı Hülya ASLANTAŞ, Akdeniz Turizm Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman AYIK, Visitur A.Ş. Genel Müdürü Talha ÇAMAŞ ve Armada Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Kasım ZOTO katılacak.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin 9. Olağan Genel Kurulu..
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin 9. Olağan Genel Kurulu, 6 Nisan 2007 Cuma günü Dedeman Otel’de yapılıyor. Genel Kurul’da Derneğin yeni yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesi amacıyla seçimler de yapılacak.

Turizm Aktüel Dergisi’nin ITB Özel Sayısı çıktı….
Almanya Berlin’de 07-11 Mart tarhleri arasında düzenlenen, ITB Berlin Turizm Fuarı için hazırlanan Turizm Aktüel Dergisi Almanca özel sayısı çıktı…. 100 sayfa tamamen Almanca çıkan özel sayı, ITB Berlin Turizm Fuarı’nda ücretsiz olarak dağıtıldı. Ayrıca, Türkiye’deki tüm turizm profesyonellerine kargo ile ücretsiz olarak ulaştırıldı. Turizm Aktüel Dergisi ayrıca Mayıs ayında başlayacak olan ATM Dubai Turizm Fuarı için İngilizce özel sayı hazırlayacak. 
http://www.turizmaktuel.com

Erdemli Meslek Yüksekokulu Turizm Animasyonu Programı..
Mersin Üniversitesi Erdemli Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü bünyesinde “Turizm Animasyonu” programı kuruldu. Programa önümüzdeki öğretim yılından itibaren öğrenci kabul edilmeye başlanacak. Erdemli Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Erdem TAŞÇI, amaçlarının ülkemiz turizm sektöründe nitelikli animatör gereksinmesinin giderilmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

TRT Turizm Radyosu, HOTBIRD-6 Uydusunda..
TRT Turizm Radyosu, Hotbird-6 Uydusunda yayına başladı. Daha önce internet(www.trt.net.tr/canlı), fm vericiler ve Türksat 2-A (11919-V-24444-3/4) uydusundan dinlenebilen TRT Turizm Radyosu yayınlarına artık:13 derece doğu pozisyonunda yerleşik Eutelsat Hotbird-6 uydusu (10971-H-27500-3/4) üzerinden de ulaşmak mümkün hale geldi. TRT Turizm Radyosu İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca ve Yunanca dillerinde, 24 saat kesintisiz yayın yapan Radyo, turistlere Türkiye’yi tüm özellikleriyle tanıtmak amacıyla hizmet vermektedir Turistle yapılan röportajlarda, Türkiye Hakkında Düşüncelerine yer verilmekte ve turistin sesinden ülkemizin güvenilirliği ve kültürümüzün zenginliği anlatılmaktadır. 08.45-23.55 saatleri arasında dinleyiciden gelen elektronik posta (turizmradyosu@trt.net.tr) ve telefon (+90242 3520500) isteklerine de canlı olarak yayında yer verilmektedir.

Didim MYO Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nden büyük başarı
Adnan Menderes Üniversitesi’ne bağlı Didim Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü Öğretim Görevlisi Nesrin Aydın Erdener ve bölüm öğrencileri Seda Demirci, Özlem İnce, Halil İbrahim Salar, Yusuf Süleyman Bölükbaş ve Tolgahan Gülyiyen; 14-18 Şubat tarihleri arasında İstanbul Beylikdüzü Tüyap Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen “IV. Uluslararası Gastronomi Festivali” “Mutfak Günleri” festivalinde katıldıkları beş yarışmadan beş ödül aldılar. Dünya çapında ustaların da yarıştığı yarışmalarda öğrencilerden Seda Demirci, “Vegetarien Dish” (Vejetaryen Yemekleri) kategorisinde çoğu yabancı olan 12 şefle yarışmış ve birincilik ödülünün verilmediği yarışmada 3. olarak bronz madalya ile ödüllendirildi. Halil İbrahim Salar, “Pasta Dish” (Makarna) kategorisinde 36 şefin katıldığı yarışmada 4. olarak “Merit” ödülüne layık görüldü. Özlem İnce ise “Turkish Junior Chef On The Year” (Yılın Genç Türk Şefi) pasta yapma yarışmasında dördüncü oldu. Öğrencilerden Yusuf Süleyman Bölükbaş ve Tolgahan Gülyiyen ise ayrı ayrı katıldıkları ve 48 şefin yarıştığı “Fish Dish” (Balık Yemekleri) yarışmasında dördüncü olarak birer Merit ödülü aldılar.

Antalya Rehberler Odası’nın Antalya Turizm Raporu
Antalya Rehberler Odası Antalya’nın turizmine ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda Antalya turizminin mevcut durumu özetlendikten sonra, temel sorunlar üzerinde duruluyor ve bu sorunların çözümüne yönelik somut öneriiler ortaya atılıyor. Raporda sonuç olarak; turizmin Antalya için taşıdğı önem vurgulandıktan sonra, nüfun dizginlenmesi, yerel turizm girdilerinin artırılması, planla ve derngeli bir gelişim modelinin kurulması ve tüm yerel paydaşların harekete geçirilmesindeki önem üzerinde durulmaktadır.

A.Ü. Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nda konferans
Marmara Üniversitesi yarı zamanlı öğretim görevlilerinden Dr. Seha AKSÜ, 6 Mart 2007 tarihinde Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu öğrencilerine “Seyahat İşletmelerinde Hedef Pazar Seçimi ve İletişim Kanalları” konulu bir konferans verdi.

TUREB Genel Kurulu ve Seçimleri tamamlandı..
Antalya Rehberler Odası Koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar ile yedi Rehber Kurumun iştiraki sonucunda 23-24.03.2007 tarihinde gerçekleşen ilk Genel Kurulda Osman Özbuldu TUREB başkanlığına getirildi.Genel Kurula katılan (TUREB)Turist Rehberleri Birliği üyeleri şunlardır: (ARO)Antalya Rehberler Esnaf Odası,( İZRO) İzmir Turist Rehberleri Esnaf Odası, (ÇİRED) İstabul-Çince Turist Rehberleri Derneği,(ÇURED) Adana-Çukurova Turist Rehberleri Derneği,( GARED) Gazi Antep-Gazi Antep Turist Rehberleri Derneği,(MARED).

12. Pazarlama Kongresi, 18-20 Ekim 2007’de..
12. Pazarlama Kongresi, 18-20 Ekim 2007 tarihlerinde Sakarya Üniversitesi’nin evsahipliğinde Sakarya’da düzenleniyor. Ana temanın “Rekabet-Pazarlama-Parekendecilik” olarak belirlenen kongrede; “Pazarlama ve perakendecilikte yeni trendler”, “Perakendecilikte Rekabette Pazarlamanın Rolü”, “Pazar ve rekabet stratejilerinde değişim”, “Pazarlama ve perakendecilikte inovasyon”, “Perakende mekanları, deneyimler ve postmodern tüketici”, “Zincir mağaza yönetimi”, “Lojistik, değer yaratma ve pazarlama”, “Tüketim kültürü, perakendecilik ve sosyal pazarlama”, “Müşteri ilişkileri yönetimi ve kişselleştirme”, “Değer yaratma, pazarlama estetiği ve tasarım”, “Pazarlama araştırmalarında yöntem”, Türkiye’de pazarlama eğitiminin dünü, bu günü ve yarını”. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.pazarlamaturkiye.com/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=77

Kapadokya Meslek Yüksekokulu Aşçılık Bölümü “İstanbul Mutfak Günleri’nde altın madalya aldı
14-18 Şubat 2007 tarihleri arasında “İstanbul Mutfak Günleri”de, Kapadokya Meslek Yüksekokulu “Pratik Gençler” kategorisinde birinci olarak altın madalya kazandı. Kapadokya Meslek Yüksekokulu Aşçılık ve Mutfak sanatları bölüm başkanı ve Türk aşçı milli takım üyesi Esat Özata önderliğinde, Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden Mesut Güllü, Murat Dirgen, Ferhat Turgut tarafından oluşturulan üçlü ekip “Pratik Gençler” kategorisinde bilgi ve becerilerini sundular. Ayrıca Esat Özata, katılmış olduğu Modern Türk Mutfağı kategorisinde altın madalya, Pişirme ve İkram Kategorisinde klasman birincisi olarak gümüş madalya aldı.

http://www.kapadokya.edu.tr/TR/default.asp?id=20&sf=guncel

3. Karayolu Zirvesi..
Türiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFE) tarafından düzenlenen Karayolu Zirvezi’nin üçüncüsü 4-6 Mayıs 2007 tarihlerinde Kızılcahamam’da düzenleniyor. Ülke genelinde TOFED üyesi derneklerin yöneticilerinin yanı sıra konu ile ilgili tarafların ve Ulaştırma Bakanlığı mensuplarının katılacağı Zirve’ye ayrıca siyasal parti lider ve yöneticilerinin de davet edileceği bildirildi. 3. Karayolu Ziirvesi’nde, karayolu ulaştırmasında ilgiili tarafları oluşturan otobüs üreticileri, qetrol dağıtım şirketleri ile sektörle ilgili diğer üretici ve ithalatçılarının da katılacağı öğrenildi.

AKTOB, otellere nitelikli eleman yetiştirme kurslarına başlıyor
Kepez Uygulamalı Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezi (KOTEM) ile konaklama kesiminde büyüyen nitelikli eleman açığını kapatmak amacında olan AKTOB, ücretsiz kurslar açıyor. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB), Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepez Belediyesi Başkanlığı arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü imzalanmasının ardından otelcilik sektörünün nitelikli personel gereksinimi duyduğu “Önbüro Elemanı”, “Kat Elemanı”, “Servis Elemanı”, “Barmenlik”, “Aşçılık” meslek dallarında ücretsiz kurslar açarak mesleki eğitimler verilecek. Bir yıl sürecek olan teorik ve uygulamalı eğitimin başlangıcından bitimine kadar kursiyer Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından sigortalanacak ve asgari ücretin %60’ından az olmamak koşulu ile uygulamalı eğitim alacağı otel tarafından teorik eğitime başladığı günden geçerli olacak şekilde aylık maaş ödenecek. Antalya Kepez’deki Sakarya Parkı içinde yer alan Eğitim Merkezi, mutfak dersliği ve laboratuarı (profesyonel otel mutfağı şeklinde), yiyecek-içecek servisi dersliği ve laboratuvarı (restoran-bar şeklinde), kat hizmetleri dersliği ve laboratuvarı (5 yıldızlı otel odası şeklinde), önbüro dersliği ve laboratuvarı (reception-lobi şeklinde), çok amaçlı sınıf, uygulama restoranı gibi bölümlerden oluşuyor.

Termal Turizm ve Tedavi Sempozyumu..
Denizli Valiliği, Denizli Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi Kaplıca, Talasso ve Kür Merkezleri Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşuyla koordineli yürütüleni çalışmalar kapsamında 17 Mart 2007 Cumartesi günü “Pamukkale Termal Tedavi ve Turizm Sempozyumu” düzenlendi.

Avrupa Denizcilik Kongresi İstanbul’da yapılıyor
40 ülkeden yaklaşık bin bilim adamının katılacağı kongre 9-13 Nisan 2007 tarihlerinde Lütfü Kırdar’da gerçekleşecek. Küresel ısınma ve çevre kirliliğinin denizler üzerindeki etkisi ile denizleri tehdit eden unsurların tartışılacağı kongreye Monaco Prensi Albert’in de katılması bekleniyor. Denizcilik Müsteşarlığının ev sahipliğinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek olan kongreye, Türkiye dahil 40 ayrı ülkeden yaklaşık bin bilim adamı katılacak. Dünyanın en büyük deniz bilimleri kongresi olduğu belirtilen toplantıya, Monako Prensi Albert’in de katılarak konuşma yapacağı ve kongre süresince İstanbul’da kalacağı öğrenildi. AB’den üst düzey yöneticilerin de katılımının beklendiği kongrede, bir yarımada ülkesi olan Türkiye’nin, Avrupa’nın en uzun kıyı şeridine sahip olması, Karadeniz ve Akdeniz’e kıyısı olması, İstanbul ve Çanakkale boğazlarıyla büyük bir enerji yolu üzerinde bulunması, balıkçılıkta ve turizmde denizleri kullanan bir ülke olması açısından büyük önem taşıdığı vurgulandı. 
Kongrede, küresel ısınma ve denizler, tsunami, iklim değişikliği, deniz kirliliği, balıkçılık, deniz ulaştırması, Türk boğazları, Karadeniz’deki kirlilik ve denizlerin korunmasıyla ilgili konuların ele alınacağı kaydedildi.

EMITT 2007’i 109.026 kişi ziyaret etti..
15-18 Şubat 2007 tarihlerinde TÜYAB Beylikdüzü Uluslararası Fuar ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen EMITT 2007 fuarını 34.476’si turizm profesyoneli, 12.250 turizm sekötrü dışındaki sektör temsilcileri ve 62300’ü de tüketici ziyaretçi olmak üzere toplam 10026 kişinin ziyaret ettiği beliirlendi. EMITT fuarının uluslararası düzeyde gerçekleştirildiği 1999 yılında toplam ziyaretçi sayısı 40.900 iken, bu sayı yıllar itibariyle 2000’de 52.685, 2001’de 39.342, 2002’de 79.600, 2003’de 96.400, 2004’de 100.087, 2005’de 138.500 ve 2006 yılında ise 143.300 olarak gerçekleşmişti.

Ekodiyalog Semineri 20 Mart’ta yapıldı..
Ulusal bazda Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarlığı, Rize il Çevre ve Orman Müdürlüğü, İl Dernekler Müdürlüğü, uluslararası alanda ise Avrupa komisyonu tarafından desteklenen Ekodiyalog Projesinin 1. Aşama Eğitim Semineri, 20–21 Mart 2007 tarihinde Ayder Yaylası Sis Oteli’nde gerçekleştirildi. Ekodiyalog projesinin amacı, Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisinin ve Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan turizm işletmeleri ve yerel tur rehberlerinin eko turizm ve çevre konusunda bilinçlendirilmesini sağlayarak, sürdürülebilir bir ekoturizm alt yapısı ve sivil toplumun ekoturizm alanında karar mekanizmasına aktif katılımını teşvik eden kalıcı bir STK-Kamu işbirliği sistemi kurmak olarak özetleniyor. Hedef kitlesi bölgedeki yaklaşık 120 işletme ve sertifikasız yerel tur rehberleri olan Ekodiyalog projesi, katılımcıların ekoturizm ve çevre konusunda bilinçlendirilmesi için eğitim materyali hazırlanması, 70 kişinin katılacağı eğitim seminerleri düzenlenmesi, projenin eğitim programı ve diğer faaliyetlerinin bütün detaylarını içerecek web sitesi hazırlanacak.

Turizm Eğitim Merkezleri konulu çalıştay..
5450 sayılı kanun ile Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen Turizm Eğitim Merkezlerinin eğitim, yönetim, iş ve işlemleri 14 Kasım-19 Aralık 2006 tarihleri arasında genel MEB Ticaret ve Turizm Eğitim Genel müdürlüğü yetkilileri tarafından yerinde görülerek incelendi. Yapılan inceleme ve tespitlerin değerlendirilmesi ve ilgili mevzuatlarda yapılacak değişiklikleri görüşmek üzere 08-12.01.2007 tarihleri arasında Ankara Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde TUREM müdürlerinin de katılımı ile 5 günlük bir çalıştay düzenlendi. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Turizm Eğitim Merkezlerinde uygulanacak programlar ve yapılması gereken mevzuat değişiklikleri rapor haline getirildi.

Kültür ve Turizm Uzman Yardımcılığı kadrolarına sınavla eleman alınıyor..
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Merkez teşkilatında Genel İdare Hizmetleri Sınıfında boş bulunan 60 adet 9’uncu derecede Kültür ve Turizm Uzman Yardımcısı kadrosuna, atama yapılmak üzere Yarışma Sınavı yapıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFFD11656DE495B3122A0BA01CC6B267CE

Kültür ve Turizm Uzman Yardımcıları Meslek Memurluğu Eğitim Programı
Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde görev yapan uzman yardımcılarına yönelik gerçekleştirilmekte olan eğitim seminerlerinde çeşitli konularda konferanslar verilecek. Söz konusu seminerler arasında şu konular yer alıyor: “Olaylara Felsefe Gözü İle Bakmak Ne Demek?” Prof. Dr. Ahmet İNAM; “Bir Odada Yalnız Kalmak” Prof. Dr. Nabi AVCI; “Medeniyet Geçmişi Olmak Ne Anlama Gelir?” Prof. Dr. İlber ORTAYLI; “Değişen Bireylik Bilgisi” Prof. Dr. Sibel ARKONAÇ; Edebiyat ve Entellektüel Tarih” Hilmi YAVUZ; “Medya” Fehmi KORU; “Türkiye ve Komşuları” İlter TÜRKMEN; “Turizm ve Kültür İlişkisi” Prof. Dr. Süleyman ÖĞÜN; “Türkiye AB İlişkilerinde Kimlik Meselesi” Doç. Dr. Nuri YURDUSEV; Protokol Kuralları” Deniz UZMEN / Büyükelçi Diş İşleri Bakanlığı” Pulat TACAR; “Küresel Dünyada Tutunanlar Ve Tutunamayanlar” Doç. Dr. Mustafa ACAR; Kültürel Çeşitlilik” Prof. Dr. Öcal OĞUZ; Türk Resmine Bakış” Prof. Dr. Günsel RENDA; Toplumların Uygarlık Tasarımı Olmalı Mı?” Prof. Dr. Ahmet DAVUDOĞLU; “Niçin Müzik?” Tuluyhan UĞURLU; Avrupa ve Türkiye” Prof. Dr. Halil İNALCIK; İslam Medeniyeti Kavramı” Prof. Dr. Kenan GÜRSOY.

Trabzon ilinin turizm SWOT analizi gerçekleştirildi
Milli Prodüktivide Merkezi tarafından, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gelen talep doğrultusunda, 1 Mart 2007 tarihinde ‘Trabzon İli Turizm SWOT Analizi’ danışmanlık hizmeti gerçekleştirildi. Çalışmaya, ilde turizm sektöründe faaliyet gösteren kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının yönetici ve temsilcilerinden oluşan 45 kişi katıldı. Bir gün süren ve dört oturum halinde yürütülen çalışmanın içsel analiz bölümünü oluşturan ilk iki oturumunda; turizmin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için İlin kaynak ve yetenekleri irdelendi, mevcut koşullar altında başarıya ulaşabilmesi, diğer bir deyişle ilin turizmle ilgili hedeflerini gerçekleştirebilmesi yolunda etkili olabilecek güçlü ve zayıf yönleri belirlendi. Çalışmanın dışsal (çevresel) analiz bölümünü oluşturan üçüncü oturumunda; ilde turizmin gelişmesini etkileyebilecek ve genellikle kontrol dışında olan dış etkenler (politik, ekonomik, sosyo-kültürel, teknolojik ve çevre etkenlerinin) değerlendirildi, bunlardan hangilerinin mevcut ve gelecekteki durum için fırsatlar ve tehditler oluşturacağı belirlendi. Dördüncü ve son oturumda ise; zayıf yönlerden bir tanesi seçilerek, bu sorunun çözümüne yönelik örnek eylem planı hazırlandı.

Turizm Eğitim Merkezi Mezunlarının İstihdamı Protokolü imzalandı
Milli Eğitim Bakanlığı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) arasında”Turizm Eğitim Merkezi Mezunlarının İstihdamı ve Turizm Sektörü Çalışanlarının Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Rehberlerde aranan yeni uzmanlık alanları anketi..
Turist Rehberleri Birliği (TUREB)’nin hazırladığı ‘rehberlikte uzmanlık eğitim programlarının’ çerçevesi genişletiliyor. Değişen turizm anlayışına ayak uydurmak, tüketici taleplerinin tümüne yanıt vermek ve turizm ürünlerinin çeşitlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla meslekte uzmanlaşmaya yönelik yeni programlar için TUREB web sitesinde bir anket çalışması başlatıldı. TUREB, bu anketlerle öncelikle değişen turizm trendlerini belirleyip hangi alanlarda daha çok rehber ihtiyacı bulunduğunu saptamaya çalışacak. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile işbirliği içinde acentaların da katılımıyla sürdürülen anket sonuçlarına göre TUREB, yeni rehberlikte uzmanlaşma eğitim programları açacak.

TÜBA, doktora sonrası eğitime işlerlik kazandıracak yeni bir burs programı başlatıyor..
Türkiye Bilimler Akademisi, ülkemizde doktora sonrası eğitim ve araştırma sürecine işlerlik kazandırmaya katkı amacıyla yeni bir burs programı başlattı. Bu yıl içinde uygulamaya konacak Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı, ülkemizde henüz yeterince kurumsallaşamamış bir sürece, “Doktora Sonrası Eğiti evresine yeni bir model yardımıyla işlerlik kazandırmayı hedefliyor. Program, doktorasını tamamlayan, ancak bilimsel donanımı yeterli düzeye erişmeden bir öğretim üyesinin tüm yükümlülüklerini üstlenmek zorunda kalan bir genç araştırmacının, bu burs sayesinde bilgilerini pekiştirmesini, yeni deneyimler kazanmasını, bağımsız, yetkin bir araştırmacı olma yönünde kendini geliştirmesini sağlayan bir süreç yaşamasını amaçlıyor. Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı, yurtiçinde ya da yurtdışında doktorasını ya da tıpta uzmanlık eğitimini üstün başarıyla tamamlamış ya da tamamlama aşamasına gelmiş tüm genç araştırmacılara açık olacak. Tıpta uzmanlık eğitimini tamamlamış olanlar bu programdan yalnızca sağlık ya da yaşam bilimlerinde temel bilimsel bir araştırma yapmak üzere yararlanabilecekler. Doktora Sonrası Araştırma Bursu’nun süresi 2 yıl olarak belirlendi. Bu sürenin tamamı yurtiçinde ya da bir yılı yurtiçinde, en fazla bir yıla kadar olan bölümü yurtdışında değerlendirilebilecek…

TÜBA yeni bütünleştirilmiş doktora burs programını uygulamaya koyuyor
Türkiye Bilimler Akademisi Bütünleştirilmiş Doktora Burs Programı, (TÜBA-BDBP) ülkemizde yapılmakta olan doktora çalışmalarının bilimsel düzeyinin gelişmesine ve bilimsel gelişme için gerek duyulan araştırmacı insan gücünün nicelik ve nitelik açısından yükselmesine destek olmak amacıyla başlatılıyor. 2007 yılında uygulamaya konulacak bu programla ayrıca, üniversitelerimizde ortak çalışmaya dayalı ve tercihen çok disiplinli mükemmeliyet merkezlerinin oluşmasına ve üst düzey yurtdışı kuruluşlarla bilimsel işbirliği olanaklarının geliştirilmesine katkı sağlanması bekleniyor. 
TÜBA- BDBP, birbirleri ile bütünleşik nitelik taşıyan, ancak bağımsız olarak yürütülecek olan iki aşamadan meydana geliyor. Programın ilk aşamasını doktora öğrencilerinin yeterlik sınavı öncesinde yararlanabilecekleri Bütünleştirilmiş Doktora Hazırlık Programı (BDHP) oluşturuyor. İkinci aşamada, yeterlik sınavını başarı ile tamamlamış ve bilimsel araştırma çalışmalarına başlamaya hak kazanmış doktora öğrencilerinin yararlanabileceği Bütünleştirilmiş Doktora Araştırma Programı (BDAP) uygulanıyor…
http://www.tuba.gov.tr

Turist Rehberleri Federasyonu, Resmen Kuruldu
Yedi ildeki profesyonel turist rehberleri meslek örgütleri federasyon çatısı altında birleşti. TUREF adını alan federasyonun öncelikli amacının, turist rehberliğinin bir “meslek” olarak tanınmasını, mesleki sorunları giderecek bir Rehberlik Meslek Yasasının çıkarılmasını sağlamak olduğu belirtildi. 
TUREF-Profesyonel Turist Rehberleri Dernekleri Federasyonu üyesi dernekler şunlardır: TUREB-Profesyonel Turist Rehberleri Birliği Derneği, ARED-Ankara Profesyonel Turizm Rehberleri Derneği, KARED-Kapadokya Profesyonel Turist Rehberleri Derneği, KURED-Kuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği, ÇARED-Çanakkale Profesyonel Turist Rehberleri Derneği, KARDER-Karadeniz Profesyonel Turist Rehberleri Derneği, BORED-Bodrum Profesyonel Turist Rehberleri Derneği.

Turizm sektöründe iş yaşamı-istihdam paneli yapıldı
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nce ”Turizm Sektöründe İş Yaşamı – İstihdam” konulu bir panel düzenlendi. Hacettepe Üniversitesinin kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla Turizm ve Otel İşletmeciliği öğrencileri için düzenlenen panel, Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak H.Ü Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölüm Başkanı Cavit Bölüm Elgezdi, Otel 2000 Genel Müdürü Birol Akman, işe almıyoruz” diye konuştu. Limak Ambassador Oteli Genel Müdürü Savaş Çolakoğlu, Midi Otel Genel Müdürü Erdal Aytekin ve 
Dedeman Ankara Oteli Genel Müdürü Nadir Kadakal katıldı.

Anatolia dergilerine abone olanlara “Bildiri Kitabı” hediye ediliyor..
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research dergilerine 2007 yılında abone olanlara III. lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi Bildiri Kitabı hediye olarak veriliyor. 31 Nisan 2007 tarihine kadar geçerli olan kampanya katılmak isteyenlerin dergilerin bir yıllık abone bedeline ek olarak 10 YTL daha ek ödeme yapmaları yeterli olmaktadır. 16×24 cm. boyutlarında, 1048 sayfadan oluşan ciltli bildiri kitabında, 34’i ulusal ve 15’i de uluslararası olmak üzere toplam 49 tam metinli bildirinin yanı sıra 43 adet tez özeti yer alıyor. Ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/atad/abone.htm

YENİ YAYINLAR
Turizm Hukuku ve Mevzuatı
Hüseyin Yıldırım, O. A. Kurgun, A. Gökdeniz, A. Yaylı. M.S. Selvi
16×24, 448 sayfa
ISBN : 975-8969-97-5
1. Baskı, Detay Yayıncılık

Spor ve Turizm
Yrd. Doç. Dr. Atila Hazar
14,5 x 21,5, 160 sayfa
ISBN : 975-8969-93-7
1. Baskı, Detay Yayıncılık

Modern Otel İşletmelerinde Yönetim ve Organizasyon
Yrd.Doç.Dr. Burhan Şener
16×24, 520 sayfa
ISBN 975-8326-19-8
4. Baskı, Detay Yayıncılık

Temizlik Hizmetleri İşletlemeciliği
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak, Öğr. Gör. Emine Yıldız Kale
16 x 24, 240 sayfa
ISBN : 975-8969-20-X
2. Baskı, Detay Yayıncılık

Eğlence Pazarlaması
Yrd. Doç. Dr. Metin Argan
14.5 x 21.5, 192 sayfa
ISBN : 975-8969-86-2
1. Baskı, Detay Yayıncılık

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: “Tamamlanan Tez Calismalari” ve “Devam Eden Tez Çalişmalari” bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi hguclu@anadolu.edu.tr vey a hguclu@adu.edu.tr adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi‘nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Mehmet Cihan YAVUZ
Uluslararası Destinasyon Markası Oluşturulmasında Kimlik Geliştirme Süreci: Adana Örneği
Doktora Tezi
Danışman: Doç. Dr. Canan MADRAN
Adana: Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ocak 2007

Ramazan MENEKŞE
Ankara’da Faaliyet Gösteren A Grubu Seyahat Acentelerinde Çalışmakta Olan Personelin Tüketiciye Karşı Etik Davranışlarını Algılama Düzeyleri Üzerine Ampirik Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. A. Özdal DEĞİRMENCİOĞLU
Ankara: Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Şubat 2007

HAZIRLANMAKTA OLAN TEZ CALISMALARI
Seden ALGÜR
E-Turizm: Internet Acenteciliği, Gelişimi, Tercih Nedenleri ve İleriye Yönelik Projeksiyonlar
Yüksek Lisans Tezi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayhan GÖKDENİZ
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİKLERİ/GÖREVE ATANMA
Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Serdar TETİK emekliye ayrıldı.

Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim elemanlarından Dr. Bahattin ÖZDEMİR, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna ayrıldı.

Doç. Dr. Oya Aytemiz SEYMEN, Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.

Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinden Dr. Mete SEZGİN, aynı yüksekokulda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Mune MOĞOL, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi kadrosuna atandı.

LINKLER
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi anatolia@tr.net adresine bildiriniz.
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.