İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mayıs 2019 (20/5)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 5, Mayıs 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödül töreni 27 Nisan’da yapılıyor…

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 10’uncu Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller 27 Nisan 2019 tarihinde İzmir’de sahiplerini buluyor. 61 ülkeden 673 sanatçının 1331 karikatür gönderdiği yarışmada yetişkinler kategorisinde altı, gençler kategorisinde ise üç karikatür sanatçısı ödüle değer bulundu.

Bu yılın teması “Tatil Anıları” olan yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

“Uluslararası Otel İşletmelerinde Genç Turizmciler İçin Kariyer Fırsatları” konulu panel…

Atılım Üniversitesi Kemal Zaim Sunel Konferans Salonu’nda düzenlenen panele, Sheraton Ankara Hotel Genel Müdürü Sinan Köseoğlu, Mövenpick Hotels Ankara Genel Müdürü Atakan Turhan, Swiss Hotel Ankara Genel Müdürü Savaş Çolakoğlu, Radisson Blu Hotel Ankara Genel Müdürü Atilla Aytun, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Mehmet Mithat Üner, Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Birkan, Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri ile Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri katıldı. Panelde, sektördeki kariyer fırsatları, işe alım süreçleri ve staj olanakları ile ilgili öğrencilere bilgi verildi.

 

Anadolu Üniversitesi’nde “Turizmde Güncel Konular” başlıklı panel yapıldı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 43. Turizm Haftası kapsamında “Turizmde Güncel Konular” adlı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Oktay Emir’in yaptığı panele, Eski Turizm Bakanı Güldal Akşit, İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Tuna ve Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı, Global Dünya Sağlık Turizm Konseyi Kurucu ve Onursal Başkanı Emin Çakmak konuşmacı olarak katıldı.

CIMaR 2019 (28th Annual CIMaR Conference) Atılım Üniversitesi’nde yapılıyor…

CIMaR (Consortium for International Marketing Research) tarafından düzenlenen CIMaR kongresi, 17 – 20 Haziran 2019 tarihlerinde, Ankara’da Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi‘nin evsahipliğinde yapılıyor. Ana teması “İşletme-Devlet-Sanayi Bağlantıları Çağında Uluslararası Pazarlama” olarak belirlenen kongrede ayrıca S. Tamer ÇAVUŞGİL adına “En İyi Bildiri” ödülü de verilecek.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

TUYED’in yeni yönetimi belli oldu.

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin (TUYED) 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Ramada İstanbul Taksim Otel’de gerçekleştirildi. Divan Başkanlığını Prof. Dr. Nüzhet Kahraman’ın yaptığı genel kurul toplantısında seçime tek listeyle girildi. Seçimlerin ardından yapılan toplantıda, yönetim kurulu üyelerinin görev dağılımı belirlendi. Toplantıda, dernekte önceki dönemlerde de başkanlık yapan Kerem Köfteoğlu’nun dernek başkanı olmasına karar verildi. Hatice Ünal Bilen ve Cem Polatoğlu başkan yardımcılığına seçilirken, Musa Alioğlu ise, genel sekreterliğe getirildi. Öte yandan derneğin Antalya temsilciliğini Emin Demir, medya koordinatörlüğünü de Murat Özbilgi yürütecek. TUYED’in yönetim kurulu asil ve yedek üyeleri şu isimlerden oluştu: Musa Alioğlu, Hatice Ünal Bilen, Emin Demir, Mehmet Ali Doğan, Kerem Köfteoğlu, Murat Özbilgi ve Cem Polatoğlu.

Dernek hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Düzenleme Kurulu bu yıldan itibaren ülkemizde ve dünyada karikatür eğitimine katkıda bulunanlara “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verilmesine karar verdi. Ödül hakkında bilgi veren Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak “Ülkemizde 40, dünyada ise daha fazla, başta çocuklar olmak üzere yetişkinleri de içine alan çok sayıdaki karikatür eğitimi sivil toplum kuruluşları, özel kişiler ve kamu kurumları tarafından verilmekte. Buralarda görev yapan pek çok kişi karikatür sanatının yaygınlaştırılması için özverili çalışmalarda bulunuyorlar. Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü’nün bu alana katkıda bulunanlara teşekkür içeriğinde olmak üzere her yıl verilmesine karar verildi” şeklinde konuştu. Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü’nün ilki 27 Nisan 2019, Cumartesi günü İzmir’de verilecek.

Türk Turizm Araştırmaları Dergisi TR Dizin’e girdi.

Çevrimiçi ortamda yayımlanan Türk Turizm Araştırmaları Dergisi (2018 yılı itibari ile TÜBİTAK-ULAKBİK Sosyal Bilimler Veri Tabanı’nda taranmaya başladı. Editörlüğü Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK tarafından yürütülen Türk Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yayın kapsamında; Turizm İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Rekreasyon Yönetimi yer alıyor.

Dergi hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde “Turizmin Geleceği” konulu panel düzenlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 16 Nisan Salı günü Turizm Haftası kapsamında II. Kapadokya Turizm Haftası Paneli düzenlendi. Turizmin Geleceği: Sınırlar Nereye kadar temasıyla düzenlenen panel Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Karavezir Salonu’nda gerçekleşti. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın’ın oturum Başkanı olduğu panelde konuşmacı olarak Güney Florida Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Çobanoğlu, İstanbul The Ritz Carlton Hotel Operasyon Müdürü Gülderen Budak ve İstanbul Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Mil yerel aldı. Turizm alanında çalışan akademisyenler, araştırmacılar, turizm sektörü profesyonelleri ve öğrencilerinin katıldığı panelde dünyadaki yeni turizm trendleri, değişen turist davranışları ve tüketim eğilimleri ve geleceğin turizm teknolojileri tartışıldı.

Barut Grubu’nun “Sürdürülebilir Turizm İçin 4. Doğa Kitabı” yayımlandı.

Barut Hotel Grubu’nun Sürdürülebilir Turizm çalışmaları kapsamında Biyomühendis Çağlar İnci’nin hazırladığı doğa kitaplarda yerli ve yabancı turistlere Antalya ve çevresinin sahip olduğu zenginlikleri tanıtılıyor. Kitaplar konuklara ücretsiz olarak dağıtılıyor. Barut Hotels Grubu, 21-26 Mart Orman Haftası kapsamında hazırladığı sürdürdülebilir turizm ile ilgili 4. Kitabını tanıttı. Akra Hotel’de düzenlenen kahvaltıda konuyla ilgili olarak daha önce yayımlanan kitaplar ile ilgili de bilgi verildi. Daha önce Barut Lara’nın bahçesi, Barut Fethiye ve çevresinde yer alan doğal zenginlikler ile Barut Hemera’nın doğası tanıtılmıştı. Hazırlıklarına başlanan 4. kitap ise Barut Sorgun’un bahçesi ve yanında yer alan Sorgun Ormanı’nı konu alacak. Barut Hotels bu kitapları Biyomühendis Çağlar İnci ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında yayımlıyor. Otellerinde konaklayan misafirlere ücretsiz olarak sunduğu doğa kitapları ile yerli ve yabancı turistlere Antalya ve çevresinin sahip olduğu zenginlikleri tanıtıyor.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi bağlı Turizm Fakültesi kuruldu.

Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Bağlı Olarak Enstitü, Fakülte ve Yüksekokul Kurulması, Kapatılması ve Adlarının Değiştirilmesi Hakkında 968 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu. Aynı karar uyarınca aynı üniversite bünyesindeki Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi mezunları, 23. Geleneksel Mezunlar Buluşması’nda bir araya geldi.

Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi mezunları, 23. Geleneksel Mezunlar Buluşması Pilav Günü’nde bir araya geldi. 20 Nisan Cumartesi günü fakülte binasında buluşan mezunlar hasret giderdi. Çok sayıda mezunun bir araya geldiği etkinlikte; Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Oktay Emir, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Emre Ozan Aksöz ve Doç. Dr. Çağıl Hale Özel de fakülte mezunlarına eşlik etti. Pilav yanında çeşitli ikramların yapıldığı buluşmada, uzun zaman sonra bir araya gelen mezunların mutluluğu dikkat çekti.

Giresun Üniversitesi Karadeniz Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Giresun Üniversitesi Karadeniz Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi 18 Nisan 2019 Tarihli ve 30749 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan yönetmelik ile kuruldu.

 

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu.

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kapatılarak yerine Turizm Fakültesi’nin kurulmasına ilişkin düzenleme 25 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

Prof. Dr. Oktay EMİR, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne Dekan olarak atandı.

 

 

Doç. Dr. Bilsen BİLGİLİ, Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’na Yüksekokul Müdürü olarak atandı.

 

Doç. Dr. Emre Ozan AKSÖZ, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne Dekan yardımcısı olarak atandı.

 

Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne Dekan yardımcısı olarak atandı.

 

Doç. Dr. İbrahim YILMAZ, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Anabilim Dalı’na Prof. Dr. olarak atandı.

 

Mustafa İnanç KAPUCUOĞLU, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Mehmet ERTAŞ

Rekreatif Gruplara Üyelik, Üyeliğin Devamlılığı ve Sosyal Kimlik: Motosiklet Grupları İncelemesi

Doktora Tezi

İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Gürhan AKTAŞ

Kabul Tarihi: Mart 2019

Hasibe YAZIT

4 ve 5 Yıldızlı Otel Çalışanlarının İşten Ayrılma Niyetleri, İşkoliklik Dereceleri ve Tükenmişlik İlişkilerinin İncelenmesi

Doktora Tezi

Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Maret Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğretim Üyesi S. Haluk ERDEM

Kabul Tarihi: Mart 2019

Eniser ATABAY

Görsel İlgi Bağlamında Online Turist Davranış Analizi Üzerine Bir Durum Çalışması

Yüksek Lisans Tezi

Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Beykan ÇİZEL

Kabul Tarihi: Şubat 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

 

 

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.