İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haziran 2021 (22/6)


Prof. Dr. Serhat Harman, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.

Kamu-üniversite-turizm endüstrisi işbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla Kapadokya Üniversitesi Kapadokya Turizmi Veri İşleme, Yenilik ve Proje Esaslı Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımı aşaması tamamlandı
Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde madde yazımı aşaması tamamlandı. Resmi hazırlık çalışmalarına 2016 yılında başlanan ve 2019’dan bu yana devam eden madde yazımı aşamasında şimdiye kadar toplam 2100 farklı yazar toplam olarak 8153 madde yazdı. Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde 20 Mayıs 2021 itibariyle mizanpaj çalışmalarına başlanmış olup, bu aşamanın birkaç ay devam etmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Türkiye Turizm Ansiklopedisi için bkz.: http://turkiyeturizmansiklopedisi.org12. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışma, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor. Bu yılki teması “Covid-19 ve Turizm” olan ve 64 ülkeden 704 sanatçının 1324 karikatür gönderdiği yarışmada, yetişkinler kategorisinde birinciliği İran’dan Efat AMJADEİPOOR kazanırken, gençler kategorisinde birinciliği Türkiye’den Eren GÖNCÜLER kazandı.
En çok başvuru Rusya Federasyonu’ndan

“Gençler” ve “Yetişkinler” olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya Gençler Kategorisine 186 sanatçı 242 eser ile katılırken, Yetişkinler Kategorisinde 519 sanatçı 1080 eser gönderdi. Yarışmaya en fazla katılım Rusya Federasyonu’ndan oldu. Rusya’dan 182 sanatçı 244 eser ile yarışmaya katılırken, bu ülkeyi 100 sanatçı ve 174 eser ile Türkiye izledi. Sırasıyla en fazla eser gönderen ülkeler şu şekilde oluştu: 90 sanatçı ve 190 eser ile İran, 31 sanatçı ve 61 eser ile Sırbistan, 29 sanatçı ve 59 eser ile Endonezya, 23 sanatçı ve 39 eser ile Özbekistan, 19 sanatçı ve 40 eser ile Ukrayna, 18 sanatçı ve 49 eser ile Çin, 16 sanatçı ve 32 eser ile Hindistan, 10 sanatçı ve 27 eser ile Belçika, 10 sanatçı ve 23 eser ile İtalya, 9 sanatçı ve 16 eser ile Romanya.

Ödüllerin sahipleri iki ayrı jüri ile belirlendi

12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nde ödül alacak eserler, her yıl olduğu gibi bu yıl da iki aşamalı bir seçim süreci ile belirlendi. Ön Değerlendirme ve Final Değerlendirme Seçici Kurullarında yer alan 18 jüri üyesi bu amaçla görev yaptılar. Seçici kurullar, Ocak ve Şubat aylarında yapılan değerlendirmeler ile dereceye giren eserleri belirlediler.

Yetişkinler kategorisinde birinci İran’dan Efat Amjadipoor

17 yaş ve üstü 517 karikatür sanatçının 1081 eser gönderdiği Yetişkinler Kategorisinde toplam dört ödül sahiplerini buldu. Yetişkinler kategorisinde birinciliği İran’dan Efat AMJADİPOOR kazanırken, diğer İranlı karikatür sanatçısı Ali RASTROO ikincilik ve Belçika’dan Stefaan PROVIJN üçüncülük ödüllerinin sahipleri oldular. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına verilen Özel Ödülü de İran’dan Javad TAKJOO kazandı.

Gençler kategorisinde Eren Göncüler birinci oldu

Yarışmaya 16 yaş ve altı karikatürcüler de eserleri ile katılabiliyor. Gençler kategorisinde 186 sanatçı 242 eser ile yarışmaya katılırken, bu kategoride Türkiye’den Eren GÖNCÜLER birincilik ödülünü kazandı. Rusya Federasyonu’ndun Kirill USACHEV ikincilik, İrem SATIR ise üçüncülük ödülüne layık bulundular.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: http://www.tourismcartoon.org/duyurular


Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği (TUREDER) kuruldu
Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği (TUREDER), 15 Şubat 2021 tarihinde Antalya da Mustafa Ünver Kozanlı, Vedat Yalçın, Fırat Havle, Nazlı Yıldız, Cengiz Muratşah, Orhan Kutluca, Turan Tilki, Celalettin Özer, Büşra Karayılan ve Hüseyin Tandoğan tarafından kurularak eğitim faaliyetlerine başladı. Derneğin amacı turizm otelcilik sektöründe hizmet veren eğiticiler ile turizm eğitimine hizmet etmek isteyen eğitim gönüllüleri arasında işbirliği ve mesleki dayanışmayı geliştirmektir; “Turizmin güvencesi sağlam temellere dayalı mesleki eğitime,mesleki eğitim ise profesyonel eğitmenlere dayalıdır” sloganı ile Antalya ve civarı turizm işletmelerinde hizmet vermeyi planlamaktadır. Dernek; sektör çalışanları, eğitmenler ve akademisyenler arasında mesleki bilgi ve deneyimleri paylaşmak, turizm otelcilik sektörü ile direk ya da dolaylı bağlantılı mesleklerde eğitimler düzenlemek, sektörde eğitimli ve sertifikalı personel yetiştirilmesine katkıda bulunmak, otelcilik turizm alanında her türlü eğitim faaliyetini desteklemek, turizm ve Turizm eğitimi konusunda ulusal ve uluslar arası toplantı panel seminer workshop gibi organizasyonlar düzenlemek amaçlarını taşımaktadır. Derneği internet sayfasının http://www.tureder.net adresinde yakında yayımda olacağı bildirildi.

 


Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden İş Kulübü Eğitimi Semineri
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından İkinci Kariyer Günleri’ni takiben düzenlenen İş Kulübü Eğitim Semineri, 5 Mayıs Çarşamba günü çevrim içi ortamda gerçekleştirildi. Etkinlik öncesinde İŞKUR Eskişehir İl Müdürlüğü yetkilileri; Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Oktay Emir, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Emre Ozan Aksöz ve Doç. Dr. Çağıl Hale Özel’i ziyaret etti. Ziyaret kapsamda kurulan iş birliği neticesinde ise Turizm Fakültesi ile İŞKUR ortaklığında daha iyi şartlarda iş arayanlar için tasarlanmış katılım sertifikalı bir eğitim semineri verildi. 100 öğrencinin katıldığı eğitime İŞKUR personellerinden; İş Kulübü Lideri Özlem Aldemir ve İş Kulübü Lideri Eren Keser katkıda bulundu. İş Kulübü Eğitimi Semineri, Zoom üzerinden iki oturum şeklinde “İş Arama Ağım, İstihdam Edilebilirlik Becerileri, Telefon Görüşmesi, CV Hazırlama, Hobiler, Kılık Kıyafet, Beden Dili, Mülakat Teknikleri” konu başlıklarıyla düzenlendi. Programın sonunda, seminere katılan öğrencilere katılım belgesi verildi.


“USTA”nın Anıları kitabı çıktı
Turizm sektöründe ‘Usta’ lakabıyla bilinen Hüseyin Kurtoğulları, meslekte geçen 55 yılının deneyim ve birikimlerini yeni kuşaklara aktarmak amacıyla anılarını yazdı. Kurtoğulları, ‘Turizme ve Türkiye’nin tanıtımına adanmış bir ömür-Usta’ kitabında 1946’da Ankara’da doğumundan başlayıp babasının görevi nedeniyle gezdiği şehirlerden Adana ve Tarsus’taki eğitim yıllarından 2019’a kadar geçen dönemde yaşamında ve sektördeki ilkleri anlatıyor. Ekin Grubu’nun yayınladığı kitabın önsözünde yazma gerekçesini “Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkları sürece avcıların anlattıkları hikayeleri dinlerler” sözlerini aktararak belirtiyor.Mardin Artuklu Üniversitesi, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne Türkiye’den Üye Olan İlk Üniversite Oldu.
Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü, 1987 yılında Avrupa Konseyi tarafından kurulmuş olup farklı ülke ve kültürlerin mirasının, paylaşılan ve yaşayan bir kültürel mirasa dönüştürmek amacında olan bir kuruluştur. Bünyesinde 40 kültür rotası yer alan Avrupa Konseyi, kültür rotaları programı aracılığıyla kültür ve turizmin etkin yönetimi için model önerileri sunmaktadır. Ayrıca Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü; ulusal, bölgesel ve yerel yönetimler ile çok çeşitli dernekler ve sosyo-ekonomik aktörler arasında sinerjiye izin vererek bölgelere katkı sunma amacındadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü’ne (European Institute of Cultural Routes ), Türkiye’de ilk üye olabilen üniversite olarak büyük bir başarıyı hanesine yazdırmıştır. Ayrıca Mardin Artuklu Üniversitesi, Avrupa Konseyi’nin Kültür Rotaları Üniversiteler Ağına da (University Network for Cultural Routes) üye olmuştur. Bu üniversiteler ağında; Lüksemburg Üniversitesi, Paris Pantheon-Sorbonne Üniversitesi, Birmingham Üniversitesi, Saint Petersburg Üniversitesi gibi birbirinden köklü 15 üniversite yer almaktadır. Listede yer alan üniversitelerin ortak özellikleri ise; turizm, kültür turizmi, turizm ekonomisi, turizm coğrafyası, kültürel miras yönetimi, kültür rotaları gibi konularda bilgi, birikim ve uzmanlığa sahip olmalarıdır.
Mardin Artuklu Üniversitesi dahil olmuş olduğu Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Üniversiteler Ağının sunduğu; kültür rotaları hakkında araştırma yapılması için hibe ve teşviklerden, akademisyen ve öğrenci değişimlerinden, staj imkanlarından, Avrupa Birliği projelerinde yer alma gibi imkan ve fırsatlardan faydalanabilecektir. Mardin Artuklu Üniversitesi, gerçekleştirmiş olduğu bu gibi başarılı adımlar ile Kültür ve İnanç Turizmi alanında ihtisas üniversitesi olma yolunda emin adımlar ile yoluna devam etmektedir.
Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Üniversiteler Ağı için ayrıntılı bilgi için https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/university-network adresi ziyaret edilebilir.

 


Online Dersler ve Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler Mayıs ayı itibariyle sona eriyor
Anatolia Turizm Akademisi tarafından Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen “Online Dersler” ile “Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler” etkinliklerinin ikinci dönemi Mayıs ayı itibariyle sona eriyor. Güz ve Bahar olmak üzere iki dönem halinde gerçekleştirilen Online Dersler’de bugüne kadar 27 ayrı ders, 8 bilimsel konulu panel olmak üzere 35 etkinlik gerçekleştirilirken, Dünden Bugüne Turizm Eğitimi Online Söyleşiler’de 20 turizm eğitimcisi konuk edildi. Etkinliklere toplam 73 kişi katkıda bulundu.
Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/akademi


“Uluslararası Göbeklitepe’den Bugüne Türkiye’nin Kültürel ve Tarihi Mirası” başlıklı kongre
Akademik Düşünce Enstitüsü, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla yürüttüğü Seyyah Türkiye Projesi kapsamında 4-5 Eylül 2021 tarihlerinde “Uluslararası Göbeklitepe’den Bugüne Türkiye’nin Kültürel ve Tarihi Mirası” başlıklı sempozyum düzenleniyor. Sempozyumda tarihi süreç içerisinde Anadolu’nun kültürel ve tarihi mirasının farklı bilim alanlarının katkıları ile ele alınması amaçlanıyor.

 

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://sempozyum.akademikdusunce.org.tr

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
“Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

İlker KILIÇ
Toplumsal taşıma kapasitesinin, turizmin gelişimine yönelik destek üzerindeki etkisinde, toplumsal katılımın ve yaşam kalitesinin rolü
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Cihan SEÇİLMİŞ
Eskişehir: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Aralık 2020

GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. İrfan MISIRLI Üniversiteler Arası Kurul tarafından yapılan değerlendirmede Doçent unvanını almaya hak kazandı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Ali AVAN Üniversiteler Arası Kurul tarafından yapılan değerlendirmede Doçent unvanını almaya hak kazandı.
Link Paylaşımı
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.