İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekim 2019 (20/10)

14. Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansı Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yapılıyor

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Pınarbaşı Belediye Başkanlığı ve Anatolia Turizm Araştırmaları Dergisi işbirliği ile düzenlenecek olan “Doğa Turizmi Arama Konferansı ve Pınarbaşı Doğa Turizmi Çalıştayı”, konunun uzmanlarını bir araya getirerek ve doğa turizmi alanında Türkiye ve Pınarbaşı İlçesi özelinde mevcut durum ve yapılması gereken eylemler için bir yol haritası hazırlanacak. “Doğa Turizmi Arama Konferansı ve Pınarbaşı Doğa Turizmi Çalıştayı”, Sisma Ortak Akıl Arama Konferansı yöntemi izlenilerek yürütülecek. Yaklaşık 50 kişilik katılımın planlandığı “Doğa Turizmi Arama Konferansı ve Pınarbaşı Doğa Turizmi Çalıştayı”, doğa turizmi alanında uzman akademisyenler, alan uzmanları, doğa turizmi ile ilgili seyahat acentaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleştirilecektir. Moderatörlüğünü Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. İrfan Mısırlı başkanlığındaki bir ekibin üstleneceği Arama Konferansı ile ilgili hazırlanacak rapor sanal ve ulusal basın aracılığıyla, kamuoyu ile paylaşılacak.


Akademik Turizm Eğitimi Arama Konferansları hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.: http://www.anatoliajournal.com/aramak


 

Türkiye Turizm Ansiklopedisi’nde ikinci dönem madde yazımları başlıyor
Proje olarak hazırlık çalışmalarına Haziran 2016 tarihininde başlanılan Türkiye Turizm Ansikloıpedisi’nde madde yazımları devam ediyor. Mayıs 2019 tarihinde başlanılan ilk dönem madde yazıma çalışmasında şu ana kadar 2700 dolayında maddenin yazımı tamamlandı. Ekim 2019 başında başlayacak ikinci dönem madde yazımı çalışmasında ise 5800 dolayında yeni maddenin yazılması öngörülüyor. Birinci dönem madde yazımları daha çok turizmle ilgili kavramlar üzerinde yoğunlaşırken, ikinci dönem madde yazımlarında kurum-kuruluşlar, kişiler, destinasyonlar, arkeolojik kazılar, müzeler, turizmle ilgili okullar, süreli yayınlar, kaplıcalar, etkinlikler, otobüs, uçak ve tren işletmeciliği, vb. konular yer alıyor. İkinci dönem madde yazım çalışmasının 31 Aralık 2019 tarihinde tamamlanması planlanıyor. 


Türkiye Turizm Ansiklopedisi hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.: https://anatoliajournal.com/turizmansiklopedisi/

 

 


11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na başvurular devam ediyor

Anatolia Turizm Akademisi tarafından ER Yatırım’ın ana sponsorluğunda bu yıl 11’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular başladı. Yarışmanın bu yılki teması “Havalimanı” olarak belirlendi.  “Gençler” ve “Yetişkinler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya 31 Aralık 2109 tarihine kadar eser gönderilebilecek. 2009 yılından bu yana her yıl düzenlenen yarışmanın teması önceki yıllarda “Turizmin geleceği”, “Her şey dahil sistemi”, “Turizm ve barış”, “Dünden bugüne tatiller” ve “Tatil anıları” olarak belirlenmişti. Yarışmaya bu yıl Fraport TAV Antalya Havalimanı ve www.turizmgazetesi.com da destek veriyorlar.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: http://tourismcartoon.com

 

 

Kastamonu’nun Somut Olmayan Kültürel Mirası Kitabı Yayınlandı ve Açık Erişime Açıldı
Kastamonu’nun sahip olduğu değerlerin ortaya koyulması, tanıtılması, gelecek nesillere aktarılması ve sürdürülebilir bir anlayışla ekonomik değere dönüştürülmesi amacı ile Turizm Fakültesi öğretim elemanları tarafından başlatılan “Kastamonu’nun Somut Olmayan Kültürel Varlıkların Araştırılması Projesi” tamamlandı. Dr. Öğr. Üyesi İrfan MISIRLI editörlüğünde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) desteğiyle yayınlanan dört kitap ve yazarları şu şekilde sıralanıyor:
Kastamonu Festivalleri- Prof. Dr. Saim ATEŞ, Prof. Dr. Kutay OKTAY
Kastamonu Efsaneleri- Doç. Dr. Canan TANRISEVER, Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin PAMUKÇU, Öğr. Gör. Ömer SARAÇ
Kastamonu’nun Manevi İklimi- Dr. Öğr. Üyesi Muharrem AVCI, Arş. Gör. Dilara EYLÜL KOÇ
Kastamonu Yemekleri- Dr. Öğr. Üyesi Aydoğan AYDOĞDU, Arş. Gör. Emrah YAŞARSOY, Öğretmen Metin MIZRAK
Tüm kitaplar ücretsiz olarak aşağıdaki linklerden indirilebilir.

https://turizm.kastamonu.edu.tr/images/2018/KastamonuEfsanaleri.pdf
https://turizm.kastamonu.edu.tr/images/2018/KastamonuFestivaller.pdf
https://turizm.kastamonu.edu.tr/images/2018/KastamonuManeviIklim.pdf
https://turizm.kastamonu.edu.tr/images/2018/KastamonuYemekleri.pdf

 


 

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Festivali düzenliyor
Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 15-16 Ekim 2019 tarihinde Gastronomi Festivali düzenleniyor. “Mutfakta Bilim Var” sloganıyla planlanan etkinlik kapsamında her iki günde gastronomi alanında uzman kişilerle söyleşiler yapılacak. Ardından atölye çalışmaları olacaktır. İkinci günün sonunda da ‘Akademisyen Şeflerin Lezzetleri’ Yemek Yarışması düzenlenecek. Yöresel yemek yarışması ise bu alanda yüksek lisans doktora düzeyinde eğitim gören katılımcılardan oluşuyor. Katılımcıların hazırlayacakları yöresel yemekler, tabak sunumları üzerinden değerlendirilecek. Ayrıca katılımcı firmaların kendi ürünlerini tanıtacakları stantlar da açacağı da bildirildi.


 

Dünya Yoğurt Konferansı
Dünya’da en önemli ve sağlıklı ürünlerden olan Yoğurt Konferansı ülkemizde gerçekleştiriliyor. Gastronomi Turizmi Derneği tarafından 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre merkezinde gerçekleşecek konferans içerik anlamında yoğun olacak. İlk kez ülkemizde Gastronomi Turizmi Derneği ile gündeme gelen Yoğurt konferansı yaklaşık 10 ülkeden katılımcılar ile Dünya’da Yoğurt konusunu masaya yatırmayı hedefleniyor.

 
 

 

Hizmet Pazarlaması: Kavramlar, İlkeler ve Stratejiler başlıklı kitap yayımlandı
Nazmi Kozak, Çağıl Hale Özel, E. Ozan Aksöz ve Eylin Aktaş tarafından hazırlanan Hizmet Pazarlaması: Kavramlar, İlkeler ve Stratejiler başlıklı kitap Detay Yayıncılık yayınları arasında yayımlandı.


Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://www.detayyayin.com.tr/urun/hizmet-pazarlamasi

 
 
 

I. Antalya Kent Ekonomisi Sempozyumu’nin kitabı yayımlandı

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türk Standartları Enstitüsü’nün işbirliğinde düzenlenen I. Antalya Kent Ekonomisi Sempozyumu‘nun bildiri kitabı yayımlandı. Bildiri katında sempozyum kapsamında düzenlenen turizm, tarım, ulaşım ve lojistik, sanayi ve ticaret ve kent yönetimi ve planlaması konularında gerçekleştirilen panel ve bildiri metinleri yer alıyor.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

 

 

Doç. Dr. Göknil Nur KOÇAK Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü’nde Profesörlük kadrosuna atandı.


 

Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu’na Müdür olarak atandı.


 


Dr. Öğr. Üyesi Serhat Adem SOP, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’na Müdür Yardımcısı olarak atandı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Utku ONGUN, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeşilova İsmail Akın Meslek Yüksekokulu’na Müdür Yardımcısı olarak atandı.


Dr. Ahmet Uşaklı, Boğaziçi Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Turizm İşletmeciliği Bölümü’ne Dr. Öğr. Üyesi olarak atandı.

 
 

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

 

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

 

Yılmaz AĞCA
Çevrimiçi Seyahat Acentelerinde Oda Fiyatlarına Etki Eden Faktörlerin Araştırılması
Doktora Tezi
Erzurum: Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Abdulkadir ÖZDEMİR
Kabul tarihi: Ağustos 2019

 

 

Murat ÖDEMİŞ
Otel İşletmelerinin Rekabetçi Avantajları Açısından Pazarlama Felsefelerinin İncelenmesi
Doktora Tezi
Ankara: Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Azize HASSAN
Kabul Tarihi: Haziran 2019


 

Zeynep YAMAÇ ERDOĞAN
Otel İşletmelerinde Psikografik Pazar Bölümlendirme ve Hedef Pazarların Analizine Yönelik Nitel Bir Araştırma
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: 22.05.2019


 

Çağrı ERDOĞAN
Turistik Deneyimlerin Benlik-Kavramı ile İlişkisi
Doktora Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Said KINGIR
Kabul Tarihi: Mayıs 2019

 


         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.