This page was exported from Akademik Turizm Bülteni [ https://anatoliajournal.com/atb ]
Export date: Thu Oct 28 8:37:38 2021 / +0000 GMT

Ağustos 2021 (22/8)
Karikatürcüler "Turizm Çalışanları"nı çizecek..
Er Yatırım'ın ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'na tema önerme süresi 30 Haziran 2021 tarihinde sona erdi. Yarışma için dokuz farklı ülkeden 25 kişi toplam 76 tema önerdi. İran'dan Ali Miraee'nin önerdiği “TURİZM SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARI” teması 13. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın teması olarak kabul edildi. Karikatürcüler; Animasyon ve eğlence görevlileri, Aşçı, Aşçıbaşı, Bagaj görevlisi, Barmen, Bellboy, Bilet satış görevlileri, Bulaşıkhane görevlileri, Cankurtaran, Çamaşırhane görevlileri, Doorman, Garson, Havalimanı görevlileri, Host-hostes, Housekeeper, Kasiyer, Kat hizmetleri görevlisi, Komi, Kurvaziyer görevlileri, Marina görevlileri, Muhasebe görevlileri, Mutfak görevlileri,  Müze ve örenyeri görevlileri, Otel müdürü, Resepsiyonist, Restoran Müdürü, Rezervasyon görevlileri, Seyahat acentası görevlileri, Sivil Havacılık Kabin Görevlileri, Şoförler (Otobüs, transfer aracı, vb.), Teknik hizmetler görevlileri, Turist rehberleri, Uçak pilotları, Yiyecek & içecek müdürü, vd. olmak üzere turizmle ilgili bütün alanlardaki çalışanları içeren çalışmalarıyla yarışmaya katılacaklar.

Ayrıntılı bilgi için bkz.: tourismcartoon.org


Dr. Cüneyt Mengü'den iki kitap..
Mercan Turizm'in sahibi Dr. Cüneyt Mengü, "Turizm Ekonomisi Stratejileri" ve "Operations Management and Strategies in Travel IndustryA Modern Concept" başlıklarında iki kitap yayımladı. Yayın Yayıncılık yayınları arasında çıkan "Turizm Ekonomisi Stratejileri" başlıklı kitap 18 bölümden oluşuyor. Dili İngilizce olan ikinci kitabı "Operations Management and Strategies in Travel Industry: A Modern Concept" ise 12 bölümden oluşuyor. 

Dr. Mengü'nün her iki kitabı da turizm alanında çalışan akademisyen ve araştırmacılara ÜCRETSİZ olarak gönderilmektedir. Kitaplardan edinmek isteyenlerin aşağıdaki iletişim bilgileri yoluyla kitap isteğinde bulunabilirler.

E-posta: cuneyt.mengu@mercanonline.com
Tel: 0-212-233 78 46 (Mercan Turizm)

TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizm Rotaları Fizibilite Projesi'nin Çalıştaylar Serisi Başladı
Dicle Kalkınma Ajansı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliği ve Şanlıurfa Rehberler Odasının iştiraki ile hayata geçirilen TRC3 Bölgesinin inanç ve kültür turizmi potansiyelinin etkin bir şekilde kullanılmasının amaçlandığı ‘TRC3 İnanç ve Kültür Turizmi Rotası ve Markalaşma Fizibilitesi Projesi'nin açılış toplantıları ve çalıştayları 22-25 Haziran 2021 tarihleri arasında çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi.
TRC3 Bölgesinde sürdürülebilir bir inanç ve kültür turizmi gelişimi için MAÜ olarak, akademik birikim ve tecrübelerini ortaya koyamaya kararlı olduklarını ifade Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Serhat Harman, "Üniversitemiz ile Turizm Fakültemizin, TRC3 Bölgesinde turizm alanında liderlik rolünü üstlenerek bölge turizmine profesyonel bir yön verecek olan ve yeni inanç-kültür turizmi rotalarının ortaya konulmasının amaçlandığı ‘TRC3 Bölgesi İnanç ve Kültür Turizmi Rotası' çalıştayında; tarihsel ve kültürel çeşitlilikler açısından son derece zengin olan TRC3 bölgesinin, markalaşma stratejileri ve etkilerini ele aldık.” dedi.
Çalıştaya; TRC3 bölgesi içerisinde yer alan Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman illerinin protokolleri ve TRC3 Bölgesi turizm paydaşları, mülki idari amirleri ve turizm profesyonelleri ve turist rehberleri odasının katıldığını belirten Harman, açılış toplantılarının her birinin ayrı günlerde olmak üzere 100'ün üzerinde katılımcı ile tamamlandığını ifade ederek, paydaşların katılımı ile gerçekleşen çalıştayların TRC3 Bölgesi inanç ve kültür turizmine önemli katkılar sağlanacağı konusunda fikir birliğinin oluştuğunu aktardı.
Harman, çalıştaylar sonunda şekillenecek rotalar kapsamında turist rehberlerinin ve tur operatörlerinin katılacağı bir teknik gezinin de yapılacağını ve proje sonunda internet sayfasından TRC3 inanç ve kültür rotalarının tüm Türkiye ve Dünya ile paylaşılacağının da müjdesini verdi.

 

LİSANSÜSTÜ TEZ ÇALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ NERGİZ)
Açıklama:
"Tamamlanan Tez Çalışmaları" ve "Devam Eden Tez Calışmaları" bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı hg.nergiz@kocaeli.edu.tr e-posta adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

 

Onur KIZILCIK
Türkiye'yi Ziyaret Eden Turistlerin Hediyelik Eşya Harcamalarının İncelenmesine Yönelik Bir Araştırma
Doktora Tezi
Mersin: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Kemal BİRDİR
Kabul Tarihi: Haziran 2021


 

Yaren TANTU
Gastronomi Turizminde Kullanılan Basılı Tanıtım Materyallerinin Görsel Algı Kuramlarına Göre İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Kocaeli: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Dilek DÜLGER ALTINER ve Eş Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Emel BİROL
Kabul Tarihi: Haziran 2021

Selma TATAR
Marmaris'teki Otel Yöneticilerinin Kültürel Yatkınlıklarının Bourdieucü Bir Analizi
Doktora Tezi
Danışman: Prof. Dr. Cafer TOPALOĞLU
Muğla: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Kabul Tarihi: Haziran 2021


Fatma Melike KÖRPE
Otel İşletmelerinde Etik Liderlik Algısının İş Tatminine Etkisi: Bursa Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Kocaeli: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Hatice GÜÇLÜ NERGİZ
Kabul Tarihi: Haziran 2021


İbrahim TOĞRUL
Gölevez (Colocasia esculenta (L.) Schott) Unu İlavesinin Glutensiz Krakerlerin Besleyici ve Duyusal Özelliklerine Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Kocaeli: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Dilek DÜLGER ALTINER
Kabul Tarihi: Haziran 2021


Zülal BÜYÜK
Farklı Diyet Lif Kaynaklarının Enerjisi Azaltılmış Kurabiye Üretiminde Kullanılması
Yüksek Lisans Tezi
Kocaeli: Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Dilek DÜLGER ALTINER
Kabul Tarihi: Haziran 2021

 

 

Link Paylaşımı 

 


Post date: 2021-07-24 12:22:16
Post date GMT: 2021-07-24 09:22:16
Post modified date: 2021-07-24 12:27:03
Post modified date GMT: 2021-07-24 09:27:03

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com