İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eylül 2019 (20/9)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 9, Eylül 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Anatolia: an International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı yayımlandı

Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından İngiltere’de yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research‘in yeni sayısı 30 (3) sayısı geçtiğimiz günlerde çıktı. Derginin yeni sayısında 10 araştırma makalesi, üç konferans notu, üç kitap eleştirisi, iki araştırma notunun yanı sıra Tej Vir Singh ve Eduardo Fayos-Sola’e ait portre yazıları yer alıyor.

Dergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.


9. Resort Kongresi 27-28 Kasım’da
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeler Birliği’nin (AKTOB) geleneksel hale getirdiği 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi, 27-28 Kasım 2019 tarihlerinde Nest Kongre Merkezi Belek’te gerçekleştiriliyor. Bu yıl Der Touristik CEO’su Sören Hartmann’ın baş konuşmacı olacağı kongreye Cornelia Hotels bünyesinde yer alan ve 29 Ekim 2019 tarihinde yapılacak Cumhuriyet resepsiyonu ile hizmete girmesi planlanan Nest Congress&Exhibition Center ev sahipliği yapacak. Kaynak: 9. Resort Turizm Kongresi, Cornelia Hotels’in Nest Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.


Turizm tarihi görüşmeleri devam ediyor
İlk olarak 2012 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde başlatılan turizm sözlü tarih görüşmeleri devam ediyor. Araştırma kapsamında geçtiğimiz günlerde Dr. Cem KINAY ve Dr. Cüneyt MENGÜ ile iki ayrı sözlü tarih görüşmesi tamamlandı. Grup ve bireysel görüşmelerin önümüzdeki aylarda hızlanarak devam edileceği bildirildi. 

Turizm Tarihi Platformu’nun internet sayfası için tıklayınız.

 

 


Dört yıllık turizm programlarını tercih edenlerin sayısı artıyor

2019 yılı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları belli oldu. Sınav sonuçlarına göre üniversiteler bünyesindeki dört yıllık bölüm ve programların tercih edilmesi oranı geçen yıla göre arttı. Geçen yıl (2018) dört yıllık bölüm programların tercih edilme oranı yüzde 63,97 iken, bu yıl (2019) bu oran yüzde 95,78’e çıktı.

Turizm işletmeciliği bölümleri

Bölümler bazındaki tercih edilme durumları incelendiğinde “Turizm İşletmeciliği Bölümlerinin tercih edilme orana geçen yıl yüzde 50,88’i tercih edilirken, bu yıl bu oran yüzde 82,03’e çıktı. Bu yıl Turizm İşletmeciliği Bölümlerine ilk yerleştirmede 2214 öğrenci yerleşti.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümleri

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerinin tercih edilme oranları yıl da yükselmeye devam etti. 2018 yılında Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerinin tercih edilme oranı yüzde 90 iken, bu yıl bu bölümün tercih edilme oranı yüzde 96 olarak gerçekleşti. Bu yıl Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümlerine ilk yerleştirmede toplam olarak 3300 kişi yerleşti.

Turist Rehberliği bölümleri

Turizm Rehberliği Bölümlerinin tercih edilme oranı da yükseldi. 2018 yılında Turizm Rehberliği Bölümlerinin tercih edilme oranı yüzde 92’den yüzde 100’e yükseldi. Bu yıl Turizm Rehberliği Bölümlerine ilk yerleştirmede toplam olarak 1882 kişi yerleşti.

Rekreasyon Yönetimi bölümleri

Rekreasyon Yönetimi bölümlerinin tercih edilme oranı 2018 yılında yüzde 100 olarak gerçeklemişti. Bu yılda Rekreasyon Yönetimi programlarına ayrılan 556 kontenjanın tamamına yerleştirme yapıldı.

Tercihlerde önde gelen kurumlar
Yerleştirme sonuçlarına göre turizm bölüm ve programlarının bulunduğu üniversitelerin sıralaması da değişti. Önceki yıllarda daha çok şehir tercihinin üniversite tercihlerini belirlediği yerleştirme sonuçlarında, bu yıl kısmen de olsa başka faktörlerin okul tercihlerinde rol oynağı anlaşılıyor. Aşağıda turizm bölüm ve programlara göre kurumların sıralaması yer alıyor.
Haber: Arş. Gör. Çağdaş AYDIN, Anadolu Üniversitesi Doktora Öğrencisi / Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi

 

 

Kocaeli Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yüksek Lisans Programları
Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı Tezli ve Tezsiz (İ.Ö.) Yüksek Lisans Programlarına 2019-2020 güz yarıyılı için öğrenci alıyor. Başvurular 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasındadır. Program ve başvurular hakkında detaylı bilgilere http://sbe.kocaeli.edu.tr/duyurular.php adresinden Lisansüstü Ek Başvuru Takvimi dosyasından ulaşılabilir.


Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Doktora Programı
Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı Doktora Programı 2019-2020 Güz Yarıyılında öğrenci alıyor. Başvurular 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasındadır. Program ve başvurular hakkında detaylı bilgilere http://sbe.kocaeli.edu.tr/duyurular.php adresinden Lisansüstü Ek Başvuru Takvimi dosyasından ulaşılabilir.

AKTOB 35. Yıl kurum tarihi kitabı yayımlandı
Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği’nin 35. kuruluş yılı dolayısıyla hazırlanan kitap yayımlandı. AKTOB’un 1984 yılındaki kuruluşundan bu yana geçirdiği aşamaları, yöneticileri, önemli olayları ve konuyla ilgili görüşleri içeren kitap Fehmi Köfteoğlu tarafından hazırlanan kitap, Ekin Grubu tarafından basım işlemleri yapıldı. 

Kastamonu Gastronomi Festivali

Kastamonu Gastronomi Festivali, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde “Geleneğe Saygı, Geleceğe Miras” temasıyla düzenleniyor. Kastrofest, adıyla düzenlenecek festivalde  Hazer Amani, Danilo Zanna, Sahrap Soysal gibi gastronomi dünyasının yıldız isimlerinden gastroshowlar, “Geleneksel Kastamonu Köy Yemekleri” gibi birbirinden eğlenceli yemek yarışmaları, “Kastamonu Ev Yemekleri”, “Kastamonu Saray Mutfağı” gibi geleneksel Kastamonu mutfağını yansıtan atölyeler, “Geleneksel Kastamonu Mutfak Avadanlıkları” sergisi ve çocuk etkinlikleri ile dolu dolu bir içerik sunacaklar. Kastrofest’in konuk ülkesi ise İtalya olacak.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

Prof. Dr. Kutay Oktay, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne dekan olarak atandı.Dr. Öğretim Üyesi Aydoğan Aydoğdu, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne dekan yardımcısı olarak atandı.

Dr. Öğretim Üyesi Muharrem Avcı, Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne dekan yardımcısı olarak atandı.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Alper DURAN
Kurumsallaşma Düzeyi ile İş Tatmini, Açıkça Konuşma İsteği ve İşten Ayrılma Niyeti Arasındaki İlişki: Otel Çalışanları Üzerinde Bir Araştırma
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Kamil UNUR
Kabul Tarihi: Mayıs 2019


Filiz GÜMÜŞ DÖNMEZ
Algılanan Örgütsel Destek ve İş Tatmini İlişkisinde İş Yeri Yalnızlığının Aracı Rolü: 4 ve 5 Yıldızlı Otel Çalışanları Örneği
Doktora Tezi
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Cafer TOPALOĞLU
Kabul Tarihi: Haziran 2019


Samet AK
Turist Odaklı Restoranlar Üzerine Bir Olgubilim Çalışması
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Oğuz NEBİOĞLU
Kabul Tarihi: Haziran 2019


Nurhayat İFLAZOĞLU
UNESCO Gastronomi Şehirlerinde Gastronomi Turizmi ve Yeni Yiyecek Deneme Korkusu (Food Neophobia): Hatay ve Gaziantep Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Sevda SAHİLLİ BİRDİR
Kabul Tarihi: Temmuz 2019


Buket Dilan UZPAK
Halka Açık Konaklama Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Uygulamaları: Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Yer Alan Şirketler İle Karşılaştırmalı Bir Analiz
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ
Kabul Tarihi: Temmuz 2019Sema Nur ÜNLÜBULDUK
Konaklama İşletmelerinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerinin Analizi: Borsa İstanbul Konaklama İşletmeleri ve Marka Değeri En Yüksek Uluslararası Konaklama İşletmeleri Karşılaştırması
Yüksek Lisans Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ
Kabul Tarihi: Temmuz 2019

 
         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.