İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağustos 2019 (20/8)

Akademik Turizm Bülteni arşivi (2000-2018) için tıklayınız !

 
 

AKADEMİK TURİZM BÜLTENİ

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ

Yıl: 20, Sayı: 8, Ağustos 2019

Hazırlayan: Nazmi KOZAK

 

 
 

Haberler

 

Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi 30 yaşında!

Ülkemizde turizm alanında en uzun süreli yayımlanan dergisi olan Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (Cilt 30, Sayı 1, Bahar 2019) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi makale, rekreasyon araştırmaları, kitap tanıtımı, etkinlik notları ve araştırma projelerine ilişkin yazılar yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 

11. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular başladı

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Karikatürleri Yarışması’nın 11’incisi’ne başvurular başladı. Bu yılki teması “Havalimanı” olan yarışmaya 31 Aralık 2019 tarihine kadar eser gönderilebiliyor. Gençler ve yetişkinler olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada dereceye girenleri çeşitli para ödülleri veriliyor. 

Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bkz.20 Ulusal Turizm Kongresi Anadolu Üniversitesi’nde düzenleniyor

20. Ulusal Turizm Kongresi (UTK20) ve 4. Uluslararası Turizm Kongresi (4th International Tourism Congress – ITC2019), 16-19 Ekim 2019 tarihlerinde Eskişehir’de, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin ev sahipliğinde ilk kez bir arada düzenleniyor. Kongrelerde şehir turizminde önemli bir gelişim gösteren Eskişehir’de düzenlenecek olan 20. Ulusal Turizm Kongresi ve 4. Uluslararası Turizm Kongresi için kongre ana teması olarak “Şehir Turizmi” seçildi. Kongrelere davetli konuşmacı olarak Prof. Dr. Muzaffer Uysal, Prof. Dr. Metin Kozak, Prof. Dr. Fahri Karakaya, Prof. Dr. Dimitros Buhalis, Prof. Dr. Christian Maurer, Prof. Dr. Tamara Rátz ve Dr. Salim Kadıbeşegil katılıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

https://utk20.anadolu.edu.tr/
http://itc2019.anadolu.edu.tr/Şaban Ali Yaşaroğlu (Şaban Hoca) vefat etti

Turizmin efsanevi eğitimcisi Şaban Hoca vefat etti. Şaban Hoca 1933 yılında Rize’de doğdu. İlkokulu memleketinde bitirdi. 1949 da liseye yazılmak üzere İstanbul’daki amcasının yanına geldi. Ancak okula gidemeyip garsonluk yapmaya başladı. Sonra Tokatlıyan Otel’de işe başladı. Yaşaroğlu burada kısa sürede yükselerek 22 yaşında “Dünyanın En Genç Şefi” unvanını aldı. Altı yıl çalıştığı Tokatlıyan dan ayrılıp, Hilton’a komi olarak işe başladı. Burada da 2,5 ay gibi kısa sürede 170 kişiden sorumlu şef olarak terfi aldı. Hilton’da ayrıca sendikacılıkla da tanışıp, 5 Ağustos 1975 te Hilton’da gerçekleşen direnişin önderlerinden biri oldu. Hilton’dan emekli olarak ayrıldı. 1988 de Kemer’de Turizm Geliştirme Vakfı (TUGEV) öncülüğünde kurulan ve uygulamalı ders verilen OTEM eğitim kurslarında ders verdi. 1991 de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı adına İTÜ Vakfı Turizm ve Otelcilik Okulu’nu kurup, burayı 20 yıl boyunca yönetti. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) üyesi Yaşaroğlu’nun gazete ve dergilerde yayınlanan binlerce makalesinin yanı sıra, ‘CHP ye Adanan Ömür ve ‘Deneyimlerimden Süzülenler adlı iki kitabı da bulunuyor. Nervin Yaşaroğlu ile evli olan Yaşaroğlu, bir erkek ve bir kız çocuğu babasıdır.

Şaban Ali Yaşaroğlu hakkında ayrıntılı bilgi için Dilek Acar’ın yazısının yer aldığı sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Yazı için tıklayınız.

 

 


Akdeniz Otelciler ve İşletmeciliği Birliği’nin (AKTOB) 35’inci kuruluşu düzenlenen etkinliklerle kutlandı

Kısa adı AKTOB olan ve 35 Yıl önce, 29 Haziran 1984 tarihinde, 30 üye ile kurulan Akdeniz Otelciler ve  İşletmeciler Birliği’nin 35’inci kuruluş yılı törenlerle kutlandı. 509 üyesi ve 380.000 yatak kapasitesi ile Türkiye’de konaklama sektörünün yüzde 35’ini temsil eden AKTOB’un 35. kuruluş yıldönümü 27 Haziran’da Aspendos Antik Tiyatrosu’nda kutlandı.

 

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi Fraport TAV Antalya Havalimanı’nda açıldı

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi 4 Temmuz 2019 tarihinde Antalya’da, Fraport TV Antalya Havalimanı’nda açıldı. Sergi 24 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir. Fotoğraflar için bkz.


10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi Eskişehir’de açıldı

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın yeni bir sergisi Eskişehir’de, Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev’de açıldı. 24-29 Haziran 2019 tarihleri arasında açılan sergide 43 eser yer aldı.

Sergi fotoğrafları için bkz


Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği anabilim dalına yüksek lisans öğrencisi alınıyor

Akdeniz Üniversitesi Serik İşletme Fakültesi’nde Turizm İşletmeciliği ABD bünyesinde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı’nda lisansüstü öğrenci alımına başlanıyor. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı lisansüstü öğrenci alım ilanı en geç 12 Temmuz’da yayınlanacak olup, ONLINE başvurular 16 Temmuz 2019 tarihinde başlayıp 09 Ağustos 2019 tarihinde sona eriyor.

 
 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde İngilizce dilinde eğitim

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği (yüzdeyüz 100 İngilizce) Bölümü 2019-2020 eğitim-öğretim dönemine 30 kişilik öğrenci kontenjanı ile eğitime başlıyor. Bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık sınıfı ve dört yıllık lisans (240 AKTS) eğitimini temel alan programın amacı; bölüme gelen öğrencilerin turizm sektöründe mesleğini icra edebilecek düzeyde yetenek ve becerilerini geliştirmek ve en az iki yabancı dil öğrenmelerine olanak sağlamaktır. Dört yıllık ders planlaması dijitalleşen turizm odağında, yenilikçi eğilimler çerçevesinde hazırlandı.

Ayrıntılı bilgi için bkz.

 
 
 

Çeşme Turizm Fakültesi kuruldu

Ege Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Çeşme Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu’nun kapatılarak yerine Çeşme Turizm Fakültesi’nin kurulmasına ilişkin karar 25 Haziran 2019 gün ve 30812 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yürürlüğe girdi.

 
 
 
 

Tamamlanan Tez Çalışmaları

(Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜÇLÜ) NERGİZ)

 

Açıklama: “Tamamlanan Tez Çalışmaları” ve “Devam Eden Tez Calışmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜÇLÜ NERGİZ tarafından hazırlanmaktadır. Tez çalışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz.

 

Şerban Bakay ERGENE
Halka Açık Konaklama İşletmelerinde Kurumsal Yönetim Uygulamaları ve İşletme Değerine Etkisi: Uluslararası Bir Karşılaştırma
Doktora Tezi
Eskişehir: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ
Kabul Tarihi: Mayıs 2019

 

Serdar CEYLAN
Kırsal Alanların Yeniden Yapılanmasında ikinci Konutların Etkisi: Pelitköy (Burhaniye) Örneği
Doktora Tezi
Ankara: Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Mehmet SOMUNCU
Kabul Tarihi: Haziran 2019


Tolga GÜDÜK
Mersin İlinin Spor Turizmi Potansiyelinin SWOT Analizi Yöntemiyle İncelenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Eskişehir: Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Erdinç KARADENİZ
Kabul Tarihi: Mayıs 2019


Tuğçe CEBECİ
Türk Mutfağına Ait Tatlıların Bölge Temelinde Analizi
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Danışman: Dr. Öğr. Üyesi Gülçin ÖZBAY
Kabul Tarihi: Mayıs 2019


Turgut TEMİZ
Konya Örneğinde Coğrafi İşaretli Ürünlerin Gastronomi Turizmi Açısından Önemi
Yüksek Lisans Tezi
Konya: Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. S. Gül GÜNEŞ
Kabul Tarihi: Mayıs 2019Erhan ŞAHİN,
Gastronomi Turizminde Alternatif Bir Ürün: Barbaros Köyü “Çat Kapı Evleri” Uygulaması Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Aydın: Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Zeynep ASLAN
Kabul Tarihi: Haziran 2019

          

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.