İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aralık 2018 (19/12)

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 19, Sayı: 12, Aralık 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Haberler

Antalya Kent Ekonomisi Sempozyumu kapsamında “Turizm” konulu panel yapıldı

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü tarafından düzenlenen I. Antalya Kent Ekonomisi Sempozyumu kapsamında “Turizm” konulu bir panel düzenlendi. Prof. Dr. Yusuf Örnek’in yönettiği panele konuşmacı olarak Dr. Cem Kınay (Turizmde Dünya Trendleri ve Holistik Turizm), Dr. Erkan Yağcı (Türkiye’de Sahil/Resort Otelciliği ve Turizm Çeşitlendirmesi), Mustafa Kavasoğlu (Alternatif Kültürel Kırsal Turizm) ve Prof. Dr. Nazmi Kozak (Değişen Dünyanın Turizm Talebi Üzerindeki Etkisi) konularında bildirileri ile katıldılar.

 

“Turizm İşletmeciliği Bölümleri”nin tercih oranları

Anadolu Üniversitesi’nde doktora çalımalarını yürütmekte olan Ceren ve Çağdaş Aydın tarafından gerçekleştirilen ve www.turizmgazetesi.com’da yer alan incelemeye göre ülkemizde 2018 yılında dört yıllık Turizm İşletmeciliği bölümlerinin tercih oranlarında düşmenin yaşandığı ortaya çıktı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

“Otelcilik ve Türkiye: Kuruluş Yıllarında Ankara Otelcilik Okulu ve Anılar (Türkiye’de İlk)” kitabı yayımlandı

Ankara Otelcilik Lisesi’nin (Okulu) kurucu müdürü Yunus Aslan, okulun ilk yıllarına ilişkin anılarını “Otelcilik ve Türkiye: Kuruluş Yıllarında Ankara Otelcilik Okulu ve Anılar (Türkiye’de Bir İlk)” başlığı altında kitaplaştırdı. Detay yayıncılık yayınları arasında çıkan kitapta Türkiye’nin ilk örgüt turizm ve otelcilik okulunun 1961-1964 yılları arasında ve sonrasında yaşananlar birinci ağızdan anlatılıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi 28-29 Kasım’da Antalya’da

Turizm ve turizm ilintili sektör temsilcilerinin katıldığı 8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi 28-29 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenleniyor. “Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği” teması ile düzenlenen kongre, Akdeniz Turizm İşletmecileri Derneği tarafından gerçekleştiriliyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı 31 Ocak – 3 Şubat 2019’ta düzenleniyor

Kısa adı EMITT olan East Mediterranean International Tourism & Travel Exhibition (Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı) 23. Yılında 100 ülkeden 900 tur operatörünü İstanbul’da buluşturuyor. Bir önceki yıl 85 ülkeden 1.065 katılımcı ve 54.364 ziyaretçi ağırlayan fuar, bu yıl 90 ülkeden binlerce katılımcı ve 60.000’in üzerinde ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Resort Dergisi’nin yeni sayısı yayımlandı

RESORT Dergisi’nin yeni sayısı ‘Yıl: 17, Sayı:187, Kasım 2018) sayısı yayımlandı.

Dergiyi okumak için tıklayınız.

 

Türk Turizmine Kanat Gerenler: Cilt I: Öncü Turizm Eğitimci ve Araştırmacıları kitabı çıktı

“Türk Turizmine Kanat Gerenler: Cilt I: Öncü Turizm Eğitimci ve Araştırmacıları” kitabı Detay Yayıncılık yayınları arasından çıktı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Metin Kozak ile Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın editörlüğünü yaptığı kitapta 1930 – 1990 yılları arasında ülkemizde akademik turizm eğitimi, araştırmaları ve yayıncılığı alanlarında iz bırakmış 40 kişinin portre yazıları yer alıyor. “Kitapta tanıtım yazıları yer alan kişiler şu şekilde sıralanıyor: Alp Timur, Alparslan Usal, Bahattin Rızaoğlu, Bülent Ağaoğlu, Cemil Boyacı, Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı), Çelik Gülersoy, Ergun Göksan, Ertuğrul Çetiner, Fermani Maviş, Haluk Durukal, Hasan Fikri Bilgin, Hasan Işın Dener, Hasan Olalı, Hasan Zafer Doğan, Hayri Benli, Hüseyin Yıldırım, İhsan Çetin, Kubilay Fazlı Baysal, Mehmet Altınay, Mehmet Özdemir, Meral Korzay, Mithat Zeki Dinçer, Muhsin Zekai Bayer, Mustafa Sağcan, Necdet Hacıoğlu, Nüzhet Kahraman, Öcal Usta, Orhan İçöz, Orhan Mesut Sezgin, Özen Dallı, Şaban Ali Yaşaroğlu, Selahattin Çoruh, Şükrü Yarcan, Şule Çetin, Süreyya Ergün, Tunay Akoğlu, Tunca Toskay, Yunus Aslan, Yusuf Ziya Eralp”.

 

Türk Turizm literatürü çeşitleniyor

Türk turizm literatürü çeşitlenmeye başladı. Uzun yıllar ders kitabı, kongre bildiri kitabı ve araştırma kitabından oluşan Türk turizm literatürü giderek farklı alanlarda yayımlanan kitaplarla ile çeşitleniyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Detay Yayıncılık yayınları arasında çıkan Bir Turistin Anıları” (Yazar: Stendhal, Çev.: Bilal Yalçın) ve Okunmayı Bekleyen Kentler, Gezi Notu (Yazar: Oya Aytemiz Seymen) Türk turizm literatürünün gelişmesi bağlamında önemli eserler olarak dikkate çekiyor.

 

II. Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından ilki geçen yıl gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Dostu Turizm Kongresi‘nin ikincisi önümüzdeki yıl 24-27 Nisan 2019 tarihlerinde Sivas’ta düzenleniyor. Kongrede “Çocuk Dostu Turizm İşletmesi” kriterlerinin belirlenmesi ve bu kriterlere uygun donanıma sahip işletmelerin özel bir işaret ile ödüllendirilmeleri oluşturuyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Protokolü Protokolu yapıldı

Sektörün büyüyen kalifiye eleman sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim Protokolü Protokol’ü hem işletmeler hem de çalışanlara kolaylık ve avantajlar sağladığı belirtiliyor.
Protokole göre; (1) Sözkonusu protokolü imzalayan her otel bir otelcilik okulunun hamisi olacak, (2) Otel işletmeleri ile protokol yapacak okullarda öğrenci 1. Yıl Yabancı Dil Hazırlık +3 Yıl eğitim görecek, öğrenci seçimi için yapılacak mülakatta otel de söz sahibi olacak, (3) 2. yıl ikinci yabancı dil zorunlu olacak. 3. Yıl 3. Yabancı dil seçmeli olarak öğretilecek, (4) Okul müdürünün seçiminde otel de söz sahibi olacak, (5) Otel okulun yönetiminde destek verecek. Yabancı dil eğitimlerinde destek verecek, (6) Otel, okulun eğitim malzemelerini sağlamasına destek olacak, (7) Otel sadece bu okuldan stajyer öğrenci alıp yetiştirecek, (8) Zaman zaman okulun öğretmenlerinin eğitimine de destek verecek, (9) Otel bir nevi kendi personelini kendisi yetiştirmiş olacak, (10) Başka şehirlerden gelen öğrencilerin konaklaması yine otele ait olacak.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi 20-24 Nisan 2019’da Çorum’da yapılıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi, Hitit Üniversitesi ve Anatolia Turizm Akademisi’nin işbirliğinde düzenlenecek 5. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi 20-24 Nisan 2019 tarihlerinde Çorum’da düzenleniyor.

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

Cihan DURSUN

4 ve 5 Yıldızlı Otel İşletmelerinde Stratejik Rekabet Üstünlüğü ve İnovasyon İlişkisi: Marmara Örneği

Yüksek Lisans Tezi

Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Danışman: Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN

Kabul Tarihi: Ekim 2018

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir

E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

 

 

         

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.