İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mayıs 2016 (17/5)

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 5, Mayıs 2016
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
HABERLER
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!
8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 28 Nisan'da başlıyor…
Nevşehir Hacı Bektaş veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düsenlenen 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 28 Nisan – 01 Mayıs 2016 tarihlerinde Nevşehir'in Avanos ilçebinde yapılıyor. 100'e yakın bildirinin sunulacağı kongrede, ayrıca ülkemizin en nitelikli doktora ve yüksek lisans tez çalışmaları da belli olacak. 
Altı alanda verilecek ödülleri beş ayrı seçici kurul belirleyecek: Bu yıl gönderilen tez sayısına bağlı olarak "Tamamlanan" ve "Hazırlanmakta Olan" tez çalışmaları ile ayrı ayrı seçici kurullar görev yapacak. Her biri 6-7 kişiden oluşan seçici kurullar sunulan çalışmaları her kongrede olduğu gibi izleyerek değerlendirecekler. Sahiplerini bulacak ödüller arasında "En iyi doktora tezi ödülü", "Prof. Dr. Hasan Işın Dener Özel Ödülü", "Doktora Tezi Teşvik Ödülü", "Yüksek Lisans Tezi Teşvik Ödülü" ile "En iyi araştırma bildirisi Ödülü" yer alıyor.
Avanos Sokak Sergisi: Avanos Belediyesi ile işbirliği halinde kongre kapsamında Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda dereceye giren ve finale kalan eserlerden oluşan Sokak Sergisi 28 Nisan – 01 Mayıs 2016 tarihleri arasında Avanos'ta sergilenecek.
Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü: Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi kapsamında 2008 yılından bu güne geleneksel olarak verilen "Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü" bu yıl bir kişiye verilecek. Kongre kapsamında Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü töreni de yer alıyor.
Kongre programı yayımlandı: 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi'nin programı internet ortamında yayımlandı. Kongre programına erişmek için tıklayınız.
Turizmin duayenleri bir araya geldi
Anadolu Üniversitesi'nde görevli akademisyenlerce hazırlanan Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Projesi'nin Kapanış Kokteyli 2 Nisan 2016, Cumartesi günü, Hilton İstanbul Bosphorus'de yapıldı. Toplantıya Türk turizminin Cumhuriyet dönemindeki gelişimine katkı yapmış veya tanık olmuş, kamu ve özel sektörden 200'den fazla turizmci katıldı. Turizm ve otelcilik sektörünün Cumhuriyet dönemindeki gelişimine tanık olmuş kişilerin yaşanmışlıklarını kayıt altına almak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması tamamlandı. Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projelerinin desteği ile hazırlanan çalışma, 2012-2015 yılları arasında üç yılda hazırlandı. Proje kapsamında Cumhuriyet döneminde turizm ve otelcilik sektörünün gelişimine birinci elden tanık olmuş 522 kişi ile 696 saatlik görüntü ve ayrıca ses kayıtlı sözlü tarih görüşmesi yapıldı. Turizm bakanlarından, bakanlık müsteşarlarına, otel müdürlerinden turizm yatırımcılarına, aşçılardan turist rehberlerine, belediye başkanlarından muhtarlara kadar, ülkemizin önde gelen bütün turizm bölgelerine giderek sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirildi. Proje'nin sonuçlarını içeren 7700 sayfa ve dokuz ciltten oluşan kitaplar hazırlandı. Proje kapsamında ilk aşamada dört belgeselin hazırlanması için çalışmalar devam ediyor. Tarih Vakfı ve Ekin Grubu'nun kurumsal danışmanlığında gerçekleştirilen araştırma, Prof. Dr. Nazmi KOZAK yönetiminde Doç. Dr. Kemal YAKUT, Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Yrd. Doç. Dr. E. Ozan AKSÖZ, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL, Yrd. Doç. Dr. Ebru ZENCİR, Okt. Dr. Hüseyin ÖNEY, Arş. Gör. Dr. Onur ÇAKIR, Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK, Öğr. Gör. Aysel YILMAZ, Öğr. Gör. Duygu YETGİN, Arş. Gör. Taki Can METİN, Arş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN, Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR, Arş. Gör. Arzu TURAN, Arş. Gör. Savaş EVREN, Arş. Gör. Mune MOĞOL, Arş. Gör. Ece DOĞANTAN, Arş. Gör. Burcu KAYA, Arş. Gör. Emrullah TÖREN, Uz. Seher GEYİK ve Arş. Gör. Selman BAYRAKÇI tarafından gerçekleştirildi. Projenin tanıtım pragmanı için bkz.
Anatolia Uluslararası Turizm Kongreleri 24-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum'da düzenleniyor…
Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen 8th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference kongreleri 24-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Bodrum'da düzenleniyor.
"Turizm ve Barış" temalı karikatür yarışmasında Olena Tsuranova'nın eseri birinci oldu
Teması "Turizm ve Barış" olarak belirlenen 7'inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda yetişkinler kategorisinde Ukraynalı karikatür sanatçısı Olena Tsuranova birinci oldu. Gençler kategorisinde ise 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut birinci oldu. Türkiye'nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin penceresinden turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için düzenlenen 7.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Teması "Turizm ve Barış" olan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Olena Tsuranova birinci olurken, gençler kategorisinde 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut birinci oldu. Uluslararası yarışmaya 67 ülkeden 445 karikatür sanatçısı toplam 895 eser gönderdi, bu eserler 'yetişkinler' ve 'gençler' olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Olena Tsuranova birinci olurken, İranlı sanatçı Mehdi Azizi ikinci, Kazakistanlı sanatçı Galym Boranbayev ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Bulgaristanlı karikatürcü Alla & Chavdar çifti aldı. Yetişkinler kategorisinde Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Seyran Caferli (Azerbaycan) ve Vladimir Semerenko (Rusya Federasyonu) mansiyon ödüllerini kazandılar. Geçtiğimiz yıldan itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarını karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan "Gençler Kategorisi"nde ise Türkiye'den 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut'un eseri birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen dört mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlendi: Bartu Çetinkaya (13 yaş, Türkiye), Büşra Esen (14, Türkiye) ve Mehmet Deniz Hubup (12 yaş, Türkiye). 7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED) işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleri, Er Yatırım, GMC Organizasyon, turizmgazetesi.com ile Detay Yayıncılık'ın sponsorluğunda gerçekleştirildi. Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.
9. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Kastamonu'da yapıldı
Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin işbirliğinde düzenlenecek IX. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı 7-9 Nisan 2016 tarihlerinde Kastamonu'da yapıldı. 7-9 Nisan 2016 tarihleri arasında Kastamonu'da yapılan konferansta Turizm Fakülteleri ile ön lisans programlardaki Turist Rehberliği bölümlerinin durumu ele alındı. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları dizisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bkz.
Anadolia Akademisi Konferansları 21 Nisan'da Burdur'daydı
Anatolia Akademisi Konferansları kapsamında Prof. Dr. Nazmi KOZAK 21 Nisan 2016 tarihinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde "Dünden Bugüne Türkiye Turizm ve Otelcilik Eğitimi" başlıklı bir konferans verdi.
Yeni Turizm Fakülteleri kuruldu
Yeni bazı fakültelerin kurulmasına ilişkin düzenleme 8 Nisan 2016 tarih ve 29678 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Karadeniz Ereğli Turizm Fakültesi, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi ve Ordu Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı olarak Turizm Fakültesi kuruldu. Aynı düzenleme ile Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu ile Ordu Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatıldı.
III. Uluslararası Sözlükbilimi Sempozyumu
III. Uluslararası Sözlükbilimi Sempozyumu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sözlükbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin (SÖZMER) ev sahipliğinde 03-04 Kasım 2016 tarihleri arasında Eskişehir'de düzenleniyor.
7. Ulusal Çevre ve Ekoloji Öğrenci Kongresi
16-17 Nisan 2016 tarihlerinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi BIYOGEN Ekoloji Grubu ve Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Topluluğu işbirliği ile Ankara'da düzenleniyor.
Uluslararası Akdeniz Medeniyetleri Sempozyumu
8-10 Kasım 2016 tarihleri arasında Girne'de Uluslararası Akdeniz Medeniyetleri Sempozyumu düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
GÖREVE / UNVANA ATANMA
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Ebru GÜNEREN Turizm temel alanından Doçent oldu.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Volkan ALTINTAŞ Turizm temel alanından doçent oldu.
Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim elemanlarından Dr. Onur ÇAKIR aynı üniversitede Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.
Dr. Gül ERKOL Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü'ne Bölüm Başkanlığına ve Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.
Dr. Ali Turan BAYRAM, Sinop Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Turizm Rehberliği Bölümü'nde Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı. 
 
TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: "Tamamlanan Tez Çalışmaları" ve "Devam Eden Tez Çalışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez çalışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.
Gencay SAATCI
Kültürlerarası Turist Tutumları: Bütünleşik Tehdit Teorisi Çerçevesinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Mart 2016
Oğuz NEBİOĞLU
Yerel Gastronomik Ürünlerin Turizmde Kullanılmasını Etkileyen Faktörler
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Bahattin ÖZDEMİR
Kabul Tarihi: Mart 2016
Sultan Nazmiye KILIÇ
Otel Çalışanlarının Düzgün İş Koşullarının Sağlanmasına Yönelik Algıları ve İşten Ayrılma Niyetine Etkisi (Ayvalık Örneği)
Yüksek Lisans Tezi 
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cevdet AVCIKURT
Kabul Tarihi: Nisan 2016
Suat AKYÜREK
Rekreasyon Faaliyetlerinin Yurt İçi Turizm Talebi ve Yeniden Satın Alma Niyetine Etkisi: Bodrum Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ahmet KÖROĞLU
Kabul Tarihi: Mart 2016
Ramazan DİRLİK
Açık Alan Rekreasyon Faaliyetlerinin Yaşam Doyumuna Etkisi 
Yüksek Lisans Tezi
Balıkesir: Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Özlem KÖROĞLU
Kabul Tarihi: Mart 2016
 
 
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.