This page was exported from Akademik Turizm Bülteni [ https://anatoliajournal.com/atb ]
Export date: Fri Jun 14 19:31:58 2024 / +0000 GMT

Aralık 2021 (22/12)
Turizm Karikatürleri Yarışmasında Ödül Töreni 26 Kasım'da İstanbul'da Yapıldı

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım'ın ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın ödülleri 26 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da, Four Points by Sheraton Kağıthane Otelinde sahiplerini buldu. Korona virüs salgını nedeniyle iki yıldır yapılamayan törende, 2019 ve 2020 yıllarında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. 2009 yılından bu yana her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması, dünya genelinde alanındaki tek karikatür yarışması olarak biliniyor.

“Havalimanı” ve “Covid-19 ve Turizm” Konularını Çizdiler

“Yetişkinler” ve “Gençler” olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmada; 16 yaş ve altı yaş grubundakiler “Gençler” kategorisine, 17 yaş ve üstü yaş grubundaki karikatürcüler de “Yetişkinler” kategorisine eser gönderebiliyor. “Yetişkinler” kategorisinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerine ek olarak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına da özel ödül veriliyor. “Gençler” kategorisinde ise birincilik, ikincilik ve üçüncülük olmak üzere üç ödül yer alıyor. Yarışmada dereceye girenlere para ödüllerinin yanı sıra tatil ödülleri de veriliyor.

Karikatürcüler 2019 yılında düzenlenen yarışmada “Havalimanı”, 2020 yılında ise “Covid'19 ve Turizm” pandemisi temalarındaki eserleri ile Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na katıldılar. Katılan karikatürcüler arasından ulusal ve uluslararası seçici kurul üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede her iki yarışmada toplam 16 eser dereceye girdi.

Yetişkinler Kategorisinde Birinciler Almanya ve İran'dan

2019 yılında düzenlenen yarışmada Yetişkinler kategorisinde Almanya'dan Valeriu Kurtu'nun ve 2020 yılında ise İran'dan Efat Amjadipoor'in çalışmaları birincilik ödülüne layık bulundu.

2019 yılında Yetişkinler kategorisinde dereceye giren diğer karikatürcüler ise şöyle belirlendi: İkincilik ödülü Türkiye'den Sait Munzur tarafından çizilen eser ödüle değer bulunurken, üçüncülük ödülü İngiltere'den Ross Thomson ve Bulgaristan'dan Ivailo Tsvetkov arasında paylaşıldı.  2020 yılında yapılan yarışmada ise İran'dan Efat Amjadipoor'un yanı sıra şu isimlerin karikatürleri ödül kazandı: İran'dan Ali Rastroo ikinci, Belçika'dan Stefaan Provijn üçüncü olurken, İran'dan Javad Takjoo ise Prof. Atila Özer özel ödülü'nü kazandı.

Gençler Kategorisinde Birinciler Türkiye'den

16 yaş ve daha alt gruplarındaki karikatürcülerin katılımına açık olan Gençler kategorisinde birinciler Türkiye'den çıktı. 2019 yılı yarışmasında Ümmühan Zeynep Akyürek, 2020 yarışmasında ise Eren Göncüler birinci oldular. Gençler kategorisinde 2019 yılı yarışmasında diğer ödüller ise şu şekilde paylaşıldı: Poyraz Din ikinci, İnci Bilgen üçüncü oldular. 2020 yılında ise Rusya Federasyonu'ndan Kirill Usachev ikincilik, Türkiye'den İrem Satır'ın karikatürleri üçüncülük ödülüne değer bulundular.

Kongre ile ilgili ayrıntı bilgi için bkz.:tourismcartoon.org


Raşit Yakalı'ya “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verildi

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nda karikatür sanatının gelişimine yürüttüğü eğitim etkinlikleri ile 50 yıldır önemli katkılarda bulunan Raşit Yakalı'ya “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verildi. Geçtiğimiz yarışmadan itibaren geleneksel hale getirilen ödül ile karikatür eğitimine yönelik çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Bu yıl “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” verilen karikatür sanatçısı Raşit Yakalı, 1943 yılında Tire'de doğdu. Beş yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Ömür boyu usta bellediği Semih Balcıoğlu'nun teşviki ile karikatüre başladı. İlk karikatürü 1962 yılında Tercüman gazetesinde yayımlandı. Kadrolu olarak Yeni Asır (1964-1968), Pardon Mizah Dergisi (1969-1970), Dünya Gazetesi (1970-!987), Hürriyet Gazetesi (1887-1992), Fotospor (1993-1994), BRT Televizyonu (1995-1996), Büyükşehir Belediyesi Karikatür ve Mizah Müzesi (1996-2000), altı yıl Bizim Gazete' de günlük karikatürler çizdi. Çok sayıda kişisel sergi açtı. 1980 yılında Çarşaf Dergisi Karikatür Okulunu kurdu ve 1992 yılına kadar (Bir dönemi Hocası Semih Balcıoğlu ile birlikte) yönetti. İki kitabı ve iki karikatürü Bulgaristan ve Kanada karikatür müzelerine alındı. Bilge Sanat Dergisi (1964), Çağdaş Mizah Dergisi (1975-1976), Yeni Çuval Mizah Dergisi (1978-80) dergilerini çıkardı. Çizgiyle (1973), İşçi Çizgisi (1975), Çizgi ile İcraatın İçinden (1984), Gözlüklü Martı (1987-Reşit Aşçıoğlu ile), Günlük (1997) albümlerini çıkardı. Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı; Karikatürcüler Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü üyesidir. Sayısız eğitim kurumundaki, Yeşilay gibi Sosyal kuruluşlardaki atölye çalışmaları 50 yıldır devam etmektedir.

Concorde Luxury Resort'den tatil ödülü

Four Points by Sheraton Kağıhane otelinde düzenlenen “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü” töreninde konuşan Prof. Dr. Nazmi Kozak, Anatolia Turizm Akademisi olarak geleneksel hale getirilmeye çalışan ötül ile ülkemizde sayıları 50'nin üzerindeki ve çoğunluğu çocuklara yönelik yürütülen karikatür eğitimi etkinliklerinin teşvik edilmesinin amaçlandığını söyledi. Prof. Dr. Kozak, bu yıl “Karikatür Eğitimine Hizmet Ödülü”ne Concorde Luxury Resort'te tatil ödülü desteği vererek katkıda bulunan Erkan Yağcı'ya teşekkür etti.

Ödül töreninde bir konuşma yapan karikatür sanatçısı Raşit Yakalı da bu ödülü hocası Ömür boyu usta bellediği Semih Balcıoğlu adına almaktan onur ve gurur duyduğunu söyledi.


Batman Üniversitesi Rektörlüğü'ne bağlı Turizm Fakültesi kuruldu

Gastronomi, rehberlik, konaklama ve rekreasyon alanlarında kariyer hedefi olan bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 19 Kasım 2021 tarihli ve 4821 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Turizm Fakültesi olarak dönüştürüldü.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: https://batman.edu.tr/Birimler/turizm


FECO Bu Yıl da Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na Beş Yıldız verdi

Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması bu yıl da FECO (Federation of Cartoonists Associations) tarafından beş yıldız ile niteliği tescil edildi. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması 10 yıldır FECO tarafından beş yıldızlı ile değerlendirilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için bkz.


LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama:"Tamamlanan Tez Çalışmaları" ve "Devam Eden Tez Calışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

Salim Okan GÜNDOĞDU

Destinasyon Yemek Deneyimi ve Mutfak Memnuniyetinin Mutfağa ve Destinasyona Yönelik Sadakate Etkisi: Mersin'i Ziyaret Eden Yerli Turistler Üzerine Araştırma

Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Ozan GÜLER

Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Kabul Tarihi: Ekim 2021


GÖREVE/UNVANA ATANMA (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Unvana atanma/göreve başlama haberlerinizi hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine gönderebilirsiniz

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Serhat Adem SOP, Üniversiteler Arası Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda doçentlik unvanını almaya hak kazandı.
Dr. Burçin KIRLAR CAN, Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü'ne Dr. Öğr. Üyesi olarak atandı.
Dr. Burcu KOÇ, Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü'ne Dr. Öğr. Üyesi olarak atandı.
Dr. Mehmet ERTAŞ, Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü'ne Dr. Öğr. Üyesi olarak atandı.

Link Paylaşımı

 

 


Post date: 2021-11-28 22:09:47
Post date GMT: 2021-11-28 19:09:47
Post modified date: 2021-11-28 22:13:06
Post modified date GMT: 2021-11-28 19:13:06

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com