İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kasım 2018 (19/11)

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 11, Kasım 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

“Türk Turizmine Kanat Gerenler: Öncü Eğitimci ve Araştırmacılar” kitabı çıktı

Türk turizm literatürü, araştırmaları ve yayıncılığının gelişimine 1930 -1990 yılları arasında katkıda bulunmuş 40 öncü kişinin tanıtım yazısının yer aldığı “Türk Turizmine Kanat Gerenler: Öncü Eğitimciler ve Araştırmacılar kitabı Detay Yayıncılık yayınları arasında çıktı. Kitapta tanıtım yazıları yer alan kişiler şu şekilde sıralanıyor: Alp Timur, Alparslan Usal, Bahattin Rızaoğlu, Bülent Ağaoğlu, Cemil Boyacı, Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı), Çelik Gülersoy, Ergun Göksan, Ertuğrul Çetiner, Fermani Maviş, Haluk Durukal, Hasan Fikri Bilgin, Hasan Işın Dener, Hasan Olalı, Hasan Zafer Doğan, Hayri Benli, Hüseyin Yıldırım, İhsan Çetin, Kubilay Fazlı Baysal, Mehmet Altınay, Mehmet Özdemir, Meral Korzay, Mithat Zeki Dinçer, Muhsin Zekai Bayer, Mustafa Sağcan, Necdet Hacıoğlu, Nüzhet Kahraman, Öcal Usta, Orhan İçöz, Orhan Mesut Sezgin, Özen Dallı, Şaban Ali Yaşaroğlu, Selahattin Çoruh, Şükrü Yarcan, Şule Çetin, Süreyya Ergün, Tunay Akoğlu, Tunca Toskay, Yunus Aslan, Yusuf Ziya Eralp. Kitaptan edinmek isteyenlerin Detay Yayıncılık’la irtibat kurabilirler. Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

CIMaR 2019 (28th Annual CIMaR Conference) Atılım Üniversitesi’nde yapılıyor

CIMaR (Consortium for International Marketing Research) tarafından düzenlenen CIMaR kongresi, 17 – 20 Haziran 2019 tarihlerinde, Ankara’da Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi‘nin evsahipliğinde yapılıyor. Ana teması “İşletme-Devlet-Sanayi Bağlantıları Çağında Uluslararası Pazarlama” olarak belirlenen kongrede ayrıca S. Tamer Çavuşgil adına “En İyi Bildiri” ödülü de verilecek.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Uluslarararası Turizm Karikatürleri Yarışması bu yıl da FECO’dan 5 yıldız aldı

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması bu yılda FECO (Federation of Cartoonists Association) tarafından beş yıldız ile kalitesi tescillendi. Kısa adı FECO olan Karikatür Dernekleri Federasyonu her yıl dünya genelinde düzenlenen karikatür yarışmalarını belli ölçütlere göre değerlendirerek en düşük bir ile en yüksek altı olmak üzere yıldız vererek kalitesini (güvenirliğini) ilan ediyor. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 2011 yılından bu yana her yıl altı üzerinden beş yıldız veriliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Seminar on Research Methods” 26 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor

Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından düzenlenen “Seminar on Research Methods” etkinliği 26 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor. İngilizce olarak daha çok uluslararası katılımcılara yönelik düzenlenen seminer dizisinde toplam dört seminer etkinliği yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Dr. Öğretim Üyesi Beril Dönmez vefat etti

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Beril Dönmez geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti. Beril Dönmez, 2004 yılında Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği Programı’ndan mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını 2008 yılında Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Anabilim Dalı’nda yaptı ve Yrd. Doç. Dr. Kemal Birdir’in danışmanlığında hazırladığı “Seyahat Acentasında Çalışan İşgörenlerin İş Doyumu ve Tükenmişlik Düzeyleri Arasındaki İlişki” başlıklı teziyle Bilim Uzmanlığı derecesi aldı. Doktora çalışmalarını da aynı üniversitede yapan Dönmez, Doç. Dr. Kemal Birdir’in danışmanlığında hazırladığı “Pozitif Psikolojik Sermaye ile İşe İlişkin Duyuşsal İyilik Algısı, İş Doyumu, İşgören Performansı ve Yaşam Doyumu İlişkilerinin Seyahat Acentası Çalışanları Örnekleminde İncelenmesi” başlıklı teziyle 2014 yılında Bilim Doktoru unvanını aldı. 2014 yılında Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Beril Dönmez, 2015 yılından sonra Mersin Üniversitesi Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Beril Dönmez Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi bünyesinde “Seyahat Acentacılığı ve Tur Operasyonları”, “Yaratıcı Turizm ve Gastronomi”, “Turist Psikolojisi ve Davranış”, “Etkileyen ve Etkilenen Olarak”, “Temel Sanat Eğitimi” gibi dersler okutmasının yanı sıra bir de yüksek lisans tezini yönetti.

Dr. Öğretim Üyesi Beril Dönmez’in hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Dünyanın Turizm Akademisyenleri Kapadokya’da Buluştu

Dünyanın farklı ülkelerinde turizm alanında araştırmalar yapan ve dersler okutan bilim insanları Nevşehir’in Avanos ilçesinde buluştu. İngiliz yayıncılık firması Francis and Taylor tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Avanos’ta düzenlenen 10th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure ve 6th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı kongrelere 20 farklı ülkeden bilim insanları katıldı. Pauline Sheldon (Amerika Birleşik Devletleri), Sanda Corak (Hırvatistan), Hazel Tucker (Yeni Zelanda) ve Haiyan Song (Hong Kong) olmak üzere dört profesör konuşmacının yer aldığı bilimsel turizm etkinliklerinde, ayrıca turizm alanında alanlarında en nitelikli doktora tezi, yüksek lisans tezi ve en iyi araştırmaları belirlendi. Kongrede, Prof. Pauline Sheldon Özel Ödülü Flareti Kotsi’ye (Birleşik Arap Emirlikleri), Anatolia Özel Ödülü Ana Isabel Rodrigues’e (Portekiz), Doktora Tez Ödülü Edina Ajanovic’a (Sırbistan-Türkiye), Yüksek Lisans Tez Ödülü Demet Ceylan’a (Türkiye), Prof. Tej Vir Singh Özel Ödülü ise Maisarah Abd Hamid’e (Malezya) verildi. Bilimsel turizm etkinlikleri kapsamında ayrıca Kapadokya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini içine alan turlar da düzenlendi. Kongreler 5 Ekim akşamı düzenlenen gala yemeği ve ödül töreni ile sona erdi. Kartaca Turizm’in organizasyonunda gerçekleştirilen 10th World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ve 6th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı turizm kongrelerinin 2019 yılının Haziran ayında farklı bir ülkede düzenleneceği öğrenildi.

Kongre fotoğrafları için bkz.

 

Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu yapıldı

Akademik turizm çalışmalarının ülkemizdeki kurucusu Prof. Dr. Hasan Olalı adına düzenlenen “Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu” 18-21 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir’in Foça ilçesinde, Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nde düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi ile Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenen sempozyumda akademik turizm literatürün ve kurumlarının gelişimine ilişkin araştırmaların sunumları ile iki panel de yer aldı. Sempozyum kapsamında yer alan iki panellerden ilkinin başlığı “Hasan Olalı: Yaşamı ve Akademik Kişiliği” olarak belirlendi. Bu panele Prof. Dr. Hasan Olalı’nın öğrencileri Prof. Dr. Meral Korzay, Prof. Dr. Alp Timur ve Prof. Dr. Öcal Usta’nın yanı sıra Prof. Dr. Hasan Olalı’nın kızları Prof. Dr. Üzeyme Doğan ile Zühre Erel konuşmacı olarak katıldı. Sempozyum kapsamında yer alan diğer panelde ise “Türkiye’de Bilimsel Turizm Dergileri”nin durumu ve yaşanan sorunlar tartıldı. Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yöneteceği panele konuşmacı olarak, ülkemizde çeşitli bilimsel turizm dergilerinde editörlük yapmakta olan Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Beykan Çizel, Katip Çelebi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Atila Akbaba, Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhsin Halis ve Anadolu Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çağıl Hale Özel katıldı. Prof. Dr. Hasan Olalı Turizm Sempozyumu kapsamında ayrıca 18 Ekim, perşembe günü “Foça Arkeoloji ve Kültürel Miras Film Günleri Açılışı”nın yapıldı. Sempozyum süresince Prof. Dr. Hasan Olalı’nın kitapları sergilenecek ve 9. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması sergisi de ziyaret edildi.

Sempozyum fotoğrafları için bkz.

 

Foça Turizm Fakültesi’nden iki konferans

Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Reha Midilli Turizm Fakültesi tarafından 12 Ekim 2018 tarihinde İzmir’de iki konferans düzenlendi. Sofra Restoranları kurucusu ve işletmecisi Hüseyin Özer ve gastronomi yazarı Yasemin Kaner İzmir Movenpick Oteli’nde turizm öğrencilerine birer konferans verdiler. Girişimci ve şef Hüseyin Özer, Tokat’tan Londra’ya uzanan marka yolculuğunu kendine has üslubuyla verdiği birbirinden ilginç örnekler eşliğinde anlattı. Yaşamı boyunca hep zorluklarla karşılaştığını belirten Özer, en büyük zenginliğinin insanları sevmesi ve onlardan gördüğü ilgi olduğunu söyledi. Gastronomi ve mutfak kültürü yazarı Yasemen Kaner-White da, limona dair yüzlerce eşsiz tarifi bir araya getirdiği, İngiltere Başbakanı Theresa May’e hediye ettiği, ödüllü kitabı Lemon Compendium’ı tanıttı. Gezgin olarak seyahat ettiği farklı kültürlerde edindiği gastronomi deneyimlerini konuklarla paylaştı. Konferansa Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı ve üyeleri, yiyecek içecek yöneticileri, işletme sahipleri, turizm profesyonelleri, sektör temsilcilerinin yanı sıra turizm öğrencileri ve akademisyenlerden oluşan 150 kişilik bir dinleyici grubu katıldı.

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.