İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mart 2017 (18/3)

Akademik Turizm Bülteni

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 18, Sayı: 3, Mart 2017

Arşiv (2000-2017) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
HazırlayanNazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

https://www.facebook.com/groups/864342620293137/

HABERLER

Anatolia Kitaplığı
kitaplikTurizm ve ilgili alanlarında 1990 yılı öncesinde yayımlanmış kitapları yeni kuşak araştırmacılara tanıtmak amacıyla Anatolia Kitaplığı hazırlandı. doktora öğrencileri Gözde YILMAZDOĞAN’ın editörlüğünde ve Engin BAYRAKTAROĞLU’nun teknik desteği ile hazırlanan "Anatolia Kitaplığı'na sizler de kitap önerisinde bulunabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Reha Midilli Kültür ve Turizm Ödülü
rehamidilliReha-Necla Midilli Eğitim ve Yaşlıevi Vakfı ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan ödüllü proje yarışmasının amacı, İzmir-Foça’da tarih ve kültür mirasının korunmasına, turizmin gelişmesine, etkili ve doğru tanıtımına katkıda bulunacak sürdürülebilirlik ilkesiyle hazırlanan projeleri teşvik etmektedir. Proje dilinin Türkçe olduğu, her türlü kişi, kurum ve kuruluşlar başvurabilir. Vakıf Yönetim Kurulu üyeleri ile Düzenleme Komisyonu üyeleri ve bunların içinde yer aldığı ya da oluşturduğu proje, girişim ya da tüzel kişilerin projeye dahil edilmeyeceği bilgisi verildi. Proje teslim tarihi 5 Mayıs 2017 olup, ödül miktarı ve kuralları hakkındaki ayrıntılı bilgi için bkz.

MEÜ Turizm Fakültesi Geleneksel Turizmde Kariyer Günleri
turizmkariyerMersin Üniversitesi Turizm Fakültesi 23-24 Şubat 2017 tarihinde 7. Turizmde Kariyer Günleri etkinliğini gerçekleştiriliyor. Kariyer Günleri etkinliğine katılımı kesinleşen firmalar: D-Maris Bay, D-Resort Göcek, D-Resort Grand Azur, Il Riccio Beach House Bodrum, Rixos Group, Sheraton Çeşme, Voyage Maxx Royal, Side Star Hotels, Mukarnas Spa Resort, Radisson Blu Resort & Spa, Çeşme, Starlight Resort Hotel, World of Sunrise, Jolly Tours, Kempinski Hotel Bodrum, Lux Bodrum Resort & Residences, Sunis Hotels, Ortunç Hotel Cunda Island, USEH International, Worldwide Career Center ve Mövenpick Ankara.

8. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması
yarışmalogo“Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” teması ile düzenlen 8. Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasında ön jüri, finale kalan eserler belirledi. Türkiye’nin dünya turizm alanındaki bilinirliğinin artırılması ve çizerlerin dünyasından turizm olgusunun nasıl göründüğünü anlamak için, 2009’dan beri düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri yarışmasına; bu yıl 63 farklı ülkeden 475 karikatür sanatçısı, toplam 920 eserle katıldı. Yarışmaya en fazla eser gönderen ülkeler arasında İran 124 eserle yine ilk sırada yer alırken, onu 88 eserle Sırbistan, 47 Eserle Brezilya, 39 Eserle Rusya Federasyonu, 26 eserle Hindistan, 24 eserle Mısır, 23 eserle Romanya, 20 eserle İtalya, 18 eserle Bulgaristan ve 17 eserle Endonezya izledi. Ön jürinin yetişkinler kategorisinde 184 ve gençler kategorisinde ise 48 eseri finalist olarak belirlediği yarışmada dereceye girenler, yapılacak iki değerlendirme aşamasından sonra belli olacak. Dereceye giren karikatüristlere ödülleri Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak törenle verilecek. yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Bülent Ağaoğlu'ndan iki yeni bibliyografya
Bülent Ağaoğlu'ndan turizm araştırmacılarına yönelik üç yeni bibliyografya hazırladı. Söz konusu bibliyograflar şunlardan oluşuyor: "Turizm Kaynakçası: Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Dokümantasyon Merkezi Bilgi Bankası’nda Yer Alan Kaynaklar", “Turizm Tezleri Hakkında Çalışmalar Kaynakçası” ve “Prof. Dr. Hasan Işın Dener “Turizm Tezleri Kaynakçası” (Türkiye) 1974-2016” Bibliyografyalara erişmek için bkz.

"Directory of Scholarly Journals in Turkeykitabı çıktı
directoryNazmi Kozak tarafından 1997 yılından bu yana belirli dönemlerde (1998, 2002, 2008, 2014) hazırlanan Türkiye Akademik Dergiler Araştırması’nın yeni kitabı, İngiltere’de faaliyet gösteren Cambridge Scholars Publishing tarafından “Directory of Scholarly Journals in Turkey“ başlığı altında İngilizce olarak yayımlandı. Çalışma 2016 yılı itibariyle Türkiye’de yayımlanan 1910 akademik/bilimsel dergiye ilişkin bilgileri içermektedir. Kitapla ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

13. Araştırma Yöntemleri Semineri yapıldı
13 seminer logoAnatolia Turizm Akademisi ile Detay yayıncılık'ın işbirliğinde düzenlenen 13. Araştırma Yöntemleri Semineri 1-5 Şubat 2017 tarihlerinde, Antalya'da gerçekleştirildi. 10 paralel oturumun gerçekleştirildiği seminere 161 kişi kaldı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'in yeni sayısı çıktı
logoFrancis and taylor yayıncılık firması tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research'ın yeni sayısı (cilt 28, Sayı 1, 2017) çıktı. Derginin yeni sayısıda yedi makale, iki araştırma notu, beş konferans notu, üç kitap değerlendirmesi ile uluslararası alanda turizm eğitimi ve araştırmalarına katkıda bulunmuş beş akademisyenin (John Burkart, Julio Aramberri, Larry, Victor Klaus, Klaus Klaus) portresi yer alıyor. Dergiyle ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

11. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı'nın sonuç kitabı yayımlandı
arama2Anatolia Turizm Akademisi ile Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nun işbirliğinde düzenlenen "Turizm Sektöründeki Krizin Kapadokya Eksenindeki Yönetimi" konulu 11. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı'nın kitabı yayımlandı. Ayrıntılı bilgi için bkz.

12. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı KKTC'de yapıldı
arama2Anatolia Turizm Akademisi ile Uluslararası Final Üniversitesi'nin işbirliğinde "Turizm Sektöründeki Krizin Kapadokya Eksenindeki Yönetimi" konulu 12. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı, 24-25 Ocak 2017 tarinlerinde Girne'de gerçekleştirildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.


TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)

Açıklama: "Tamamlanan Tez Calışmaları" ve "Devam Eden Tez Çalışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz.


Seyit Ahmet SOLMAZ
Alıcı-Tedarikçi İlişki Kalitesi ve Müşteri Değerinin Endüstriyel Tüketici Tatmini Üzerindeki Etkileri: Konaklama İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Doktora Tezi 
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Oğuz TÜRKAY
Kabul Tarihi : Aralık 2016

Çağdaş ERTAŞ
Kültürel Değerlerin Örgütsel Adalet Algısına Etkisinde Örgüt Kültürünün Aracılık Rolü: Otel Çalışanları Örneği
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 
Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR
Kabul Tarihi: Ocak 2017

Sıla KARACAOĞLU
Yerel Halkın Toplum Temelli Turizm Gelişimine İlişkin Algı, Tutum ve Desteği: Misi Köyü Örneği
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Kemal BİRDİR
Kabul Tarihi: Ocak 2017


 

 
LİNK
İŞBİRLİĞİ
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.