İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nisan 2006 (7/4)

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMIK TURIZM HABER BÜLTENI
Yıl: 7, Sayı: 4, Nisan 2006
Arsiv (2000-2006) ve orijinal metin icin tiklayiniz: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Nazmi KOZAK, Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Yüksekokulu
HABERLER

Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Dergisi’nin İlk Sayısı..
Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği tarafından yayımlanmaya başlanan Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Dergisi‘nin ilk sayısı (Ocak 2006), geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin ilk sayısında altı makale yer alıyor.

Eskişehir’de Turizm Haftası Kutlamaları..
15-22 tarihleri arasındaki Turizm Haftası’nı kutlamaları kapsamında Eskişehir’de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Kutlamalar kapsamında çeşitli konferans, gösteri, defile ve gezilerin yanı sıra Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otel İsletmeciligi Yüksekokulu’nun düzenledigi “Turizmde Yeni Ufuklar” konulu bir de panel gerçekleştirillecek. 18 Nisan 2006, Salı günü Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenecek panele konuşmacı olarak; TUROB Genel Sekreteri Erhan ÇANKAY, Skal Yönetim Kurulu Başkanı Deniz ANAPA, BART Yönetim Kurulu Başkanı Bahar BİRİNCİ, TÜRSAB Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Rıza EKİPMEN, THY Bölge Müdürü Özlem ÖZTÜRK, Skal Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Kemal ÖZYİĞİİT ile PEGASUS Yönektim Kurulu Başkanı Ali SABANCI katılacaklar.

11. Pazarlama Kongresi’ne Başvurular 31 Mart 2006 Tarihine Kadar Uzatıldı..
01-03 Kasım 2006 tarihlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nun evsahipliğinde düzenlenecekk 11. Pazarlama Kongresi‘ne başvurular 31 Mart 2006 tarihine kadar uzatıldı. Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. http://web.deu.edu.tr/maritime/pazarlama2006.html

“Dünyada ve Turkiye’de Turizm Sektöründe Yaşanan Gelişmeler ve Mersin” Konulu Panel..
Mersin Üniversitesii Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından 21 Nisan 2006 tarihinde, Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında “Dünyada ve Türkiye’de Turizm Sektöründe Yaşanan Gelişmeler ve Mersin” konulu bir panel düzenlendi. Yüksekokulu’un Mersin-Tece’deki yerleşkesinde düzenlenecek panele konuşmacı olarak www.turizmgazetesi.com Genel Yayın Yönetmeni Fehmi KÖFTEOĞLU, Rixos International Genel Müdürü Ali KIZILDAĞ, Dokuz Eylül Ünivcersitesi’nden Doç. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ, Anadolu Üniversitesii’nden Dr. Nazmi KOZAK ve Mersin Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Mustafaa KALE katılacak.

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu..
Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda yapılan değişikle, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve otelcilik Yüksekokulu, yeni kurulan Düzce Üniversitesi’ne bağlandı.

Ahlat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’na Öğrenci Alınıyor..
Geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmasına karar verilen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ahlat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’na 2006/2007 öğretim yılından itibaren öğrenci kabul edileye başlanıyor.

Teztur, Antalya’ya Anadolu Lisesi ve Turizm Meslek Lisesi Yaptırıyor..
Rusya’dan Türkiye’ye en çok turist getiren şirketlerden Teztur, Antalya’ya, Rusça dil eğitiminin de verileceği Anadolu Lisesi ve Turizm Meslek Lisesi inşa ettiriyor. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, valilikte düzenlenen protokol imza törenindeki konuşmasında, “Teztur’un ortaklarından Levent Aydın’ın 1990 yılında Balkanlardan Türkiye’ye gelen, ileri görüşlü genç bir işadamı olduğunu” söyledi. Teztur’un, turizmin süper liginde oynadığını kaydeden Yüksel, Aydın’ın 2 Rus ortağıyla birlikte kendisini ziyaret ederek, okul yaptırma arzularını ilettiğini anlattı. Vali Yüksel, hayırsever işadamlarının Ermenek’te 17 dönüm arazi üzerinde 24 derslikli Levent Aydın Anadolu Lisesi ve 24 derslikten oluşan Teztur Turizm Meslek Lisesi inşa ettireceklerini söyledi.

3. Uluslararasi Turkiye-Balkan Ulkeleri Ticaret ve Turizm Paneli..
08-10 Nisan 2006 tarihleri arasinda İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesii Sabanci Kültür Merkezi’nde duzenlenecek olan 3.Uluslararasi Turkiye-Balkan Ulkeleri Ticaret ve Turizm Paneli’ne dokuz Balkan ulkesinden 22’si panelist 22’si basin mensubu olmak uzere toplam 44 davetli katilacak.Davetliler arasinda cesitli Balkan ulkesinden Bakan,mustesar,belediye baskani,Ticaret odasi baskani, buyukelci ve uzman statusunde kisiler bulunuyor.

Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu Leonardo Vinci Projeleri..
Selçuk Üniversitesi, Silifke – Taşucu Meslek Yüksekokulu olarak, Yüksekokulumuz Öğr. Gör. Ali Şükrü ÇETİNKAYA tarafından Leonardo da Vinci Türkiye Ulusal Ajansına teklif etmiş edilen “Taşucu’ndan İspanya’ya Nexes ile LDV Hareketlilik Yerleştirme Projesi” başlıklı projesi, Leonardo Da Vinci Türkiye Ulusal Ajansı tarafından onaylandı.. Gerçekleştirilen olan üç projeye ek olarak ve onay alan bu projeyle birlikte Taşucu Meslek Yüksekokulu’nun dört değişik projeyi gerçekleştirmiş olduğu öğrenildi. Onay alan bu proje kapsamında beş öğrenci, 18 Haziran 2006 – 16 Eylül 2006 tarihleri arasında 3 ay (13 hafta) süreyle İspanya’nın Barcelona şehrinde staj yapacaklar. Leonardo Da Vinci projesi çerçevesinde öğrenciler iki hafta süreyle İspanyolca dil kursu almaları, gezi—eğlence şeklinde en az dört değişik kültürel aktivitelerde bulunmaları, hukuki ve sosyal sorumluluk ve sağlık sigortalarının yaptırılması, gidiş—dönüş uçak yolculuğu dahil ulaşım olanağı, kaldıkları şehirde şehir içi ücretsiz ulaşım ve aldıkları eğitime yönelik mesleki iş tecrübesi (staj) almaları sağlanacağı bildirildi
.

2005 Yılında Avrupa Turizmindeki Gelişmeler..
40. Berlin Turizm Borsası’nda IPK International tarafından yayımlanan rapora göre 2005 yılında 370 milyon kişi uluslararası turizme katıldı ve 3,5 milyar geceleme yaptı ve 330 milyon Eurolık harcama yaptı. 2005 yılında temel turizm çeşitlerine göre talep ise şu şekilde gerçekleşti: Kent turizmi % 20, dağ turizmi % 8, kış turizmi % 12 ve deniz-kum-güneş turizmi % 3. Avrupa’nın başlıca turizm destinasyonlarının pazar payları ise şu şekilde ortaya çıktı: İspanya % 13, Fransa % 11, Almanya % 8, İtalya % 8, Avusturya 5, Büyük Britanya % 5 ve Türikye % 4. Öte yandan aynı rapora göre, 2005 yılında dünya turizmi % 5 artış gösterdi. Artış en fazla Afrika’da % 6 ile gerçekleşirken, Asya’da % 7, Amerika’da % 6 ve Avrupa’da 4 olarak ortaya çıktı.

Berlin Turizm Borsası (ITB) 2006..
Berlin Turizm Borsası (ITB) 2006, 8-12 Mart 2006 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuara, 183 ülkeden 10,856 kurum ve kuruluş katıldı ve 94 bin 553 profesyonel ziyaret etti. Yüksek turizm sezonu öncesinde son önemli ilişkilerin kurulduğu fuar, Türkiye turizm işletmecileri 2006 sezonuna yönelik bağlantılarını yaptılar. ITB Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre katılımcıların yüzde 92’si 2007’deki fuara da katılmak istediklerini belirttiler. 2007 yılındaki ITB fuarının 7 Mart – 11 Mart tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Türk-Kazak Uluslararası Turizm Konferansı..
Kazakistan Avezou, Ablai Khan Üniversiteleri ile Akdeniz Üniversitesi Alanya İsletme Fakültesi tarafından düzenlenen Türk-Kazak Uluslararası Turizm Konferansı, 20-26 Kasım 2006 tarihleri arasında Alanya’da gerçekleştirilecek. Türkçe ve Rusça dillerinde hazırlanmış bildirilerin sunulacagı konferansla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.akdeniz.edu.tr/alanya

Avrupalı Turist Rehberleri Kasım Ayında İstanbul’da Buluşacak
Bu yıl 20. kuruluş yıldönümünü kutlayan Avrupa Turist Rehberleri Birliği (FGEG)’nin Kasım ayındaki gelecek toplantısı 11-12 Kasım 2006 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Avrupa ülkelerindeki rehber örgütlerinin temsilcilerinin ve Dünya Turist Rehberleri Birliği (WFTGA) yönetiminden temsilcilerin katılacağı toplantının evsahipliğini Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yerine getirecek. Ayrıntılı bilgi için bkz. http://www.tureb.org.tr/haber_detay.asp?id=532

2005 Yılında Almanların Turizm Hareketleri..
40. Berlin Turizm Borsası’nda IPK International tarafından yayımlanan rapora göre 2005 yılında ülke içine ve dışına Alman vatandaşları tarafından 282 milyon seyahat, 1,4 milyar geceleme ve 120 milyor Euro harcama gerçekleştirildi. Dış turizme katılanların oranı % 27 iken, seyahatlerin % 73’i ülke içine gerçekleşti. Gerçekleştirilen seyahatlerin % 47’si tatil, % 40’i diğer özel seyahatlerden oluşurken, seyahatlerin % 13’ü de iş amaçlı gerçekleşiyor. Alman vatandaşların en fazla tercih ettikleri destinasyonların oranları ise şu şekildedir: İspanya % 16, Avusturya % 14, İtalya % 13, Fransa % 7, Türkiye % 7, Norveç % 4, Yunanistan 3, Amerika % 4, Asya-Pasifik % 3. Almanlar kendi ülkeleri içerisinde ise en fazla Bavyera (%21) tercih ediyorlar.

Kaplıcalar Yönetmeliği’nin Bazı Maddeler Değiştirildi..
24/7/2001 tarihli ve 24472 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kaplıcalar Yönetmeliği’nin bazi maddelerinin değiştirilmesine ilişkin yönetmelik 28.02.2006 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıntılı bilgi için bakz: http://rega.basbakanlik.gov.tr/GUNLU/20060228-14.htm

Anatolia Dergilerinin Önceki Sayilari Satisa Sunuldu
Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi ve Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research‘in önceki sayilarindan mevcudu olanlari satisa sunuldu. Mevcudu olan sayilar, fiyatlari ve satis bilgileri icin asagida adresi belirtilen web sayfasini ziyaret edilebilir.
http://www.anatoliajournal.com/atad/eskisayilar.html

TAMAMLANAN TEZ CALISMALARI (Bölüm sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Aciklama: “Tamamlanan Tez Calismalari” ve “Devam Eden Tez Çalişmalari bölümleri, Kasim 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ tarafindan hazirlanmaktadir. Tez calismalari ile ilgili duyurularinizi hguclu@anadolu.edu.tr adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calismalarinin özleri Anatolia: Turizm Arastirmalari Dergisi‘nin izleyen sayisinda yayimlanacaktir.


Ebru KERİMOĞLU
İstanbul’un Şehirsel Turizm Talebi Doğrultusunda Turizm Stratejilerinin Belirlenmesi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Hale ÇIRACI
İstanbul: İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralık 2004

Hatice GÜÇLÜ
Turizm Sektöründe Durumsal Faktörlerin Örgütsel Bağlılık Üzerindeki Etkisi
Doktora Tezi
Danışman: Doç. Dr. Fermani MAVİŞ
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Mart 2006

YENI YAYINLAR
Turizm İşletmelerinde Maliyet Analizleri
Üçüncü Baskı
Prof. Dr. Alparslan USAL – Yrd. Doç. Dr. Osman Avşar KURGUN
Ankara: Detay Yayıncılık, 2006
ISNB: 975-8326-23-6
16×24 cm, 224 sayfa
Fiyatı: 8,00 YTL

Casino Faaliyetleri Yönetimi
Birinci Baskı
Doç. Dr. Fermani MAVİŞ
Ankara: Detay Yayıncılık, 2006
13 x 19,5 cm, 208 sayfa.
ISBN : 975-8969-63-3

Pazarlama: İlkeler-Yönetim
Beşinci Baskı
Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN
Ankara: Detay Yayıncılık, 2006
ISBN: 975-8326-00-7
16×24 cm., 388 sayfa
Fiyatı: 12,50 YTL

Pazarlama Araştırmaları
Üçüncü Baskı
Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN
Ankara: Detay Yayıncılık, 2006
ISBM: 975-8326-14-7
16×24 cm., 213 sayfa
Fiyatı: 8,50 YTL

LINKLER
Duyurulmasini istediginiz haberleri ve Akademik Turizm Bulteni duyuru listesi icin e-posta adresi EKLEME/SILDIRME isteklerinizi nkozak@anadolu.edu.tr adresine bildiriniz.
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.