Anatolia Turizm Akademisi, 1990’lardan bu yana gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri kapsayan üst bir oluşumun adıdır. Akademi kapsamında yer alan etkinlikler 1990 yılında Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi ile başlamış, 1997’de Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research ile devam etmiş, 2000’lerde başlatılan kongre, seminer, konferans ve sanatsal çalışmalarla şimdilerde 18 farklı etkinliğe ulaşmıştır.

Başlangıçta ülkemizdeki turizm ve ilgili alanlardaki akademik çalışmaların ve eğitimin niteliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlan bu etkinlikler, şimdilerde sosyal bilimleri de içine alarak genişlemektedir. Anatolia Turizm Akademisi, dünyada ve ülkemizde içerik, nitelik ve sayısal olarak başkaca örneği olmayan bir sivil toplum girişimidir.

Anatolia Turizm Akademisi kapsamında iki bilimsel dergi, iki uluslararası bilimsel kongre, üç ulusal bilimsel kongre, iki sanatsal yarışma, iki hizmet ödülü etkinliği, iki nekroloji yazı dizisi, bir arama konferansı dizisi, bir akademik konferans dizisi, bir araştırma yöntemleri semineri, bir aylık akademik haber bülteni, bir akademik kitaplık ve bir arşiv çalışması olmak üzere Haziran 2017 itibariyle periyodik olarak düzenlenen 18 farklı etkinlik yer almaktadır.

 

 
 

Ekip

 
nazmi-kozak
mkozak

Prof. Dr. Metin Kozak


Sosyal Bilimler Akademik Bülteni

YENİ EĞİLİM: ULUSAL DERGİ–İNGİLİZCE MAKALE POLEMİĞİ...
Birkaç aydır akademik yayımlarda yeni bir eğilim gözüme çarpmaya başladı. Belki çok daha önceden başlayarak yaygınlaşıyor olabilir ama en azından bana hakemlik davetleri son aylarda gelmeye başladığı için yeni fark etmeye başladım.
Konu şu. Son yıllarda düzenlenen konferanslar ulusal mı uluslararası mı derken işin içine ulusal ya da uluslararası düzeyde kimliğini bulamamış sözde melez dergi grupları girmeye başladı. Bizim gibi ülkelerde belirli alanlar söz konusu olduğunda, bir dergi ya ulusal ya da uluslararasıdır.
“İsteyen istediği dilde yazar gönderir biz de basarız, adına uluslararası dergi deriz” diyemeyiz. Biz desek de dünya buna olumlu tepki vermez, atıf alamayız. Dolayısıyla sözde yayımlanan bu nitelikli makaleler(!) internetin derin dünyası içinde kaybolup giderler. Kimse de açıp sen ne yaptın diye bakma gereği duymaz.
Son birkaç aydır bazı üniversite dergilerinden hakemlik daveti aldım. Merak edip ilk günlerde dosyaları açmadım. Sonraki haftalarda raporlarımı yazayım diye açtığım her makale, İngilizce dilinde çıktı. Neyi, nereden, nasıl yazacağımı şaşırdım. Bu makaleleri Türkçeye çevirsek içeriklerinin ne kadar boş olduğunu görmek mümkün.
Ne yazın taraması var, ne yöntem ne de sonuçlar adam gibi tartışılmış. Kullanılan cümle yapısından ve yazım biçiminden makalenin önce Türkçe dilinde hazırlandığı, sonrasında da İngilizce diline ücret karşılığında çevirtildiği apaçık ortada. Bu tür makalelerin “gerçek” uluslararası dergilerde yayımlanması olasılığının sıfır olduğunu da herkes iyi biliyor. Kendimizi kandırıyoruz.
Yazılan makale İngilizce, hakem değerlendirme raporu Türkçe dilinde hazırlanmış. Hakem, raporunu İngilizce yazmış, yazar/lardan gelen yanıt Türkçe dilinde. Ne diyeyim!...
İşi bu kadar evirip çevirmeye ne gerek var, doğrudan Türkçe gönderilse olmaz mı diyeceğim (en azından zaman ve para tasarrufu sağlar) ama biliyorum ki herkes bu tür işlerin teşvik puanı için yapıldığını söyleyecek. Doçentlik eser dosyalarında bunlar gibi onlarca çalışma uluslararası dergi ya da bildiriymiş gibi pazarlanmaya çalışılıyor. Jüri üyeleri de bunları kabul ediyor. Bana göre bu tür yayınlar etik ihlali kapsamında değerlendirilmelidir.
Oysa yapılması gereken bir şey varsa, o da gerçekten uluslararası kimlikli dergilerin kurulması ve bu yönde kendilerine kimlik bulmaya çaba harcamalarıdır. Ülkemizde bu tür oluşumları başlatacak hemen her alanda ciddi beyinlerin olduğunu biliyoruz. O zaman bize de, ülkemizi dünyada yüceltecek bu tür oluşumlara imza atanları alkışlamak düşecektir.
Üzgünüm, üzülüyorum ülkemin enerjisinin boşa harcandığını gördükçe...
Metin Kozak
17.10.2017
... DahasıKüçült

Facebook'ta oku

Lütfen paylaşalım…

TURİZM TARİHİ ARAŞTIRMASI KİTAPLARI BASIM İÇİN DESTEĞİNİZİ BEKLİYOR..

Türk turizminin dünden bugüne gelişimini, bu gelişime katkı yapan kişi ve kurumları tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla gerçekleştirilen TÜRKİYE TURİZMİ TARİH PROJESİ, 2012-2015 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde görevli 22 öğretim elemanı tarafından tamamlandı. Proje kapsamında 522 turizmci ile 696 saatlik görüşmenin yanı sıra toplamı 7.700 sayfadan oluşan dokuz ciltlik kitaplar baskıya hazır hale getirildi.

Kitapların basımında ortaya çıkan “kesinti”(!) dolayısıyla Proje’nin Tarih Vakfı ile birlikte kurumsal destekçilerinden olan Ekin Grubu kitapların basımı için bir “DESTEK KAMPANYASI” başlatmıştır. Kampanyanın detayları ve kampanyaya katılım bilgileri www.turizmgazetesi.com adresinde yer almaktadır.

Proje kitapların basımı amacıyla düzenlenen kampanyaya destek vermenizi önemle rica ediyoruz.

Saygılarımla,
Prof. Dr. Nazmi Kozak
Proje Koordinatörü

Proje destek linki:
turizmgazetesi.com/Duyuru.aspx?id=84354

Proje resmi internet sayfasının linki:
www.turkiyeturizmtarihi.org
(Bu linkte, projede görüşülen kişilerin tam listesini, hazırlanan kitapların içeriklerini ve baskıya hazır kitaplardan örnek bölümleri de incelebilirsiniz.)
... DahasıKüçült

Facebook'ta oku

Tezlerden niye kaliteli makale çıkmadığına, tezlere niye iki yıl ulaşılmamasının istendiğine ve tezlerde aşırmanın niye yüksek çıktığına güzel bir delil.. Bir de fen bilimleri çok ucuz geldi, deneyleri vs olunca daha yüksek olması gerekmez mi?:-))... ... DahasıKüçült

Facebook'ta oku

ULUSLARARASI TURİZM KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI’NIN KALİTESİ TEKRAR TESCİLLENDİ

Merkezi İsviçre’de olan Karikatürcüler Dernekleri Federasyonu (Federation of Cartoonist Organizations) Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın kalitesini tekrar tescilledi. Kısa adı FECO olan kuruluş, her yıl dünya genelinde düzenlenen karikatür yarışmalarını 1 ila 6 arasında yıldız vererek, kalitelerini ve güvenirliklerini ilan ediyor. Yarışma koordinatörü Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi ve öğretim üyesi ve Anatolia Turizm Akademisi sorumlusu Prof. Dr. Nazmi KOZAK, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması altı yıldan beri FECO tarafından beş yıldız üzerinden kalitesinin tescillendiğini söyledi.
FECO’nun yıldızlama sayfası için bkz: www.fecocartoon.com/index.php/cartoon-contests-mainmenu-49/list-mainmenu-51

YARIŞMA HAKKINDA
Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Anatolia Turizm Akademisi’nin öncülüğünde düzenleniyor. Yarışma, “gençler” ve “yetişkinler” olmak üzere iki kategoride düzenliyor ve yarışmanın değerlendirmesi “ulusal” ve “uluslararası” olmak üzere iki farklı seçici kurul tarafından yapılıyor. Yarışma son dört yıldır Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenliyor. Yarışma hakkında ayrıntılı bilgi için bk. tourismcartoon.com
... DahasıKüçült

Facebook'ta oku