İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Haziran 2016 (17/6)

Akademik Turizm Bülteni
AYLIK ULUSAL TURİZM AKADEMİK HABER BÜLTENİ
Yıl: 17, Sayı: 6, Hazıran 2016
Arşiv (2000-2015) için tıklayınız: http://www.anatoliajournal.com/turizmbulteni
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
HABERLER
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun!
 
Uluslararası iki konferans için davet edilen beş akademisyen Türkiye’ye geliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans kapsamında düzenlenecek iki panelde konuşmacı olarak görev alacak beş akademisyenin ismi belirlendi. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden davet edilen beş misafir konuşmacının isimleri ve ülkeleri şöyle: Jafar Jafari (University of Wisconsin-Stout, ABD), Kaye Chon (Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong), John Tribe (University of Surrey, UK), Eduardo Fayos-Sola (President, Ulysses Foundation, University of Valencia, İspanya), Ana Maria Munor (Copenhagen Business School, Danimarka). Ayrıntılı bilgi için bakz: http://www.gradtourismconference.org ve http://www.interdisciplinaryconference.org
 
Dünya Turizm Örgütü’nün önceki Başkanı Türkiye’ye geliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans için davet edilen beş misafir konuşmacı arasında Dünya Turizm Örgütü önceki Başkanı Prof.Dr. Eduardo Fayos-Sola da yer alıyor. Prof.Dr. Fayos-Sola’nın, 26 Mayıs Perşembe günü düzenlenecek bir panelde konuşmacı olarak yer alacağı bilgisi verildi.
 
Uluslararası iki derginin editörü Türkiye’ye geliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans için davet edilen beş misafir konuşmacı arasında dünyanın önde gelen dergilerin iki editörü de yer alıyor. Davet edilen editörler ve dergileri şöyle: Prof.Dr. John Tribe (Editor-in-Chief, Annals of Tourism Research, University of Surrey, İngiltere), ve Prof. Dr. Kaye Chon (Editor-in-Chief, Journal of Travel & Tourism Marketing, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong).
 
Uluslararası konferanslarda iki akademisyen adına ödül veriliyor…
24-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında Anatolia Dergisi’nin evsahipliğinde Türkiye’de eşzamanlı gerçekleştirilecek olan 8. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure ile 4th Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı iki uluslararası konferans kapsamında, turizm eğitimi ve araştırmalarına yaptıkları katkılardan dolayı isimlerine ödül verilecek iki akademisyenin isimleri şöyle: Prof.Dr. Josef Mazanec, Modul University, Austurya (Turizm ekonomisi ve pazarlaması alanlarına yaptığı katkıdan dolayı), Prof.Dr. Kaye Chon, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong (Turizm eğitimi ve pazarlaması alanlarına yaptığı katkıdan dolayı). Ödüllerin, 28 Mayıs akşamı düzenlenecek kapanış yemeğinde sahiplerine sunulacağı bildirildi.
 
3rd International Cesme – Chios History, Culture, and Tourism Symposium
3rd International Cesme – Chios History, Culture, and Tourism Symposium toplantısı 3 – 5 Kasım 2016 tarihleri arasında Çeşme Pırıl Otel'de gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
“Turizm ve Barış”ı çizenler ödüllerini aldı
Teması “Turizm ve Barış” olarak belirlenen 7’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda yetişkinler kategorisinde Ukraynalı karikatür sanatçısı Olena Tsuranova birinci oldu. Yarışmaya, 67 ülkeden 445 sanatçı toplam 895 eser yolladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Beyoğlu Belediyesi, İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü, TÜROB, AKTOB, Er Yatırım ve Prontotour’un katkılarıyla düzenlenen 7’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Beyoğlu’ndaki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Turizm ve Barış” temalı yarışmada yetişkinler dalında birinci olan Ukraynalı Olena Tsuranova’ya ödülünü TÜROB Başkanı Timur Bayındır, gençler dalında birinci olan Mehmet Ali Mesut’a Er Yatırım’dan Sinan Kaya, üçüncü olan Kazakistanlı sanatçı Galym Boranbayev’e ise TYD eski başkanlarından Tavit Köletavitoğlu verdi. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü kazanan Bulgaristanlı karikatürcü Alla & Chavdar Georgiev çifti ödüllerini Vildan Özer’in elinden aldı. Anatolia: Turizm Araştırmacıları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen yarışma Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırmak için gerçekleştiriliyor. Uluslararası yarışmaya 67 ülkeden 445 karikatür sanatçısı toplam 895 eser gönderdi, bu eserler “yetişkinler” ve “gençler” olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Olena Tsuranova kazanırken, İranlı sanatçı Mehdi Azizi ikinci, Kazakistanlı sanatçı Galym Boranbayev ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Bulgaristanlı karikatürcüler Alla & Chavdar çifti aldı. Yetişkinler kategorisinde Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Seyran Caferli (Azerbaycan) ve Vladimir Semerenko (Rusya Federasyonu) mansiyon ödüllerini kazandılar. Geçtiğimiz yıldan itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarındaki karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan “Gençler Kategorisi”nde ise Türkiye’den 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut’un eseri birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen dört mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlendi: Bartu Çetinkaya (13 yaş, Türkiye), Büşra Esen (14, Türkiye) ve Mehmet Deniz Hubup (12 yaş, Türkiye). “Turizm ve Barış” temalı uluslar arası yarışmaya ayrıca GMC Organizasyon, turizmgazetesi.com, Anemon Otelleri, Best Western Empire Palace Hotel ve Detay Yayıncılık da destek verdi. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
Turizmin En İyi Tezleri Belli Oldu
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde düzenlenen 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi 29 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında Avanos’ta, Altınyazı Otel’de düzenlendi. Kongre kapsamında 2002 yılından beri geleneksel olarak verilen en iyi tez ödülleri de sahiplerini buldu. Turizm ve otelcilik alanında yüksek lisans ve doktora tezi hazırlayan öğrencilerin katıldığı kongrede “En iyi doktora tezi”, “En iyi yüksek lisans tezi”, “Doktora tezi teşvik ödülü”, “Yüksek lisans tezi teşvik ödülü”nün yanı sıra araştırma bildirileri arasından “En iyi araştırma bildirisi ödülü” de sahipleri buldu. Ayrıca Prof. Dr. Hasan Işın Dener adına da Özel Ödül verildi. 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde seçici kurullarca ödül alan tezler şu şekilde belirlendi.
 
Yüksek lisans tezi teşvik ödülü: “Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Çalışanların Paylaşılan Liderlik Algısı Üzerine Bir Araştırma”, Arzu ADIGÜZEL, Mersin Üniversitesi.
Doktora tezi teşvik ödülü: “Destinasyon Değerinin Kuramsal Altyapısının Oluşturulması”, Engin BAYRAKTAROĞLU, Anadolu Üniversitesi.
En iyi araştırma bildirisi ödülü: “Kadınların Vücut Görünümlerine İlişkin Düşünceleri ile Boş Zaman Engelleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi”, Ceren AYDIN ve Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Anadolu Üniversitesi.
En iyi yüksek lisans tezi ödülü: “Turizm Destinasyonlarında Restoran Biçimleşmeleri Üzerine Nitel Bir Araştırma: Kapadokya Örneği”, Gökhan YILMAZ, Akdeniz Üniversitesi.
En iyi doktora tezi ödülü: “Otel İşletmelerinde Teknoloji Temelli Özniteliklerin Doyum, Sadakat, Tekrar Ziyaret Ve Ağızdan Ağza İletişime Etkisi: Model Önerisi”, Murat USTA, Dokuz Eylül Üniversitesi.
Prof. Dr. Hasan Işın Dener özel ödülü: “Genişletilmiş Ürün Algısı İle Güven İlişkisinin Yükleme Kuramı Açısından İncelenmesi: Restoran Müşterileri Üzerine Bir Araştırma”, Mehmet ŞİMŞEK, Mersin Üniversitesi. (Kongre fotoğraf ve diğer belgeleri için bkz.
 
Avanos Sokak Sergisi: 8. Lisansüstü Turizm Öğrencileri Araştırma Kongresi’nde ayrıca Avanos Sokak Sergisi, belgesel gösterimleri, konferanslar ve Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü töreni de yapıldı. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Avanos Sokak Sergisi 28 Nisan – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında Avanos’ta, Kızılırmak Nehri kıyısındaki Testi Heykel’in yanında düzenlendi. Avanos Belediyesi ile işbirliği halinde düzenlenen sergide 45 eser sergilendi. Sergi fotoğrafları için bkz.
 
Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü: Öte yandan, Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi tarafından geleneksel olarak verilen “Turizm Eğitimine Hizmet Ödülü bu yıl Prof. Dr. Tunca Toskay’a, öğretim üyeliği döneminde turizm eğitimi ve araştırmalarına yapmış olduğu katkılardan dolayı verildi. Hizmet ödülü belgeleri için bkz.
 
Türkiye turizm endüstrisinin öncüleri canlı web yayınında turizmin içinde bulunduğu kaosu konuştu.
Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Türkiye’de ilklerden birini gerçekleştirerek, 4 Mayıs 2016 tarihinde bir webcast (canlı web yayını) düzenledi. Turizm sektörünün önde gelen yöneticilerinin, Türkiye turizminin içinde bulunduğu derin krizi ve çıkış yollarını konuştuğu yayının moderatörlüğünü Yüksekokul Direktörü M. Teoman Alemdar yürüttü.Konuşmacı olarak, TÜRSAB Önceki Başkanı Talha Çamaş, ATSO Başkan Yardımcısı – AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman ve The Marmara Collection Oteller Genel Müdürü Ata Eremsoy’un katıldığı ve sektörün çok boyutlu değerlendirmesinin yapıldığı yayının tüm kaydı aşağıdaki linke tıklanarak izlenebilir.
 
"Gelecek Turizmde" yeni dönem proje başvuruları başladı
"Gelecek Turizm'denin yeni dönem başvuruları başladı. Başvurular 03 Mayıs – 01 Temmuz 2016 tarihleri arasında www.gelecekturizmde.com sayfası ziyaret edilerek yapılabilir.
 
"Turizm ve Barış" konulu karikatür yarışmasının ilk sergisi 13-19 Haziran 2016 tarihlerinde Eskişehir'de açılıyor…
Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen 7'inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ilk sergisi, 13-19 Haziran 2016 tarihlerinde Eskişehir'de, Tepebaşı Belediyesi Prof. Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.
 
Türkiye'nin ilk Türkçe gezi rehberi GEZİ, 25. yılında tamamen yenilendi.
Turizm yayıncılığında Türkiye’nin önemli kuruluşlarının başında gelen Ekin Grubu’nun 25 yılda yüzbinlerce okur ve gezginin, tatil ve gezi organizasyonlarına rehberlik eden GEZİ rehberi yeni baskısını yaptı. Yeni baskısında tümüyle güncellenen GEZİ’ye yeni yerler, yeni fotoğraflar eklendi. 804 sayfalık kitapta, 3000’e yakın fotoğraf yer alıyor. Türkiye’nin en güzel fotoğraflarının toplandığı GEZİ, bir kollektif çalışmanın ürünü. Türkiye’de 60’a yakın il ve ilçenin valilik, il-ilçe kültür ve turizm müdürlükleri ve belediye GEZİ’nin hazırlığına fotoğraf arşivleri ve kültür envanterleriyle katkıda bulundular. GEZİ’nin, seyahat öncesi planlama için olduğu kadar, seyahat sırasında elden düşürülmemesi gereken bir kaynak olduğunu belirten Ekin Grubu yöneticileri, “Her destinasyon için kalınacak süreye uygun seçenekler verilmeye çalışıldı. Rotalar çizildi. Nereden başlayıp, yol üzerinde nerelerin göz atılmaya değer olduğu, gidilen yerin merkez alınıp, çevrede neler görülebileceği not edildi“ bilgisini verdiler. Kitapçılarda 45 TL fiyat ile satışa sunulan GEZİ Rehberi aşağıdaki linklerden internet üzerinden de edinilebiliyor.

TAMAMLANAN TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice Güçlü)
Açıklama: "Tamamlanan Tez Calişmalari" ve "Devam Eden Tez Calişmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı "hguclu@anadolu.edu.tr" adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi'nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.
 
Savaş EVREN
Türkiye’de Kış Turizmi Destinasyonlarının Rekabetçi Konumlandırması.
Doktora Tezi
Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nazmi KOZAK
Kabul tarihi: Nisan 2016
 
Abdoulaye GARBA BAKO
Alternatif Turizm Kapsamında Şarap Turizmi: Kula'yı Ziyaret Eden Şarap Turistlerine Yönelik Bir İnceleme.
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gürkan AKDAĞ
Kabul tarihi: Mayıs 2016
 
Melih AYDIN
Örgütsel Bağlılık ve Örgütsel Sinizm İlişkisi: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Faaliyet Gösteren Dört ve Beş Yıldızlı Otel İşletmeleri Çalışanlarına Yönelik Bir Araştırma.
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gürkan AKDAĞ
Kabul tarihi: Mayıs 2016

TEŞEKKÜR
7. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın düzenlenmesi ve ödül töreninin gerçekleştirilmesindeki değerli katkılarından dolayı;
 
• T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’ne,
• Er Yatırım A.Ş’ye,
• Beyoğlu Belediyesi Başkanlığı’na,
• Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanlığı’na,
• Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanlığı’na,
• Club Calimera Serra Palace Genel Koordinatörü sayın Sururi Çorabatır'a
• Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı sayın Ali Onaran’a,
• Best Western Empire Palace Otel Müdürlüğü’ne,
• GMC MICE Organizasyon ve Proje&Uygulama sahibi sayın Lokman Arslan’a
• Detay Yayıncılık sahibi sayın Hüseyin Yıldırım’a,
• Anemon Galata yönetimine,
• The Peak Hotel yönetimine,
• www.turizmgazetesi.com’a

ve ayrıca ödül töreninin düzenlenmesindeki değerli katkılarından dolayı Leyla Şişik, Serap Güzel Özdemir ve Hasan Gülsaçan’a teşekkür ederiz.
Prof. Dr. Nazmi KOZAK – Kerem KÖFTEOĞLU

LİNK
İŞBİRLİĞİ
Ekteki linkler isbirligi anlasmalari kapsaminda yayimlanmaktadir.
Link isbirligi icin nkozak@anadolu.edu.tr adresine yaziniz.
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.