İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mart 2019 (20/3)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 3, Mart 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

II. Turizmde Kuşaklar Buluşması 1 Şubat 2019’da EMITT yapıldı.

Ekin Grubu Turizm Gazetesi’nin ilkini 10 yıl önce düzenlediği buluşmanın ikincisi, 01 Şubat 2019’da, İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen EMITT fuarı sırasında düzenlendi. “Turizmde Kuşaklar Buluşması”nın koordinasyonunu, 54. TBMM Hükümetinin Turizm Bakanı ve TÜRSAB Eski Başkanı Bahattin YÜCEL ile Kültur’dan Hami FİDANOĞLU yaptı. Turizmde Kuşaklar Buluşması süresince Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması kitapları da sergilendi.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

Türkiye Turizm Ansiklopedisi Editörler Çalıştayı, Aska Lara Resort and Spa’da yapıldı.

Anatolia Turizm Akademisi tarafından hazırlanmakta olan Türkiye Turizm Ansiklopedisinin editörler çalıştayı 11-14 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya’da, Aska Lara Resort and Spa’da gerçekleştirildi. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi KOZAK ile Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin KOZAK’ın koordinatörlüğünü yürüttüğü toplantıya, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ebru GÜNLÜ, Prof. Dr. Özkan TÜTÜNCÜ, Arş. Gör. Burçin KIRLAR CAN ve Arş. Gör. Soner SÖYLER, Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek ACAR, Arş. Gör. Engin BAYRAKTAROĞLU, Arş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN, Arş. Gör. Çağdaş AYDIN ve doktora öğrencisi Ceren AYDIN, Mersin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Göknil Nur KOÇAK, Pamukkale Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Eylin AKTAŞ ve Arş. Gör. Mehmet ERTAŞ,  Kocatepe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Esra GÜL YILMAZ, Katip Çelebi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah AKKUŞ, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Serhat Adem SOP, Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Arş. Gör. Dr. Ahmet UŞAKLI, Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Duygu BABAT ve Batman Üniversitesi’nden Arş. Gör. Dr. Sonay KAYGALAK’ın da aralarında bulunduğu 20 ansiklopedi editörü katıldı. Alanının en kapsamlı turizm ansiklopedisi olması planlanan çalışma için iki yıldır yürütülen çalışmaların, gerçekleştirilen Editörler Toplantısı ile farklı bir aşamaya geçildiği öğrenildi. Türk turizminin son yüzyıl içerisinde gelişimine ve yönlendirilmesine katkıda bulunmuş kurum, kuruluş, kişi, olay, yasal düzenleme, turizm bölgesi, turizm yayıncılığı ve gazeteciliği ile turizmle ilgili kavram ve terimlerin yer alacağı ansiklopedi çalışmasının yaklaşık 7000 maddeden oluşacağı bildirildi.

Projenin internet sayfası için bkz.

 

Uluslararası Anatolia kongreleri Bakü’de yapılıyor…

Taylor and Francis yayıncılık firması tarafından yayınlanan, Anatolia: An International Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen 11th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 7th Interdisciplinary Tourism Research Conference isimli bilimsel toplantılar, 11-16 Haziran 2019 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılıyor.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı…

Taylor and Francis yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (Cilt: 29, Sayı: 4) geçtiğimiz haftalarda yayımlandı. Derginin yeni sayısında 10 makale, iki araştırma notu ve iki akademisyenin portre yazısı yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi 20-24 Nisan 2019’da Çorum’da yapılıyor…

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi,  20-24 Nisan 2019 tarihlerinde, Hitit Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde Çorum’da düzenleniyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

CIMaR 2019 (28th Annual CIMaR Conference) Atılım Üniversitesi’nde yapılıyor…

CIMaR (Consortium for International Marketing Research) tarafından düzenlenen CIMaR kongresi, 17 – 20 Haziran 2019 tarihlerinde, Ankara’da Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi‘nin evsahipliğinde yapılıyor. Ana teması “İşletme-Devlet-Sanayi Bağlantıları Çağında Uluslararası Pazarlama” olarak belirlenen kongrede ayrıca S. Tamer ÇAVUŞGİL adına “En İyi Bildiri” ödülü de verilecek.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Akdeniz Turizm Fakültesi’nde Turizm Karitakatürleri Yarışmasının sürekli sergisi açıldı.

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finale kalan eserlerden seçilen karikatürlerden oluşan “Devamlı Sergiler”in üçüncüsü Akdeniz Ünicversitesi Turizm Fakültesi’nde açıldı. Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi ve Adnan Menderes Üniversitesi Kuşadası Turizm Fakültesi’nde Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın devamlı sergileri açılmıştı. Devamlı sergi uygulamasının önümüzdeki yıllarda da farklı turizm alanında faaliyet gösteren fakülte veya yüksekokullarda açılmaya devam edileceği bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Devamlı Sergisi için bkz.

 

23. Emitt Fuarı yapıldı.

Türkiye’de ekonominin taşıyıcısı olan sektörlerde uluslararası ölçekli fuarlar düzenleyen ITE Turkey Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı / EMITT; 31 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Bu yıl rekor düzeyde yabancı ziyaretçinin ağırlandığı EMITT, katılımcıları için büyük değer yaratan, önemli iş birliklerine zemin hazırlayan bir turizm fuarı olarak büyük ilgi gördü. Fuar kapsamında her yıl Travel Shop Turkey iş birliği ile gerçekleşen “davetli tur operatörü” programına bu yıl Asya, Avrupa, Uzakdoğu ve Latin Amerika dahil 100’den fazla ülkeden 811 davetli tur operatörü katıldı. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB desteğiyle birlikte Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında gerçekleşti.

 

Tarih Boyunca Anadolu Hisarı konulu söyleşi…

Kapadokya Üniversitesi öğretim görevlisi ve profesyonel turist rehberi Seden EDGÜ 20 Şubat 2019 tarihinde Mileda Cafe’de “Tarih Boyunca Anadolu Hisarı” bir söyleşiye katıldı.

 

Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu emekli oldu.

Uzun yıllar Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda öğretim üyeliği ve müdürlük görevlerini yürüten ve iki dönem de Balıkesir Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulunan Prof. Dr. Necdet HACIOĞLU emekliye ayrıldı.

Prof. Dr. Hacıoğlu hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm Pazarlaması kitabının sekizinci baskısı çıktı.

Prof. Dr. Nazmi KOZAK tarafından hazırlanan ve ilk baskısı 2006 yılında yapılan Turizm Pazarlaması kitabının sekizinci baskısı Detay Yayıncılık yayınları arasından çıktı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Turizm Eski Bakanları sözlü tarih görüşmesine katıldı.

İstanbul’da Sultanahmet’teki The And Otel’de yapılan toplantıya geçmiş dönemlerde Turizm ve Tanıtma, Kültür ve Turizm ve Turizm bakanlığı görevlerinde bulunmuş Dr. Alev Coşkun, Bahattin Yücel, Prof. Dr. Abdülkadir Ateş ve Bülent Akarcalı katıldı. Turizm eski bakanlarından Bahattin Yücel’in moderatörlüğünde yürütülen görüşmeye Turizm Tarihi Platformu İcra Kurulu üyeleri Fehmi Köfteoğlu ile Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr Nazmi Kozak da katıldı. Eski bakanlar kendi dönemlerinde bakanlığın uygulamalarını, karşılaştıkları sorunlara karşı tutundukları tavrı ve bakanlığın kamu yönetimi ve özel sektör ile ilişkilerini anlattılar.

Turizm Tarihi Platformu internet sayfası için bkz.

Göreve Atanma / Ünvana Yükseltilme

 

Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Cem IŞIK, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ndeki görevine başladı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Gamze ERYILMAZ

Rekreatif Etkinliklere Katılan Bireylerin Akış Deneyimleri, Pozitif ve Negatif Duygu Durumları, Öz Yeterlilikleri ve Yaşam Doyumları İlişkisi

Doktora Tezi

Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR

ikinci Danışman: Doç. Dr. Yılmaz AKGÜNDÜZ

Kabul Tarihi: Temmuz 2018

Serap SERİN KARACAER

Turizm Sektöründe Değer Zinciri Analizi: Ürgüp Destinasyonu Örneği

Doktora Tezi

Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK

Kabul Tarihi: Ocak 2019

Sevgi EROĞLU

Turizmde Destinasyon Markalaşması: Niğde Üzerine Bir Uygulama

Yüksek Lisans Tezi

Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Burcu Gülsevil BELBER

Kabul Tarihi: Haziran 2018

Ayşe PAK

Otel İşletmeleri Çevre Uygulamalarının AB Çevre Uygulamaları Kapsamında Değerlendirilmesi: 5 Yıldızlı Zincir Oteller Üzerine Bir Araştırma

Yüksek Lisans Tezi

Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Şefik Okan MERCAN

Kabul Tarihi: Aralık 2018

Gökhan GÜMÜŞ

Turistik Ürün Çeşitlendirmesi: Kapadokya Bölgesindeki İnanç Turizmi Kaynaklarının Değerlendirilmesi

Yüksek Lisans Tezi

Nevşehir: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Burcu Gülsevil BELBER

Kabul Tarihi: Ocak 2019

Niyazi Doğa ERZİN

Benlik Saygısı ile Turizm Yönelimi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Üzerine Bir Araştırma

Doktora Tezi

Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTÜRK

Kabul Tarihi: Şubat 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni