İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mayıs 2018 (19/5)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 5, Mayıs 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

 


 
 
 
 
 
 
 
 

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Sosyal medyada iyiyiz

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin sosyal medya, turizm tanıtımında yüksek takipçi sayısı ile dünyadaki en güçlü ülkeler arasında olduğunu açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Turkey Home tanıtım kampanyası çerçevesinde sosyal medyada yaptıkları çalışmalar hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı. Türkiye’nin kesintisiz, sürekli ve tutarlı sosyal medya çalışmalarının karşılığını aldığının iddia edildiği açıklamada, Facebook’ta beş milyon takipçinin aşıldığı açıklandı. Facebook’taki beş milyon 90 bini aşkın takipçisiyle Türkiye’nin, turizm tanıtım platformları arasında dünyada en çok takipçiye sahip ilk beş ülke arasına girdiği belirtilerek diğer sosyal medya kanallarındaki mevcut durama ilişkin şu bilgiler verildi: Kültür ve Turizm Bakanlığının yürütülen Turkey Home kampanyasındaki Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Google+, LinkedIn ve Pinterest hesaplarının toplam altı milyon 730 bin takipçisi bulunuyor. Facebook’ta yaptıkları hedeflemeli reklam kampanyaları ile bir Ocak’tan günümüze kadar 149 milyondan fazla kişiye erişildiğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayınladıkları tanıtım videoları ile görsellerin 554 milyondan fazla izlendiğini ileri sürdü.

6th Interdisciplinary Tourism Research Confererence 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “6th Interdisciplinary Tourism Research Confererence” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Haiyan Song (Hong Kong Polytechnis University), Prof. Dr. Marion Joppe (University of Guelph) ve Prof. Dr. Chris Cooper (Leeds Beckhett University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” 2-7 Ekim 2018’de Avanos’ta yapılıyor

Anatolia turizm Akademisi ile Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” başlıklı bilimsel etkinilği 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Nevşehir’in Avanos kasabasında düzenleniyor. Toplantıda Prof. Dr. Sand Corak (Institute for Tourism, Zagreb, Croatia), Prof. Dr. Sevil Sönmez (University of Central Florida), Prof. Dr. Pauline Sheldom (University of Hawaii), Prof. Dr. Dimitros Buhalis (Bournebouth University) davetli konuşmacı olarak yer alırken, kongrede dört de seminer yer alıyor.

Uluslararası kongrenin dili İngilizce olup ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Türkiye’nin nitelikli tezleri belli oldu…

9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi, Doğu Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi tarafından 5-7 Nisan 2018 tarihlerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa kentinde düzenlendi. Her kongrede olduğu gibi turizm ve otelcilik alanının nitelikli lisansüstü tezleri ile araştırmaları belirlenerek ödüllendirildi. 9. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde verilen diğer ödüller ve ödül sahipleri ise şu şekilde belirlendi:


Yüksek Lisans Tezi Teşvik Ödülü: “Tüketicilerin Restoran Tercihinde Dikkate Aldığı Faktörlerin Değerlendirilmesi”, Pembe GÜLER, Erciyes Üniversitesi (Bu ödül, devam eden yüksek lisans tezleri arasından verildi).


En İyi Yüksek Lisans Tezi Ödülü: “Destination Image of Famagusta Walled City: Travelers’ and Local Stakeholders’ Perspectives”, Mehmet Bayril SAYDAM, Doğu Akdeniz Üniversitesi (Bu ödül, tamamlanmış yüksek lisans tezleri arasından verildi).


Doktora Tezi Teşvik Ödülü: “Turizm Deneyimlerinin Turist Bakışı Tipolojilerine Göre Fotoğraflara Yansımalarının Analizi”, Remziye EKİCİ, Akdeniz Üniversitesi (Bu ödül, devam eden doktora tezleri arasından verildi).


En İyi Doktora Tezi Ödülü: “Marka Kişiliği, Benlik Uyumu ve Fonksiyonel Uyumun Marka Sadakatine Etkileri: Otel İşletmelerine Yönelik Bir Araştırma”, Serhat Adem SOP (Bu ödül, tamamlanmış doktora tezleri arasından verildi).


Ph.D. Dissertation Incentive Award: “The Impact of Festival Attributes and Emotional Experience on Destination Image and Behavioral Intention: A Serial Mediation Approach”, Cathrine BANGA, Doğu Akdeniz Üniversitesi (Bu ödül devam eden İngilizce dilinde hazırlanan doktora tezleri arasından verildi).


En İyi Araştırma Bildirisi Ödülü: bu kategoride iki çalışma ödüle değer bulundu.
Karpiç(Şehir) Lokantası’nın Hizmet Kalitesinin DINESERV Modeliyle İncelenmesi”, Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL –Yrd. Doç. Dr. Ebru ZENCİR
” Vatan Şairinin Sürgün Yıllarının Sessiz Tanığı: Namık Kemal Zindanı ve Müzesi”, Gizem DAĞ -Fadime BOZKURT -Saydinaz DEMİRTAŞ.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Anatolia Belgesel ve Reklam Filmleri Yarışması’nda dereye girenler belli oldu

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü ile Anatolia Turizm Akademisi tarafından düzenlenen Anatolia Belgesel ve reklam Filmleri Yarışması’nda dereye girenler belli oldu. 20 Nisan 2018 tarihinde Kadir has Üniversitesi’nin Cibali’deki merkez kampusunda düzenlenen ödül töreninde şu eserlerin dereceye girdi:

Belgesel Filmleri Dalı: 
Birinci: Büyük Uşak Kanponları (Yönetlen: Hakan Cem Işıklar)

Reklam Filmleri Dalı:
Birinci: Overlanding Patagonia (Yönetmen: Nicolas Bori)
Mansiyon: Once Upon a Time in Cappadocia (Rob Whitworth)

 

“Türkiye Milli Gençlik Teşkilatının (TMGT) Turizm Faaliyetleri ve Türk Turizm Sektörüne Etkileri” konuşuldu…

Nazmi Kozak, Halim bulutoğlu ve Fehmi Köfteoğlu’nun icra kurulu oldukları Turizm tarihi Konuşmaları’nın üçüncüsü 21 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da, Armada otelde yapıldı. “Türkiye Milli Gençlik Teşkilatının (TMGT) Turizm Faaliyetleri ve Türk Turizm Sektörüne Etkileri”nin konuşuldu toplantıya 1960 ve 1970’li yıllarda Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nda görev yapmış A. Bektaş Bozdağ, Ahmet Özatacan, Behlül Üsdiken, Berge Ulaş, Deniz Tüfekçi, Ergican Acarbaş, Ertuğurul Karaoğlu, Feyzullah Ulugün, Hami Fidanoğlu,, Hüseyin Muti Akgün, Kasım Zoto, M. Mesut Uzal, Mehmet Ata Tansuğ, Metin Kazan , Nejat Gürsoy, Nevin Pakalın, Özer Sarcan ve Veysel Günsel katıldı. Toplantı Sabancı Üniversitesi öğretim üyelerinden ve bir dönem TMGT’de görev yapmış olan Prof. Dr. Behlül Üsdiken’in giriş konuşmasıyla başladı. Toplantı Hami Fidanoğlu ve Nazmi Kozak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda 4 saat 20 dakika süren kayıt yapıldı.

 

Prof. Dr. Mehmet Altınay’a turizme hizmet ödülü verildi

Anatolia Turizm Akademisi tarafından iki yılda bir verilen “Anatolia Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü” bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde turizm eğitimi ve araştırmalarının geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Prof. Dr. Mehmet ALTINAY’a verildi.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm Karikatürleri Yarışmasında ödül töreni İzmir’de

Anatolia Turizm Akademisi tarafından bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödülleri, ER Yatırım’un ana sponsorluğunda Four Points By Sheraton İzmir’de, 26 Nisan 2018, Perşembe günü sahiplerini bulacak. Bu yılki teması ‘’Dünden Bugüne Tatillerin Değişimi’’ olan 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, 62 ülkeden 584 sanatçı yarattıkları toplam 1101 karikatür ile yarışmaya başvurdu. 2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışma, dünyadaki tek turizm karikatür yarışması olarak biliniyor. 26 Nisan 2018, Perşembe günü, Four Points by Sheraton İzmir otelinde gerçekleşecek olan ödül töreni öncesi özel oluşturulan jüri tarafından elemeler gerçekleştirildi. Birinci değerlendirmede Türk karikatürcülerden oluşan ulusal jüri gönderilen bütün eserler arasından finale kalacak eserleri belirledi. Mehmet Kahraman (Karikatürcü), Kamil Yavuz (Karikatürcü), Raşit Yakali (Karikatürcü), Musa Gümüş (Karikatürcü), Prof. Dr. Nazmi Kozak (Anadolu Üniversitesi), Fehmi Köfteoğlu (Turizm Gazetecisi) ve Ayşegül Duran’dan (Er Yatırım) oluşan ulusal jüri, 13 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da yaptığı toplantıda finale kalan eserleri belirledi. İkinci değerlendirme ise Jordan Pop-Iliev (Makedonya), Ahmet Aykanat (Türkiye), Elena Ospına (Kolombiya), Rahim Baghal (İran), Vicdan Bulunmaz Özer (Türkiye), Oleksiy Kustovsky (Ukrayna), Paolo Dalponte (İtalya), Jitet Kustana (Endenozya) gibi dünya genelinde tanınan karikatürcülerden oluşan uluslararası seçici kurul tarafından Şubat ayı içerisinde gerçekleştirildi. Finale, yetişkinler kategorisinde 140, Gençler kategorisinde 40 eser kaldı.

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Eğitim ve Uygulama Binası hizmete açıldı

Kalkınma Bakanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı ve Kocatepe Üniversitesi ortaklığında yapımı tamamlanan Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi Eğitim ve Uygulama Binasının açılışı gerçekleştirildi. Toplam bin 200 metrekare alana sahip olan tesisin yüzde 45’lik finansman desteğinin Zafer Kalkınma Ajansı’ndan, yüzde 55’lik desteğin ise Kocatepe Üniversitesi tarafından sağlandığı bildirildi. Tesis bünyesinde süit odalar, ön büro alanları, mutfak, restoran ve derslikler ile 60 kişi kapasiteli bir restoran bulunmakta.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

International Tourism Magazine’nin sahibi ve editörü Bülent Göncü vefat etti

Bir dönemin önde gelen turizm gazetecilerinden Bülent Göncü vefat etti. 1951 yılında İstanbul’da doğan Göncü, 1975 yılında turizm gazeteciliği alanına “Trafik ve Turizm” isimli bir yayınla girdi. Daha sonra “Turizm Magazin” ve nihayet de “International Tourism Magazine” isimli yayını 1993 yılına kadar yayımladı. Turizm yayıncılığı alanında pek çok öncü girişime imza atan Bülent Göncü,yayımladığı gazeteyi farklı dillerde hazırlayarak dünyanın önde gelen turizm fuarlarında dağıttı. Göncü’nün diğer bir öncülüğü ise 1988 yılında gerçekleştirdiği “25. Gümüş Yılı” etkinliğidir. Bu etkinlikte Göncü 1957 yılından 1988 yılına kadar Turizm Bakanlıklarında bulunmuş bütün bakanları bir araya getirerek, plaket verdi. 1993 yılında turizm yayıncılığını birakan Göncü, izleyen yıllarda Bireysel ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı, Moda Tasarımı ve Marka Danışmanlığı alanlarında hizmet verdi. Ayrıca Aladoğan Art Gallery kurucu yöneticiliği de yaptı. Ressam da olan Göncü, aynı zamanda resim koleksiyoneri idi.

 

Ege’nin İki Yakası Birlikte Turizm İçin Foça’da Buluştu

İzmir’in Foça ilçesinde, Turizm’de Türk Yunan Sınır Ötesi İşbirliği konulu panel düzenlendi.İZMİR’in Foça ilçesinde, Turizm’de Türk Yunan Sınır Ötesi İşbirliği konulu panel düzenlendi. Panelde, turizmciler; daha çok biraraya gelinmesi, Sakız Adası ve Foça’nın turizm değerlerinin birlikte pazarlanması, iki ülke dışından geleceklere ortak tur paketleri düzenlenmesi, festival ve tanıtımlarda değerlerin paylaşılması gibi konularda prensip kararları aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar (ETİK) Birliği, Foça Kaymakamlığı, Foça Belediyesi ve Reha Necla Midilli Eğitim ve Yaşlı Evi Vakfı işbirliği ile Reha Midilli Kültür Merkezi’nde düzenlenen Turizm’de Türk Yunan Sınır Ötesi İşbirliği konulu panele, dünyanın en önemli tur operatörlerinden birinin (Mark Warner) CEO’su Sue Thomas, Yunanistan’ın Sakız (Chios) Adası Belediye Başkan Yardımcısı Apostolos Tziotis, Sakız Adası Ticaret Odası Başkanı George Georgoulis, Sakız Adası Aile Konaklamaları Derneği Başkanı Dimitrios Kytrilakis, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar (ETİK) Birliği Başkan Yardımcısı ve Danışma Kurulu Üyesi İlker Ünsever, ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkan yardımcısı Mehmet İşler konuşmacı olarak katıldı. Moderatörlüğünü DEÜ Foça Turizm Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Metin Kozak’ın yaptığı, baştan sona dostluk gösterileri ve işbirliği niyetlerinin açık olarak ortaya konmasıyla geçen panel, Türkiye’de ve Yunanistan’da çok bilinen şarkıları iki dilde söyleyen Oğuzhan Çakırefe- Oral Girginer ikilisinin gitar ve buzuki eşlikli mini konseriyle başladı.

 

“Dördüncü Sanayi Devrimi’nin (Endüstri 4.0) Turizm ve Otelcilik Eğitim-Öğretimine Etkileri” konulu panel

Kısa adı METİOD İstanbul olan Mersin Turizm Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından 24 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da, Park Dedeman Levent Otelinde “Dördüncü Sanayi Devrimi’nin (Endüstri 4.0) Turizm ve Otelcilik Eğitim-Öğretimine Etkileri” konulu bir panel düzenlendi. Panelde yapay zekâ teknolojileri ve dijital uygulamaların turizm sektöründeki kullanımlarına bağlı olarak nasıl bir turizm ve otelcilik eğitiminin olması gerektiği tartışıldı.Yöneticiliğini Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın yaptığı panele konuşmacı olarak; Dedeman Turizm Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Emrullah AKÇAKAYA, Hilton İstanbul Maslak Genel Müdürü Özkan ALKAN, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail KIZILIRMAK, Richmond International Genel Koordinatörü Ümit Yaşar ATALAY ve Nişantaşı Üniversitesi Turizm Bölüm Başkanı Prof. Dr. Asım SALDAMLI katıldı.

 

Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği’nin akademik yapılanması tamamlandı

Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi’ne bağlı olan Turizm İşletmeciliği Bölümü ki Doçent Dr., bir Dr. Öğr. Gör. ile 2 doç.dr. ile akademik yapılanmasını tamamladı ve lisans programına öğrenci alımı için gerekli başvurular yapıldığı ve tezli ve tezsiz yüksek lisans programı başvuru süreci de devam etmekte olduğu bildirildi.

 

F talks Turizm ve Toplumsal Cinsiyet Söyleşileri

F talks Turizm ve Toplumsal Cinsiyet Söyleşileri” etkinliği 16 Nisan 2018 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi’nde gerçekleşti. Etkinliğe Dr. Öğr. Üyesi Emir Özeren, Melek Bilgili, Erhan Ayhan, Ayşe Geysu Menteş ve Melike İnci Ercan katıldı.

 

İzmir üniversitelerarası turizm temalı münazara ve bilgi yarışması düzenlendi

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir üniversitelerarası turizm temalı münazara ve bilgi yarışması düzenlendi. İzmir’deki turizm alanında eğitim veren dört üniversiteden dört öğrenciden oluşan takımların katıldığı yarışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi takımı birinci oldu. İzmir’deki Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen turizm temalı münazara ve bilgi yarışmasına, Yaşar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Katip Çelebi Üniversitesi katıldı. Yarışmanın birinci bölümünde, dört farklı üniversitenin öğrencilerinin iki grupta karışık olarak toplanması ile ’Teknolojinin Turizme Etkileri’ konulu münazara yapıldı. Öğrencilere, dünyanın önemli üniversitelerinde görev yapan akademisyenler tarafından hazırlanan ve öğrencilerin entelektüel, akademik turizm bilgi düzeyini ölçme amaçlı 20 soru yöneltildi. Jüri de yarışan üniversiteler dışındaki üniversitelerde görev yapan akademisyenler ve turizm sektörünün profesyonellerinden oluştu. Dünyadaki turizm rakamlarından, ülkemizdeki destinasyonlara kadar birçok konudaki soruları yanıtlayan öğrenciler birinci olmak için mücadele etti. Yarışma sonucunda, Dokuz Eylül Üniversitesi ekibi birinci oldu.

 

2. Gastronomi Sempozyumu Özyeğin Üniversitesi’nde yapılıyor

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı bilimler Yüksekokulu tarafından 27 Nisan 2018 tarihinde 2. Gastromi Sempozyumu düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

 


Prof. Dr. Abdullah TANRISEVDİ, Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’nde dekanlık görevine atandı.


 

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Oktay KUTAY Profesörlük kadrosuna yükseltildi.


 

Mersin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Veli KARGI Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Profesörlük kadrosuna atandı.


 

Doç. Dr. Murat AZALTUN, Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde göreve başladı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Tolga Fahri ÇAKMAK

Turizm Endüstrisinde Kriz Yönetimi: Turist Rehberleri Üzerine Bir Alan Araştırması

Doktora Tezi

İstanbul: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Füsun İSTANBULLU DİNÇER

Kabul Tarihi: Nisan 2018

Gözde ACUR

Termal Turizmde Müşteri İlişkileri Yönetiminin Önemi: Kızılcahamam Örneği

Yüksek Lisans Tezi

Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Mete SEZGİN

Kabul Tarihi: Mart 2018

Yükseköğretim Kurumu Kadro İlanları

(Bölüm Sorumlusu: Engin BAYRAKTAROĞLU)

Açıklama: Bu bölümde yer verilen kadro ilanları YÖKSİS veritabanından çekilmektedir. Doğrudan erişim için tıklayınız.

 

İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Gelişim Meslek Yüksekokulu, (1) Ulaştırma Hizmetleri Bölümü, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı’nda ve (2) Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Turist Rehberliği Programı’nda görevlendirilmek üzere üç adet Öğretim Görevlisi aranmaktadır.

Başvuru tarihleri: 12.04.2018 – 26.04.2018.

Kadro gerekleri ve başvuru hakkında ayrıntılı bilgi için bkz (1) ve (2).

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.