Akademik Turizm Bülteni
https://anatoliajournal.com/atb/ekim-2021-22-10/
Export date: Sat Jun 15 18:39:10 2024 / +0000 GMT

Ekim 2021 (22/10)
Turizmde Geleneksel "Eski Dostlar Buluşması" yapıldı
Göksenin İleri ve Hüseyin Kurtoğulları'nın organizasyonuyla birkaç yıldan yapılan geleneksel “Eski Dostlar Buluşması” Göksenin İleri'nin İstanbul Balat'taki müze külliyesi'nde gerçekleşti. Sohbetlerin edilip anıların paylaşıldığı bu yılki buluşmanın sektör dışından da iki konuğu vardı. Biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Başkanı Doğan Subaşı biri de son seçimlerde Eyüp Belediye Başkan adayı olan Ferzan Özer. İkisi de siyasi kimlikleri ile değil topluluk ile dostluk ilişkileri kimlikleriyle katıldılar. Buluşma her zaman olduğu gibi, ‘Eski dostlar' şarkısının şef Göksenin İleri yönetimindeki koronun hep birlikte söylenerek başladı. Sonra hep birlikte Halil Tuncer anısına kadehler kaldırıldı. Buluşma her yıl olduğu gibi toplu fotoğraf çekimi ile ve bir yıl sonra “Firesiz” buluşmak dileği ile tamamlandı.
Toplantıya şu isimler katıldı: Ali İmdat Uçar, Cemal Kızıltan, Çetin Gürcün, Delal Atamdede, Didem Coşkun, Doğan Subaşı, Engin Türker, Ergün Güvenç, Fahri Barkul, Fehmi Köfteoğlu, Ferzan Özer, Göksenin İleri, Hakkı Yüksel, Halim Bulutoğlu, Hami Fidanoğlu, Hanzade Eruç, Hasan Dinç, Hüseyin Kurtoğulları, İbrahim Canatan, İbrahim Kalay, Merve Karabacak, Mustafa Devrim, Mustafa Üçbaş, Nuri Kalyoncu, Öznur Çiligiroğlu, Serdar Oğuzoğlu, Tolon Sökmen, Uğur Özer.Fotoğraf sanatçısı Halil Tuncer Vefat etti
1970'lerden bu yana turizm alanındaki fotoğrafları ile tanının Halil Tuncer vefat etti. 1939 yılında Amasya'nın Boğaz Kınıklı köyünde doğan Halil Tuncer,  İstanbul'da, Üsküdar İlkokulu'nda başladığı eğitim hayatına, farklı şehirlerde ve lise eğitimini tamamlamak ve çalışmak için geri döndüğü İstanbul'da, Kabataş Erkek Lisesi'ne devam etti. Seyahat gerektiren çalışma koşulları nedeniyle, eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 1969 yılında askerliğini tamamladıktan sonra, Anadolu seyahatlerine çıkmaya başladı. Bu seyahatlerinde, turistik yerleri tanıtan kısa filmler ve fotoğraflar çekti. İstanbul Bankası Sanat Galerisi'nde (1970), Sheraton Otel'de Dünya Gençlik Kongresi'nde (1974); Ankara Tuzcuoğlu Sanat Galerisi'nde (1974) ve Kocaeli Sanayi Fuarı'nda (1976) çekmiş olduğu fotoğraflarla çeşitli sergiler açtı. 1972 yılında ilk yurtdışı sergisini, davet üzerine gittiği Stockholm'de gerçekleştirdi. Aynı seyahatin dönüşünde uğradığı Almanya'da sergiler açtı. Kariyerinin başlarında, Mısır (1976), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (1976) ve Romanya'da (1979) sergiler açtı. 1990'lı yılların başında bir süre Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) için fotoğrafçılık yaptı. 1993 yılında kariyerinde büyük bir başarıya imza attı ve Dünya Turizm Örgütü'nün Danimarka'da düzenlediği ve 69 ülkenin katılımıyla gerçekleşen afiş yarışmasında, Halil Tuncer'in fotoğraflarıyla hazırlanan Nemrut afişi, ikincilik ödülü aldı. Adıyaman'ın tanıtımına yapmış olduğu katkılar için kendisine hemşerilik ödülü layık görüldü. Kariyerinin ilerleyen yıllarında Washington'da (1996), New York'ta (2000), Küba (2001) ve Almanya'da (2001) sergiler açtı. 2004 yılında İstanbul ve Ankara'da “Bela Bartok ve Adnan Saygun Anadolu Yollarında” isimli sergisini açtı. 2005 yılından günümüze gerçekleşen pek çok EMITT (İstanbul) ve Travel Turkey (İzmir) fuarında fotoğrafları sergilendi. 2010 yılında Almanya'da düzenlenen, International Tourism Berlin Fuarı'na, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak katılır ve sergi açtı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (1993), SKAL (1993), Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (2010) ve Nişantaşı Rotary Kulübü (2018) gibi kurumlardan, fotoğraf sanatına ve Türkiye tanıtımına yapmış olduğu katkılar için verilmiş pek çok ödülü vardır. Son sergisini 2019 yılında, Norveç'in Oslo kentinde açtı.

Halil Tuncer tarafından haber sitesine erişmek için tıklayınız. 1

Anadolu Yemekleri" Fotoğraf Yarışması
Anatolia Turizm Akademisi ile Turizm Eğitimi ve Eğiticileri Derneği tarafından "Anadolu Yemekleri" Fotoğrafları Yarışması düzenleniyor. Anadolu mutfağının tanıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen yarışma, "öğrenciler" ve "yetişkinler" olmak üzere iki ayrı kategoride düzenleniyor. "Öğrenci" kategorisi meslek liselerinin ve üniversitelerin (önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) turizm, gastronomi, yiyecek-içecek, turist rehberliği, otel işletmeciliği vb. bölümlerinde kayıtlı olan 14 ve üstü yaşlardaki öğrencilerin katılımına açık iken, "yetişkinler" kategorisine 17 ve üstü yaşlardaki kişilerin katılımına açık olduğu bildirildi. Son başvuru tarihinin 15 Şubat 2022 olduğu yarışmaya katılımda herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 


Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/fotograf 2
"Traditional Cheeses from Selected Regions in Asia, Europe and South America" Başlıklı Kitap Dünya Birincisi Oldu
Prof. Dr. Oya Berkay KARACA (Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi/Müdürü) ve Dr. Celile Aylin OLUK (Doğu Akdeniz Tarım Araştırma Enstitüsü)'un editörlüğünü yaptığı, üç ayrı kıtadan altı farklı ülkeye ait peynirlerin kayıt altına alındığı “Traditional Cheeses from Selected Regions in Asia, Europe and South America” adlı kitap Gourmand World Cookbook Awards 2021 yarışmasında 175 ülkeden 1288 katılım içinden Dairy&Cheese kategorisinde dünya birincisi oldu.  
Karikatürcüler “Turizm Çalışanları”nı çizecek
Er Yatırım'ın ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na tema önerme süresi 30 Haziran 2021 tarihinde sona erdi. Yarışma için dokuz farklı ülkeden 25 kişi toplam 76 tema önerdi. İran'dan Ali Miraee'nin önerdiği “TURİZM SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI” teması 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın teması olarak kabul edildi. Karikatürcüler; Animasyon ve eğlence görevlileri, Aşçı, Aşçıbaşı, Bagaj görevlisi, Barmen, Bellboy, Bilet satış görevlileri, Bulaşıkhane görevlileri, Cankurtaran, Çamaşırhane görevlileri, Doorman, Garson, Havalimanı görevlileri, Host-hostes, Housekeeper, Kasiyer, Kat hizmetleri görevlisi, Komi, Kurvaziyer görevlileri, Marina görevlileri, Muhasebe görevlileri, Mutfak görevlileri,  Müze ve örenyeri görevlileri, Otel müdürü, Resepsiyonist, Restoran Müdürü, Rezervasyon görevlileri, Seyahat acentası görevlileri, Sivil Havacılık Kabin Görevlileri, Şoförler (Otobüs, transfer aracı, vb.), Teknik hizmetler görevlileri, Turist rehberleri, Uçak pilotları, Yiyecek & içecek müdürü, vd. olmak üzere turizmle ilgili bütün alanlardaki çalışanları içeren çalışmalarıyla yarışmaya katılacaklar.


Ayrıntılı bilgi için bkz.: tourismcartoon.org 3
LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
"Tamamlanan Tez Çalışmaları" ve "Devam Eden Tez Calışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.


 Serkan ÇİFTÇİ
Geçiş Dönemleri Perspektifinden Muğla Mutfak Kültürünün İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi

Danışman: Doç. Dr. Gürkan AKDAĞ
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Ağustos 2021

GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz


Doç. Dr. Alperen KAYSERİLİ, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine Ağustos 2021 tarihinde asaleten atandı.Link Paylaşımı

Links:
  1. https://www.haliltuncerturizm.com/
  2. https://anatoliajournal.com/fotograf
  3. http://www.tourismcartoon.org/
Post date: 2021-09-22 12:34:06
Post date GMT: 2021-09-22 09:34:06

Post modified date: 2021-09-28 10:32:35
Post modified date GMT: 2021-09-28 07:32:35

Export date: Sat Jun 15 18:39:10 2024 / +0000 GMT
This page was exported from Akademik Turizm Bülteni [ https://anatoliajournal.com/atb ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com